Per Telegraaf. 4 en 4ï pCt. Biypotlieefe-Ofolig'atiën. AFLOSSING. den opstand aangeboden, welk aanbod door prins Kong was aangenomen. Drie korvetten met Russische troepen werden te Shanghai verwacht. PARIJS, 29 December. Men verzekert, dat tol het houden van eene conferentie te Londen lot regeling van de quaestie der Ionische eilanden is besloten. De tijdingen uit Madrid doen eene wijziging in het ministerie verwachten. La France meldt, dat president Lincoln, na den nederlaag op den 13deo, eene langdurige conferentie heeft gehad met den Franschen gezant. De vredes partij beschouwt dien slap als een voorteken van eene aanstaande bemiddeling. Generaal Forey zal tegen half Januarij zijne operatien beginnen. WEENEN, 29 December. Het comité' der bank heeft in zjjne bijeen komst van heden zich vereenigd met het voorstel van het bestuur der bank en de overeenkomst tusschen dit ligchaam en de regering, zoo als die door de beide kamers is gewijzigd, na levendige beraadslagingen aangenomen. TURYN, 29 December. De minister van binnenl. zaken heeft aan de prefecten der zuidelijke provinciën eene circulaire gezonden, waarin hij hen uitnoodigt hem op te geven de gemeentebesturen die geen genoegzamen bij stand verleenen in de beteugeling der rooverijen, opdat de minister tot de ontbinding van die gemeenteraden kunne overgaan. In het Napolitaansche kiesdistrikt Aversa is generaal Pallavicini, die bij Aspremonle Garibaldi ge vangen namtot lid van de kamer van afgevaardigden gekozen. MADRID, 29 December. In den senaat heeft maarschalk O'Donnell he den in een uitvoerige rede het tractaat van Londen behandeld en betoogt dat uit dit document geen interventie in Mexiko was af te leiden. De ge allieerdenbeweerde de minister-president, moesten zicli van Vera-Cruz en Ulloa meester maken en daarna op de geëischte genoegdoeuing wachten. Nooit had Spanje van interventie gesproken. INGEZONDEN. Het is misschien niet van algetneene bekendheid, dat, wanneer 't gunstige weder gedoogt de melkkoeijen lot S'. Nicolaas in de weide te laten, dit, zooals in een berigt, voorkomende in het laatste nommer uwer Courant, niet alleen naar waarheid op hel platteland als eene bijzonderheid aange merkt, maar ook altijd min of meer feestelijk herdacht wordt. Zoo deelt ons dr. G. D. J. Schotel in zijne «Oude zeden en gebruiken" onder den titel van »S'. Nicolaas-koeijen" het volgende mede: «Oudtijds was het eene gewoonte bij de boeren van Rijnland om op den dag van S'. Nicolaas, indien het hun gelukte dien dag hunne koeijen in het land te melkenal hun volk op zoetemelk en beschuit bjj de koejjen in de weide te onthalen. Deze oude gewoonte werd voorleden herfst (1777) om de zeldzaamheid van 't geval, door Jan van der Zwaan te R(jnzaler- woude, en door C. Zwanenveld te Leimuiden, wederom levendig gemaakt. Te Rijnzaterwoude werden de buurkinderen en te Leimuiden alle de kinde ren van Leimuiden en Vriesekoop, zonder uitzondering, beneden de veertien, en alle oude lieden boven de zeventig jaren door den omroeper op de kade van den Wassenaarschen polder tegen vier ure na den middag tot dit feest uitgenoodigd. In weinig tijd werden 7 groote melkmouwen met gewarmde melk en 175 dubbele beschuiten gebruikt Ook thans, schoon op minder ruime schaal, is die oude gewoonte nog niet geheel in onbruik geraakt. De boer heeft tot spreekwoord: met Sinte Catrijn (25 Nov.) behooren de koeijen aan de lijn; meer, naar het mij op goede gronden toeschijnt, een spreekwoord hem door ongunstig weder af gedwongen en alzoo tot eigen voordeel verpligl zijn vee op stal te halen, dan wel door overdreven teerhartigheid. Kunnen daarentegen zonder na deel de melkkoeijen «Sinter-Klaas over loopen" gelijk hij zegt, dan is dit voor het zeldzame geval merkwaardig genoeg om des avonds door de albe- schikkende boerin een goed deel zoetemelk te doen warmen en op deze, meestal tol chocolaad bereide, melk, met eenige andere opwekkelijke ver snaperingen, zijn volk aan den huisselijken haard te onthalen. Dat heet: St. Nicolaas-melk. Die lust heeft kan aanzitten't zou m(j zelfs verwon deren als men daarbij niet tot een «spelletje kaarten" werd uitgenoodigd. Maar zonder er voor te durven instaan of hierbij altijd dubbele beschuiten gebruikt wordenmeen ik 't er toch voor te mogen houden dat het op 6 December zoeter is chocolade te gebruiken zonder beschuit aan den huis selijken haarddan gewarmde zoetemelk met dubbele beschuiten bjj de koeijen in de weide als oudtijds, hoe eigenaardig het laatste ook zij. S'26 Dec. 1862. *j ZieHet feest van Koppertjesmaandag of boeten-vastenavond ter gelegenheid des verjaardags van mijn Jan Oom op den 13de« van Louwmaand, door zijne Oorazegster Matje M*'*. Met oudheidk. aanteek. Te Leyden bij A. Koster in gr. 8°. STAP» - BERifiTEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat lot hoofdonderwijzer der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse voor jongens binnen deze gemeente is be noemd de heer GERARDUS JAPIKSE; 2°. dat die school geopend wordt den 12den Januarij 1863; 3°. dat lot het doen inschrijven van leerlingen aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven ter gemeente-secrelarie, dagelijks (zon en feesidagen uitgezonderd) van des voormiddags 11 tot 's namiddags ten 2 ure; 4°. dal bij die gelegenheid moeien worden overgelegd de bewijzen van ge boorte-inschrijving en van koepok-inënling der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des geneesheers die ben heeft behandeld; 5°. dat, na de inschrijving bij de opening dier school, voor de eerste maal In de maand Julij weder nieuwe leerlingen aangenomen worden, en dat tusschentijds geene kinderen (uitgezonderd die van ouders, welke zich van elders in de gemeente vestigen) kunnen worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de ingezete nen, dat de, in de vergadering van den Gemeenteraad van den 208te" No vember dezes jaars benoemde, architect, J. W. SCHAAP, met den l9lcn Januarij aanstaande zijne betrekking aanvaardt en als zoodanig zal te spre ken zijn op het Raadhuis, eiken werkdag van 12 lot 1 uur. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 30 December 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Zuidholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van den 16den Dec. 1862, n° 17 Gelet op art. 11 der Wet van den 13dcn Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengemlde besluit, de jagt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der Wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad tl®. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid holland wordt gesloten op Woensdag den 31"e" December aanstaande met zons ondergang. En zal deze kennisgeving, door insertie in het Provinciaal Blad, in de Nederlandsche Staats-Courantalsmede in het Dagblad van Zuidholland en s Gravenhageter kennis worden gebragt der Gemeentebesturen in Zuidholland en van de belanghebbenden. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravenhage18 December 1862. J. LOUDON. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 22sten December 1862. 1 veroordeeld wegens den verkoop van bedorven eetwaren. 1 wegens hei verkoopen van brooddat tetsig en niet goed gaar is. 1 wegens het verkoopen van brood, onder het bepaalde gewigt. 4 wegens het zonder consent baggeren in de Roomburger-vaart. 2 wegens het baggeren, staande op den wal. 1 wegens het, gedurende den nacht, in de grachten der gemeente laten liggen van eene schuit, met bagger beladen. 1 wegens het rijden op de kleine slraatsteenen. 3 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap verloonen. 1 wegens het verkoopen van gedistilleerd, na het uur voor de sluiting bepaald. 4 wegens het zich, na het bepaalde sluitings-uur, in eene tapperij bevinden. 1 wegens het, zonder de vereischte toestemming, geven van muziek- of danspartijentot welke de toegang voor iedereen openstaat. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het binnen de gemeente, met rij- of voertuig, harder rjjden dan op een maligen draf. 2 wegens hel verontreinigen der straat. 2 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. 3 vrijgesproken wegens het rijdenzittende op eene hondenkar, onder de gemeente Zoeterwoude. Gehouden Verkooplng van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 27 December. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan den Ouden Singel, tusschen de Prinsensleeg en de Lange Scheistraat, Wijk V. N°. 321, Kad. Sect. B. N'. 1119. Kooper de heer P. C. Froon. ƒ2300. Een dito aan de oostzijde van het Rapenburg, over den Vliet, Wijk IV. N°. 854 en 855. Kad. Sect. G. N°. 633. Kooper de heer J. Boudri. ƒ2610. Een dito met bovenwoning, aan de zuidzijde van het Levendaal, omtrent de Rijnstraat, Wiik III. N®. 216. Kad. Sect. D. N». 585. Kooper de keer L. W. Wernink. ƒ520. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf aan de zuidzijde der Breedestraat, tusschen de Ketcl- boeter- en Plaatstegen, Wijk IV. N°s. 286 en 286r»°d. Opgehouden. KERK» ÏEVWS. ROTTERDAM, 29 December. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen ds. N. H. de Graaff, pred. te Apeldoorn. Tot pred. bij de herv. gemeente te Rosendaal, cl. Arnhem, is beroepen ds. T. van Westrheene Pz., te Jaarsveld; te Hengelo, ds. J. J. Eige- man, te Bergschenhoekte Breda, d'. G. H. Lamerste Scherpenzeelte Drimmelen, cl. Breda, de heer D. C. Nijhoff.cand. ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon F. J. E. KEULS GERRITSEN. Leyden 29 December 1862. Eenige kennisgeving. Leiden 28 December 1862. Heden overleed ons geliefd jongste Kind HIDDE in den ouderdom van tien maanden. H. G. HAMAKER. Eenige kennisgeving. C. A. HAMAKER, geb. van Vloten. Leiden, 28 December 1862. Heden overleed in den ouderdom van 33 jaar de Hoog Wel-Geb. Heer Jhr. JEAN CHRETIEN BAUD, in leven ls,e Luite nant bij het regiment Veld-Artillerie. Tot onze diepe droefheid overleed heden onze hartelijk geliefde Dochter ANNA MARIA, in den ouderdom van ruim 23 jaren. H. P. C. STOFFELS. Leiden, 28 December 1862. A. J. STOFFELS, Bazendijk. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster ons beloondbetuigen wij onzen welgemeendcn dank. J. II. EICHMAN en familie. Het Bestuur der Nederlandsche Hypotheekbank berigtdat hare Schuld brieven opeischbaar den 31stcn December 1862, met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdamop Woensdag den 31slcD December 1862 en volgende werkdagen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3