van wijlen den lieer P. Varkcvisscr, door de Engelsche regering benoemd tot Britsch consulair agent voor de zeestranden in de provincie Zuidholland. De leden van de eerste kamer der slaten-gcneraal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dingsdag, 20 Januarij aanst. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. KNGliLAM», LONDEN, 8 Januarij. Officieel is thans aangekondigd, dat het huwelijk van den prins van Wallis in het begin van Maart zal worden voltrokken. Prinses Alexandra zal aan boord van het koninklijke jagt naar Engeland worden overgebragt en zal te Gravesend door haar aanstaanden gemaal worden opgewacht. Ver volgens zullen de prins en de prinses hun inlogt in de hoofdstad doen en zich met hun gevolg in de koninklijke rijtuigen en vergezeld van een mili tair escorte van hier naar Windsor begeven. H. M. de koningin heeft 100 doen toekomen aan de weduwen en vvcezen der slaglofFers van het onheil in de Edmund's kolenmijn. De bladen van de lory-partij zijn uiterst verbolgen op de regering over den voorgenomen afstand van de Ionische eilanden, liet is te verwachten, dat in de op handen zijnde zitting van het parlement die zaak als het middel zal worden aangegrepen om het kabinet omver te werpen. Door het publiek wordt ook de afstand van Gibraltar aan Spanje veelvuldig be sproken; men is daarvan niet afkeerig. Hel bezit dier plaats wordt slechts voor eene bron van noodelooze uilgaven, zonder de minste vergoeding, ge houden, en de militaire autoriteiten verklaren levens, dat, niettegenstaande de sterkte van Gibraltar, die bezitting voor ons land, uit een militair oog punt beschouwd, volstrekt geene waarde heeft. Men verneemt dat het plan tot liet houden eener conferentie, over den afstand der Ionische eilanden door Engeland aan Griekenland, nog niet is opgegeven. Die conferentie zalwegens den grondslag waarop hare beraad slagingen zullen moeten worden gevestigdeerst dan kunnen worden ge houden, wanneer de vraag, wie tot koning van Griekenland zal worden verkozen, beslist zal zijn. Onder de wets-oiitwerpenwelke bij de aanstaande zittingen van het parlement aanhangig zullen worden gemaakt, noemt men dat op de in voering van het metrisch stelsel. Eene commissie, bestaande uit 15 leden, welke door het parlement was benoemd, om de bezwaren en de voordeelen naauwkeurig te onderzoekenheeft zich eenstemmig voor de aanneming verklaard. Men gelooft echter datal wordt het ook ingevoerdhel toch niet verpliglend zal worden gemaakt. Dingsdag morgen is ten gevolge van den zwaren mist een van Leeds komende passagierstreinnabij het Knottingley staiioiiin botsing gekomen met een daar wachtenden trein, waardoor verscheiden rijtuigen verbrijzeld en een 12-tal personen zijn gekwetst geworden. Te Louth, in Lincolnshire, is de groote linnenfabriek van de hli. Sul- ton en Oldroyd in de asch gelegd, waardoor eene schade ten bedrage van 16 a 20,000 is veroorzaakt. Vrijdag 11. heerschte in het noorden van Yorkshire een hevige storm, vergezeld van zwaren regen; ten gevolge van een en ander zwollen de rivieren zóó snel. dat de laag gelegen landerijen weldra geheel blank ston den; in de stralen van Norton, Old Malton en New-Malton stond het wa ter twee a drie voel hoog. Hierdoor is natuurlijk veel schade aangerigt. Den daaropvolgenden Zaturdag had men een gestrengen vorst, waardoor het verdere rijzen der rivieren werd tegengegaan, doch eene groote uitge strektheid lands ligt nog onder water. Op 1 Jan. is te Armagh iu 108-jarigen ouderdom overleden de Ier Cornelius Hacken, een man, die nog weinige maanden voor zijnen dood op het veld werkzaam was. Ilerigten uit New-York van 27 Dcc. behelzen het volgende: Nadat de zuidelijken de in den rug van den generaal Rosencranlz gelegen plaats Union City verbrand hadden, trokken zij naar Columbus, en hunne cavalerie be zette den spoorweg boven Jackson in dier voege, dat zij zich vleiden den generaal Grant af te snijden. Men vreest voor eenen opstand der negers in Franklin County in den slaat Missouri. De president van het zuiden, Jef ferson Davis, heeft maatregelen van wedervergelding bevolen tegen officieren, die over regimenten negers bevel voeren. De secretaris van finantiën dei- Unie, de lieer Chase, heeft behalve eene geldleening van 900 millioen de uitgifte voorgesteld van kleine rentedragende bons, en de oprigling van bankvereenigingen ter uitgifte van aflosbare banknoten. Uit Rio Janeiro meldt men. dal aldaar een onderzoek is ingesteld naar zeer ergerlijke misbruiken, waaraan de administratie der in- en uitgaande regtcn zich schuldig had gemaakt. Het heeft geleid tot de ontdekking van erge bedriegerijen, waardoor de schatkist jaarlijks voor ongeveer 1,500 000 werd benadeeld, (let gevolg daarvan is dat een aantal ambtenaren zijn afgezet en dat op vele anderen, zoowel als op onderscheidene in de zaak betrokken handelaars, de uitspraak der wet zal worden toegepast. FKANKKIJk. PARIJS. 8 Jannarij. Naar men verzekert zal de keizer bij de opening der wetgevende zit ting, op aanstaanden Maandag, niet alleen, naar gewoonte, eene rede uit spreken. maar zich bijzonder uitvoerig omtrent de voornaamste aangelegen heden uitlaten en zijne inzigten zeer bepaald doen kennen. De reden hiervoor zou gelegen zijn in de omstandigheid, dat deze zitting de laatste is van hel 5-jarig tijdvak waarvoor de leden van het wetgevend ligchaam zijn gekozen, en alzoo eerlang door algemeene verkiezingen zal moeten worden gevolgd. Prins Napoleon, die voornemens was in den senaat het woord te voe ren, bij het behandelen van het ontwerp-adres op de troonrede, heeft daar van, naar men verneemt, afgezien. Tusschen hem en den keizer moet omtrent deze zaak eene levendige woordenwisseling hebben plaats gehad. De prins zal nu een reisje naar Egypte ondernemen. Naar men zegt heeft de keizerin het beeldhouwwerk, door de dames van Milaan herwaarts gezonden en dat Frankrijk en Italië voorstelt elkander omhelzende, geweigerd aan te nemen. Er is sprake van de benoeming van den vroegeren gouverneur generaal van Cuba, maarschalk Serrano, lot Spaansch ambassadeur alhier. Deze staatsman is zeer gezien bij liet Fransche hof en Spanje hoopt door zijne benoeming de spanning tusschen beide mogendheden te doen ophouden. Heden heeft de begrafenis van den kardinaal-aartsbisschop Morlot plaats gehad. Na de gebruikelijke plegtighedenwerd de lijkkist in de koels ge dragen en zette de trein zich in beweging, volgens het vooraf bepaalde programma. De vaandels, trommels er. trompetten der troepen waren met floers omhangen. Gedurende den marscli deed de muziek der verschillende regimenten herhaaldelijk treurmuziek hooren. Ten 10 ure kwam de stoet aan de kerk Notre Dame. De voorgevel en hel ruim der kerk was geheel met floers bekleed; in hel midden der kerk was een catafalk opgerigt, met de zinnebeeldige figuren van de Godsdienst, het Geloof, de Hoop en de Liefde aan de vier hoeken. In hel koor hadden zich de geestelijkheid, de liooge slaaisligcliamen en de stedelijke autoriteiten vereenigd. Nadat de lijkkist op den catafalk geplaatst was. werd de dienst door den bisschop van Meaux verrigt. Het einde der plegligheid is door vijf kanonschoten aangekondigd. De stilstand in den handel duurt voort. Het aantal wissels, dat op het einde van Dec. bij de bank onbetaald gebleven en geprotesteerd is, is ontzaggelijk. Alleen in de laatste helft der vorige maand werden door de reglbank van koophandel in liet departement der Seine 80 kooplieden in staat van faillissement verklaard, makende met de vorigen alleen voor De cember 157 uit. De toestand der werklieden in het depart, der Beneden-Seine is aller treurigst. De heer Pereire, met hun lot begaan, heeft een brief aan den keizer geschreven, waarin hij een middel voorstelt om hulp aan de arbeiders, j die geen werk hebben, te verleenendaarin bestaande, dat hun op zeer ge makkelijke voorwaarden een voorschot van 10 a 15 millioeit fr. za! worden verstrekt. De prefect der Seine, door den keizer hierover geraadpleegd moet echter te kennen gegeven hebben, dat het plan hem niet doelmatig voorkwam. Hel Joum. de Déb. doet uitkomen hoe uiterst weinig in Frankrijk is bijeengebragt ten behoeve van de werklieden die daar ten gevolge van de katoencrisis van werk verstoken zijnvergeleken bij de ontzaggelijk groote sommen, die in Engeland met gelijk doel zijn verkregen. Terwijl in de i hoofdstad van Frankrijk voor niet meer dan 234,000 fr. is ingeschreven, ofschoon 10 millioen vereischt worden om die hulpbehoevenden te onder steunen, is alleen te Liverpool tienmaal meer dan te Parijs en in geheel Frankrijk bijeengebragt, en men weet dat lord Derby voor zich alleen meer gegeven heeft dan in het geheele Fransche keizerrijk voor die noodlijdende arbeiders is ingezameld. Mevr. leardonlangs hier overleden, heeft de volgende legaten rcr- maakt: 10000 fr. rente-3 pCt. voor het altoosdurend onderhond van 20 be- hoeftigen in de gasthuizen van Parijs; 2500 fr. rente 3 pCt. aan den aarts bisschop van Parijs tot ondersteuning van oude en gebrekkige priesters; 20000 fr. kapitaal aan het gasthuis der Mortigues (monden van de llhóne); 10000 fr. kapitaal aan liet gasthuis van Bcrnay (Eure). Beriglen uit Athene melden, dat aldaar op nieuw demonstratiën ten behoeve van prins Alfred voor hef hotel van den heer Elliot hebben plaats gehad. Bij het onderzoek, betreffende de wettigheid der verkiezingen, zijn onregelmatigheden ontdekt. In de provinciën nemen de straatrooverjjen op onrustbarende wijze toe. Uit Madrid meldt men, dat ook de Cortes een voorstel, om de handel wijze van den generaal Prim in Mexico af te keuren heeft verworpen en zich dus met de staatkunde der regering heeft vereenigd. Het Spaansche blad Diritto berigl, dat te Lodi, in een Dominicaner kloos ter, eene vroeger onbekende schilderij van Leonardo da Vinci is gevonden. ITALIË. De deputatie, die in naam der dames van Venetië, Trente en Istrië, aan Victor Emmanuel een prachtig geschenk voor zijne dochter, de ko ningin van Portugal, overhandigde, hield bij deze gelegenheid tot den koning van Italië, bij monde van haren president, eene toespraak, waarin de vol gende veelheteekende woorden voorkwamen: »Voor Italië kan geen een heid of veiligheid beslaan dan op den dag dat gij, sire, als overwinnaar op het Sint-Markusplein zult verschijnen, want niemand kan zeggen dat zijn huis hein toebehoort, zoo lang de deur en de sleutels in handen zijn van een snooden buurman. Wanneer onze.vlag op de lialiaansche torens van Trente zal wapperen, en van den top der lialiaansche heuvels van Pola in onze Adriatische zee weêrspicgelendan, sire, zult gij met vei heven trots tot uwen zoon Humbert kunnen zeggen: ««Ik' heb u de schoonste, de schitterendste kroon van Europa bereid!"" De heer d'Afflito is als prefect naar Napels gezonden, zoodat de gene raal Lainartnora zich nu uitsluitend met de militaire aangelegenheden des lands, vooral met het uilroeijen der rooverbendenzal kunnen bezig houden. P Si ÏJISSE M. BERLIJN, 8 Januarij. De koning h eft thans geantwoord op de adressen, die hem bij gele genheid van het nieuwjaar door de stedelijke autoriteiten waren toegezon den en waarin de hoop op eene spoedige beëindiging van het beslaande j conflict werd uitgedrukt. Z. M. zegt in zijn antwoord o. a.: de toestand, waaraan men den naam van conflict geeftis uit eene verwarring der ge moederen voorgekomen. Wal de koning ter bevordering van de welvaart des vaderlands nuttig en noodig acht, moet hij, binnen de grenzen door de grondwet afgebakend, met alle mogelijke middelen bewerkstelligen, en door

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2