BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. Per Telegraaf. Leyden, 16 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Surgctitjfic Staub. B£LfiIE. BRUSSEL, 17 December. De verjaardag van Z. M. den koning is gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij die gelegenheid zijn onderscheidene benoemingen bij de Leopolds orde gedaan. Ónder die benoemingen komen voor die van de bh. Servais en Vieuxlemps, toonkunstenaars, en van den bekenden Vlaamschen schrijver, den heer Dautzenberg. ENC1ELAK D. LONDEN, 16 December. Eergisteren, op den sterfdag van wijlen Z. K. H. den prins-gemaal, is, op last van de koningineen merkwaardig boek uitgegevengetiteldDe voornaamste redevoeringen en toespraken van Z. K. H. den prins-gemaal, met eene schets van zijn karakter. Men verneemt, dat prins Alfred met de schroefstoomkorvet Racoon eene reis naar Australië zal doen. Hij zal aan boord van bel schip den rang van officier bekleeden, terwijl het opperbevel aan den prins van Leiningen is opgedragen. De Morn. Post drukt de hoop uit, dat nieuwe verloogen Ferdinand van Portugal zullen doen besluiten terug te komen van zijne weigering om de Grieksche kroon aan le nemen. Volgens het blad is het moeijelijk een anderen candidaat te vinden die, als genoemde prins, aan al de vcreisch- ten zoo volkomen voldoet. Volgens de Mom. Her. heeft graaf Russell aan de kabinetten van Parijs Weenen Berlijn en Petersburg kennis ge geven dat Engeland bereid is de Ionische eilanden „aan Griekenland af te slaan, en mitsdien eene conferentie verlangt van dë mogendheden die het prolokol van Londen onderteekend hebben. Dezer dagen is op een spoortrein tusschen Edinburg en Perth voor het eerst de verlichting met gas in praktijk gebragt. Beriglcn uit New-York van 8 Dec. maken melding van een treden, dat te Hartsville in Tenessee heeft plaats gehad en waarbij de noordelijken het onderspit hebben gedolven. Eene afdeeling hunner troepen was gevangen genomen. De zuidelijken onder Morgan hadden Galalou aangetast, maar waren afgeslagen. Bij Fredericksburg, in Virginië, hielden de beide par tijen zich onledig met het versterken hunner positiën. Te New-York is eene aanzienlijke geldsom bijeengebragt voor de noodlijdende fabriekarbeiders in Engeland. In een aan het congres overgelegd rapport van het dep. van oorlog wordt gezegd, dat het leger der Unie thans 800,000 geheel gewapende en uitgeruste militairen telt en, wanneer al de contingenten zijn geleverd, een millioen militairen zal tellen. Volgens een ander verslag bestaat de zeemagt der Unie thans uit 323 stoom- en 104 zeilschepenle zamen 3268 stukken ge schut voerende. FRANKRIJK. PARIJS, 16 December. Een gerucht zegt, dat in den Moniteur eerstdaags een uitgebreid re- gerings-manifest zal verschijnenwaarin onze binnen- en builenlandsche staatkunde, de laatste in een vredelietenden geest, ontwikkeld zal worden. De Moniteur deelt de volgende beriglen uit Mexico mede: De gezond heidstoestand der troepen is over het algemeen goed. De ziekten bepalen zich tot koortsen, die eiken dag van minder ernstigen aard worden. De gemeenschap tusschen Vera-Cruz en Orizaba is gemakkelijker dan vroeger; nogtans zijn er nog twaalf dagen noodig om den afstand af te leggen. Gebrek aan middelen van vervoer belet den aanvang der operatiën. In de zen toestand zal echter verbetering komen, daar den 14den Nov. 1200 muil dieren en 250 voertuigen van New-York |naar Vera-Cruz zijn afgezonden. De voorhoede van het corps- van generaal Berthier heeft, alvorens Jalapa binnen te rukken, de Mexicaanschc roode lansiers verslagen, ten gevolge waarvan 4000 man der gewapende burgerwacht niet in staat waren iets uil te rigten en verstrooid raakten. De vijand telde 15 dooden en 35 gekwet sten; 50 gezadelde paarden zijn in handen der Franschen gevallen; deze hadden 2 dooden en 5 gekwetsten. De twee groote transportschepen Rhin en Finisterre zijn van Toulon naar Mexico vertrokken. Zij hebben 6000 man aan boord. Deze laatste bijzonderheid wordt echter geheim gehouden, ten einde de ongunstige ge ruchten niet te regtvaardigendie in de jongste dagen nopens de expeditie in omloop zjjn. De lakenfabrieken van Elbeuf blijvenniettegenstaande de tegenwoor dige katoen-crisis, geregeld voortwerken. De reden daarvan is daarin ge legen, dat thans niets anders meer dan lakens van zuivere wol worden geweven en de katoen uit dien industrie tak geheel is verbannen. De keizer is heden morgen naar het kasteel Ferrières vertrokkenom op deze bezitting van den baron Rothschild eene luisterrijke jagtpartij bij te wonen. Gelijk reeds gemeld is zal Z. M. aldaar een prachtig onthaal vinden. De Moniteur bevat een schrijven uit Elseneur, waarin, volgens officiële opgavenaangetoond wordt dat na de afschaffing van den Sond-tol de Ooslzee-handel zeer is toegenomen. Men kan aannemen dat de afschaffing van dien tol voor de handels-scheepvaart reeds eene jaarlijksche besparing van ongeveer 8J millioen fr. ten gevolge heeft. Volgens de te Alexandrië aangebraglc beriglen uil Japanhadden ten gevolge van de uitgebarsten revolutionaire beweging al de rijksgrooten de hoofdstad verlaten. ITALIË. De Italiaansche kamer van volksafgevaardigden heeft aan het nieuwe mi nisterie de geldmiddelen, die hel behoeft om de staatsdienst vooreerst gaande le kunnen houden, bewilligd. Een voorstel, om het Romeinsche vraagstuk weder in behandeling te brengenis met eene groote meerderheid van stem men verworpen. Over het rapport van den generaal Lamarmora, betreffende de rooverij in de zuidelijke provinciën is in eene geheime zitting beraad slaagd. Men heeft besloten eene commissie le benoemen om de zaak nader te onderzoeken en daaromtrent maatregelen voor te stellen. Een Engelschmande heer Robert Mallet, heeft het voornemen opge vat, zich in den krater van den Vesuvius te doen aflaten, ten einde er wetenschappelijke waarnemingen te doen. De Engelsche maatschappij tot bevordering der wetenschappen heeft hem daartoe eene subsidie van 25Ó0 fr. verleend. PltriSSEN. Uit Rheinherg, nabij Kleef, wordt gemeld, dat die plaats en omstre ken weder even onveilig worden gemaakt door eene rooverbende als het geval was voor een paar jaren, toen de beruchte Briukhoff allerwege schrik en ontsteltenis verspreidde. Het tegenwoordige hoofd der bende is niet min der gevaarlijk dan zijn voorganger; wie niet gewillig zich laat beroo- ven, loopt gevaar er liet leven bij te verliezen, want onmiddellijk maakt hij gebruik van dolk of vuurwapenen. De Kasseier Zeit. berigt, dat de ontwerpen van wet betreffende de staatsbegrooting en een ontwerp van wet tot voorloopige heffing der belas tingen op den bestaanden voet door de regering van het Keurvorstendom aan de Stenden zijn ingediend. Het Journ. de St. Pét. geeft verslag van de audiëntie, door den keizer van Rusland onlangs le Moskou aan de hoofden der dorpen in dat gouver nement verleend. Bij die gelegenheid is tusschen den keizer en die hoofden het volgende gesprek gevoerd: Goeden dag, mijne kinderen! Het verblijdt mij u te zien. Ik heb u de vrijheid gebragt, maar, vergeet dit niet, eene aan wets-bepalingen gebonden vrijheid, geene losbandigheid. Alzoo vorder ik van u bovenal gehoorzaam heid aan de door mij ingestelde overheden. Wij zullen haar gehoorzamen, keiz. majesteit. Vervolgens vorder ik, dal gij de bepaalde uitkeeringen stipt zult beta len. Wij zullen daartoe ons best doenkeiz. majesteit. Ik wil dat in de plaatsenalwaar de bepalingen lot regeling der betrek kingen tusschen de landbouwers en de grondeigenaren nog niet gemaakt zijn, zulks onverwijld geschiede binnen den door mij bepaalden termijn. Wij zullen ons daarnaar gedragenkeiz. majesteit. Wanneer die bepalingen zullen gemaakt zijn, dat is te zeggen na den 19dea Februarij van het volgende jaar, moet gij geene enkele nieuwe vrijheid noch eenige nieuwe ontheffing verwachten. Hoort gij? Wij hebben het gehoord, keiz. majesteit! Luistert niet naar de geruchtendie onder u verbreid worden. Gelooft alleen mijne woorden, en hecht geen geloof aan de tegengestelde verzeke ringen, die u mogten worden gegeven. Wij hebben het gehoord en be grepen, keiz. majesteit. Wij gelooven u en danken u. Nu, vaartwel! De Heer zij met u! TURYN, 17 December. In de kamer van afgevaardigden is door den voorzitter voorgesteld over le gaan tot de benoeming eener commissie van onderzoek naar de middelen om de openbare veiligheid in de zuidelijke pro vinciën te verzekeren. Na verkregen inlichtingen der regering ging de ka mer over tot de orde van den dag. Door den heer Bertani werd de vol gende motie voorgesteld Aangezien men de verzwarende omstandigheid van het betrapt op heeterdaad heeft laten varen en zelfs geen misdadige bedoelingen heeft kunnen erkennen, ziet de kamer in de inhechtenisneming van afgevaardigden te Napels, een beleediging voor de souvereine majesteit van hel parlement." Na eenige beraadslaging ging de kamer omtrent dit voorstel mede over lot de orde van den dag. WARSCHAU, 18 December. De gouvernementen Warschau en Plock zijn op nieuw in staat van beleg verklaard; van dezen maatregel zijn alleen uitgezonderd de sleden Warschau, Kalisch en Plock, de districten Petrikau en Lipno, en de twee spoorwegslreken. De dislriclsraad van Przasnysz is ontbonden, omdat hij zijne bevoegdheid is te buiten gegaan. STAH8 - BER1CTESI. is, i i 1 Kgaasea BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 249 der Algemeene Policieverordening Doen te weten dal, uithoofde van de invallende feestdagen, de Hees- tenmarkt, in plaats van op Vrijdag 26 December aanst., zal worden gehouden op fFoensdag den 24sl™ bevorens. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. Van den 11 tot en met den 17 December 1862. BEVALLEN M. Reizevoort, geb. van der Waals, D. G. Planje, geb. Ver lint Z. J. S. van Es geb. ServaasZ. U. Blansjaargeb. OsscvoorlZ. A. Fles, geb. Beukenholt, Z. S. M. van der Kamp, geb. ChristiaanseU. C. Selier, geb. van Bemmel, Z. J. Karreman, geb. van der Drift, D. S Ge net, geb. EllensZ. F. J. M. P. van Leeuwen geb. Iloubaes Z. R. Klok geb. Groen, Z. 11. W. Linschooteugeb. Spijkerman, L. S. Slaken burg geb. MaladeD. C. M. Mieremetgeb. Sander, D. J. Toorensgeb. van Wyland, Z. M. J. van Gessel, geb Leget, Z. C. de Wekker, geb. Planje, Z. E. Lammers, geb. Vermey, Z C. M. Laakengeb. Overdijk Z. J. Stallingageb. JongmansD. G. Blotegeb. van den BosZ. D. P. Hoogteyling, geb. de Jong, Z. C. W. Boom. geb. Heikoop, D. S. Mom- berg geb. Neuleboom D. J. van Weeren geh. de MeyZ. C. Koster, geb. Cuclcr, Z. J. Doolgeb. Noest, 1). K. Kropff, geb. JongenaelD. E. J. F. Ederzeel, D. C. van Berkelgeb. BeyD. J. C. Schefïers, geb. Plu,Z. W.van Kempen, geb. Stadelman,Z. H. van Zwieten, geb. van der Zwiep, Z. J. E. Ligtvoet, geb. van Vliet, D. A. D. de Vink geb. Bekooy, Z. A. van der Leegeb. QuestrooZ. GEHUWDI. Jansenjm. en J. Rietbergenjd. H. Koetjm. en M. J. J. Oortwijnwede. OVERLEDEN: Joha Schreuder, 65 j.A. J. Zwaan62j. M. S. II. J. ValkD.bijna 4 m.-J. Suzan66 j. H. Neuteboom Z.8 d. llela Josa Eichman, 41 j. C. Wallaart, geb.Tegelaar,49j. C. Pardon, Z.,4 m. J. D. AlofsD.ruim 4 m. L. G. A. Elsmann Z.bijna 2 m. J. Knage 60 j. J. J. A. ter Brtiggen geb. Koolbeek43 j. J. Schuddemat20 j. M. van der Meer, geb. van Egmond 63 j. M. van der Klugt41 j. J. J. de Beunjegeb. Wiggers, 59 j. J. F. Duindam 47 j. KEKKA1E IT IV S». ROTTERDAM, 17 December. Ter vervulling der vacature bij deNed.herv. gemeente alhier is, ten gevolge van het bedanken door ds. J. Posthumus Meijes, door den algemeenen kerkeraad eene nieuwe nominatie opgemaakt, beslaande uit de predikanten: Jorissen, le Utrecht; de Graad', te Apeldoorn; Hagen, te Leyden; Steinfort, te Bloemcndaal; ter Haar, te Nijmegen, en Rauwen- hoff, te Zalt-Bommel. AKADEMIE-NIE1IWS. PROMOTIE AAN DE LKYBSOHE HOOGESOllOOf.. Den 17dcn December de heer G. T. A. Wolterbeck Muller, var. 'sGraven- hage, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akadrmisch proefschrift: Over de hooge steensnijding.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3