LEÏDSC1IE COURANT. 1862. N°. 157.^ WOENSDAG 31 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCMK BERIGT& v LEIDEN 30 December. Gisteren werden de heeren mr. J. van Ouleren en mr. R. T. Byleveld, gene als voorzitter, deze als substituut-officier van justitie, bij de arrondis- semenls-regtbank alhier geinstalleerd. De officier van justitie, de lieer Tol lens, als oudste regter met de installatie van den nieuw benoemden voor zitter belast, de voorzitter, de substituut-officier en de deken der orde van advocaten spraken bij die dubbele plcgtigheid. Bij de beden In een der vertrekken van liet akademiegebouw gehouden aanbesteding van het maken ecner (jzer-conslructiebelioorende lot de nieuwe inrigling aan de akademische bibliotheek, zijn voor dat werk de volgende inschrijvingen gedaan: wed. A. Sterkman en Zoon te 's Dage ƒ5780; L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage 5059; van de Wall Bake te Utrecht 4749; J. C. Leefers Jr. alhier 3932; H. Figee te Haarlem 3735; J. W. Bertrand en Zoon alhier 3493, en de Kon. Nederl. Grof smederij alhier 3200. Hel onderhoud van al de gehouwen lot de lioogescliool hehoorendebene vens het daaraan verrigten van eenige herstellijnengedurende het jaar 1863, gelijktijdig aanbesteed, werd afgemijnd: lsle perceel-, door J. H. Car- lier alhier voor 3180; 2de perceel, door A. Blansjaar alhier voor 1670; 3<ie perceel door J. P. Rietbergen alhier voor 2300. Alles voorloopig gegund. -^.De vierde jaargang van de Breuk en Smits' Algemeen Adresboek van de stad Leyden is in het licht verschenen. Reeds bij vroegere gelegenheden hebben wij ons omtrent dit boekje gunstig uitgelaten en met genoegen zien wij, dat de nieuwe jaargang weder de blijken draagt, dal het der uitgevers streven is hun adresboek steeds in naatiwkeurigheid en volledigheid te doen winnen. Wij aarzelen dan ook niet de aandacht onzer stadgeiioolen bij vernieuwing op hel nuttige en niet zorg bewerkte boekje te vestigen. In een lezenswaardig artikel, geplaatst in de N. R. C. van lieden, kooit de hoogleeraar Goudsmit, in het belang van de Leydsche hoogeschool en hare kwcekelingenmet kracht op tegen den door eenige leden van de tweede kamer der slatcn-generaal (blijkens het voorloopig verslag omtrent het wets-onlwerphoudende regeling van het reglsgcbied der regterlijke col- lcgien enz.) gcopperden twijfel aan de noodzakelijkheid van hel behoud der arrondissemculs-regtbank te Leyden. In de dusgenaamde Stoinpwijksche Meer, onder Stompvvijkbegaf zich jl. Woensdag avond eene 18-jarige dienstmaagd in de nabuurschap, om al daar een nieuw kleedingstukwaarmede zij Kersmis dacht te vieren, af te halen. Vermoedelijk door de duisternis het spoor bijster geraakt, is zij den draai, die naar hare woning geleidt, mis geloopenzoodat zij den dood in het water heeft gevonden. Ten gevolge van de tongblaar en het klaauwzeer, waaraan dezen zo mer het rundvee overal geleden heeft, zijn bij de meeste landbouwers in deze omstreken nog de uijers en de klaatiwen van dat vee in meer of min dere mate ontstoken. Hoewel het laatste geen nadeeligen invloed op het zuivel uitoefentheeft de eerste ziekte echter veroorzaakt dat hel melkvee, in het aanstaanden voorjaar, bijzonder laat zal kalven. Op den eersten Kersdag ging een 5-lal knapen van Rijnsburg ter godsdienstoefening naar Kalwijk-Binnen. Toen zij huiswaarts keerden, ge raakte een van hen, een knaap van omsleeks 12 jaren, al spelende vooruit en was welhaast nil het oog verloren. Den knaap, niet tot zijne makkers teruggekeerdvond men later in den Rijn, waarin hij, door welk noodlottig toeval is onbekend was omgekomen. De steurharingvissclierij die te Katwijk met 44 pinken, terwijl er 1 voor dc visscherij aan de kust bestemd bleef, gedurende 3 maanden is uit geoefend, is voor weinige dagen geëindigd. Er is 7,250.900 stuks steurha- ring aangevoerd, die eene som van 99880.84J hebben opgebragt. Dat de vangst dit jaar bijzonder gunstig was blijkt uit de opgaaf van liet vorige jaar, die 5.094 000 stuks sleurhariug tegen eene som van ƒ93611.vermeldt. Gedep. siaieu van Zuidholland hebben bepaald, dat de verkiezing van een lid der prov. slaten voor het hoofdkiesdisirict Ridderkerk, in dc plaats van wijlen den heer van der Wayfoil, zal plaats hebben op Dingsdag den 20,lc" Jan. 1863 In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhou ders in de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij, waarin 53 stemmen 401 aan- deelen vertegenwoordigden, zijn de voorgestelde wijzigingen in de statuten, zooals die ten hoofdkantore der maatschappij ter visie hebben gelegen, met algemeene stemmen goedgekeurd. Te Schiermonnikoog is op 22 Dec. aangedreven de giek eener boot, welke verondersteld wordt van dc in zee zijnde loodsboot afkomstig te zijn, waardoor de niet ongegronde vrees ontslaat, dat deze met man en muis vergaan is. In den nacht van 23 op 24 dezer heeft er een stoute diefstal met in braak plaats gehad in liet huis van den heer van der Brugghen een kwar tier uurs van Nijmegen aan den openbaren straatweg naar Ubbergen. De dader heeft op de slaapkamer eene menigte zilverwerkter waarde van om streeks ƒ300, zelfs het gouden horologie van het nachttafeltje en een dolk weggenomen, zonder dat de bewoners wakker zijn geworden. De kleedercn die de heer des huizes bij het naar bed gaan had uilgetrokken, broek en jas, waren van een stoel voor het ledckant weggenomen. De vermoedelijke dader is aangehouden. Hel is een soldaat van het lste reg. inf., te Nijmegen in garnizoen. Hij is gevat toen hij, in de gestolen kleedercn vermomd, eenige van de ontvreemde voorwerpen trachtte te verkoopen. Verder werd als mcdcpligtige een persoon in hechtenis genomen, in wiens woning, bij eene gereglelijke huiszoeking, alle verder vermiste voorwerpen werden gevonden. De quaestor der Zutphcnsche classicale weduwenbeurs berigt in de Kerk. C. de ontvangst van een paket, waarin 5 Oost. certificaten Nat. met.ieder van 1000 th. en 2 Oost. cert. met.rente betaalbaar te Am sterdam ieder a 1000 th.door een viertal broeders der classis van Zut- phen tot verbetering van de classicale weduwenbeurs ingezonden. In de veengronden nabij liet Uddeler-meer werden dezer dagen eenige zilveren munten gevonden, wier getal nog zou zijn vermeerderd, indien niet liet opkomend water verdere nasporingen onmogelijk had gemaakt. De ge vondene, 69 in getal, dragen voor het grootste gedeelte nog zeer leesbare inscriptiën en duidelijke beelden van Antoninus PiusM. Aurelius en Fau stina, vrouw van Antoninus; de keerzijden dragen gedeeltelijk de gewone stempels, gedeeltelijk afbeeldsels en inscriptiën, die op de toewijding van den tempel aan Juno en het stichten van een weeshnis door Faustina be trekking hebben. Voor zoo ver men meent, zijn dergelijke bewijzen van het verblijf der Romeinen op de Veluwe nog niet gevonden; de merkwaar digste exemplaren zijn afgestaan aan het munt- en penningkabinet te Leyden. Uil Groningen meldt men van 25 Dec. het volgende: Het Ned. tjalkschip, gevoerd door kapitein T. Vos, was met fraai weder uit Ditzum in Oost-Friesland vertrokken, met 20000 baksteenen beladen. Op den Dol- lard door den storm overvallen heeft het diep geladen schip geen weerstand kunnen bieden aan de woedende elementen en is geheel uit elkander gesla genterwijl de drie maudie aan boord waren, daarbij zijn omgekomen. Volgens eene voorloopige raming zal. naar men aan de Gron. Cour. mededeelt, de storm van 20 en 21 dezer voor de provincie Friesland eene schade van minstens een ton gouds veroorzaakt hebben. Te Leeuwarden is in den nacht van 26 op 27 Dec. een felle brand uitgebarsten ten huize van een kleermaker. Voor dat de brandweer aan wezig was, stond reeds het huis in vollen vlam. liet gehele huis met een groot deel van den inboedel en der koopmansgoederen si een prooi der vlammen geworden. Een onlangs opgerigt corps helpers en bergers heeft goede diensten bewezen. Een der ingezetenen heeft bij die gelegenheid eene som van ƒ300 aan de spuitgasten geschonken. Ook te Tilburg zijn in dien nacht twee huizen, door drie gezinnen bewoond, afgebrand. 's GRAVENHAGE, 30 December. Door Z. M. zijnmet ingang van den lstfn" Januarij 1863 in de pro vincie Zuidholland benoemd tot burgemeesters van de gemeenten: Ter Aar, A. E. van Dam; Aarlanderveenmr. A. Jongkind! Coninck; Alphen, J. F. Roos; Bleisvvijk en Moercapelle, nir. F. J. Tollens; Boskoop, VV. fluygens TholenCapelle op den IJssel, O. Hoogendijk; Gouda, N. IJzendoorn; llardinxveldP. lil. Brouwer; llazerswoudemr. C. van der Vlies; Kralin gen, 11. Lambert Pz.; Leyderdorp, mr. P. G. Hubrecht; Lisse, mr. J. C. van Rosse; Loosduinen, H. C. Waldeck; NieuwenhoornJ. Trouw; Nieuvv- vcen en Zevenhoven, S. van DrielOostvoorne, G. F. Lette; Ptittershoek A. van Driel; Rotterdam, J. F. Hoffman; Voorschoten, J. P. Treub; Warmond, mr. A. Nederburgh, en Woerden, C. J. Bredius. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen behaagd onzen landgenoot den beeldhouwer E.F.Georges, te Utrecht, te benoemen lot ridder der orde van Wasa. Aanstaanden Vrijdag zal er ten liove een groot gala-ba! plaats hebben. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is na vooraf gaand vergelijkend examen benoemd tot opzigler van den waterstaat der 4dc kl. T. J. van As. De minister van justitie zal op Woensdag 31 Dcc. en op Woensdag 7 Jan. 1863 geen gehoor verleenen. De stenrharing-visscherijdie, in hel algemeen genomen, gedurende de laatste jaren zooveel stof tol dankbaarheid gaf, is dit jaar te Schevenin- gen weder bij uitnemendheid gunstig afgeloopen. Door 129 schuiten, waar uit de haringvloot bestond, is aangebragt de aanzienlijke hoeveelheid van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1