LEÏD8CIIE 1862. WOENSDAG 3 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 21 (blad 25) der Handelingen s van den Gemeenteraad. BINNENLANUSGHE BKIilüTKRi. LEYDEN, 2 December. Naar men zegt zijn de hh. Beijerinck, hoofd-ingenieur van den water- staal, en Fijnje, ingenieur in algemeenc dienst bij de slaats-spoorwegen gecommitteerd om een onderzoek in te stellen omtrent de overeenkomst, gesloten tusschen de Hollandsche en de Ned. Rijnspoorweg-maatschappijen, voor de aansluiting en den aanleg van nieuwe lijnen. De beide vette, 2 jaar geweide koeijen waarvoor op de tentoonstel ling te Voorscholen, in Augustus II., de eereprijs is toegekend aan W. C. Bibenlandbouwer en vleeschhonwcr aldaar, zijn door hem geslagt. Zij hebben gewogen schoon aan den balk, de eene koe 992 halve Ned. ffi, de andere 1114 halve Ned. ffi. Deskundigen roemen vooral de laatste wegens haren zwaren bouw en de uitmuntende hoeveelheid vel, die zij heeft opge leverd; alleen de kop bragl 21 halve Ned. ffi vleesch op. Hierin ligt wel het bewijs, dal niet altijd hel beste vee naar Engeland verzonden wordt. Den 28s,cn dezer is te Groningen in den ouderdom van ruim 72 jaren overleden mr. H. Nienhuis, oud-hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogcschool aldaar. Te Heerenveen is, in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl.het geld, aanwezig in de drie bussen in de r. k. kerk, naar men rekent, onge veer/80 bedragende, gestolen. liet ijs heeft reeds nu aan eer. persoon het leven gekost. Twee schip pers, in het Langerak (Friesland) bezig met turf laden, waagden zich, om den weg te bekorten, op het broze ijs en zakten er door; men mogl slechts een van de twee redden. Te Venlo zijn op den l5ten dezer aangekomen de l'luilt. van Nouhuys en baron van Dedcmalsmede de 2C luill. Wijnstroom, baron Rengers van Warmenhuyzen en Nolihenius, van de onderscheidene regimenten dragon ders, alsmede 9 wachtmeesters, 10 korporaals en 25 dragonders, uitmakende het nieuwe personeel der rijschool, om gedurende anderhalf jaar de lessen aan die school bij te wonen. De hoefsmidschool is onlangs van de kon. mil. akademie te Breda derwaarts verplaatst. Gisteren zijn de werkzaam heden aan die school aangevangen. Uit Suriname meldt men, van 4 Nov., aan de U. C. hel volgende: Zoowal eene maand geleden, liepen van plantaadje llac a racin de boven- Suriname, 20 slaven weg, hel zilverwerk en de wapenen medenemende. De negers hadden zich met verscheidene vroeger weggeloopcn slaven vereenigd in een kamp, natuurlijk in hel bosch en omgeving van eenige uren van llac a rac gelegen. Om hen zoo mogelijk in handen te krijgen, daar zij welligt met de negers der omliggende plantaadjes konden heulen en men vreesde dal de weglooperij op grootere schaal uitgevoerd zou worden ging op den 28sten Oct. eene patrouille van 80 man, onder den kapt. der artillerie Steenbergen en den 2de luit. der artillerie Andriesscn, derwaarts. Bijzon derheden van dien logt zijn nog onbekend; alleen gisteren avond kwam de koloniale stoomboot van daar terug met de lijding, dal de patrouille het kamp 'niet heeft kunnen bereiken en terug is moeten trekken met een ver lies van 3 dooden en 4 zwaar gekwetsten. De moeijelijkheden waren te veelvuldig om verder in de bosschen door te kunnen dringen zoodat zij op Rac a rac terugtrokken, in afwachting van versterking. Heden morgen is dan ook het stoomschip Amstel derwaarts gestoomd, aan boord hebbende 30 jagers met den kapt. der jagers van Eps, alsmede 35 man en den luit. ter zee 2de kl. jhr. F. Meijenvan het stoomschip Zoutman. Beriglen van de Kaap de Goede Hoop deelen eenige bijzonderheden mede omtrent het vergaan van het schip Waldensian op 10 October. Dit vaartuig is digt bij de kust op rotsen gestolen en gespleten. Al de aan boord zijnde personenten getale van 121hebben zich met de booten kun nen redden. De Samarangsche bladen geven eene uitvoerige beschrijving van de feesten, die op 29 Seplcmber en volgende dagen te Sainarang gevierd zijn, naar aanleiding van de door den gouverneur-generaal verleende voorloopige concessie lot den aanleg van een spoorweg van Samarang naar de Vorsten landen, waardoor de ingezetenen een blijk wilden geven hoe hoog zij het waardeerden, dat door dien staatsman het initiatief was genomen in eene zaak, die voor hen eene levensqnaestie is. liet feest werd gevierd op eene wijze zoo als zelden in Indië hel geval is. Reeds den vorigen avond had een gemaskerde optogl, met muziek bege leid, langs den Bodjongschen en Ponijolschen weg het begin van de ker mis aangekondigd, en bij het aanbreken van den dag werd uit ieders wo ning de vaderlaudsche driekleur uitgestoken en verzamelden zich de inwo ners op de Along-Along tusschen de rijen der opgeslagen tenten. Overal heerschte vreugde en vrolijkheid, zoowel bij de volksspelen, als mastklim- uienzakloopenplankloopen enz., als op de eigenlijk gezegde kermis, die dan ook met de meeste volledigheid was nagebootst, en waaraan niets ont brak, noch de wafelkraam, noch de poppekast, noch de wonderdoctor, noch de spiegel des geheims zoodat het in e'én woord eene echt Hollandsche kermis was. Ten 9 ure vertrok van het station op de Paradeplaats een spoor trein met locomotief, passagiers-goederen en beesten-wagens langs den Bod jongschen weg naar de beide stations, die Soeracarta en Djocjocarta voor stelden. Niet alleen dat deze trein een zeer goed idee door den uiterlijken vorm aan de inlandsche bevolking van een spoortrein geven kon, maar ook de stations hadden eene treffende gelijkenis met die, welke men in Holland langs de spoorweg-banen ziel; niets was vergeten, zelfs was er een regle ment van luimigen inhoud te vinden. En achter die locomotief, die den naam droeg van Sloet van de Beele sukkelde langzaam voort een gebroken grobak met een paar ongelukkige sappies en op die grobak stond met groote letters te lezen: »Wat moet er van ons worden!" En een ieder, die dal emblema van het tegenwoordig gebrekkig vervoer zag, stemde in met dien uitroep: wat moet er van ons worden, indien de uitkomst niet beantwoordt aan de wenschen, waarmede allen bezield zijn, die thans feest vieren. Ten 11 ure had in de sociëteit Amicitia eene keurige muziek-uit- vocring van wege de vereeniging St. Caecilia plaats terwijl het gejoel der kermisgasten daarbuilen steeds bleef aanhouden. Niemand scheen zich aan do brandende zon of aan de tropische hitte te storen. Des avonds ten 5| ure begon men allerwcge de lichten aan te steken eener algemeene illumi natie, waaraan de meeste huizen en kantoren in de stad en bijna alle hui zen en erven langs den Bodjongschen en Ponijolschen weg deelnamenja zelfs in de Chinesche kamp zag men de lichten aangestoken, en bijna alle kampong-bewoners hadden voor dien avond limine woningen met lampions verlicht. Een treffend bewijs, dat het begrip der noodzakelijkheid van ver beterde transportmiddelen lol alle klassen der maatschappij is doorgedrongen. De feestdag werd besloten met een groot vuurwerk, dat om 9) ure des avonds op de Along-Along onder een toevloed van aanschouwers werd ont stoken. Den volgenden dag werd een bal gegeven in de sociëteit der onder officieren van liet garnizo n, en den daarop volgenden dag werden de kin deren in de weeshuizen feestelijk onthaald terwijl op den avond van 4 October door de handels-vereeniging aan Samarangs ingezetenen een bal en souper werd aangeboden. Een zoo luisterrijk feest als dit laatste was daar tot hiertoe zonder voorbeeld en 500 gasten bleven, opgetogen over den goeden smaak waarmede de versiering en verlichting waren aangebragl, tot vroeg in den morgen bijeen. Bij die gelegenheid werden hartelijke heildron ken gebragl aan Z. M. den koning en Z. E. den gouverneur-generaal. Wij zullen, zegt de Samar. Cour. o. a., die manifestatie van dankbaar heid eener geheele burgerij jegens het oppethoofd van den slaat niet ver dedigen legen de kleingeestige aanvallen van hen, die ze beschuldigen van voorbarigheid en de raad gaven met dergelijke feesten te wachten tot dat de voorloopige concessie bekrachtigd was. Als blijk van dankbaarheid kon zij niet voorbarig zijn, want de regering in Indië had gedaan wat zij koude doen, en al mogt, hetgeen zeer zeker niet te verwachten is, die con cessie door de regering in Nederland niet bekrachtigd worden of de rente- guarantie door de vertegenwoordiging niet worden toegestaan, toch zal de naam van baron Sloet van de Beele te Samarang in gezegend aandenken blijven, en niemand zal het hier ooit vergelen, indien de spoorweg lot stand komt, dat Samarang dat in de eerste plaats aan hem te danken heeft. En dan nog vragen wij: is het dan aannemelijk dat die bekrachtiging, hetzij bij de regering, hetzij bij de vertegenwoordiging eenige bezwaren zal ontmoeten?" Zonder op nieuw in een betoog te treden van de nood zakelijkheid van den aanleg van spoorwegen in Indië, mag men veronder stellen dat de regering het werk van den vertegenwoordiger des konings in Indië, van een man die getoond heeft de hooge eigenschappen van een waar staatsman te bezitten, die op de plaats zelve een naauwkeurig onder zoek heeft ingesteldeu juist van dit onderwerp meer speciale kennis heeft dan een van de raadslieden der kroon in Nederland, niet zal te niet doen. De vertegenwoordiging, ofschoon bij haar de belangen van 's lands finan ciën zwaar mogen wegen, zal niet vergeten, dat door haar het geheele Ne- derlandsche volk vertegenwoordigd wordt, dat wij in Indië daar ook toe behoorendat onze belangen even zoo goed daar moeien worden voorge staan als die onzer broederen welke in Nederland bleven, dat het batig slot hier in Indië door de Indische broederen voor de Nederlandsche verza meld wordt, en dat dus onze belangen met het batig slot zamenhangen. Moge Samarang weder spoedig feest vieren bij gelegenheid dat met het maken der spoorwegen een aanvang gemaakt wordt, en dal de deelneming

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1