23,842,005 stuks sleurliaringwaarvan de besomming 360,016.20 beeft bedragen. In eene Zalnrdag 11. door de eerste kamer gehouden avondzitting is na eene korte beraadslaging hoofdst. VIII (oorlog) der staalsbegrooting met 33 tegen 1 stem, die van den heer Crcmers, aangenomen. Daarna is hoofdst. IX (koloniën) in behandeling gekomen. Onderscheidene sprekers voerden daarover het woord, om den minister te bestrijden. Zij gaven te kennen dat zij aan den minister van koloniën hun vertrouwen niet konden schenken, daar zij beducht waren voor de beginselen, die hij omtrent het cultuurstelsel in toepassing zou brengen, waarvan voor onzen finantiëlen toestand in de toekomst zoo veel afhing. In de gisteren gehouden zitting- heeft de minister van koloniën het woord gevoerd. Na eerst aangetoond te hebben dat hij in zijne handelingen steeds getrouw was gebleven aan de beginselen van het kabinet, waarvan hij deel uitmaakte, en na te hebben doen uitkomen dat bet, bij verwerping zijner begroeiingniet te verwachten zou wezen dat men den eenmaal ingeslagen weg zou verlatenverdedigde hij zich tegen de menigvuldige verwijten tegen zijn beleid ingebragt. Hij deed o. a. uitkomen dal bet door hem voorgestane stelsel eigenlijk niet nieuw was, maar steunde op reeds vroeger aangenomen beginselen; dat stelsel steunde geheel op den toestand der inlandsche bevol king, beoogde behoud van hel bestaande stelsel van gouvernementscultures, uiet wegneming van verkeerdheden en tevens met bevordering van vrijen handel, landbouw en nijverheid, ten gevolge waarvan nieuwe bronnen zou den ontstaan, die tot vermeerdering van welvaart en voordeelen zouden dienen. Aan het slot zijner rede verklaarde hij dat de door hem beleden beginsels in koloniale aangelegenbeden hem heilig en dierbaar warenen dat hij ze om niets ter wereld zou laten varen. Na den minister voerden op nieuw onderscheidene leden het woord ter bestrijding van de door de regering voorgestane rigting op koloniaal gebied, die bij herhaling door den minister van koloniën werd verdedigd. De minister van binnenl. zaken gaf tevens te kennen dat men eerst bepaald geformuleerde maatregelen van bestuur moest afwachten alvorens een oordeel te vellen, en dat naar zijne meening eene afstemming der begrooting tot niets zou leiden. Ten slotte werd de begrooling van koloniën met 30 tegen 4 stemmen ver worpen. Voor hebben gestemd de heeren: Cost Jordens, Sassen, Ilartevelt en van Swinderen Daarop werden het Xde hoofdstuk (onvoorziene uilgaven) en hel ontwerp tot vaststelling der middelen achtereenvolgens zonder beraadslaging met alge- meene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering tot nadere bij eenroeping gescheiden. De tweede kamer is bijeengeroepen legen Dingsdag den 6dcn Januarij 1863, des middags ten twee ure, tot hervatting van hare werkzaamheden (bepaaldelijk met het oog op de behandeling eener credietwel voor het hoofdstuk van koloniën). BU1TËNLANDSCHË BERKiTEN. ENGELAUiD. LONDEN 28 December. In den nacht van Vrijdag op Zalurdag ontstond hier brand in een huis, waarvan de onderste verdieping ecnen juwelier tot winkel diende. De overige drie verdiepingen waren aan verschillende huisgezinnen verhuurd. Even na middernacht, toen de meeste bewoners reeds ter ruste waren, werd de policie den brand gewaar. Met de grootste moeite werd aan de bewoners hiervan kennis gegeven, die overhaast en bijna ongekleed de vlugt namen. Al spoedig wilden de omstanders de luiken van den winkel afruk ken, om de vlammen lucht te geven; de policie verzette zich hiertegen, vooral omdat men wist, dal zich nog enkele personen in het gebouw be vonden, o. a. op de derde verdieping de zes kinderen van zekeren Spencer. Men trachtte met alle inspanning die ongelukkigcn te bereiken toen een man uil hel volk de luiken wegrukte, waardoor de vlammen oogenblikkelijk het ge- heele buis vervulden en de redding van de zich daarin bevindende personen onmogelijk maakten. Na een half uur werd men den brand meester en toen begaf men zich naar de derde verdieping en vond daar de lijken van de zes ongelukkige kinderen. De mandie op zoo roekclooze wijze de lui ken van den winkel had afgerukt en daardoor het redden der kindereu on mogelijk maakte, is door de regtbank veroordeeld tol eene boete van 5 of eene gevangenzetting van eene maand. De onderaardsche buizen, die ter verzending van berigten volgens het pneumatische- of luchtdruk-stelsel tnsschen verschillende gedeelten der hoofd stad worden gelegd, zijn, benevens het daartoe beboorende gebouw11. Woensdag ten gebruike gereed gekomen voor de correspondentie tnsschen de London en North-Western spoorweg in Seymourstreel en hel noordwes telijke postkantoor in Hampsteadroad. Van wege de vereeniging der koks alhier zal op Nieuwjaarsdag aan een aantal werklieden in Lancashire eene monsler-plum-pudding worden aangeboden, die, volgens de afmetingen van den daartoe benoodigden ketel, eene buitengewoon reusachtige vertooning zal maken. Tot dit product der kookkunst zullen benoodigd zijn minstens 130 ffi krenten, 130 ffi rozijnen, 210 ffi bloem, 130 ffi reuzel, 80 ffi snippers, 19 ffi suiker, 1040 eijeren8 gallons ale, 4 ffi verschillende specerijen, 11 ffi gember, enz. Den 19dcn Dec. overleed te Woodford de heer T. Lucas, in den ouder dom van 106 jaren. 11 ij bad hel gebruik zijner geestvermogens lot op het laatste oogenblik behouden.. Nabij Hereford heeft weder een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Al daar is een arbeiders-trein eene helling van den weg afgereden zonder dat de halfbeschonken werklieden de noodige voorzorg hadden genomen; de wagens vlogen uil het spoor en werden verbrijzeld, terwijl een man gedood en het meerendeel der overige vrij ernstig bezeerd werd. Uit Wiek meldt men, dal in de nabijheid van die plaats gedurende de jongste stormen 7 vaartuigen geheel en 6 gedeeltelijk zijn verbrijzeld gewor den, waarbjj de bemanning van een dier schepen, 12 koppen sterk, is om gekomen; ook zijn 27 vischschuiten verloren gegaan. Berigten uit New-York van 17 Dec. bevatten nog het volgende, om trent de jongste voor het noorden zoo ongunstig afgeloopen krijgsbedrijven: De generaal Burnside heeft Frederiksburg ontruimd en is met zijn geheele leger over den Rappahanok terug gelrokken. De terugtogt begon in den avond van den 15den en de artillerie ging het eerst over de rivier. De duis ternis en de gesteldheid van het terrein beletten de zuidelijken deze bewe ging te bemerkenzoodat hel aan de bondslroepen gelukte al hunne gekwet sten mede te voeren. De strijd van den 13dcn was een groote veldslag, waarbij al de afdeelingen der beide legers in het vuur waren. De uitslag daarvan was dat het bondsleger zijn oogmerk niet bereikte; deszelfs verlies aan dooden en gekwetsten wordt op 8 a 10000 man gesehat. Aangaande het verlies der zuidelijken is niets bekend; maar daar zij achter verschan singen vochtengelooft men dat het minder aanzienlijk zal wezen. De van den kant der Unie ondernomen expeditiën, welke van Helena en Memphis langs den Mississippi vertrokken waren, zijn teruggekeerd zonder iets ver- rigt te hebben. FRANKAIJH. PARIJS, 29 December. De Moniteur bevat een rapport van den heer Fould, over den finan tiëlen toestand des lands, waarin deze zich beijvert dien zoo gunstig mo gelijk voor te stellen. De minister raamt bet bedrag der uilgaven voor de Mexicaansche expeditie gedurende 1862 op 83 millioen en acht het tekort op de ontvangsten gedurende dat jaar op 35 millioendie aan het wetge vend ligchaam zullen aangevraagd worden. De minister doet uitkomen, dat 's keizers afstand van het prerogatief tol het openen van buitengewone cre- dieten niet eenig nadeel heeft toegebragt aan den geregelden loop der dienst. Over het budget van 1863 sprekendezegt de minister dat 's lands inkom sten bij voortduring toenemen; het overschot op bet budget van 1863 kan op 110 millioen geraamd worden; door die bate kan mei; de kosten voor Mexico en de onvoorziene uilgaven gedurende 1863 bestrijden. Het gewone budget van 1864 zal aangeboden worden met een overschot van 4 millioen, zijnde het buitengewone budget geraamd op 104 millioen. Het gezamen lijke bedrag der vroegere tekorten is 848 millioen; dit cijfer is sedert niet toegenomen. Zonder de buitengewone uitgaven, die hare nadeelige werking op het dienstjaar 18621863 hebben doen gevoelen, zou het mogelijk zijn geweest het dienstjaar 1864 met een normalen toestand te doen beginnen. Deze zoo wenschelijke zaak is nu alleen verdaagd geworden. Het tekort gaat 's lands hulpbronnen niet te boven; elk denkbeeld, om een beroep te doen op het openbaar crediet, mag men dus ter zijde stellen. De kardinaal aartsbisschop van Parijs is overleden. Hij was geboren 28 December 1795. Als zijn opvolger wordt reeds genoemd de prins de la Tour d'Auvergne, aartsbisschop van Bourges. Het drietal jonge Polen, dezer dagen in hechtenis genomen, is, na twee verhooren te hebben ondergaanweder ontslagen. Zij hebben echter bevel ontvangen Parijs te verlaten en zijn naar Engeland vertrekken. Alleen in het departement van de Beneden-Seine zijn er 260,000 werk lieden zonder arbeid. Het garnizoen te Rouaan is, zeker als voorzorgmaat regel met een regiment versterkt. Een dagblad van Marseille bevat bet volgende berigt uit Toulon: Ilet sloomtransporlschip Seine is van hier naar Alexandrië vertrokken, met last om zich van daar regtstreeks naar Mexico te begeven, liet moet in Egypte een bataillon Egyptisch krijgsvolk aan boord nemen, bestaande uit duizend negers uit de landstreek Darfur, wier dienst door den onderkoning van Egypte met groote heuschheid aan de Fransche regering voor de expe ditie in Mexico is aangeboden. Het zijn troepen die lang hebben gediend, vol moed en krijgstucht, die pal staan in hel vuur, en niets van de zonne hitte of de heerschende ziekten der keerkringslanden te duchten hebben. In al de groote militaire bakkerijen wordt thans dag en nacht gear beid tot het gereed maken van beschuiten voor de Mexicaansche expeditie, die geregeld naar Toulon en Marseille worden overgebragl. De boulevard du Prince Eugène is naauwelijks ingewijd of men houdt zich reeds weder met nieuwe plannen bezig. Aan meer dan 400 grondeige naars in de omstreken van Parijs is bekend gemaakt, dat hunne eigendom men zullen worden onteigendbel betreft nn het aanleggen van een groot kanaal, waardoor het modderige water uil de Seine door friseh water zal worden vervangen. De tegenwerpingen, die men op dit plan heeft gemaakt, hebben schipbreuk geleden op den vasten wil van den prefect van de Seine, die het grootsche werk ten uitvoer verlangt te brengenhoewel bet meer dan 30 millioen zal kosten. Een Algerijnsch koopman, Hadschi-el-Ababiheeft het plan gevormd om eene stoombootdiensl onder de Fransche vlag tusschen Suez en de voor naamste havens der Roode zee op te rigten. Deze onderneming zal dienen voor den kusthandelalsmede voor bet overbrengen der Mohammedaansche pelgrims naar Mekka. Naar de berigten uit Athene te oordeelcn bevindt men zich daar, door den loop der omstandigheden, in eenen zeer moeijelijken toestand, en moe ten er zich reeds verschijnselen vertoonen van eene militaire tegen-omwen teling. De heer Elliot zou ook in last hebben te Konstantinopel eene betere regeling der grenzen van Griekenland te vragen, hetgeen Ruslands ontevre denheid niet weinig zou opwekken. Een brief uit Peking van 23 Sept., door den Moniteur medegedeeld, berigt dat, op verzoek van de aanzienlijke ingezetenen van Tsche-Kiang, de heer Lehrethonluitenant op de Fransche vloot, door den regent, prins Kong, belast is met hel vormen en oefenen van een gewapend corps van 1500 Chinezen, bestemd om in die provincie de rust te handhaven. Die sol dalen zullen uitsluitend onder hel bevel van Fransche officieren en onder officieren staan. Volgens een schrijven, door den Times medegedeeld, zijn de Russen ongenegen om zich daarbij op den achtergrond te houden, maar hebben deze aan de Chincsche regering mede hunne hulp tot demping van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2