COIIIAAT. 1862. N°. 15 MAANDAG 29 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatürdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 23 (blad 27 en 28) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BËKKiTEN. g van den nieuw benoemden gouverneur den heer idat ook hij aan' liet verder' onderzoek der naliiur- LEYDEN, 27 December. De arrondissemenls-reglbank alhier zal Maandag den 29strn dezer, ?s na middags ten 2 ure, ecne plegtige zitting houden ter installatie van de heeren mr. J. van Outeren, als president, en mr. J. R. Byleveld, als substituut- officier ,van justitie. Onder de bezendingen waarin zich, in hel afgeloopen jaar, het rijks museum van natuurlijke historie alhier mogt verheugenbekleedde eene van de Goudkust ontvangen verzameling van zoogdieren en vogelhuiden, beue vens slangen, insecten enz. eene eerste plaats. Zij kwam die inrigting toe door lusschenkomst van den thans afgetreden gouverneur den luitenant- kolonel C. J. M. Naglglas, aan wiens geheel belangelppze medewerking en hoogc ondersleuning het museum in twee jaren 'tijds vier. verzamelingen te danken heeft, allen, even als deze laatste, zeldzame en kostbare voorwer pen bevattende. Met vertrouwen mag Elias verwacht worden lijke geschiedenis van dit gedeglte onzer overzéesche bezittingen zijne wel willende ondersteuning niet zal onthouden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 382 tot 496 personen. Heden morgen zijn te Noordwijk ongeveer 500 Noordsche deelen waaronder een mast, aangedreven'naar men vermoedt, afkomstig van eene Noordsche brik met hout geladen, en tijdens den faatsteu storm vergaan. De pink, die te Katwijk oog ,mét bezorgdheid werd tehuis verwacht., is eergisteren behouden terug gekeerd. Zij had ziéh ouder deo Engelschen wal voor het stormweer gevrijwaard. Langs het strand te; Kalwfjik was gedu rende deze week veel wrakhout opgemerkt. De stormen der laatste dagen hebben ook aan Delflands zeewering veel schade toegebragt. Op onderscheidene plaatsen is de kruinsbreedte der duinen van 4 tot 8 el afgenomen, terwijl de builenglooijing bijna overal door den zvvaren golfslag is weggeslagen. Reeds sedert eenigen tijd was te Delft bij den heer Rogge het denk beeld opgekomen om in die stad eene oudheidkundige tentoonstelling te hou den van voor Nederland belangrijke merkwaardigheden, in de provincie Zuidholland voorhandenin navolging van hetgeen in 1857 en 1858 door het provinciaal Uireehlsch genootschap en door de maatschappij Arti et Amicitiae was gedaan. In den loop dezer maand werd dit onderwerp door hem met de heeren dr. Wap, n>r. Soutendam, stadsarchivaris, en d3. de Veer, besproken, en kwam het plan tol rijpheid om in de maanden Julij en Augustus van het volgend jaar zulk eene tentoonstelling aldaar te doen plaats hebben. Deze heeren gaven burg. en weth. van bet voornemen ken nis en riepen tevens hunne medewerking in. Hierop ontvingen zij een ant woord, dat de verzekering gaf van sympathie, waarmede zoowel burg. en weth. als de leden van den raad van het plan hadden kennis genomen. De voorloopige commissie heeft zich toen aanstonds opgelost in eene hoofdcom missie, met den burg. mr. J. van Kuyk aan het hoofd, bestaande verder uit de bh. L. A. van Bcrckelweth., C. Hoekwater, lid van den gemeente raad, dr. Wap, inr. Soutendam, ds. de Veer en ds. Rogge. Naar men van bet Nieuwe Diep meldt heeft men op onze kust een walrus gezien, waarop te vergeefs jagl is gemaakt. Tc Zwolle is dezer dagen voor de arrond.-reglbank behandeld de zaak van dr. Tiratwelke zaak reeds vroeger voor hel kanlongeregt behandeld was, doch waarin de kantonregter zich onbevoegd had verklaard. Het o. m. requireerde schuldig-verklaring van den beklaagde aan hel onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde en tol veroordeeling van denzelven tot betaling eener boete van ƒ100 en de kosten. Twee der gedagvaarde getuigen konden niet gehoord worden en wel de een, omdat hij inmiddels krankzinnig is gewor den, en de ander, zijnde een jong meisje, omdat zij op het geregtsgebouw de vallende ziekte kreeg. Uit genoemde plaats meldt men ook, dat op den 20slcn dezer, des avonds omstreeks 7 ure, bij gelegenheid van de doorbraak van den Hasselerdjjk het huis van Herend Ester aldaar is weggespoeld; een kleinzoon van om streeks 8 jaren en 8 stuks vee zijn daarbij verdronken. Uit Kampen meldt men omtrent de uitwerkselen van den stormdie op het laatst der vorige week heeft gewoednog hel volgende Overijssel en vooral onze omstreken hebben veel geleden. Veel tnenschen zijn door ovcrslrooaiing zonder brood en huisvesting; de nijvere landbouwer, turfver- veenderenz.die de vruchten van een jaar arbeids veilig geborgen meende, zag dit in een oogwenk door de golven verslinden en verwoesten. Sedert 1825 heeft men zulk weder niet gehad de waterhoogte had dan ook bijna de hoogte van toen weder bereikt. Veel is daardoor verloren gegaan. Ook de steenbakkerijen alhier hebben groote verliezen geleden: twee ovens, welke brandende waren, werden zoodanig door water Overstelpt, dat de inhoud als geheel verloren moet beschouwd wordenop de steenbakkerij te IJsse!- muiden werd voor ƒ.1200 turf van de hoogte door hei water medegesleept en bijna een millioen ongebakken steenen tot hunnen vroegeren natuur staat leruggebragt. De droogmaking de Koekoek, waaraan veel jaren ar beids en schatten waren opgeofferd, is in eene zee herschapen; de daarom- liggende veenderijen gingen geheel verloren. Een Verveender heeft alleen aan zijn turf een schade vah ƒ8000. De ramp is alzoo groot te noemen en het is te hopen, dat de weldadigheidons Nederlanders zoo eigen, ook thans niet ten achter zal blijven, om te helpen. Op den 23,,e» dezer had op het station Wesel het volgende ongeluk plaats: toen de trein van Emmerik naarOberhausen aldaar stilstond, moest de stoker iets onder de locomotief nazien. De machinist, meenende dat de stoker reeds onder de machine Weg was, zette, toen dé bel zich liet hoo- ren de locomotief in beweging éfi feed den ongelukkige op de plaats dood. -r Te Warfhuizen (prov. Grdningen) is de groote pel- en roggemolen van M. J. C. Brnchl door den jongslen storm zwaar beschadigd. De mo lenaar had opgemerkt, dat de molen, waarin niemand aanwezig was, be gon te draajjen. Hierop riep hij dadelijk zijne knechts, en spoedden deze zich half gekleed naar ddn molen, die, niet zeer snel, maar goed draaijende was, met de wieken vlak in het W.' Z. W. Zij poogden den molen te doen stil staan,-doch plotseling kwam er een hevige rukwind, en nam den kap van den mplen met het zwaar gewigl van de as en mét het rad en het vierkant weg, en sleepte de roeden en twee derde der zwikslelling in zijn val mede. Alles stortte plotseling onder vreeseljjk gekraak op den grond. De beide knechts, op hetzelfde öogenblik op de zwikslelling, 30 voeten hoog, staande, stortten mede naar beneden. De een kwam er bijna ongedeerd af, maar de ander niet. Men vond hem onder eenig ligt hout aan het hoofd zwaar beschadigd, en meesleutijds bewusteloos, blies hij reeds den volgendeu morgen den laatsten adem uit. Zaturdag jl. begaven zich, ondanks vele waarschuwingen cn het onstui mige weder, twee jonge lieden in eene open boot van Ijlst naar Oudega, met hel noodlottig gevolg, dat zij op de terugreis, ter hoogte van het Dis senteer, zijn verongelukt. De lijken zijn later opgevischt. De Midd. C. berigt dal het kostbare dok te Nieuwe Diep thans red deloos verloren kan worden geacht en dal het verdere geld dat men er aan zou willen besteden, naar beweerd wordt, geheel weggeworpen zou zijn. 's GRAVEN HAGE, 27 December. Tot burgemeester der gemeente Laren is benoemd de heer W. Vellhuysen. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Woensdag II. is de nieuw gebouwde kerk van de oud-gereformeerde gemeente in de eerste Wagenstraat alhier ingewijd. Ds. Veldman hield bij die gelegenheid eene rede over 1 Chron. XXIX: 13, 14. Donderdag avond is in de r. k. kerk op het Binnenhof, en wel op het koor, brand ontstaan, die echter spoedig werd gebluscht. In de volgende week zullen van hel reg. grenadiers en jagers alhier de manschappen naar Uarderwijk vertrekken, welke op hun verlangen met ƒ120 gratificatie bij het leger in West-Indië zijn overgeplaatst. In de zitting der eerste kamer van gisteren zijn de beraadslagingen voortgezel over de staalsbegrooting voor 1863 en wel over hoofdst. III (buiten), zaken). Onderscheidene punten werden ter sprake gebragt, zoo als: de verhooging der bezoldiging van sommige gezantschappen, de onder handelingen met Frankrijk over het sluiten eener handels-overeenkomstde Luxemburgsche geldquaestiede Maasquaeslie, enz. Vooral werden bezwa ren ingebragl tegen de door den minister voorgenomene vereeniging der missie te Stockholm met die te Kopenhagen. Door den minister van bui- teril. zaken werden de onderscheidene aanmerkingen in het breede beant woord en de aangevallen regeringsliandelingen met betrekkiug tot de bui- tenlandsche aangelegenheden verdedigd. In eene daarop gevolgde avondzilling is, nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, hoofdst. III aangenomen met 21 tegen 13 stem men. Vervolgens werd ook na ecnige gcdachlenwisseling over de schei ding van kerk en slaat aangenomen hoofdst. Ill B (r. k. eeredienst). Hoofdst. IV A (justitie) gaf lot weinige bedenkingen aanleiding en werd met algcmcene stemmen aangenomen en vervolgens ook hoofdst. IV B (licrv. en andere eerediensten) met 32 tegen 2 stemmen. Daarop werd nog een aan vang gemaakt met de behandeling van hoofdst. V (hinnenl. zaken).

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1