LEYDSCHE COURANT. 1862. N°. 155. V MAANDAG 22 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nonimers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uithoofde van het KERSFEEST zal de Courant van Vrijdag aanst. Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSCHE BElilGTEN. LEYDEN, 20 December. Bij de eergisteren aan het ministerie van marine te 's Ilage gehouden 1 aanbesteding was voor de levering van 1200 wollen dekens de minste in schrijver de heer J. Scheltema Jz. voor 4.24 per stuk. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 307 tot 387 personen. De Staatscourant bevat het verslag van het geldelijk beheer der com missie tol het houden eener algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1861. Die rekening bedraagt in ontvangst en uilgaaf eene som van f 245,510 64J. Er zijn, blijkens die rekening, verkocht 218,000 loten a 1terwijl de entree-gelden bij de tentoonstelling der voorwerpen 6754 25 hebben opge- bragt. Buiten den verleenden onderstand aan de noodlijdenden door den brand te Enschede', ten bedrage van 13000, is thans nog eené som van 5498.54 gevoegd bij het kapitaal in 's rijks grootboek ingeschreven ten name van de algemeene vcreenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland, gevestigd te Amsterdam. Te Rotterdam werd gisteren door den hevigen storm hét water zoo hoog opgedreven, dal des namiddags de kaden gedeeltelijk blank stonden en de passage op enkele plaatsen belemmerd was. Een paar uren later, nadat de eb was ingevallenkeerde het water in de haven terug. Door dezen hoegen vloed was inlusschcn veel schade te weeg gebragt. Door de goedkeuring der algemeene vergadering, den 24s,cn Nov. te Amsterdam gehouden, is eene overeenkomst bekrachtigd lusschen de directie der Ned. Rijnspoorweg maatschappij en den raad van administratie der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij waarbij de eerste zich verbindt te maken en lè exploiteren eene verbinding lusschen heide spoorwegen Ie Rotterdam, mits de regering haar regl geeft op die verbindingslijn eene vracht te heffen, be rekend over den dubbelen afstand der werkelijke lengte dier lijn, en zich verpligt zoo veel mogelijk het werk te bevorderen. De Roll, ijzeren spoor weg maatschappij daarentegen verbindt zich tot versmalling van baar spoor, mits de staal daartoe eene subsidie verleene van ƒ1.400 000 en verder lot den aanleg van een zijtak van 's Ilage naar Scheveningenmet een station lusschen de stad en het Bosch Dit alles zal, behalve in geval van force majeure, uiterlijk binnen 3 jaren na het verkrijgen der verschillende voor waarden. lot stand moeten zijn gebragt. Is de zaak eenmaal gereed, dan zullen beide maatschappijen gehouden zijn zamen te werken om het verkeer van personen en goederen zoodanig te regelen dat hel publiek even goed worde geriefd als behoorden beide wegen slechts aan ééne maatschappij. Nadere bepalingen daartoe strekkende zijn in het contract tnsschen beide maatschappijen opgenomen. Daaruit blijkt, dat het voor het verkeer langs beide spoorwegen inderdaad geen verschil zal maken of zij aan ééne dan wel aan twee maatschappijen toehehooren, terwijl echter geen der beide maatschappijen belemmerd wordt in de vrijheid om op haren eigen weg de vrachten te bepalen of te veranderen. De overeenkomst eindigt met het jaar 1898 en wordt als niet gesloten beschouwd, wanneer de voorwaarden, aan de regering gesteld, niet worden verkregen. R.C Dingsdag II. is te Oude Schild op Texel in het openbaar verkocht het visschersschuitjewaarmede in 1813 de luit. ter zee Rijk, destijds adjudant van den admiraal Verhuell, met schipper F. Oom, den bekenden en moe digen togt van hel Nieuwediep naar Frankrijk heeft gedaan, om gewigtige depêches naar Napoleon over te brengen en Ie halen. Dat dit schuitje zeer klein was voor zulk eene reis, blijkt uit den verkoop, daar hel slechts 59 heeft opgebragt. Het zal nu gesloopt worden. Uit Arnhem meldt men het volgende: Als een bewijs van de toene mende waarde der gronden in deze gemeente kan dienen, dal de door het gemeentebestuur gebonden verkooping van 3226 el terrein voor bouwgronden rondom de onlangs builen gebruik gestelde begraafplaats, nabij het station, behalve den door den kooper te betalen onraad, heeft opgebragt de aanzien lijke som van 28821 hetgeen een gemiddeld bedrag van 9 per cl uit maakt. Onder het verkochte terrein bevonden zich twee percelen, die ƒ15 en 14 per el hebben gegolden. Te Zevenbergen werden dezer dagen eenige percelen land, die in 1839 3800 opbragten, voor 8200 verkocht. Voor deze percelen was, naar men zeide, voor 100 jaren niet meer dan 900 betaald. Ten gevolge der jongste heriglen uit West-Indiezal hel detachement troepen, onder bevel van den kapitein Tuning, dat in Haart derwaarts zon gaan, reeds in Jannarij vertrekken. Uit Curacao meldt men aan de TI. C. o a. het volgende: De afkondi ging der w t op de emancipatie der slaven heeft hier geen de minste bewe ging veroorzaakt. De slaven gaan rustig en kalm hunne vrijheid tegemoet. Er zal eene nieuwe districtsverdeeling plaats hebben, en de planlaadjes, welke als zetels moeten dienen voor de aanstaande dislricts-meeslerszijn reeds aangekocht. De pokken-epidemie is hier zoo goed als verdwenen. Het is weer duidelijk gebleken, dat bij het ontstaan eener pokken epidemie geen betere maatregel kan genomen worden dan de geheele bevolking zonder on derscheid in ie enten. Uit de dagbladen van Demcrary blijkt, dat de gele koorts aldaar onder de schepelingen heerscht. Ook te Barbados maakt de gele koorts vele slagtoffere. 's GRAVENUAGE20 December. Tot ambtenaren der 2de klasse voor de burgerlijke dienst in Ned.-Indië zijn benoemd de c'andidaat-ambtenaren voor de gemelde dienst O. A. Bnrnaby Lautier, jV. II. A. de Geer, W. L. H. A. HarlolT en C. 51. Ketting Olivier. Bij kon. besluit van 18 Dec. is aan den Oost-lndischen ambtenaar ror. II. A. Blume, laatstelijk controleur der 3de kl. bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag uil 's lands dienst verleend. De minister van oorlog zal op Dingsdag en die van justitie op Woens dag aanst. geen gehoor verleenen. Eergisteren avond werden op nieuw buitengewone militaire maatregelen ter handhaving der orde genomen, doch daar de rust niet werd gestoord, is de militaire magl spoedig ingerukt. Gisteren avond waren er weder eenige maatregelen van voorzorg genomen, maar bleken die overbodig te zijn, want allerwege heerschte de volmaaktste rust; zoodat de ongeregeld heden, die hier in de laatste tijden hebben plaats gehad, gelukkig als geëin digd kunnen beschouwd worden. Door den hevigen storm, die in den afgcloopen uaehl woedde, hebben Ie Scheveningen eenige pinken schade geleden; ook is een eind van het bestrate gedeelte op het strand weggespoeld. Acht haringpinken zijn nog afwezig, en twee pinken, die op op de kust varen, zijn nog niet aangezet. De afdeelingen van de eerste kamer hebben het onderzoek over de ont werpen der staatsbegrooting voor 1863 reeds ten einde gebragt. Door de commissiën van rapporteurs zijn de verslagen opgemaakt, die aan de regering zijn medegedeeld. Deze houdt zich thans met de beantwoording van die verslagen bezig. Slechts weinige leden hebben zich uitgelaten over de rig- ling van het tegenwoordig kabinetdie hun in vele opziglen bedenkelijk voorkwam. De homogeniteit van het ministerie werd betwijfeld. Zeer aanzienlijk was de meerderheid, die zich legen het regeringsbeleid in kolo niale zaken verklaarde. Door verreweg de meeste leden werd aan de be zwaren nopens het regeringsbeleid van den minister van buitenlandsche zaken groot gewigt gehecht. De opheBïng der gezantschappen te Stockholm en te Lissabon heeft een zeer onaangenamen indruk gemaakt. Vele leden legden de bekentenis af, dat eene ernstige bezorgdheid hen vervult, nu zij de zware taak, die in den legenwoordigen lijd op den minister van kolo niën is gelegd, zien aanvaard door een minister, die zich zeiven een oner varen staatsman acht. Bij hoofdst. V, afd. VII, hebben verschillende leden hun leedwezen uit gedrukt dal de Leydsche hoogeschool met een leerstoel is verminderd, des te meer, omdat de gelegenheid beslaan heeft of welligt nog bestaat om op uitnemende wijze een vak te doen ouderwijzen, welks hoog gewigt in de wetenschappelijke wereld tegenwoordig meer en meer wordt gewaardeerd. Zij betreurden evenzeer, dat bij de begrooting van 1863, alleen om een lij delijk beletsel, de gelegenheid benomen was om een tweeden observator bij hel observatorium aan te stellen. De voor memorie uitgetrokken jaarwedde voor ecnen eersten bibliothecaris der Leysche hoogeschool, zonder opname van art. 95 in de voor overschrijving vatbare artikelen, deed met leedwezen vermoedendal deze voor die instelling noodzakelijke betrekking in 1863 onvervuld zal blijven. Bij afd. VIII gaven eenige leden hun leedwezen te kennen, dal de zorg voor 's rijks herbarium te Leyden was toevertrouwd aan iemand, die op betrekkelijk grooten afstand van die instelling woonach tig is, en dal nu, sedert het ontslag van den conservator, die verzameling is overgelaten aan de zorg van eenen amanuensis, die niet in slaat is aan de bezoekers de voorwerpen met kennis van zaken te doen bezigligen. Het voorloopig verslag van rapporteurs der afdeelingen van de tweede ka mer omtrent hel wets-ontwerp. houdende regeling van het reglsgebied der regterlijke collegiën enz., is mede openbaar gemaakt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ES ffi S, «5 K. In de kamer der vertegenwoordigers is door den heer llymans voorgest 'ld de volgende wetsbepaling vast te stellen: »51el I Julij 1863 zullen de in- voerregten op visch van allerlei aard cn herkomst, alsmede op oesters en kreelten, bestemd voor de oesterputten en voor de consumiie, worden ver laagd lot het voor alle soorten gelijke bedrag van 1 franc per 100 kilogram men." Van de zijde der behoudende partij zal moeite gedaan worden om te beletten dat dit voorstel in overweging worde genomen. EA'GELAiV LONDEN, 18 December. Gisteren namiddag is het praalgraf van prins Albert in Frogmore Gar dens ingewijd. Hel stoffelijk overschot van den prins werd in den vroegen ochtend derwaarts overgebragt. Volgens de thans door liet ministerie voor de handelszaken openbaar gemaakte statistieke opgaven omtrent de Ionische eilanden bedroeg de be volking van dat gemeentebesl in het jaar 1860 232.426 zielen, terwijl des- zelfs grondgebied 1041 vierk. mijlen beslaat. Hel inkomen der schatkist be droeg er in het genoemde jaar 140.855 en de openbare uitgaven 151.187 liet bestuur der nu gesloten wereldtentoonstelling heeft afgezien van hel plan om in liet daarvoor gebezigde gebouw nog eene openbare plegtig- lieid lot uitreiking der toegekende eereblijken te houden; de reden daarvan is, dat het onmogelijk zou zijn voor eene enkele gelegenheid aanstalten tot verwarming en verlichting van dat gebouw te maken.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1