GEEN MONOPOLIE! 33urgctrltjfce ten worden en de opening der nieuwe zitting in de helft van Januarij plaats hebben. PETERSBURG, 10 December. De keizer heeft verscheidene depulatiën van boeren uit Moskau ten gehoore ontvangen en bij die gelegenheid aan haar te kennen gegeven, dat hij gehoorzaamheid jegens de autoriteiten verlangde, alsmede stipte betaling der belastingen. De boeren beloofden hierop allen te gehoorzamen. De keizer zeide hun ten slottedat zij geene nieuwe vrijheden te verwachten hadden. MADRID, 10 December. De stukken betrekkelijk Mexico zijn aan den senaat overgelegd. Daaronder is de depêche van Collantes strekkende dat het tractaat van Londen weder van kracht wierde, en aanbiedende de Spaansche troepen weder naar Mexico te zenden, zoo Frankrijk en Enge land het nieuwe plan goedkeurden. Het kabinet der Tuileriên nam het denkbeeld aanmaar verdaagde de verwezenlijking lot na der Franschen intogt in Mexico. ATHENE, 10 December. De verkiezing gaat overal rustig toe. De stem ming blijft gunstig voor prins Alfred. 70000 stemmen hebben zich reeds voor hem verkleard. WARSCHAU, 11 December. Heden is er openbare zitting van den veld- krijgsraad. 64 personen staan daarvoor teregt als aangeklaagd van deelne ming aan geheime revolutionaire streving om gewapenderhand een alge- meenen opstand te bewerken. De geheimraden Tymowski en Leski zijn lot leden van den staatsraad des kcizerrjjks benoemd. De minister-secretaris van hel koningrijk, staatsraad Bagniewski, is tot directeur van flnantiën benoemd. Dat was de schoone leus, onder welke in Mei II. de onteigeningswet voor den aanleg van den spoorweg van Leiden naar Woerden, of liever de Con cessie zelve tot dien weg bestreden werd. Geen monopolie! klonk het. De verbinding zelve tusschen den llollandschen en den Rijnspoorweg kon men wel goedkeuren; maar de Hoilandsche maatschappij had in art. 6 der Con cessie de uitsluiting van mededingende lijnen bedongenhet algemeen belang verbood zulke uitsluiting; hoe meer ljjnen hoe meer heilzame concurrentie; de gelegenheid voor de verbinding van 's Hage met Gouda mogt niet afge sloten worden. De Hoilandsche maatschappij zouals zij haar belang wel kende, tóch wel de lijn aanleggen, al werd haar ook dat monopolie ont zegd. Dus geen monopolie! Zoo klonk het; en de wet werd verworpen, en de concessie werd te niet gedaan, en menig Hagenaar juichte in het vooruitzigt van nu spoedig de lijn op Gouda te zien aanleggen, en de Hoi landsche maatschappij staakte het werk aan den weg naar Woerden, en de vijanden van het monopolie waren blijde over de zegepraal van hnn beginsel. Sedert zijn er zeven maanden verloopen, waarin men elkander zoowel te 'sGravenhage als te Leiden dikwijls afvroeg: wat nu? Want men hoorde noch van de eene noch van de andere lijn een woord meer reppen. Geen monopolie! dat had men verkregen; maar ook: geen verbinding, zoo min met Gouda als met Woerden. En wat nu? Onlangs hebben wij eindelijk een antwoord op deze vraag gekregen, dat voorzeker de hoopvolle Hagenaars zoowel als de moedige be strijders van het monopolie een weinig vreemd in de ooren heeft moeten klinken. Voor zoo verre de onvolledige en verwarde beriglen in de dagbladen over het gebeurde licht verspreid hebben, zijn wij te welen gekomen, dat de beide vroeger (naar het scheen) tegen elkander vijandige maatschappijen de handen ineengeslagen hebben; dat zij zijn overeengekomen over de aan sluiting van de beide lijnen te Rotterdam en over den weg van 's Hage naar Scheveningenen voorts, »dat zij in hun wederzijdsch belang zich jegens «elkander verbonden hebben, noch de lijn LeidenWoerden noch de lijn «Gouda—'s Hage aan te zullen leggen, noch te gedoogen dat door anderen «eene van deze verbindingen aangelegd wierd." Wat wil dat zeggen? Dat wil zeggen een monopolie, door de coalitie tusschen de twee magtige maatschappijen gevestigd, zoo kras, zoo sehade- delijk voor liet algemeen belang, als er ooit een monopolie denkbaar is. Het eigen voordeel der beide maatschappijen is door die coalitie op uit stekende wijze behartigd. Het publiek, dat zich uit Holland naar Utrecht en al wat daar achter ligt wil begeven, zal nu voorlaan voor goed verpligt zijn den langen omweg over Rotterdam te nemen. De Hoilandsche maat schappij zal de reizigers van Haarlem, Leiden, 'sHage, Delft enz. het ge noegen gunnen een kijkje van de Maasstad te nemen. De Rijnspoorweg maatschappij zal hen vergasten op hel gezigt der schoone omstreken tus schen Rotterdam en Gouda en Woerden. Wij Leidenaars zullen het genot hebben van, als wij naar Utrecht willen, 93 mijlen te stoomen in plaats van 48. Maar daar men in deze wereld niets om niet heeft, zullen wij voor dat alles billijkerwijze in evenredigheid met dat langer traject ook meer betalen. Wanneer 'sllage, Leiden, Haarlem, de zeedorpen enz. voor hun goederenvervoer den vluggen spoorweg zullen willen gebruiken in plaats van den tragen waterweg, dan zal men hen beleefdelijk verzoeken, niet al te stout in hunne eischen te zijn en te begrijpen, dat het belang der spoorwegmaatschappijen vordert, dat de versche visch van Scheveningen, Katwijk en Noordwijk zijnen weg naar Duitschland over Rotterdam neme, en dat de Duitsche steenkolen voor de Leidsche en Haarlemsche fabrieken eerst een toertje naar Rotterdam maken. Dat alles is nu heden wel ook zoo. Maar was het dan, opdat die ellen dige toestand ten eeuwigen dage zoo blijven zou, dat er sedert vijfjaren en langer gesprokengeschrevengewerkt en gestreden is om eene naau- vvere aansluiting van de Hoilandsche steden aan het Europesche spoorwegnet? Is onze voorstelling onjuist? Men wijle bet dan aan de naar het haast schijnt voorbedachtelijke geheimzinnigheid der openbaar gemaakte mede- deelingen over de tusschen de beide maatschappijen geslotene overeenkomst. Niets zal ons liever zijn dan weersproken te worden. En wij noodigen hen, die 't beter weten, dringend uit, ons van dwaling te overluigen. Maar is onze voorstelling juist, dan is het te hopen, dat er van alle zij den krachtige stemmen opgaan om, kan hel zijn, te verhoeden, dat dit eindelijk de uitslag worde van den strijd, die er om de concessie Leiden- Woerden gevoerd is. Het teleurgestelde 'sGravenhage zal nu, naar wij ons vlcijenmet Leiden, Haarlem en Delft de handen willen ineenslaan om te zorgen, dat het niet dupe worde van zijne begeerte om een eigen spoor weg op Gouda te hebben. En de wakkere en gemoedelijke strijders legen het monopolie zullen nu, r.aar wij vertrouwen, hunne roeping gevoelen om krachtiger dan ooit hunne leus te laten weergalmen: GEEN MONOPOLIE! STARS - BEKIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 Staats blad n°. 85)in zijne vergadering van hedenhet tweede suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1862 heeft vastgesteld en dat Kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing ligt; terwijl binnen dien tijd elke op dal Kohier aangeslagene, krachtens de5Jezinsnede van bovengenoemd wets-artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Letden, 11 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Alexander Eddard August van Goor den Oosterlingh wonende alhier, waarbij deze verzoekt, liet pakhnis gelegen in de Koddesteeg, geteekend Wijk VI. N". 10551057, tot magazijn van brandstoffen te mogen gebruiken Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Jannarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigtc der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 15de" December aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 11 December 1862. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeesler. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van den 4 tot en met den?10 December 1869. BEVALLEN: C. Maryl, geb. van Leeuwen, D. M. de Heyder, geb. Per soon Z. C. M. van der Horngeb. UemerikZ. S. M. FortrieZ. M. C. NieuwenhnizenD. J. Neuteboom, geb. Heymans, Z. P. Nederberger, geb. Meijers, Z. M. van den Berg D. M. J. Verbree, geb. Matters, D. M. Dreef, geb. Zandvliet, D. M. Koene,[geb. Kok, Z. C. van Kempen geb. RomynZ. A. Moncourtgeb. BijnD. M. RamakZ. E. W. A. Vree burg geb. Jansen D. J. F. L. Schnabelgeb. WassingD. G. C. van der Mark, geb. Haaf kens, D. M. Warners, geb. van den Dop, Z. J.Fuchs, geb. VijlbriefD. P. Kostgeb. de HaanZ. M. C. J. Berkhoutgeb. Ger- tenaar, Z. C. Ros, D. C. M. van den BurghD. M.C. van Schooiengeb. Duykcrs, D. G. B. M. Godefroy, geb. Kosters, Z. M. A. van Dijk, geb. Haan 1). C. Teskegeb. SmitZ. B. Laman geb. Overduin Z. J. Dub- belaar, geb. Erades, Z. GEHUWDJ.J.vanWijkjm.enJ.Onvlee,jd. L.W.Booghmans,wedr. en H. J. Ie Due, jd. P. van der Walle, jm. er. C. Wiede, jd. OVERLEDENC. Pyzel, geb. Verhoef, 77 j. T. Post, 24j. J. Heyboer, 74 j. J. A. Lawal63 j. A. W. Molenbroek geb. Wynnobel61 j. J. Bonebakker, geb. Kraneveld, 66 j. P. Cossee, bijna 37 j. J. Bruiman, 51 j. Joha Frankenbijna 60 j. C. E. EderzeelD.2 j. en 3 m. W. P. Kaarsemaker, bijna 54j. D. C. Molenaar, 69 j. S. E. WjjtenhurgD.2 j. en 5 m. J. C. Beun, D.11 w. J. Starkenburg59 j. P. Ligterveld, 60 j. Job3 Corna Wins88 j. A. A. van VeenZ.8 m. P. J. Rewyk Z.4j. en bijna 3 m. L. J. Spaans, 40 j. 2495le Staats-IjOtertJ. Trekking der Vijfde Klasse. 7dt Trekking. N°. 16450 een prijs van ƒ5000. N1". 945, 3765, 6915, 13402, 14514 en 14835 ieder een prijs van ƒ1000. 8ste Nos. 2628, 4855, 5091 en 12537 ieder een prijs van ƒ1000; Vrienden der zendingszaak! Er zijn in de Mcnahasse van /Uenado op Celebes, namens het Neder- landsche Zendelinggenootschap, 122 meesters, uit de inlanders gevormd, op even zoovele scholen met vrucht en zegen werkzaam. Thans echter ver- keeren zijvolgens het laatste Maandberigt, in moegelijke omstandigheden. Hun tractement is gering; wat hun vroeger als tegemoetkoming door de bevolking verstrekt werd, is hun ontnomen; de prijzen der noodzakelijkste levensmiddelen zijn er buitengewoon duur. Het Genootschap wenscht hun eenige ondersteuning te verschaffen en heeft daartoe ongeveer 1500 guldens noodig. Helpt ons deze betrekkelijk geringe som bijeen te brengen! Reeds is ons eene gave toegezegd. Voegt daaraan eenige meerdere giften bij, op dat de huiselijke kommer van getrouwe arbeiders eenigeruiate verligt worde en het goede werk in de Dlenahasse geene schade lijde! Al onze Bestuur ders hebben zich bereid verklaard tot ontvangst van elke bijdrage, en bij de ondergeteekenden is eene bus geplaatst. Namens de Leidsche Afdeeling, J. J. PRINS, Voorzitter. Leiden, 8 December 1862. H. HEIJEN, Secretaris. P. G. C. EIGEMAN, Thesaurier. ADVERTENTIES. VIJFENTWINTIGJARIGE FCHTVEKEFNIGING van A. L. MAAS en H. VAN ZIJL. Hunne dankbare Kinderen. jgêgi

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3