sten, en de portefeuille van koloniën ad interim opgedragen aan den lieer G. tl. Betz, minister van flnantien. Tot burgemeester zijn benoemd: te Maasland de heer A. Noordam, en te Stolwijk de lieer J. A. Snel. Tot notaris te Fynaart (arr. Breda) is be noemd de heer A. J. J. C. van der Poesl Clement, cand.-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndie lot 2de" Juit.den sergeant J. C. A. van den Bos, van het lste, den fourrier C. 11. Kobus, van hel2dc, den sergeant F. H. Schoenmaker, van het 3de, den sergeant F. N. A. J. W. J. Mugge en den sergeant-majoor H. Wilkens, beiden van het 5dc, alsmede de ser geanten M. Harbach en J. J. W. van den Broek, beiden van het 8stc reg. infanterie, en bij het personeel van de militaire vétérinaire dienst: bij het lslc reg. dragonders, tot paardenarts lste kl. dien der 2de kl. 11. H. Laseiir, werkzaam bij de kon. militaire akademie; bij hel 3de reg. dragonders, tot paardenarts 2de kl. dien der 3dc kl. F. L. van der Meulen, van het corps; bij het reg. veld-artillerietot paardenarts lstc kl. dien der 2dc kl. A. F. van Ghertvan het corps. Door Z. M. zijn de luit. ter zee lste kl., L. M. de Laat de Kanter en de luit. ter zee 2dc kl. J. A. de Gelder, beiden in Oost-lndië, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft aan den heer C. L. H. Hollman, te Maastricht, vergun ning verleend lol liet aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder- j komniandeur der orde van den H. Gregorius den Grootehem door Paus Pius IX geschonken. Het lid der tweede kamer, de heer Gevers Deynoot, is van zijne reize door Java alhier teruggekeerd. Ilij bevond zich op de mailboot Colombo, i welke schipbreuk heeft geleden. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram, gedagleckend Ba- j tavia 30 November, luidt: «Niets nieuws." Naar men verneemt heeft jhp. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden advocaat-generaal bij het prov. gereglshof in Zuidholland, dezer dagen, om redenen van gezondheid, zijn eervol ontslag uit die betrekking aan den ko- j ning verzocht. Op Donderdag 12 Februarij aanst. zal door de commissie voor de staatsspoorwegen worden aanbesteed het maken van een stations-gebouw der 4« kl. te Franeker en van een haltegebouw te Dronrijp, ten behoeve van den staatsspoorweg van Uarlingen naar Leeuwarden. De afdeeling 's Gravenhage der Hollandsche maatschappij van land bouw heeft tot den aankoop besloten van het werktuig lot hel melken van koeijen, dat op de Londensche tentoonstelling zoozeer de aandacht heeft gelrokken. In het jaar 1862 zijn alhier geboren 2748 kinderen, overleden 2106 personen, voltrokken 625 huwelijken, terwijl 3 echtscheidingen werden ingeschreven. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden eene zitting gehou den, waarin o. a. is ingekomen een wets-onlwerp tot voorloopige vaststel ling van het IX hoofdstuk der staalsbegrooting voor 1863 (dep. van kolo- loniën). Blijkens de memorie van toelichting worden bij dit wets-ontwerp, met uitzondering van de bedragen omschreven bij de artt. 28, 29, 30 en 31, voorloopig de helft der sommen ter beschikking van de regering gesteld, welke bij het door de eerste kamer afgestemde ontwerp van wet waren voorgedragen. De bij art. 28, 29 en 31 voorgedragen sommen, betreffende subsidiën voor de W. I. koloniën, hebben gcenc verandering ondergaan, omdat vele van die uilgaven in den aanvang van het dienstjaar valleneven als de bij art. 30 voorgedragen uitgavenvoorlvloeijendc uit de opheffing der slavernij, waarvoor reeds eene som van ƒ1,200,000 zoo spoedig moge lijk zal opgezonden worden. Verzonden naar de afdeelingen. BUITKNLANDSCHK BEKiGTEA. R ÏC 5, «2 I BRUSSEL, 4 Jantiarjj. De spoortrein van Parijs, die eergisteren ten 5 ure 10 m. des ochtends moest aankomen, is eerst ten 8 ure aangekomen. Die vertraging is veroor zaakt door eene botsing met een goederen li ei n te Breteuil. Vier goederen wagens zijn geheel verbrijzeld. Door den schok hebben ecnige reizigers kneuzingen bekomen. Te Luik heeft dezer dagen een vreesselijk ongeluk plaats gehad. De buren van mej. P.', iemand die al sints jaren een winkel hield in de Rue des Tourneurs en alleen woonde, misten haar en vonden de deur van haar huis gesloten. Toen zij te vergeefs aangeklopt haddenbegaven zij zich j naar de politie, om van hunne bevinding kennis te geven. De commissaris van politie, door een raam in liet huis geklommen zijnde, vond de oude jufvrouw aan de handen opgehangen. Zie hier de waarschijnlijke loedragt van het ongeluk. Jl. Zaturdag avond was zij naar den zolder gegaan, om hare provisie hout voor den volgenden morgen te halen. Toen zij langs eene soort van een trap weer naar beneden klom hield zij zich vast aan een zwaar houten luik, dat diende oai den toegang tot den trap te sluiten. Dat luik viel echter digt, zoodat de vingers er tusscben geklemd bleven. Toen zij zich uit die positie wilde losmaken, schoten de beide voeten uit en hing zij in de lucht te spartelen. Hoe lang zij nu in die vreesselijke positie heeft moeten doorbrengen, voor dat zij den laatsten adem uitblies, weel men niet, maar haar einde moet ijsselijk geweest zijn! De buren, zegt men, hebben niets gehoord. De ongelukkige laat een vermogeu na, dat I men op ongeveer 50,000 fr. schat. EIÏGELAie LONDEN, 4 Januarij. De koningin heeft de noodige bevelen gegeven om te zorgendal het huwelijk van den prins van Wallis met den mecstcn luister kan gevierd worden. Reeds worden daartoe op het kasteel Windsor alle toebereidselen j gemaakt. 1 Aan de inzenders op de wereldtentoonstelling is te kennen gegeven, dat zij zich voor den 10den dezer maand moeten aanmelden tot het ontvan gen der hun toegekende medailles. De koninkl. commissarissen hebben het gebouw dezer dagen weder aan de lih. Kelk en Lucas overgeleverd. Frank rijk, België en Spanje hebben het nog niet geheel ontruimd; ook van Oos tenrijk en Rusland zijn daar nog enkele zware voorwerpen, die, wat laatstgenoemd land betreft, eerst na de heropening der scheepvaart in de Oostzee zullen worden weggehaald. Te Portsmouth is Vrijdag nacht brand ontslaan in een winkelhuis, door onderscheidene familiën bewoond. De ramp had zoo onverwacht en snel plaats, dat onderscheidene bewoners alleen met de grootste moeite zich konden redden of gered werden. Ondanks de spoedig toegesnelde hulp, verloren eene moeder en zes kinderen het leven in de vlammen. Uit North Devon wordt gemeld, dat bij de stranding van een schip, hetwelk in weerwil van de zware branding zich door twee sloombooten naar zee wilde laten slependoch ten gevolge van het breken der touwen op de klippen werd geworpen, al de opvarenden, ten getale van 28 personen waaronder de vrouw van den schipper, door de moedige bemanning der bij het Braunton-kustlichl gestationeerde reddingboot behouden aan wal zijn gebragt. De eerste spoorwegtrein waarvan de rijtuigen door gas verlicht waren is in hel begin van December van Edimburg naar Perth gestoomd. Het gas- reservoir bevindt zich in eene bijzondere daartoe bestemde plaats. Het licht bleef gedurende den geheelen logt zeer helder, en droeg niet weinig bij tot het genoegen der reizigers. Te Manchester zijn in eene talrijke volksvergadering, meerendeels uit handwerkslieden bestaande, onderscheiden besluiten genomen, strekkende om ingenomenheid met de zaak d;r Unie aan den dag te leggen. Een de zer besluiten luidt aldus: «Deze vergadering betuigt innige ingenomenheid met de pogingen van den president Lincoln en zijne ambtgenooten om de Amerikaansche Unie onverkleind en ongeschonden in stand te houden, ter wijl zij zijn emancipatie-besluit en andere maatregelen strekkende tot vrij making der slaven en tot herstel des vredes in Amerika, als volkomen regtvaardig goedkeurt." Toen de vergadering uiteen zon gaan, werd Jack- son, de ex-zwarte koetsier van president Davisgeroepen om zich te ver- toonen. Gehoor gevende aan de aanmoedigingen, die hij van alle zijden ontving, plaatste hij zich op de tribune en bedankte de vergadering, uit naam van zijne zwarte broeders, voor de betoonde sympathie. Volgens de Liverpool Mercury zou de beruchte stoomboot der zuide lijken Alabama door de oorlogssloepscltepen der noordelijken genomen zijn. In onze dagbladen leest men de volgende levensgeschiedenis van een merkwaardig persoonTe Scarborough overleed den 30stcn Dec. op 48-jari- gen leeftijd de heer David Greenbury, in Yorkskirc geboren. In zijnejengd kolendrager te Malton, werd hij weldra een welbekend bokser. Hij was gewoon slechts met ééne hand te boksen de andere op den rug gebonden. Hij was meer dan 6 voet 2 duim groot en buitengewoon sterk, doch werd eindelijk door een klein man geslagen, en dit verbitterde hem zoo, dat hij j zijn tegenstander een stuk van het oor beet. Dit was zijn laatste vuist gevecht. In eene diligence reikte hem een gentleman een traclaalje over, dat zoodanig op zijn gemoed werkte, dat hij boetvaardig huiswaarts keerde en prediker werd. Daar het hem aan beschaving ontbrak, bestonden zijne predikatiën grootendeels uit eene beschrijving der guitenstreken zijner jeugd doch door zijn naam waren alle methodisten-kerkenwaarin hij zich hoo rei! liet, steeds vol. Eindelijk trad hij met eene rjjke vrouw in liet huwe lijk en stierf hij als een zeer geacht man. Blijkens de berigten uit New-York is aldaar de verontwaardiging van liet publiek tegen de regering zeer groot, en zoo er een constitutioneel mid del ware om den president en den vice-president der Unie tol aftreding te dwingen en eenen nieuwen president op den zetel te plaatsen, men zou dat middel niet ongebruikt laten. Twee leden van liet bewind, de hh. Seward en Chase, hebben hun ontslag gevraagd, doch op uitnoodiging van den pre- I sidenl hunne portefeuilles weder opgenomen De generaal Burnside heeft de verantwoordelijkheid voor het gebeurde bij Frederiksbnrg geheel op zich ge nomen. Volgens zijne verklaring zou hij den aanval ondernomen hebben tegen den raad van Lincoln, van Balleek en van'Staunton. In de stelling des legers is geene veranderina gekomen. De bondstroepen onder den ge neraal Foster hebben in Noord-Carolina de zuidelijken viermaal geslagen. De commissie, door den senaat benoemd tot onderzoek van de operatiën tegen Frederiksbnrg, heeft haar rapport uitgebragt. Uit dit stuk blijkt, dat hare enquête zich heeft uitgestrekt niet slechts tot de handelingen van ge neraal Burnside, maar ook tot die van de generaals Sumner, Hooker, i Franklin, Halleck en anderen. Naar men verneemt heeft Burnside gecon- stateerd, dat hij door de corpsen van Balleek en Meiggs niet genoegzaam ondersteund is geworden. Dit wordt evenwel door Sumner tegengesproken. Voorts heeft Burnside verklaard, dat hij de stad van de zijde van Falmouth en niet, gelijk hem door den president Lincoln, zoowel als door generaal Halleck en den heer Staunton was aangeraden, van de zijde van Warren- point had aangevallen. Van dit een en ander heeft de commissie rapport opgemaakt, doch daarin slechts de feiten vermeld zonder eenige toepassing van welken aard ook. Intusschen heeft de president tot het leger van den Potomac eene missive gerigt, waarin hij het lof toezwaait voor zijnen moed en te kennen geeft, dat de operatie legen de zuidelijken, met het doel om hen uit hunne stellingen te verdrijven, geene dwaling en ook geene andere dan eene toevallige mislukking is geweest. Volgens het r.,pport van generaal Lee, den bevelhebber der zuidelijke troepen, omtrent den veldslag bij Frederiksbnrg, bedraagt het aantal dooden eti gekwetsten bij de zuidelijken 1800, terwijl een hunner generaals, Thomas Cobbgesneuveld en generaal Gregg doodelijk gewond is. Zij hebben 550 krijgsgevangenen van de noordelijken in handen gekregen. I Het congres te Washington heeft eene bill aangenomen lot opname

Leydse Courant | 1863 | | pagina 4