FRANKR1JH. ITALIË. I Per Telegraaf. BüITENLAiVDSCHE BERIGTEN. JEBïCJ Eli AM D. LONDEN25 December. De vorming van vrijwilligers corpsen is gestaakt. De minister van oor log heeft verklaard na 1 Januarij aanst. geen aanbod van vrijwillige dienst meer te zullen aannemenals reden voor dat besluit opgevendedat hij last heeft gegeven tot eene herziening der bestaande verordeningen voor de corpsen vrijwillige schutters. Lord Elgin, onderkoning van Britsch-Indiëheeft aan den lord-mayor der hoofdstad eene missive gezonden, waarin hij namens de regering in Indie een bedrag van 20,000 ten behoeve der noodlijdenden in de fa- briekdisiricien aanbiedt. Deze som is het overschot der geldendie in 1800, tot leniging van den hongersnood in Indie, uit Engeland waren over gezonden. Een half jaar geleden had er eene vlamvatling van vuurwerk in Bethnal- green plaats. Dingsdag morgen had in hetzelfde huis weder eene zoo ge weldige ontploffing plaats, dal het gebouw in brand vloog en vier perso nen deerlijk gekwetst naar het hospitaal moesten worden gebragt. Niet dan met veel moeite werd eene aan bet perceel grenzende bewaarplaats van buskruid voor vlamvatling bewaard. Nabjj Oakenshaw op den Lancashire en Yorkshire-spoorweg is een tunnel gedeeltelijk ingestort, en wel zoo onverhoeds, dat een aankomende passagierslrein in het puin liep en bleef stekenzonder dat den reizigers daardoor ernstig letsel werd veroorzaakt. De goud-productie in California wordt in dit jaar op eene waarde van ongeveer 100 millioen geschat. Berigten uit New-York van 15 December deelen eenige nadere bijzon derheden mede omtrent den slag bij Frederiksburg. Die slag is op den morgen van den 13den begonnen. De bondslroepen rukten toen voorwaarts om de infanterie der zuidelijken aan te tasten, doch werden tot tweemaal toe door een lievig artillerievuur genoodzaakt terug te deinzen. Nadat zij versterking hadden ontvangen, werd het gevecht tot aan den avond voort gezet, als wanneer de linkervleugel der zuidelijken met een verlies van 400 gevangenen tot op eene mijl afstands teruggedreven werd, terwijl de honds- troepen meester van het slagveld bleven en gedurende den naeht op hetzelve kampeerden» Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Van de bonds- troepen zijn de generaals Jackson en Bayard en vele officieren gesneuveld; vjjf generaals zijn gekwetst. Den 14den hielden de zuidelijken zich bezig met het uitbreiden hunner verschansingen, die uit zeven liniën schijnen te bestaan. Men geloofde dat de generaal Burnside op den 15dcn den aanval zou hervallen. De alhier van de Kaap de Goede Hoop ontvangen berigten gewagen weder van burgeroorlog in de Hollandsche gemeenebesten. Potchefstroom was stormender hand ingenomen door van Rensenberg, die verklaard bad, den president van den Vrijstaat, Practorius, indien hij hem in handen kreeg, als eenen oproerling te zullen behandelen. PARIJS, 25 December. De Constitutionnel bevestigt het gerucht, dat het hof van Rome tot hervormingen zal overgaan, doch voegt er bij, dat men de verwezenlijking van dit voornemen zal moeten afwachten, alvorens er over te kunnen oordeelen. La France deelt mede dat de Paus dezer dagen lot den Franschen ge- J zant gezegd heeft: lk ben geneigd om alles te doen wal gjj mij zult aan- raden, maar gij zult zelf zien dat ik veel heb gedaan en dat wij belasterd worden. Het voegt ons niet, te pralen met bel goede dat wij verrigten doch houd voor zeker, dat ik tl zal te gemoct komen, en dat alles zal ge schieden wal zal kunnen worden gedaan. In den nacht van den 19den op den 20,ten dezer beeft de policie te Nizza zich meester gemaakt van twee officieren van Garibaldi, van welke de een een Engelschman is, Dunn genaamd, die den rang van generaal bekleedde in het leger van den volksman. Zij worden beschuldigd van een aanslag tegen het leven des keizers in den zin te hebben. De apostolische nuntius heeft uit naam van den Paus aan den minister van buiten!, zaken eene som van 10000 fr. overhandigdten behoeve der noodlijdende arbeiders in het dep. der Beneden-Seine, met de verklaring dat Z. H. het beireurde dat de staat zijner finantiëu niet toeliet eene offe rande van grooter bedrag te zenden. Uorace Vernet is weder ingestort. Zijn toestand baart ongerustheid. Volgens berigten uit Athene was men daar van gevoelen dat de natio nale vergadering, in weêrwil dat Engeland de candidatuur van prins Alfred heeft afgewezen, dezen prins toch tot koning zou uitroepen, en daarna eene deputatie naar Parijs en Londen zon zenden, om te trachten de bezwaren die tegen de verheffing van den prins zijn gerezen, uit den weg te ruimen. Tusschen de drie beschermende mogendheden moeten nog steeds onderhan delingen gevoerd worden, ten einde omtrent alle punten lot eenstemmigheid te geraken. De Grieksche regering verkeert in een moeijelijken toestand. In de provinciën nemen de rooverijen loc en strekken zich zelfs tot aan de poorten van Athene uit. Volgens een dagblad van Tnrynde Italiazonden er in de nabijheid van Oricoli twaalf Fransche soldalen door eene bende roovers gedood zijn. Garibaldi bevindt zich thans weder op het eiland Caprera. Uit Rome meldt men, dal de pauselijke regering aan die harer onder danen, welke uitgeweken waren als betrokken zijnde bij de gebeurtenissen van de laatste jarenvrijheid heeft gegeven om in bun land terug te keeren onder beding dal zij aan de overheden op de grenzen de redenen van hun vertrek en die van hunnen terugkeer bloot leggen. De Paus heeft het plan j tol uitbreiding der stad Civita-Veccbiathans door een spoorweg met Rome en Napels verbonden, goedgekeurd. I Door eene ligle ongesteldheid is de Paus verhinderd geworden om op eersten Kersdag de kerkdienst in het Valicaan te verrigten. De leden van het corps diplomatique zijn echter door hem ontvangen. PKUISSEN. BERLIJN, 25 December. Naar men zegt is door eene commissie van generaals, die voor een paar dagen eene vergadering in 's konings paleis hebben gehoudenten einde te beraadslagen over de middelen van bezuiniging op de uitgaven ten behoeve van oorlog, goedgekeurd hel plan, om bij wijze van proefneming den 2-jarigen diensttijd voor den tijd van 5 jaren in te voeren. Ten gevolge van dit besluit, zou een daartoe betrekkelijk wets-ontwerp bij den landdag worden ingediend. 00§T-INOI E. BATAVIA, 14 November. De heer van den Bossche, resident van Bezoeki, is benoemd tot gouver neur van Sumatra's westkust. Zijne jaarwedde is bepaald op 20000 en 400 's maands voor representatiekosten. Volgens berigten uit Banjermassing is aldaar in den staat van zaken geene verandering gekomen. De gouv.-generaal heeft bepaald, dat am nestie wordt verleend aan de inlandsche vorsten en hoofden ter zuid- en oostkust van Borneo, die hetzij middelijk, hetzij onmiddelijk, hebben deel genomen aan den gewapenden opstand en het openbaar verzet legen het Nederlandseh gezag in het voormeld gewest. Van de amnestie zijn uilge sloten Antassari en zijne zonen, Demang Lehman en anderen. 's GRAVENHAGE27 December. De eerste kamer der staten-gene- raal heeft heden hoofdstuk V (binnen), zaken) aangenomen met 33 tegen e'éne stem, zijnde die van den heer van der Hcim van üuyvendijke. Af wezig de heeren Rijsterborghvan Meeuwen, van den Dries, van Eysinga en van Weel. Hoofdstuk VI (marine), na korte discussiënmet alge- meene stemmen aangenomen. Hoofdstuk VII A. (nationale schuld), zon der discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk VII B. (financiën) is na vele protesten of reserves, nopens eene eventuële inkomsten belasting aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Heden avond zullen de beraadslagingen voortgezet worden. TURYN, 26 December. De rooverhoofdinan Cuccito is op de grenzen van den pauselijken staat gevangen genomen en naar Santa Maria overgebragt. PARIJS, 26 December. De kardinaal Morlot ligt op sterven. Het sacra ment der stervenden is hem reeds toegediend. In de kerken worden open bare gebeden voor hem gedaan. De Paus heeft hem zijnen zegen gezonden. Volgens La France heelt graaf Rechberg den pauselijken nuntius zijn ge noegen betuigd over de door de pauselijke regering voorgenomen hervormingen. TRIEST, 26 December. De Grieksche minister van buiten), zaken heeft het door hem gegeven ontslag weder ingetrokken. De Grieken te Smirna hebben zich eenstemmig verklaard voor prins Alfred van Engeland als koning van Griekenland. NEW-YORK, 17 December. Generaal Burnside heeft met zijn gehecle leger Frederiksburg ontruimd en is weder de rivier Rappahanock overge trokken. De veldslag van den 13den was een algemeene en eindigde met de nederlaag der bondslroepen. ATHENE, 24 December. De beer Elliot" is bier aangekomen. Een particulier telegram meldt, nat koning Ferdinand van Portugal de kroon ge weigerd heeft. De onzekerheid wie bier koning zal wordenbaartongerustheid. STAli». K KKIGTE ,V BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij van bet jaar 1863, hun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1844, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19dc jaar, doch voor het volbrengen van hun 20slc ingezetenen zijn gewordende verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie in de maand Januarij 1863. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den l!len Januarij van het jaar hun 19dc jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slcn Jul ij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Op den 14den October heeft er op de tabaksonderneming van den heer de Munnick Sr.te Lemadjang, resid. Probolingo, een zware brand ge woed. Drie groote droogschuren met p. m. 700,000 geoogste planten en al de gereedschappen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 30000 geschat. Daar men meent dat hier kwaadwilligheid in het spel is, heeft men 500 uitgeloofd aan hem die den brandstichter kan aan wijzen. Berigten van Sumatra's westkust bevatten liet volgende: Op 27 Sept. zwollen des morgens omsleeks half zeven ure de uil den vuurberg Merapi ontspringende en door de afdeeling Tanah Datar stroomende rivieren Nalano, Batang-Ingo en Bandar Gedang eensklaps zeer sterk. Eene vreeselijke over strooming had hierdoor plaats, die l£ uur aanhield. De stroom was zoo hevig, dat alle zich langs de oevers bevindende sawahs werden overdekt met modder, zwaar geboomte en steenen, en vooreerst onbruikbaar zijn geworden. Negentien personenbenevens eene karbouwen-kraal en 12 soeroes (Mahomedaansche bedehuizen) zijn door den stroom medegevoerd; van de omgekomen personen zijn slechts 10 lijken teruggevonden.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2