leïdsc1ie courant. 1863. MAANDAG 12 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEKIfiTE A LEYDEN 10 Januarij. Tot tweeden prosector bij het anatomisch kabinet der hoogeschool alhier is benoemd de heer dr. T. Zaaijer. Bij besluit van 21 December 1862 "is door den koning op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken eene commissie ingesteld, bestaande uit hoogstdeszelfs commissaris in Zuidholland als voorzitter en voorts uit één lid van het collegievan gedep. staten (den heer baron Rengers van War- menhuizen), den dijkgraaf van Rijnland, den dijkgraaf van Schieland, den burgemeester van Gouda, den ingenieur in het 2l,e arrondissement Zuidholland, ten einde een onderzoek in te stellen en eene regeling voor te dragen be treffende het herstel en het onderhoud der boorden en kaden van de Gouwe, waaromtrent voor 1° Julij 1863 door genoemde commissie rapport aan den' minister van binnenlandsche zaken moet worden uitgebragl. Door den commissaris des konings is voor het jaar 1863 bij den mili tieraad in het 3e district van Zuidholland weder tol secretaris benoemd de heer mr. J. C. du Pui. De typographische vereeniging Lourens Jz. Coster alhier zal Maandag avond aanst. hare gewone jaarlijksche feestviering in de stads-gehoorzaal houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 437 lot 501 personen. Eergisteren vierde het te Valkenburg gevestigde departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen pleglig gedachtenis van zijn 40-jarig be staan. Na het uitspreken van toepasselijke redevoeringen, vereenigden zich de leden met hunne dames des avonds in eene voor dat feest bestemde ver sierde zaal, alwaar zij deel namen aan eenen vriendscbappelijken maaltijd, die getuigde van eenen regl christelijke» en broederlijken zin. De Tijd meldt, dat de heer van Kinls, president van het seminarie te Warmond, door Z H. den Pans benoemd is lol zyn geheim kamesbéèr; supranumerair. Het Metalen Kruis, vervaardigd uit het bij Hasselt, in Augustus 1831, veroverd geschutwerd op den 5dcn April 1832 uitgereikt aan allen die be schouwd werden aan de krijgsverrigtingen van 1830 en 1831 te hebben deelgenomen, zoodat behalve zij die zich bij hel uitbreken van den opstand in Belgiëbevondenallen, behoorende tot het leger te velde of dat in Staats-Vlaanderen of een deel uitmakende van de bezettingen der vesting Maastricht, der citadel van Antwerpen en onderhoorige forten en van de vestingen aan gene zijde der Maas gelegen, daarmede begiftigd werden. Meer dan 30 jaren zijn daarover verloopen. Van de onderofficieren en manschappen, daarmede versierd, zijn er maar enkele meer in degelederen. Ook van de officieren is hel aantal thans gering, van welke laatste wij hier eene opgave doen volgen Z. K. II prins Frederik, veldmaar- 7' regiment infanterie 14 schalk 1 8e a a 13 Generaals 18 Instructie balaillon 2 Kolonels 22 Algemeen depot van discipline 0 Ministerie van oorlog 15 Koloniaal werfdepot 3 Generale staf 7 1« regiment dragonders 3 2e a a 7 3e a a 7 Administratie 26 4C a 6 Geneeskundige dienst 17 5C a 6 Veterinaire dienst 0 Regiment veld artillerie 15 Regiment grenadiers en jagers 12 le regiment vesting-artillerie 11 le regiment infanterie 17 2C a a 11 2e 14 3e a a 14 3e 13 Regiment rijdende artillerie 5 4' 14 Korps pontonniers 2 5' a i) 12 ingenieurs 21 6' a 12 Koninklijke maréchaussée 5 Totaal 372 De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. Wij vernemen, zegt de R. C., dat dr. J. J. van Oosterzee voorne mens is Zondag den 18den Januarij zijne afscheidsrede te Rotterdam te hou den, Vrijdag den 30s",n Januarij zijn ambt als hoogleeraar te Utrecht met eene openingsrede te aanvaardenen Zondag den 8stcn Fehrnarij in de Dom kerk aldaar voor het eerst als akademie-prediker op te treden. Uit Utrecht meldt men, dal men aan 's rijks munt aldaar niet bezig is met het vervaardigen van pasmunt voor Nederl. O. I., maar met het vervaardigen van zilvergeld voor de Ned. handelmaatschappij. I De kolonels, de kwartieimeesters en officieren van kleeding zijn afzonderlijk (de laalsleu bij de administratie), en dus niet bij de korpsen opgegeven. Te Utrecht is op 27 Dec. 11. door de ambtenaren der plaats, belastin gen buiten de Weerd-barrière aangehouden eene modderschouw, gevoerd wordende door twee bekende smokkelaars. Op vermoeden dat dit vaartuig gebezigd werd tot het heimelijk binnenvoeren van gedistilleerd is hel door voornoemde ambtenaren gevisiteerd en, na het alvorens van de vuilnis en modder, waarmede het was beladen, te hebben ontdaan, is bij onderzoek gebleken, dat hel vaartuig onder den bodem was voorzien van een, kenne lijk met het doel om fraude te plegen daartoe aangebragten kelder of zoo genaamde beun, ter lengte van ongeveer 2.8 el, breedte 0 25 el en diepte 0.15 el, verdeeld in drie vakken, ieder gesloten met een luik, en waarin waren geplaatst 12 blazen met gedistilleerd, inhoudende 39 kannen inland- schen brandewijn a 98 pCt. en 9 kannen 7 maatjes inlandschen jenever a 84 pCt. Naar men uit Arnhem meldt zal het aldaar gevestigde nationaal tooneel van Gelderland en Overijssel zich ontbinden. De voornaamste sujetten hebben reeds andere verbindtenissen aangegaan. Van de manschappen bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk, be stemd voor de W.-I. landmagt, zal er in het laatst van deze maand een detachement van 100 man sterk, per scheepsgelegenheid, naar Suriname af gezonden worden. Te Nijverdal, gemeente llellendoornis een persoon, die in een kuil aan het keijen- of grintgraven was, door instorting van den grond bedol ven geworden en geslikt. Hij laat eene vrouw en één kind na. Naar men uit Workttm meldt bestaat aldaar gegronde vrees, dat een der aldaar te huis behoorende aalschepen, de Jonge Catharina, varende op Londenis vergaan. Drie personen zouden daarbij zijn omgekomen waarvan twee vrouw en kinderen nalaten. Men meldt uit Vlissingen van 6 Jan.: De rcede van Rammekens biedt thans een ongewoon levendig schouwspel aan; meer dan honderd schepen, van alle natiën, liggen daar geankerd, sints 4 a 5 weken op gunstigen wind wachtende. Door het geweldig afslaan der duinen, welke op sommige plaatsen 10) el van hunne breedte hebben verloren, ziel men langs de steile kanten hier en daar nog lijken in vergane groene dekens gewikkeld, welke lijken in die duinen vermoedelijk bij de landing der Engclschen in 1809 begraven zijn. Uit 's Hertogeubosch meldt men aan de Arnh. CEenigen tijd gele den verkocht en leverde de heer Borisius te Frankfort aan een inwoner dezer stad hel lot n°. 77 in eene Duitsche loterij. Uiterlijk den 26s,cn der vorige maand moest de koopprijs van het lot betaald zijn. Eene toe vallige omstandigheid was echter oorzaak, dal de kooper niet aan zijne verpligling voldeed. Nu zullen wij de gewaarwordingen van den betrokken persoon, die alles behalve kapitalist is, wel niet behoeven te schetsen, toen hem gisteren de lijding bekend werd, dat op bedoeld lol de kapitale som van 250,000 florijnen gevallen was. In het Alg. Pol. bladis gesignaleerd II. II. van den Brink, oud 36 jaren, boekhouder, laatst woonachtig te Geldrop. Tegen hem is door de arrond.-regtbarik te Eindhoven bevel van gevangenneming verleend, ter zake van opzettelijke brandstichting in eene fabriek, waardoor menschcnlevens in gevaar zijn gebragt. Men schrijft ons van Decima dd. 14 Nov. 1862: De staat der zaken begint zich te verbeteren; de handel wordt aanzienlijk beter en levendiger, waarschijnlijk ten gevolge der omstandigheid, dat er voor de vreemdelingen in Japan vooreerst gecne havens meer zullen worden geopend. Met de Calypso, kapt. G. Poolman, zijn zestien Japanezen van hier naar Holland via Java vertrokken, ten einde hunne studiën aan de Leydsehe akademie te volbrengen, alsmede officieren van de artillerie, infanterie en marine, schoenmakers, kleermakers, timmerlieden, enz. enz., die allen in Holland komen om zich elk in hun vak te bekwamen. Hbl 's GRAVENHAGE, 10 Januarij. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. G. P. H. Zimmerman, van hel 3de rcg. infanterie, te detacheren bij de landmagt in Wesl-Indië. Volgens gerucht, zegt de H. C.wordt er aan gedacht om de porte feuille van koloniën voor goed aan den lieer Betz op te dragen, en den heer Bachiene, lid van den raad van state, lot minister van tinantiën te benoemen. De heer Gevers Deynootlid van de tweede kamer, heeft op zjjne reis van Indië per overlandmail bij de geleden schipbreuk alle papieren en bescheiden met aanteekeningen verlorenen levens niets gered van het aan tal cadeaux en kostbaarheden voor vrienden en hekenden bestemd. Hij had slechts even den tijd genomen zich een weinig te kleeden. De meeste schip breukelingen hadden zich op het oogenblik van het ongeval niet eens den tijd daartoe gegund. Naar men verneemt, is dc lieer A. E. Maas te Schcvecingenin plaats

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1