LETD8CIIE CO ARA AT. 1862. N'. 146 VRIJDAG 5 DECEMBER. De Courant ivordt Hlaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINlViïIVLANDSCHE BEïtIGTEN. LEYDEN, 4 December. Door den heer P. van Ilemeren, oud-noiarisop den 27s,c" November alhier overleden, zijn aan onderscheidene armbesturen en instellingen van weldadigheid te dezer stede aanzienlijke legaten vermaakt, als: aan de al- gemeene armen, uitgezonderd die der Waalsche gemeente, 50000 insehrij- i ving 2} pCt. werk. schuld; het Gereformeerde minnehuis 10000 dito, het Evang. Luthersch wees- en oudcliedenhuis 5000 dito; het H. G. of arme wees- en kinderhuis 25000 dito; hel Gereformeerde oude mannen- en vrouwenhuis 40000 4 pCt. inschrijving w. s. (onder tijdelijke uitkeering eener som van 300 'sjaars); alles vrij van successieregt. De dag van gisteren was voor de hervormde gemeente van Leyderdorp een dag van godsdienstige vreugde. Mogt haar hooggeschatte leeraar, ds. G. G. van den Broeck, reeds in April dezes jaars met dankbaarheid terugzien op eene volbragtc 40jarige evangeliedienst in de gemeenten van Klaaswaal, Bos- j koop en Leyderdorp, de dag van gisteren was voor hem niet minder belang rijk, daar het toen 25 jaren was geleden dat hij zich aan zijne tegenwoor- dige gemeente als leeraar verbond. Aan den avond van dien dag trad hij voor haar op, om naar aanleiding van die heide zoo gewigtige herinnerin gen te spreken over den onveranderlijken grondslag der evangelie-prediking en met dankbaarheid aan God te herdenken het voorregl hem geschonken out zoovele jaren volgens dien grondslag zijne krachten aan het heil der kerk en dal der gemeente van Leyderdorp in het hijzonder te hebben mogen wijden. Zijne rede, naar 1 Cor. Ill 11, werd dooreen grootc schaar met gespannen aandacht gehoord, en allen vereenigden zich in de bede, dat den leeraar de krachten mogen geschonken worden om nog lang ten nutte der gemeente werkzaam te zijD, waaraan, na hel uitspreken van den gewonen zegen, uitdrukking werd gegeven doorliet zingen van hel laatste vers van Psalm 134. Na den afloop der godsdienstoefening werden hem, bij monde van den heer mr. I'. G. flnbrecht, de geltikwenschen en heilbede der ge meente gebragl, waarop door den leeraar in gevoelvolle woorden werd ge antwoord. Een fraai geschenk, van wege de gemeenie den jubilaris aange boden, gaf hem mede het bewijs dat zij zijne dienst in haar midden op prijs stelt. Door Z. M. is ten aanzien van de aanstaande garnizoensverandering goedgevonden te bepalen, dat met de maand Mei aanstaande zal worden verplaatst: van liet le reg. infanterie eene coinp. uit Arnhem naar Does- borgh; van het 4e reg. inf. het le bataillon met uitzondering van de tirail- lenr-comp. van Leyden naar Delft; het 2e bat. met uitzondering van twee linic-comp. van Delft naar Leyden; de overige lirailleur-comp. van het reg. naar Leyden; van het 5e reg. inf. het le bat. van Grave naar 's Boschhet 2e bat. van 's Bosch eu Geertriiidcnberg naar Grave; het 4e bat. van 's Bosch naar Geertrnideuherg van het 6e reg. inf., de comp. uit Willemstad naar Bergen op Zoom; en een comp uit Bergen op Zoom naar Willemstad; van het 7C reg inf. het 3e bat. van Haarlem naar Hoorn en Naarden; het 4e bal. van Hoorn en Naarden naar Haarlem; van het 8e reg. inf. het 2e bat. van Leeuwarden naar Groningen; hel 3C bat. van Groningen en Delfzijl naar Leeuwarden; de lirailleur-comp. van het 2e bat. uit Assen naar Delfzyl; en de tirailleur comp. van het 3e bat. uil Groningen naar Assen; het 2e reg. dragonders van Haarlem en Amsterdam naar 'sHage; het 3e reg. dragon ders van 'sHage naar Haarlem en Amsterdam; van het 5e reg. dragonders, het 3C escadron van Maastricht naar Roermond; het 4' escadron van Roer mond naar Maastricht; van het reg veld-artilleriede le, 2C en 3C comp. van Utrecht naar Amersfoort; de 5C comp. van Leyden naar 'sHage, de 9e, 10e en lle comp. van Amersfoort naar Utrecht; van het le reg. vesting artillerie, de 3e en 12* comp. van Gorinchem naar Delft; de 10c en 13° comp. van Dordrecht naar Brielle; van hel 2e reg. vesting-artillerie, de 2e en 3e cotnp. van Geerlruidenherg naar Bergen op Zoomde 5e en 9C comp. var. Bergen op Zoom naar Vlissingen; de 7e comp. van Willemstad naar j Bergen op Zoom; de lle en 12c comp. van Vlissingen naar Breda; van het 3e reg. vesting-artillerie, de 6C comp. van Delfzyl naar Gorinchem; de 7e comp. van Venlo naar Nijmegen; de 10e en 12e comp. van Doeshorgh naar Gorinchem; van hel reg. rijdende artillerie, de 3e comp. van 'sllage naar Arnhem. Volgens geruchten, die sinls eenigen tijd te 'sllage in omloop zijn, zou er grond beslaan om le verwachten, dal de stelling der tegenwoordige ministers, dat zij met weinig ambtenaren veel en goed werk willen verrig- ten, eerlang in praktijk gebragl zal worden. Men spreekt er namelijk van, dal met het nieuwe jaar een aantal ambtenaren van verschillende departe menten van algemeen bestuur hun eervol ontslag met pensioen of wacht geld zullen bekomen. MiddC.) In de vergadering van het dep. Haarlem van de maatschappij tot bevor dering van nijverheid van 28 Nov. is verslag uitgebragt over een ingekomen antwoord op de door het dep. uilgeschreven prijsvraag voor het aanmoedi gen van den huisarbeid der werklieden." Overeenkomstig dit verslag is be sloten dit antwoord niet te bekroonen, en verder om de prijsvraag nog voor een jaar uit te schrijven. In den nacht van 1 dezer heeft te Heemstede inbraak plaats gehad in de r. k. kerk. De kapellaan heeft door zijne tegenwoordigheid van geest diefstal weten te voorkomen. Schemerlicht in de kerk bespeurende, begaf hij zich met scherp geladen geweer derwaarts en had het geluk den dief te vattendie daarop gevangen is genomennadat inmiddels de hulp der ge- meentc-politie was ingeroepen. Wij vernemen, zegt de A. C., uit eene goede bron, dat een onzer aanzienlijkste financiers, daartoe uitgenoodigd door hooggeplaatste personen le Athene, zich vermoedelijk binnen kort naar die hoofdstad zal begeven, ten einde aldaar in overleg te tredeu omtrent de voorwaarden eener billijke regeling der beide nationale leeningen van 1824 en 1825, alsmede omtrent de meest gepaste middelen tot verkrijging der gelden welke vereischt wor den om eenige, sints lang noodzakelijk geachte, belangrijke werken van al gemeen nut, zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Te Dalen ging in den nacht van 28 Nov. een der nachtwachts op den rand van een open pul zitten om le rusten. Hem trof het ongeluk dat zijne voelen uitgleden en hij achterover in de put viel. Eerst des morgens vond men den man in den pul, staande met het hoofd boven het water, gelukkig gezond maar bijna verstijfd van koude. Te Enschedé had Maandag nacht een stoute diefstal plaats. Een Duitsch gezel meldde zich des Zatnrdags bij een der kleedermakers aldaar aan en verzocht om werk. Daar de man er uiterlijk fatsoenlijk uitzag en zich over zijnen verlaten toestand, als hebbende geene ouders meer, beklaagde, werd hij aangenomenmeer nog uit medelijden dan wel uit dringende behoefte aan een knecht. Groot was de teleurstelling van den kleedermaker, toen hij des morgens opstaande, de voordeur geopend, den knecht en met hem eene partij gereede kleedingstukken en iaken horologie enz. verdwenen vond. Het prov. geregtshof van Noordbrabant heeft het vonnis der arrond.- regtbank te 's Hertogenbosch tegen mp. van Baerle, advocaat te Breda, in zoo ver bevestigd, als hij daarbij is schuldig verklaard aan het met woor den beleedigen van een magistraatspersoon van het regtsbewind, ter gele genheid dat hij in functie was, doch, met vernietiging van de daarbij uilge sproken straf van drie maanden eenzame opsluitinghem veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. Te Goirle (Noordbrabant) zijn Maandag II. drie gebouwenuitmakende zeven woningen, afgebrand. 's GRAVENII AGE 4 December. Door Z. M. is tot kommandcur der orde van den Nederlandscben Leeuw bevorderd de heer A. van Rijckcvorsel Hzn., thans ridder dier orde; en vergunning verleend aan den officier van gezondheid l!le klasse bij de mi litaire geneeskundige dienst in Ned. Indie J. G. T. Bcrnelot Moens, tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van de militaire ridderorde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is aan den op- zigter van den waterstaat 3de kl. R. 11. van Os eervol ontslag uit die be trekking verleend; tot opzigter van den waterstaat 3de kl. bevorderd de opzigter der 4dc kl. Th. lleyblomen benoemd tot opzigter van den wa terstaat 4dc klasse H. Baerents. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Woensdag 3 December. In deze zitting werd verslag uitgebragt omtrent de geloofsbrieven van den heer van der Poel, en tot de toelating van dien heer besloten. Na de aan neming van verschillende wets-ontwerpendie slechts tot eene korte beraad slaging aanleiding gavenging men over tot de behandeling van het hoofdst. Koloniën der slaalsbegrooting voor 1803. De heer Schimmelpenninck gaf in het breede op, waarom hij tegen deze bcgrooling zou stemmen, ten bewijze dat hij zich met de rigling, met het stelsel van de rege ing omtrent, hel be leid der koloniale aangelegenheden niet kon vereenigen. De heer Blom ont vouwde de gronden, waarop zijn vertrouwen op deze regering ten opzigte der koloniale politiek rustte; tevens daarbij opgevende wat hij van haar dienaangaande verwachtte. De heer Wintgens bestreed in eene zeer uit voerige rede de tegenwoordig op koloniaal gebied gevolgd wordende rigting, en wees op de vele nadeelen, die daaruit, zijns inziens, moesten voortvloei- jen, zoodat het in het algemeen belang noodig was te beslissen, of al dan niet op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan. De lieer Begram zeide

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1