COURANT. LElILSdlE N°. 132. 1862. YRIJDAG 19 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BBRIGTEN. LEYDEN, 18 December. Gisteren avond had in het gebouw van het depart, der maatschappij tot Not van 't Algemeen de tweede openbare les en prijsuildeeling plaats voor de leerlingen der burger-zangschool. De leerlingen gaven bij die gelegenheid door de uilvoering van een 15-tal nommers de meest doorslaande bewijzen dat zij het onderwijs met vrucht hadden bijgewoond. Het geheel maakte op het i talrijk aanwezig publiek eenen hoogst gunsligen indruk en liet niet na bij velen de ingenomenheid met deze nuttige inrigting te verhoogen. Door de 4dc zangklasse werd uitgevoerd: Oefeningen in solfèges, toonladders, enz.; liet weesje; Wederzien, van Hiller; Zangerslied, van denzelfden; Volkslied (es is bestimml in Gottes Rath) van Mendelssohn; door de 3dc zangklasse, Oefeningen in solfèges, enz.Tanzlied im Mai, van Volkmar Wienand; Die Sonne des Lebens, van denzelfden'; Trouw, van Handel; Molett (n°. 1 Herr erböre uns) van Mendelssohn; Schlummerlied van Volkmar WienandGebet, van denzelfden; Molett (n°. 2 llir Kinder Israel) voor solo en koor, van Mendelssohn; Het vaderland, van Methfessel. Vooral de uitvoering van het Molett n°. 2 lokte de luide toejuichingen der aanwezigen uit. Vóór de uitvoering van het laatste nommer had de prijsuitdeeling plaats en werd opgave gedaan van hen, die zich eene loffelijke vermelding waardig hadden gemaakt, waarbij de voorzitter van het bestuur, dr, C. ter Laag, een ltorl woord lot de leerlingen rigtte. Bij eene gelnkwensching aan de bekroonden voegde hij de opmerking, dat meerdere prijien zouden zijn uit gereikt, indien het bestuur zich niet tot een zeker getal had moeten bepa len, en voor al de leerlingen was het zeker streelend uit zijnen mond te vernemen dat hel bestuur over allen tevreden was. De voorzitter bragt ook hulde aan den onderwijzer, den heer A. J. Wetrens, en betuigde dat hel bestuur er prijs op stelde, dat hij aan het hoofd dezer school stond. Ook den heer B. U. Taylor, die ter begeleiding der leerlingen bij» de uitvoering van bovengenoemde stukken de pianino en het seraphine-orgel had bespeeld, werd den dank van het bestour gebragt, voor de bclange- looze medewerking, die de school opxieuw van zijnentwege had ondervonden. De leerlingen der 3de klasse hebben den heer Wetrens van hunne toege negenheid doen blijken door de aanbieding van sierlijke geschenken, verge zeld van een schrijven, waarin zij die toegenegenheid en hunne hoogachting betuigen. Prijzen werden uitgereikt: in de 3de klasse, meisjes, aan E. A. Bertrand, A. M. Franchimon U. J. Jongmans, .1. Moulijn en M. S. Withoff; in de 3de kl. jongens, aan F. A. Bertrand, H. W. de la Bije en J. W. van Geenen. In de 4jc kl., meisjes, aan E. M. BosG. W. C. van RomburghA. J. A. Schmier en A. J. J. Tengbergenin de 4dc kl., jongens, aan C. B. Duyster en J. van Poelgeest. Loffelijke vermelding werd toegekend in de3dekl., meisjes, aan 11. M. Alenson, A. W. Bertrand, C. H. Cockuyt Dd.C. H. Cockuyl Jd.F. Drayer, E. A. Duys terJ. FichetP. van Geenen M. van der Horn M. van Leeuwen M. E. A. van Leeuwen, A. M. C. Montagne, M. A. P. Montagne, M Bijk, A. M. H. Schletle, N. Stokhuyzen51. A. Visser en A. A. Withoff; in de 3de kl.jongensaan P. H. Cockuyt, G. Duyster, P. J. van Iperen D. A. van Kaalhoven, L. A. A. van Ker vel, A. van Leeuwen, N. F. Reyst, P. C. Rijk, J. L. Schroder, J. P. Trap en A. J. Visser. In de 4de kl.meisjesaan A. M. van Baak C. II. Cockuyt Cd. G. 51. Das, 51. Du Mortier51. E. C. E. lluyscr, L. J. JongmansS. A. Langeveld A. 51. van Lith, C. J. LivingstonJ. A. 5Icyer, S. W. 51eyer, J. J. Peltenburg, L. Potlum, E. van Romburgh, T. 51. Schlette, II. Verboom Soumain en H.G. A'ogelpoot in de 4dc kl., jongens, aan F. II. C. Baert, J. G. van Deventer, T. Drayer, A. F. V. A. Halherstadl, A. lloogeboom, C. F. 11. ter Laag, J. J. Ier Laag, II. H. van Romburgh, A. ltijk, J. C. Rijk en H. Snellen. In de laatstgehoudene vergadering van het Leydsche departement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid werd, ingevolge van eene missive der commissie, belast met het onderzoek naar de uitwer king van den brand te Enschede' op de zich aldaar tijdens die ramp bevon den hebbende brandkasten, welke commissie mede opgaven verlangt nopens de wijze, waarop zich brandkasten bij andere branden zoowel als bij op zettelijk te dezen genomene proeven hebben gehoudeneene commissie be noemd, bestaande uit de heeren II. Zaalberg, J. W. Schaap, G. II. Ber trand, II. Schrellen J. L. Lecfers en Z. N. Roozendaal, aan wie de be hartiging dezer aangelegenheid opgedragen, en die uilgenoodigd werd daar over in de volgende vergadering rapport uit te brengen. Hetzelfde geschiedde ten opzigle van een door mr. Coninck Liefsting betreffende de katoen-quaestie ingediend uitgewerkt voorstel. Tol leden dezer commissie werden benoemd de lib. II. van Hall, F. B. Coninck Liefsting, N. J. Sanders, S. A. 51eer- burg, J. B. de 5Ioen, B. F. Krantz, B. J. Fornara en P. L. C. Driessen. Eene missive van heeren bestuurders van het genootschap Mathesis Scienlia- rum Genitrix werd gesteld in handen van het bestuur. Ten gevolge van dit schrijven werd het voorsteldoor den heer van Hall in de vorige verga dering gedaan, om aan 51. S. G. eene jaarlijksche tegemoetkoming uit de kas van het departement te verleenen, voorloopig niet in behandeling gebragt. Eene missive van het hoofdbestuur, de berigten over landbouw en fabriekwe zen betreffende, werd in handen van hel bestuur gesteld. Hetzelfde had plaats met het voorstel van den heer van Hall, om, in navolging van De venter, hier ter slede eene Sociëteit voor Nijveren op te riglenen met dat van Jen heer H. Zaalberg, die de algemeene vergadering der maatschappij in 1864 te Leyden wenscht gehouden te hebben, en daarvoor thans reeds pogingen in liet werk wil gesteld zien. Daarna bragt de commissie ter be oordeeling van een op prijsvraag n°. 352 bij de maatschappij ingekomen antwoord, bij monde van den heer van Hall, een ongunstig praeadvies uit. Na deze en andere werkzaamheden deed de voorzitterprof. A. H. van der Boon Slesch, eene mededeeling over de onlangs te Parijs door Dumas en Béhoit aangewezen nieuwe wijze van verlichting van mijnen en andere plaatsen, die gevaarlijk zijn om de daarin aanwezige ontplofbare en brand bare stoffen. De spreker toonde bij die gelegenheid de werking van eenen toestel van Ruhmkorff en van eene geheele reeks van Geisslersche buizen aan. De voortgebragle lichtverschijnselen in verschillende elementengas soorten en verbindingen waren onbeschrijflijk schoon. Bij ministeriele beschikking.dd. 15 Dec. 1862'is bepaald, dat met in gang van 1°. Jan. e. k. ten kantore van den rijks-telegraaf alhier de volle dagdienst wordt ingevoerd en dat aldaar als tweede ambtenaar is geplaatst de telegrafist 3dc kl. J. P. H. Hofstede, thans te Amsterdam. In het laatste nummer der Theol. Studiën und Kriliken leest men een berigt van dr. Ullmann over de viering van het derde jubelfeest van den lleidelbergschen Catechismus in de Duitsch-gereformeerde kerk der V'ereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit feest zal den 19den January 1863, den dag, waarop Frederik 111, keurvorst van den Pallz, dit boek aan de Gereformeerde kerk schonk, plaatshebben, l'llmann klaagt, dat de mare van zulk een feest slechts uit verre landen aan gene zijde des oceaans lot hem is gekomen, maar niet uit Duilschlandde wieg en bakermat van den Catechismus, nog minder uil Zwitserland en de Nederlanden. Wij verne men echterdal de Gereformeerde kerk in Duilschland dien dag niet zal vergelen, en dat in Nederland eene geschiedenis van het ontstaan, de in voering en lotgevallen van den Catechismusdoor onzen stadgenoot dr. Schotel bewerkt, eerstdaags bij den boekhandelaar Kirberger te Amsterdam zal in het licht verschijnen. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der hooge- school vermeerderd Door een geschenk van den syndicus, belast met de builenlandsche en diplomatieke aangelegenheden van de vrije stad Hamburg, met eene belang rijke hoeveelheid gouden en zilveren munten dier stad (koperen kent zij niet) waaronder de dukaat van zeer fraaijen stempel, van welke muntsoort jaarlijks slechts eenige weinige geslagen worden; twee rijksdaalders, een van 1748 met het opschrift: Saeculo apace IVestphalica exacto en eene van 1763 met hel opschrift: Moneta nova Uamburgensis. Verder het stuk van 32 schilling banco 1809, met welks stempels "de maarschalk Da- voust in de jaren 1813 en 1814, tot betaling van zijn garnizoen, tijdens de blokkade door de Russen, met behulp van het uit de bank gcligte zilver, noodmunten liet slaan, die voor de verzamelingen zeer gezocht zijn; einde lijk stukken van 16, 8,4, 2 en 1 schilling, van 1 sechsling en 1 dreiling. Volgens mededeeling van gemelden heer syndicus bedient men zich thans in Hamburg, in plaats van de meer en meer zeldzaam wordende stedelijke rijksdaal ders, van die der overige üuilsche staten, alsmede van de 32' guldenstukken, terwijl voor pasmunt dienen de weinige, nog overige, kleinere Hambnrgsche munten en ten behoeve der geringere klasse alleen nog aangemunt worden schillingen, sechslingen en dreilingen met de stempels van 1855. De verzameling middeleeuwsche en latere Hambnrgsche munten des kahinels is door dit geschenk tot een getal van 42 geslegen; waaronder 2 gouden de medailles zijn niet medegerekend. Van mr. D. Tieboel Siegenbeek curator der hoogeschooltwee medailles, de eene een exemplaar van die, welke de stalen van Zuidholland in 1862 aan hunnen voormaiigen voorzitter, den baron van der Heirn van Duyven- dijke, president-curator der hoogeschool, met deszelfs beeldtenis prijkende, vereerden; de andere eene groote medaille, welke ter gedachtenis werd ge slagen van de feesten door de regering der stad Brusselvan 22—24 Au gustus 1853 gegevenbij gelegenheid van hel huwelijk des kroonprinsen van België, den hertog van Brabaud, met de aartshertogin Maria Ilenriëtte van Oostenrijk. Van Zijne Exc. den minister van koloniën een volledig stel ingetrokkene wel bewaarde, Indische recepissen van ƒ500, 100,25, ƒ10, 5 en ƒ1, eene belangrijke aanwinst voor de verzameling papierengeld des kabinets.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1