Per Telegraaf. 1848, toen hij voor de onderscheidene takken van het onderwijs bijzondere regelen stelde, het oog had en moest hebben op den bestaanden feitelij ken en wettelijken toestand. Destijds was, even als lot dusverre, het kon. besluit van 2 Aug. 1815 van kracht, volgens hetwelk de Latijnsche scholen als eerste trap van het hooger onderwijs moeten worden beschouwd. Hel gevolg is, dat de wetgever niet bevoegd kan worden geacht, thans onder middelbaar of lager onderwijs een bepaald leervak of eeuigc instelling te begrijpendie in 1848 tot het hooger onderwijs behoorde. De uitsluiting van het militair onderwijs van de tegenwoordige regeling werd door enkele leden niet goedgekeurd. Ook waren vele leden insgelijks niet voor bepaalde landbouwscholen gestemd, althans voor zoover het on derwijs aldaar eene hoogere vlugt nam. De al le welenschappelijk gevormde landbouwer was, blijkens de ondervinding, doorgaans minder geschikt voor de practische uitoefening van zijn bedrijf. Enkele leden voegden er bij, dat, zoo er in deze rigting iets gedaan moest worden, men zich daarbij meer dan de regering schijnt te vermoeden op de pogingen van bijzondere personen of vereenigingen kon verlaten. Het openbaar maken van het te genwoordig wets ontwerp had reeds het nadeelig uitwerksel gehad, dat de lloll. maatschappij van landbouw van haar plan tot oprigting van landbouw scholen had afgezien. In elk geval behoorden, naar veler oordeel, wanneer van rijkswege landbouwscholen wierden opgerigt, bij de tegenwoordige wet ook sprake te zijn van scholen voor handel en zeevaart. Bij de nadere beoordeeling var. bet stelsel der scholen hebben sommige leden op nieuw het gevoelen doen geldendat de burgerscholen van art. 13 geenszins aan het doel zullen beantwoorden, voornamelijk, omdat bij de landbouwers en ambachtslieden de neiging wordt waargenomen om de kin deren spoedig iels door handen-arbeid le laten verdienenen de genoemde scholen waarschijnlijk weinig zouden worden bezocht. Ook hebben eenige leden zich op nieuw verklaard tegen bet slichten van zoo vele burgerscho len van staatswege, als is voorgedragen. Meer algemeen heeft men zieh geenszins voor eene inkrimping van het regeringsplan gestemd beloond, op grond, dal, indien de regering de zaak niet ernstig ter hand neemt, het nog lang kan aanhouden, alvorens technische scholen, als de bedoelde bur gerscholen hier te lande gevonden zullen worden. Omtrent de wijze, op welke de nieuw te stichten burgerscholen zouden worden lol stand gebragt, hebben sommige leden zich nog geenszins be vredigd betoond, voornamelijk wegens het bezwaar, hetwelk in vele plaat sen op de door hel lager onderwijs reeds zoozeer gedrukte gemeentelijke flnanliën met dergelijke inrigtingen zou worden gelegden het te duchten zou zijn, dat welligt bet lager onderwijs daaronder zou lijden. Andere leden oordeelen, dat dit bezwaar niet van overdrijving is vrij te pleiten; dat in elk geval de te besteden gelden goed besteed zouden wordenen de burgerschool uitsluitend ten bate der gemeente zou strekken. 's GRAVEN HAGE, 23 December. Tot regter in de arrond.-regtbank te Appingadam is benoemd de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, advocaat te Groningen. Tot majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Uarlingen is be noemd G. Valckenier, thans kapitein bij die schutierij. Z. M. heeft goedgevonden bij het corps mariniers te bevorderentot majoor, den kapitein lsle kl. Vreedenberg; tot kapitein lstc kl.den ka pitein 2de kl. R. J. Gaerlhé; lot kapitein 2dc kl., den lslen luit. C. J. Wil- kens, en tot lslen luit., den 2dcn luit. A. H. W. de Gelder; voorts tot luit. ter zee ls,e kl. den luit. ter zee 2de kl. W. F. Meyenen tot officier van administratie ls,c kl., dien der 2ie- kl. R. A. W. Jacobze. Aan den luit.- kolonel bij het corps mariniers L. J. A. baron Quarles de Quarles, en aan den directeur der militaire veterinaire dienst F. 11. S. Dehne is pensioen toegekend. Heden heeft er bij Z. K. 11. prins Frederik op zijne goederen aan den Leydschen straatweg weder eene groote jagtpariij plaats gehad. Na afloop werd er bij Z. K. H. diner gehouden. De eerste kamer heeft in de Zatnrdag II. gebonden avondzitting met algemecne stemmen aangenomen de wels-onlwerpen houdende goedkeuring eener overeenkomst met België gesloten aangaande de wijziging van het reglement voor de vaart op het kanaal van Terneuzenen tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Niedorper- verlaal naar Alkmaar. Voorts werd het voorstel van den voorzitter om de beraadslagingen over de begrootingswetten aan te vangen op Dingsdag met 15 tegen 10 stemmen aangenomen. De tegenstemmers verlangden daarmede reeds op Maandag te beginnen. In de zitting van gisteren heeft de kamer met algemcene stemmen aan genomen het wets-onlvverp tot vaststelling der begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen voor 1863; dat tot onteigening van percelen voor den aanleg van den spoorweg van Breda naar Moerdijk, en dat lot onteigening van percelen voor den spoorweg van Utrecht naar Kuilenburg. In het antwoord der regering op het verslag der commissiën van rappor teurs van de eerste kamer omtrent de staalsbegroolingwordt betreffende de aanmerkingen op hoofdst. V, afd. 7 en 8 gezegd, dat de behoefte aan eenen tweeden observator hij de sterrewaeht en aan een eersten bibliothe caris te Leyden in overweging is. De amanuensis bij het rijks herbarium was volgens deskundige rapportenvolkomen in staat aan de bezoekers de voor werpen met kennis van zaken te doen bezigligen sedert verscheidene jaren bij de inrigting geplaatst, was hij daarmede van nabij bekend, en ont brak het hem geenszins aan de noodige bedrevenheid in betgeen tot zijnen werkkring behoort. BUITMLANDSCHE RËRIGTEN. EN« ËL AS LONDEN 21 December, De vrijwillige bijdragen voor de broodelooze fabriekarbeiders blijven aanhouden. Er zijn een aantal giften onder van 1000 Volgens cenc opgave van den Times hebben in de jaren 1850—60 ruim 9000 personen het leven in onze steenkolenmijnen verloren. Dezer dagen had niet ver van Selby, in Yorkshire, weder de openbare verkoop eener vrouw plaats. Zekere boerenknecht, genaamd Holmes, was vóór twee jaren door zijne echtgenoot verlaten, die bij een anderen man haren intrek nam en geruimen tijd met hem zamenwoonde. Dezer dagen zocht de ontrouwe gade haren man weder op en trachtte hem te overreden haar weder aan te nemen, doch in plaats dat er eene minnelijke schikking tusschen hen tot stand kwam geraakten zij in twist en werden handge meen. De vrouw daagde haren echtgenoot voor den regter, ter zake van mishandeling, en hij werd tot 5 sh. boete met de kosten veroordeeld. Dit bragt Holmes tot het besluit om zijne vrouw te verkoopen. Hij kocht een paardenhalsterdeed die zijne vrouw om, voerde haar naar de markt, bood haar aldaar te koop aan en verkocht haar ten laatste aan haren vo- rigen minnaar voor eene pint ale. De heer David Sassoon, een rijk Israëlitisch koopman te Bombay, heeft aan de Indische regering eene som van 1| lak ropijen aangeboden, om daarmede te voorzien in den bouw en de kosten van onderhoud van een algemeen hospitaal te Poona. De gouverneur heeft het aanbod aangenomen en eene commissie benoemd om gevolg le geven aan het grootmoedig aan bod van den heer Sassoon. FltANHRIJH. PARIJS, 21 December. De Moniteur bevat het besluit voor de bijeenkomst der kamers tegen 12 Januarij. Berigten uit Athene melden, dat de volksstemming is afgeloopen. Men waet dat bijna al de stemmen op prins Alfred zijn uitgebragt, maar de uit slag der stemming zal eerst later, na de komst van lord Elliot, officieel worden bekend gemaakt. Daar prins Alfred de kroon niet kan aannemen, en het officiële blad van Athene zegt dat de Grieken van geene tweede stemming willen weten, wordt de kans voor de vestiging eener republiek grooler. La France berigtdat koning Ferdinand van Portugal aan de ver schillende Portugesche legatiën heeft opgedragen aan de mogendheden te verklaren, dat hij ieder aanbod betreffende den Griekschen troon bepaalde lijk van de hand wijst. De baron Rothschild doet eene prachtige glazen kast vervaardigen, om daarin de gouden spade met ivoren steel te bergenwelke de keizer beeft gebruikt om op het landgoed Ferrières een ceder te planten. Dezer dagen is alhier de boedel geïnventariseerd van een onlangs over leden voornaam kleedermaker. Hel actief bedraagt 5 millioen fr. en het passief slechts 83 fr. In zijn testament beeft hij verklaard, dat de grond slag van dit fortuin in 1812 werd gelegd met céne kroon, die hij besteedde om de slof te koopen tot het maken van een vest, dat voor dertien en een halven fr. is verkocht. Volgens een officiéél rapport staan op dit oogenblik in de hoofdstad j 14000 huizen ledig. Uit Lissabon wordt gemeld, dat er op den oostelijken spoorweg een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. Een trein met materialen en ongeveer 200 arbeiders liep over de brug van Sor, toen deze ineenzakte en de gelieele trein in de rivier plofte. Naar men opgeeft zouden 100 arbeiders daarbij het leven hebben verloren, terwijl ook velen gewond zijn. ITALIË. De Osserv. Hom. deelt mede, dat men het volgende jaar zal overgaan tol de verkiezing van gemeenteraadsleden in den pausclijken staat door kies- collegiënmet dat doel in de gemeenten ingesteld. Te Napels hebben ongeregeldheden plaats gehad, die ontstaan zijn door dat men in den schouwburg weigerde de Garibaldi-hymne te spelen.' Eene menigte jonge lieden zijn de stralen doorgetrokken, roepende: »Leven de muitelingenleven de gewonden van Aspromonte weg met Lamarmora en Farini!" De militaire patrouilles hebben de onruststokers uit elkander gedreven. Op den 16dcn Dec. is in genoemde stad pleglstalig de eerste steen gelegd van een kerkgebouw voor de uiloefening der Anglicaansche godsdienst. Garibaldi is in zoo verre hersteld, dal hij de'reis naar Caprera heeft kunnen ondernemen, liet vaartuig, waarop hij zich bevond, is door storm genoodzaakt geworden te Livorno binnen le loopen. Volgens geruchten zou de generaal zich ook naar Napels willen begeven. PK CIS SEN. BERLIJN, 21 December. De studenten alhier zijn voornemens van hunne zijde den 50stcn verjaardag der herstelling van hel Pruissische volk, waaraan in Febr. en Maart 1813 de toenmalige studerende jeugd deel nam, door een fakkeltogt en andere feeslelijkheden te vieren. De policie-president te Breslati heeft aan de dagbladen bekend ge maakt, dat elk nummer, dat oproepingen bevat of bekendmakingen betref fende de inzamelingen voor het National Hereinof ook wel voor de familiën van eenige in Graudenz veroordeelde onderofficieren, door de po- lieie in beslag zal worden genomen. Gisteren is de vaste Rhijnbrug bij Mainz en de spoorweg van daar naar Frankfort plegtig geopend. Een berigt uil Warschau meldt, dat de regering het centrale revolu tionaire comité' op het spoor was. Er zijn des nachts een aantal personen in hechtenis genomen, waaronder de heer Epstein, zoon van den president der Warschau-Weener spoorweg-maatschappij. 's GRAVENIIAGE, 23 December. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de staalsbegrooling voor 1863 geopend. Het woord werd gevoerd door de hh. Schimmelpenninck van der

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2