I®er 'Telegraaf. der Franschen heeft deelgenomen en waarbij li. M. de koningin legenwoor- i dig was. Naar men verneemt zullen HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik tegen het laatst dezer maand van Luxemburg alhier lerugkeeren. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van staat de heer D. Donker Curtius, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld en daarbij zeer zwak. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn door de commis- siën van rapporteurs verslagen uilgebragt over het wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van nat. schuld, en meer andere wets-ontwerpen. De be raadslaging daarover zal morgen plaats hebben. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 10 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over het wets ontwerp lot doorgraving van Holland op zijn smalst en tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Bij het wisselen van algemeene beschouwingen ontwikkelde de heer Rein- ders zijne bezwaren tegen de voordragt; deze lagen hoofdzakelijk in de zamenvoeging der beide groote werken in één ontwerp; in de omstandigheid dat Rotterdam zich aan het leveren eener bijdrage onttrok; in het verschil van gevoelen onder de deskundigen omtrent de uitvoerbaarheid en de doel matigheid der beide voorgestelde werken, en in de kosten, die het onder houd zon veroorzaken. Deze bezwaren werden door den minister van binnenl. zaken terstond wederlegd. De heer Storm van 's Gravesande zeide door die wederlegging niet overtuigd te zijn van de doelmatigheid der vereeniging van beide werken in één wets-ontwerp; een bezwaar daartegen lag, naar zijn gevoelen, in de werken zelve, als van ongelijksoorligen aard zijnde. De heer Schimmelpenninck gaf te kennen bezwaar te zien in de zamenvoeging, gelijk die nu werd voorgesteld; terwijl hij ook bedenkingen van lechnischen aard had met betrekking tol de kanalisatie, waaromtrent hij opheldering wenschte. Door de hh. Zylker en Hoynck van Papendrecht werd de voor dragt uit verschillende oogpunten verdedigd. De heer van Diggelen, hoewel de behoefte aan verbetering der waterwegen erkennende, ontwikkelde de bezwaren die hij tegen de voordragt had; zij betroffen voornamelijk het verschil van voorziening in de behoefte van beide handelsplaatsen, waarvoor hij hetzelfde stelsel zou hebben willen zien aannemen; terwijl het plan, dat hij het beste zou gekeurd hebben, in zijn oog gebrekkig was behandeld. Hel aangevoerde door den heer van Diggelen werd kortelijk wederlegd door den heer Fransen van de Putte, waarna nog de heer van Yoorlhuysen de mcening uitdrukte, dat met deze voordragt Amsterdam niet even gunstig werd behandeld als Rotterdam. De minister van binnenl. zaken wederlegde nogmaals de opgegeven bezwaren en wees op de wenschelijkheid om deze lang onderzochte zaak af te doen. De algemeene beraadslagingen gesloten zijnde, kwam in behandeling art. 1, het kanaal door Holland op zijn smalst betreffende, alsmede de daarvoor verleende concessie. De heer van Bosse trad in uitvoerige beschouwingen der zaak. In hel belang der zaak en van de hoofdstad ware het, volgens zijn gevoelen, wenschelijk uit te maken of de zaak ook van rijkswege zou worden uitgevoerd, waartoe hij, gelijk hij herinnerde, een voorstel had in gediend, hetwelk hij bereid was te wijzigen ter wegneming der daartegen ingebragte bezwaren, of in te trekken, zoo hij door den loop der beraadsla gingen daartoe geleid werd, dewijl daaraan eene van zijne bedoeling ver schillende politieke beleekenis was gegeven. De heer Blussé van Oud-Alblas beschouwde de zaak uit een technisch, zeevaartkundig en handels-oogpunt, pn nntwikkplrfp. dp hpdpnkinsert die hij tefffin dp nndprnoming- had. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BBLGIG. BRUSSEL, 10 December. De advocaat Verhaegeneen der hoofden van de liberale partijis dezer dagen alhier overleden. Dij heeft bij uitersten wil eene som van 100,000 fr. vermaakt aan de hoogeschool alhier die door genoemde partij is opgerigt en in stand wordt gehouden. De loge: nies amis philan thropes" ontvangt een legaal van 50000 fr.en verschillende gestichten van liefdadigheid eene gelijke som. Het ontslag door den heer Loos, burgemeester van Antwerpen, aange boden is aangenomen en tot die betrekking benoemd de heer Pierrot. ËNGËLAA LONDEN 9 December. Volgens het Court Journal zal de kon. familie na Kersmis den rouw nog niet afleggen, maar nog gedurende zekeren lijd den ligten rouw aanne men, terwijl de koningin nog een jaar in den zwaren rouw zal blijven. De Mom. Post zegt, dat de drie mogendheden het protocol van 1830, ten aanzien van Griekenland bandhaven en dal zij koning Ferdinand van Portugal, vader van den legenwoordigen koning, als kandidaat voor den Griekschen troon willen aanbevelen. Er heeft op nieuw eene vreesselijke ontploffing in eene steenkolenmijn nabij Barnsley in Yorkshire plaats gehad. Ongeveer 100 menschcn hebben daarbij hel leven verloren. Tijdens de ontploffing waren er ongeveer 300 arbeiders in de mijn aanwezig, waarvan het grootste gedeelte door de spoe dig toegesnelde hulp gelukkig werd gered, terwijl de ingenieurs hebben verklaard, dal er voor de overigen volstrekt aan geen redding te denken valt. Op een vaartuig, dat van Liverpool te New-York is aangekomen, heeft op de reis een hevig oproer plaats gehad. In een daarop gevolgden strijd tusscben den kapitein en de officieren aan de eene zijde en de bemanning aan de andere zijde, is de kapitein doodelijk gewond geraakt en werden aan een der belhamels van het oproer de hersenen verpletterd. Men is er echter in geslaagd het oproer te bedwingen. De kapitein is later overleden. Volgens berigten uil New-York zal de tot vrijmaking der gemeenschap op den Mississippi bestemde expeditie der noordelijken bestaan uit 40 ka- nonneerboolen en 40,000 man. Hudsonville aan de genoemde rivier is reeds door de noordelijken bezet. De zuidelijken hebben aan die rivier bij Port Hudson, 150 mijlen van New-Orleans, zeer sterke verschansingen aange legd, en zich bij Sullakoma vereenigd, om aan het vooruitdringen van Ro- zenkranz uit Nashville wederstand te bieden. Ook bij Frederiksburg heb ben zij zich verschanst. De bevelhebber der noordelijken aan den mond van den Mississippi heeft de uilvoering van de confiscatiewet bevolen. De president Lincoln heeft met den generaal Burtiside eene belangrijke confe rentie in het open veld gehouden. De slechte staat der wegen belemmert de bewegingen der bondslroepen. De geestelijken en de dagbladen houden niet op met het berispen der handelingen en gezindheid van Engelandhet welk bij het publiek bijval schijnt te vinden. Te Jackson, in den staat Missouri, heeft den 12de" Nov. eene uitbarsting plaats gehad in het kruidmagazijnten gevolge waarvan al de daarin aan wezige geëmployeerden en werklieden, benevens ruim 40 meisjes, die met de vervaardiging van patronen bezig waren, zijn omgekomen. Na de uit barsting ontstond er brand in het gebouw. Alle pogingen om de vlam te stuiten waren ten eenenmale onmogelijk, daar er onophoudelijk een aantal gevulde bommen naar alle kanten uitbarstten en alzoo den geheelen omtrek onveilig maakten. Het geheele gebouw is op die wjjze uitgebrand. FRANKRIJK. PARIJS, 9 December. Naar men zegt, zullen de wetgevende kamers eerstdaags worden op geroepen om den 12den Januarij aanst. hare gewone zitting aan te vangen. Men spreekt weder van hel zenden van 10000 man, meest cavalerie, naar Mexico en wil daaruit afleiden dat de toestand onzer troepen aldaar niet zeer gunstig is. Volgens berigt uit Athene waren er reeds 12800 stemmen ten gunste van prins Alfred van Engeland uilgebragt. Op het kasteel Ferrières, van baron Rothschild, worden groote toebe reidselen gemaakt om den keizer waardiglijk te ontvangen. De baron heeft o. a. 500 faisanten uit zijne bosschen in Bohemen laten komen, om voor de jaglpartijen te dienen. De fanfares bii die gelegenheid zullen door de eerste ariisien uit Parijs worden uitgevoerd en zijn voor deze gelegenheid door Rossini gecomponeerd. De kleine stad Suhut bij Karahissan, in Klein-Azië, is op 16 Oct. 11. des nachts door eene vreesselijke aardbeving geheel verwoest. 250 menschen zijn daarbij omgekomen. ITALIË. Te Turyn is thans officieel de benoeming van het ministerie bekend geworden. Ilet is zamengesleld als volgt: Farini, president; Pasolini, bui- tenl. zaken; Perruzibinnenl. zaken; PisanellijustitieMinghetli, finan- tiën; Delia Rovere, oorlog; Picci, marine; Menabrea, openbare werken. De hh. Perruzi en Minghetli hellen over naar de zijde van Engeland, maar daarentegen is de heer Farini voor het instandhouden van het bondgenoot schap met Frankrijk gestemd. Men verwacht dat de staaikunde van het nieuwe kabinet niet veel van die der vorige ministers zal verschillen. Wat meer koelheid jegens Frankrijk, wat meer hartelijkheid voor Engeland, binnen 's lands misschien wat meer toegeeflijkheid voor de voorstanders van de zelfstandigheid der oude staten, dat zou wel het geheele verschil zijn. De toestand van de Napelsche provinciën is verre van gunstig. De proclamatiën der Mazzinisten vermenigvuldigen. De Garibaldi-hymne wordt dikwijls in de schouwburgen verlangd. Ook is in vele bladen een manifest van prins Murat opgenomen. Verscheidene posten zijn door de roovers onderschept, of eenige dagen opgehouden. PRÜISSRN. BERLIJN, 9 December. De koning heeft dezer dagen aan eene deputatie, die hem de verknocht heid der ingezetenen van Marienwerder kwam betuigen, o. a. geantwoord: »Het eigenlijke doel der tegenwoordige beweging is eene parlementaire rege ring te vestigen. Zulk eene regering nu kent onze grondwet niet, maar alleen eene parlementaire wetgeving. Pruissen heeft behoefte aan een krach tig koningschap en aan een sterk leger. De leiders der beweging willen noch het een noch hel ander." Z. M. heeft in een schrijven aan het ministerie te kennen gegeven, dat hij het gepast rekent, dal, daar er in de maand Maart eersik. 50 jaren zul len verloopen zijn dat het Pruissische volk op de roepstem van zijnen vader de wapenen opnam lol den grooten strijd voor de vrijheid, het aandenken daaraan op den verjaardag van de oprigting der landweer worde gevierd. Ook dé beëindiging van den 7-jarigen oorlog, sedert welke er in Februarij aanst. 100 jaren zullen verloopen zijn, en waardoor Pruissen in zijnen rang van groote mogendheid werd bevestigd, verdiende dankbare herinnering. Z. M. noodigt dientengevolge het ministerie uit voorstellen te doen omtrent de te verordenen feeslelijkheden. Het ministerie heeft eenige verandering ondergaan. Graaf Itzenplitz is als minister van landbouw ontslagen en tot minister van koophandel benoemd; de heer Selchow is tot minister van landbouw benoemd; de heer Jagow is als minister van binnenl. zaken ontslagen en tot gouverneur van Branden burg benoemdde legatieraad graaf Eulenburg is met de portefeuille van binnenl. zaken belast. 's GR AVENH AGE 11 December. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de lib. van Foreest en Storm van 's Gravesande het wets ontwerp betreffende de waterwegen bestreden. De hh. Fransen v. d. Putte i de Meester, van Muiken, Heemskerk Azn., Mijer en ldserda hebben zich voor hel ontwerp verklaard. De heer van Bosse heeft een amendement voor gesteld, strekkende om te bepalen, dat, als de concessionaris niet voldoet aan de voorwaarden der concessie, het kanaal door Holland op zijn smalst voor staatsrekening zal gemaakt worden. Morgen voortzetting. TUHYN10 December. Volgens de Gazetla di Torino heeft generaal Lamarmora een brief van gelukwensching bij het nieuwe kabinet ingezon den en zich bereid verklaard om in zijne tegenwoordige betrekking ook verder zijne diensten aan hel land te wijden. Naar men verzekert zal on- middelijk na de behandeling van het voorloopig budget het parlement geslo-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2