een koloniaal behottdsman Ie zijn in den zin van art. 56 van liet regerings reglement, en een voorstander van het stelsel van cultuur met zuivering van de bestaande gebreken ten einde het tot volkomenheid te brengen, weshalve hij aan de rigting der regering zijn bijval niet kon geven. De heer Godefroi verklaarde zich hervormingsgezind met betrekking tot de koloniale aangele genheden, doch onder voorwaarde dat daarbij de flnantiele belangen van Nederland niet wierden veronachtzaamd, zijnde hij van oordeel, dal de mi nister van koloniën eene rigting voorstond om Indie van die belangen los te maken, tegen welke hij zich moest verzetten. Hij betwijfelde of de mi nister wel de man was om den zwaren last, die op zijne schouders rust, te torschen. De heer Hoffman zeide tegen deze begrooting te zullen moeten stemmen, niet om het eindcijfer maar om het door het kabinet in deze aan gelegenheid aangekleefde stelsel, waarin hij geen vertrouwen kon stellen, wcnschende hij verbetering maar geene slooping van het bestaande. De heer Heemskerk Az. gaf te kennen, behoudens nadere inlichtingen, geen vrijheid te hebben om een blijk van politiek vertrouwen aan den minister van kolo niën te geven. Van de zijde der bestrijders werd daarbij algemeen hulde gebragt aan den persoon van den minister van koloniën, en wel uitdrukke lijk verklaard, dat men uitsluitend de door hem voorgestane rigting bestreed. AMSTERDAM, 3 December. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen hield Zaturdag II. eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd door de hh. Simons, M«tthes, van Rees, Harting, Conrad, Lobatto, Sta ring, van der Willigen, Buys Ballot, van der Boon MesehBleeker, van Hasselt, van Breda, Halbertsma, van der Kun, Oudemans, von Baumhauer en Stamkartvan de letterkundige afdeeling was tegenwoordig de heer Koenen. Door den heer Conrad werd medegedeeld dat het toegezegde verslag over de verzakking te Nijmegen, bestaande uit eene opgave van peilingen enz. in cijfers, minder geschikt was om voorgelezen te worden. Hij kon echter zeggen, dat de verzakking dit jaar onbeduidend was geweest. Dit stuk zal aan den minister van biunenl. zaken worden gezonden. De heer Leemans had een doosje ingezonden met steentjes uit den wa terval van Imatra (Finland), welke naar men zegt door den stroom worden opgeworpen en gepolijst, hetgeen de mannen der wetenschap betwijfelen. Dit werd in handen gesteld van de hh. van der Boon Meseh en Staring. Eene verhandeling van den heer Bleeker, getiteld: Description de trois espèces nouvelles de Silurus de l'Inde Archipélagique zal in de ver slagen en mededcelingcn worden geplaatst. De heer van Breda deed mededeeling over een meteoorsteen aan de Kaap de Goede Hoop gevonden, welke hem echter na gezet onderzoek was ge bleken te zijn ijzererts, gelijk vroeger reeds was vermoed. De heer Kaiser had voor de verslagen en mededeelingen ingezonden de beschrijving en photographische afbeelding van een door hem uitgedacht werktuig ter bepaling der persoonlijke fouten van waarnemers. De heer van der Boon Meseh sprak over eenige soorten Haematinonhem door jhr. A. O. E. de Casembroot ter hand gesteld, en gevonden in de Pa- latynsche kapel van het paleis te Palermo, alsmede over Amalhurynsch glas. Hij gaf daarvan eene chemische analyse, en hragt eenige fragmen ten ter tafel. Het onderzoek werd door hem voortgezet. Naar aanleiding van het berigtdat de wateren der Middellandsche zee in het meer Timsah stroomen, heeft de heer Conrad een kaartje vertoond, waarop de stand van zaken is aangewezen. De heer van Hasselt vertoonde, na herinnering aan zijne verhandeling in het tijdschrift voor de Entomologie opgenomeneen oranjespin door den officier van gezondheid Steenbergen uit Curagao levend medegebragt, en berigile, dal door den officier van gezondheid Moorrees inentingsproeven op dieren zijn genomen met het vergif van deze spinsoort (nader mede te deelen in het tijdschrift voor de geneesk. van de marine), waaruit eeniger- matc althans het gevaar der beet van die spin wordt toegelicht. De hh. Stamkart en Buys Ballot wisselden van gedachten over de over seining van weerkundige waarnemingen ter voorkoming van zeegevaar waaruit bleek dat dit overseinen hier te lande sedert Junij I860 naar de voornaamste havens geschiedt en in Engeland eerst sedert 1861 geregeld was ingevoerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. JENfO El. ATS I». LONDEN 2 December. Tot nu toe is hij den lord-mayor, ten behoeve der noodlijdenden in de fabriek-districtenontvangen 220,000 Dezer dagen hadden hier weder twee aanvallen op de openbare straat plaats. Een der aangevallenen loste een pistool op den dader, maar de loop barstte en hij moest met eene gekwetste hand naar het hospitaal worden gebrast. Te Manchester heeft Zaterdag nacht een zware brand plaats gehad, waarbij drie personen zijn omgekomen. Volgens de staten der laatste volkstelling in Britsch Indie bedraagt het cijfer der bevolking in Bengalen 41,898,608, in Bombay 11,907,550, Madras 23,127,855, den Punjaub, de noordwestelijke en overige provinciën te zamen 59,070,269; totaal 135,995,282. Berigten nil New-York van 22 Nov. bevatten het volgende: Generaal Burnside heeft Falmonih en den noordelijken oever van den Rappahanock bezet, terwijl de zuidelijken aan den zuidelijken oever batterijen opwerpen en de bondstroepen den doortogt zoeken te beletten. Het corps van Sumner (der noordelijken) is opgerukt lot Frederiksburg en heeft de overgave dier stad geëischt. Ten gevolge van hel daarop ontvangen weigerend antwoord is een hevig gevecht ontstaan tusschen zijne afdeeling en de zuidelijken, die buiten de stad gekampeerd waren. Deze laalsten zijn nu naar de zijde van Harpers-Ferry geweken. Bij Hollysprings heeft een groote veldslag plaats gehad. Wegens de vele regens zijn de wegen in Virginia in een zeer slech ten toestand. Dezer dagen werd gemeld, dat er op het bureau der in- en uitgaande ffl regten te New-York slechte praktijken waren ontdekt. Daaromtrent ver- P; neemt men thans, dat op dat bureau, aan verschillende sommen, een bedrag van niet minder dan 750,000 en volgens sommigen wel van ruim 1 millioen sl dollars is verduisterd; terwijl het voor het oogenblik nog mocijelijk valt na bi te gaan, hoeveel personen er wel als medepligtigen in die zaak betrokken zijn. Zooveel is intusschen zeker, dat voorloopig 20 ambtenaars in hunne zi betrekking zijn geschorst. Er bestaat veel grond tot de veronderstelling, o' dat de schuldigen zelfs met eenige der voornaamste handelaars te New-York d in betrekking stonden. Voor zoover men voorloopig kan nagaan, moet die verduistering van gelden reeds sedert geruimen lijd op eene vrij uitgebreide schaal in praktijk zijn gebragt, zonder dat daarvan iets aan het licht kwam, misschien omdat de chefs wegens bepaalde redenen wal te veel door de vin gers hebben gezien, of omdat het aan eene genoegzame controle ontbrak. Dit duurde tot de tegenwoordige hoofddirecteur in functie trad. Deze be merkte al spoedig, dat vele ambtenaren een slaat voerden, dien zij reeds sedert lang hadden volgehouden en die toch hunne bezoldiging ver te hoven ging. Dit wekte bij hem kwaad vermoeden en dientengevolge nam hij ter stond maatregelen om achter hel ware van de zaak te komen, zonder dat de ondergeschikten dit bemerktenof in de gelegenheid werden gesteld om dit plan te verijdelen. FRANHttlJH. PARIJS, 2 December. Men verneemtdat er door de overheden voorzorgmaalregeler. worden beraamd om 's keizers persoon voor moorddadige aanslagen te beveiligen bij de inwijding van den nieuwen boulevarddie den 7den dezer moet plaats hebben. De uitgeweken Polen, die alhier verblijf houden, zijn gewoon jaar lijks den 29steo November, den dag waarop in 1830 de Poolsche omwente ling uilbrak, feestelijk te herdenken. Dit is dit jaar, en wel, naar gemeld wordt, voor het eerst door de regering verboden en belet. Hieruit opma kende, dat de Fransche regering ten gevalle van Rusland de Poolsche bewe ging wil tegenwerken, zouden zij, die hier aan het hoofd der Poolsche uitgewekenen slaan, naar verzekerd wordt, besloten hebben zich naar En geland te begeven en den zetel van het bestuur in Londen te vestigen. Volgens berigten uit Athene blijven de mauifesialiën ten gur.ste van prins Alfred in Griekenland steeds aanhouden. Men beweert, dat door eenen Engelschen prins te kiezen de handel eene ongekende uitbreiding zal verkrij gen en de grond zal gelegd worden van een Byzantijnsch rijk. Er is ook eene circulaire van Mazzini in omloop, waarin deze den raad geeft de gele genheid niet te laten voorbijgaan om eene republiek te vestigen. Men houdt zich hier verzekerd dat Engeland, om der gevolgen wil, de verkiezing van prins Alfred zal afwijzen, indien Rusland ook hetzelfde doet ten aanzien van den hertog van Leuchlenberg. Men wil zelfs wetendat daarvan reeds officieel berigt bij onze regering is ingekomen. De .koning der Belgen zou grooten invloed op dat besluit hebben uitgeoefend. De Uloniteur verzekert, dat bij de jongste rampen op de Mexicaausche kusten geen onzer soldaten het leven verloren heeft. Het eeniee schip der keizerlijke marine, dat geleden heeft, was de Chaptal. De gouverneur van Martinique had den generaal Forey levensmiddelen en een zeker aantal wagens gezonden aan welk een en ander men groote behoefte had. De Moniteur deelt het volgende mede: Wij vernemen nadere bijzon derheden omtrent de gewelddadigheden welke de te Mexico gebleven Fran schen van de regering van Juarez te lijden hebben. Den 2dCD October zijn verscheiden personen in hunne woning gevat, naar het aartsbisschoppelijk paleis gebragt en er buiten toegang gesteld. Aldaar is hnn aangezegddat zij naar de grenzen gebragt en terstond ingescheept zouden worden. Die Franschen behoorden allen tot de rustigste inwoners der stad, en onthiel den zich van alle bemoeijing met de staatkundige aangelegenheden. Op den lsle" dezer heeft er te Marseille een zware storm gewoed. De Genuesche brik Enrichetta en de Fransche driemaster Frangois Joseph, komende van de Antilles, zijn niet verre van die haven vergaan; een ge deelte der bemanning van het laatstgenoemde vaartuig is gered. ITALIË. Naar uien uit Turyn meldt is er omtrent de zamenstelling van het ministerie nog niets beslist. Het is een zware taak voor den jongen staat een kabinet te vormen, zegt een dagblad, hetwelk niet zoo zeer Italiaanse!) gezind is, dat liet aan Frankrijk het bondgenootschap dadelijk opzegt, en toch Italiaanse!) genoeg om 's lands belangen steeds en overal slaande te houden tegen de eer- en heersehzuchtige inzigten van dien bondgenoot, die voor vermeende edelmoedigheid dank verlangt. De dagbladen van Rome spreken het berigt tegen, dat te Velletri de IsraElilsche bevolking door de kerkelijke overheid uit de stad en de dioecese zou gebannen zijn. Te Velletri woont slechts een Joodsch huisgezin en dat heeft riooit eenige kwelling ondergaan. De bezwaren van de pauselijke regering tegen het openen van den spoorweg van Napels op Rome schijnen thans uil den weg te zijn geruimd; die weg is voor het verkeer opengesteld. 6» US LISSEN. BERLIJN, 2 December. Men verneemt, dat het kabinet besloten heeft de kamers nog in deze maand weer bijeen te roepen en haar alsdan op nieuw de begrooting voor 1862 aan te bieden. Voor de door de regering buiten de vertegenwoordiging om gedane uitgaven zou eene indemniteils-wet gevraagd worden. Omtrent den tweejarigen diensttijd moet nog niets beslist zijn Op 28 Nov. jl vierde te Neuss het 50-jarige jubile' van den overlogt der Beresina Reinhard Josten, destijds slaftrompetler bij het lstc reg. jagers te paard. Een ander inwoner dier stad, Klein gehceten, was destijds sapeur en heeft niet slechts geholpen om de brug over de Beresina te slaan maar insgelijks aan het afnemen van het kruis, dat bij Napoleons komst te

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2