Per Telegraaf. 15IV G EL AST D. LONDEN4 December. Te Manchester had dezer dagen eene belangrijke vergadering plaats, ten einde de noodige maatregelen te beramen, om de inschrijvingen ten be hoeve der noodlijdenden in de katoendistrieten te vergemakkelijken. Geheel Lancashire was in die vergadering, door den lord luitenant van hel graaf schap en door lord Derby bijeengeroepen, vertegenwoordigd. Staande de vergadering werd voor een bedrag van 130,000 tot gezegd doel ingeschre ven. Lord Derby schonk 5000 lord E. Howart 3000 lord Egerton mr. Heywood, Eathbonne Brothers en C». ieder 2000 lord Cranfurd, mr. Lcghsir James Shullleworihsir R. T. Gerard, sir H. de Trafïbrd, mr. Kay Wrigley en Sons, de Amerikaansche kamer van koophandel ieder 1000 enz. enz. 1300 personen waren uitgenoodigdom de vergadering bij te wonen, zoodat het ingeschreven bedrag gemiddeld 100 per hoofd bedraagt. Volgens een in de wekelijksche vergadering van het centraal-comile' voor de ondersteuning der noodlijdenden in Lancashire uilgebragt rapport, was in de week, geëindigd 22 Nov., in de 27 afdeelingenwelke onder het comité staan, het aantal hulpbehoevenden vermeerderd met 10621, zoodat het ge- heele getal thans bedraagt 259,385 personen, waartoe in die week eene uit gaaf was noodig geweest van ruim 17681 liet admiraliteitshof heeft uitspraak gedaan in de zaak der aanvaring tusschen den Nederl schoener Jonge Walraven, kapt. Gnodde, van Amster dam naar Malta en Patras, en de Engelsche schroefstoomboot Egyptian, in de baai van Gibraltar. Het hof heeft beslist, dat de Egyptian niet in tijds de noodige voorzorgen genomen had om de aanvaring te voorkomen, en die stoomboot derhalve veroordeeld lot betaling der door het Nederl. schip gevorderde schadevergoeding. Bij het voorloopig verhoor van twee personen, die ter oorzake van slraatrooverij waren aangehouden, is het gebleken dat er eene vergissing had plaats gehad, en dat twee voorname ingezetenen elkander in het donker voor straalroovers aangezien en ten gevolge daarvan elkander met hunne messen op eene geduchte wijze gewond hadden. Op de hoogte van Blyth had Vrijdag 11. een noodlottig voorval plaats. Terwijl vijf loodsen bet schip Sancho wilden beklimmen, sloeg hun vaar tuig om. Drie hunner verloren in de golven hun levende beide anderen werden door de matrozen van den Sancho gered. In Rotherhilhe is de groote steenolie-fabriek der hh. Rossel en Comp. tot den grond toe afgebrand; zelfs met behulp der krachtige stoomspuiten kostte het vrij wat moeite om die gevaarlijke brandende slof te beteugelen. Een onzer dagbladen berigt dat prof. Webster, te Birmingham, eene nieuwe gasbereiding heeft uitgevonden, namelijk de zamenstelling van zuur stofgas. Het palent dezer uilvinding heeft hij overgedaan aan eene maat schappij die nu de ter bereiding benoodigde toestellen te Westminster in werking gebragt en in een der lantaarns in de Parliament-street eene vlam van dit gas ontstoken heeft, hetwelk eene goede uilkomst schijnt op te leveren. De wijze van bewerking is eenvoudig. Het licht van ieder ander gas moet voor dat der zuurstof-bereiding verre onderdoen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 December. Er worden groote voorzorgmaatregelen genomen tegen aanst. Zondag voor hel feest der inwijding van den boulevard du Prince Eugène. Elk huis op den geheelen weg, dien de keizerlijke stoet neemt, zal door een agent van politie bewaakt worden. Ieder hoofd van het gezin in bedoelde huizen moet bij den commissaris van politie eene lijst inzenden van de niet bij hem inwonende personen, welke hij dien dag hij zich ontvangt. Za- turdag reeds zal het terrein door eene sterke poliliemagt bezet zijnde nationale garde echter is niet opgeroepen. Zes hoofden van stammen nit Algerië, die zich te Compiègne bevin den, trekken aldaar de algemeene aandachtniet alleen door hunne uitste kende manieren, maar tevens door hunne matige levenswijze. Zij eten zeer weinig eu drinken niets dan water of koffij. Vooral heeft men hunne be hendigheid bij de jongste jaglparlijen bewonderd. Om hun verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken, heeft men hun vertrekken aangewezen, die met elkander in gemeenschap slaan en voeren de militaire muziekcorpsen bij ieder feest een of meer Arabische stukken uit. MIle Schneider, eene tooneelspeelster van het Palais Royal, heeft hare kleinodiën in het openbaar doen verkoopen. Zij braglen niet minder dan 200,000 fr. op. Dezer dagen is de levering van onderscheiden benoodigdheden voor de Fransche troepen in Mexico aanbesteed. De verbindtenis strekt om de Fran- sche troepen daarvan gedurende twee jaren te voorzien. Tijdingen uit Teneriffe van 3 November melden, dat de gele koorts te Santa-Cruz en te Teneriffe in een allerhevigsten graad heerschle. Op eene bevolking van 13000 zielen waren drie vierden ontvlugl eu op het land dolende. Van de 3000, die genoodzaakt waren te blijven, stierven 50 a 60 personen. De ziekte was door een Mexicaansch schip aangebragt. ITALIË. Volgens herigten uit Turyn scheen het, dat de nieuwe Fransche gezant de heer de Sartiges, van geene voor Italië gunstige inslrucliën was voorzien. Hij zou o. a. aan den heer Ratazzi medegedeeld hebben, dal de aanstaande Italiaansche geldlecning niet op de officiële koersenlijst van de Parijsche beurs zou geplaatst worden. Te Turyn is de ministeriële crisis weinig nader tol de oplossing geko men. De taak, die het nieuwe ministerie zal hebben te vervullen, is ook zeer zwaar. De zuidelijke provinciën verkeeren nog in groote spanning; de finanliën staan slecht, en de betrekkingen met Frankrijk niet op den besten voet. Ricasoli zou nog wel de man van het oogenblik zijn, maar deze zal waarschijnlijk weinig zin hebben om zich in de tegenwoordige omstandig heden aan het hoofd der zaken te stellen. Uit Rome meldt mendat de Paus op 21 Dcc. een consistorie zal houden en verschillende prelaten tot kardinaal zal benoemenwaaronder de volgende vier reeds zijn bekend: mgr. Ferrari, minister van financiën, mgr. Bizarri, secretaris der congregatie van de bisschoppen, mgr. Pentini, deken der apostolische kamerheerenen de patriarch van Venetië. De trekking der groote pauselijke loterij die op 9 Dec. zou plaats hebbenwas op verzoek van buitenlandsche deelhebbers uitgesteld tot 8 February 1863. PRCISSEN. BERLIJN, 4 December. De sedert eenigen lijd bij herhaling verbreide geruchten, dat de kamer nog in den loop dezer maand zou worden bijeengeroepenworden in krin gendie met de regering in naauvve betrekking staan, ten stelligste tegen gesproken. Den lslcn dezer ontdekte prof. Bruhns op de sterrewacht te Leipzig een nieuwe komeet in het slerrebeeld van den sextant. De Westf. Merk. deelt mede, dat in Lippborg voor eenige dagen een huisgezin op buitengewone wijze is gezegend, namelijk door de geboorte van vier kinderen van het mannelijk geslacht. Moederen kinderen zijn welvarend. Uit Warschau meldt men, dat de 29sle November, de dag waarop in 1830 de Poolsche omwenteling uitbarstte, dit jaar aldaar rustig is voorbij gegaan, niettegenstaande alie bedreigingen van de zijde der bewegingspartij, en in strijd met de sombere voorspellingen van kleinmoedige lieden. De militaire magt heeft zich zelfs niet behoeven te vertoonen. Volgens mededeelingen nit Petersburg hebben in September en October in den Kaukasus scherpe gevechten plaats gehad tusschen de Russische troe pen en de Cirkassiërs. Herhaalde malen hebben de eerstgenoemde zware ver liezen geleden, maar ten slotte zijn de bergbewoners herhaaldelijk geslagen. Ten einde de strijd met goed gevolg voort te zetten, zijn in Sept. 10000 man uit Berdianski over Kertsch naar den Kaukasus gezonden. OOSTENIt I.» K. WEENEN, 3 December. De opening van de zittingen der onderscheidene provinciale landdagen, die op 10 December was bepaald, is uitgesteld tot 12 Januarij. Het aantal werklieden, die ten gevolge van de slaking van den arbeid in de fabrieken broodcloos zijn geworden, neemt op onrustbarende wijze toe. In de volgende week zal men op nieuw een begin maken met het afbreken der oude vestingwerken, waarbij eenige duizenden gedurende den winter werk kunnen vinden. 's GRAVENHAGE6 December. In de zitting der tweede kamer van heden is de discussie over de begrooting voor het dep. van koloniën voort gezet. De minister van koloniën heeft zijne politiek uiteengezel. Hij wil volstrekt het behoud van het cultuurstelsel, met wegruiming van de daarin bestaande misbruiken en ontwikkeling van de particuliere industrie, die reeds lang bestaat; hij wil ook de finantiële voordeelen voor het moederland behouden. Vervolgens heeft de heer Groen van Prinsterer de politiek van het ministerie bestreden, maar tevens den wensch uitgedrukt dat de kolo niale quaestie niet dienstbaar gemaakt worde aan den val van het kabinet. De heer Mijer heeft zeer uitvoerig gesproken tegen de koloniale rigling van het kabinet. Maandag voortzetting. TURYN, 5 December. Volgens de Opinione heeft de heer Pasolini den koning de moeijelijkhcden medegedeeld, die hij ondervonden heeft bij zijne pogingen lol zamenstelling van een kabinet. Evenwel vond hij zich daar door niet ontmoedigd en moet hij verklaard hebben, dal hij met medewer king van den lieer Cassinis hoopte Ie slagen eu een kabinet dacht te vormen, dat rekenen kon op de ondersteuning der meerderheid van het parlement. De koning zou hierop geantwoord hebben, dat hij een volledig vertrouwen had in de heeren Pasolini en Cassinis. In den slaat van zaken is nog geen verandering gekomen. De heeren Cassinis en Pasolini, met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast, zijn hierin nog niet geslaagd, maar hopen-dat hunne pogingen tot de ge- wenschte uitkomst zullen leiden. ATHENE, 30 November. Het voorloopig bewind heeft eenige voorberei dende demonstratiën ten gunste van den hertog van Leuchtenberg verijdeld. Het volk heeft den Russisch-gezinden redacteur van een blad genoopt het land te verlaten. Tc Patras is eene botsing ontstaan ten gevolge van de monstratiën ten gunste van prins Alfred. Er hebben ook eenige opstanden van de boeren plaats gehad; de geschillen zijn echter bijgelegd. BERLIJN, 5 December. De Kreuzze.itung deelt mede, dal het gerucht, volgens hetwelk alle bevelvoerende generaals en alle opperpresidenten in de provinciën naar Berlijn ontboden zijn, allen grond mist. De opperpresiden ten komen als gewoonlijk als commissarissen naar Berlijn, ten einde na het sluiten van de provinciale landdagen verslag te doen der werkzaamheden. PARIJS, 6 December. De Monileur meldt dal de keizer morgen zal tegenwoordig zijn bij de plegtige inwijding van den boulevard du Prince Eugène, en bij deze gelegenheid in een paviljoen opgerigt voor den zegeboog du Tröncde gelukwenscliingen van het gemeentebestuur zal ontvangen. Een berigt uit Athene van den 2dcn meldt, dat het voorloopig bewind besloten heeft de verkiezing van den koning aan het algemeen stemregt te onderwerpen, en dat bij genoemd bewind nola's van Frankrijk en Rusland doch niet van Engeland, zijn ontvangen, houdende erkenning der geldigheid van het protokol van 1830. MEKKA 8EI' W«». Te Zevenbergen is lot pred. bij de licrv. gemeente beroepen d®. J. Eige- manpred. te Oud-Loosdrechten te Delden de heer F. W. N. Iliigenholtz, candidaattot pred. bij de doopsgez. gemeente te Alkmaar ds. S. Gorter, pred. te Aalsmeer.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2