LEÏDSC1IE 1862. MAANDAG 1 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. KlNNBlVLANDSCHyi KKRtfiTEY I LEYDEN, 29 November. Bij kon. beslnit van den 27s,c" dezer is benoemd tot 2ic" luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier J. 11. van Wensen, thans sergeant. Dezer dagen ontving het rijks-museutn van natuurlijke historie eene be zending voorwerpen uit verschillende klassen van hel dierenrijk, vogels, kruipende dieren, insecten en horens, op verschillende punten van onze Oost-Indische bezittingen bijeengebragtwelke ten geschenke werden aan geboden door den heer U. Bernelot Moens, apotheker 2de kl. te Batavia. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeueu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 219 tot 249 personen. De steurharingvisscherij te Katwijk blijft als elders over het algemeen bijzonder gunstig, ofschoon de vrachten, die de pinken aanbrengen, zeer,: ongelijk zijn. De prijzen blijven op dezelfde hoogte en de verzendingen naar het buitenland houden steeds aan. De kuslvisscherij was sedert ver scheidene weken van weinig beteekenis. Te Alkmaar zijn eergisteren twee matrozen, beide Groningers, varende op het schoonerschip Gephina Helenadie zich in de jol bevonden, door hel kantelen van dat vaartuig in het water gevallen en verdronken. Uit Enschede'meldt men het volgende: Het totaal der giften, ingeko men "bij de hoofd-commissie tol verstrekking van onderstand aan de nood lijdenden door den brand, bedraagt ƒ217.135 37^. Hiervan is 152,000 be steed lol vergoeding van brandschade13000 slaat onder het beheer van eene afzonderlijke commissie; ƒ50000 zijn besteed tot het bouwen van 112 woningen, zoodat nog circa ƒ2000 in kas zijn. De nieuwe woningen zijn alle onder dak en bijna alle bewoonbaar. Naauwelijks zijn de gebouwen vol tooid, of zij zijn bewoond, niet doorée'n, maar dikwijls door vier huisgezinnen. In genoemde stad had Woensdag II. een treurig vooval plaats. Twee werklieden waren bezig eenen boom tol planken Ie zagen, toen de zooge naamde hok of toestel waarop de hoorn rust, brak en de beneden slaande arbeider onder den boom verpletterd werd. De ongelukkige was een oppas send huisvader. Tc Harlingen overleed dezer dagen de heer J. W. Ruilinga, komrnan- danl der diensld. schutterij, in den ouderdom van 82 j jaar. Hij trad in liet jaar 1796 bij de schutterij in dienst en telde alzoo 66 dienstjaren. Woensdag II. werd voor het prov. geregtshof van Noordbrabant, in hooger beroep, de zaak behandeld tegen den te Breda wonenden advokaat j van Baerle, door de regtbank te 's Hertogenbosch schuldig verklaard aan beleediging van den griffier bij het kantongeregt te Ginneken en te dier zake tot drie maanden eenzame opsluiting veroordeeld. Na het hooren van 9 getuigen requireerde het O. M. bevestiging van hel vonnis van den regter j a quo. Mr. van Baerle droeg in persoon zijne verdediging voor. Zijne rede, doorspekt met een aantal Fransche en Latijnsche verzen, vprderde een tijds verloop van niet minder dan 2,j uur. Hij had een groot rood katoenen kruis op zijne horst gehecht, concludeerde ten slotte dat het den hove moge behagen hem te ontslaan van alle regtsvervolging en verklaarde, zoo eene veroordeeling Item thans weder treffen mogt, hij op dal kruis van marte laarschap eene doornen kroon zou bevestigenomdat hij geloofde hel slagt offer van haat en partijschap te zijn. Hel hof zal in deze zaak Dingsdag e. k. beslissing geven. 's GRAVEN HAGE. 29 November. Heden heeft er bij Z. K. 11. prins Frederik, op zijne goederen aan den Lc^dschen straatweg, eene groole jaglpartij plaats gehad, waartoe ook vele aanzienlijken ter bijwoning zijn nitgenoodigddie na afloop aan het diner bij Z. K. II. hebben deelgenomen. De minister van finaniiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De leden der eerste kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen Za- turdag 6 December aanst. Naar wij vernemen, zegt het Dbl. r. 'sGrav., zullen de jonge Japan ners, die hier te lande verwacht worden, o. a. ook het boekbinden leeren en wel bij onzen stadgenoot, den heer F. W. Rinck, die tijdens hel ver blijf van het Japansche gezantschap herhaaldelijk door leden er van bezocht is geworden. Zij hebben toen vooral zijne bewerking van photographie-albums bewonderd en hunne aandacht bijzonder gevestigd op de methode, welke de heer Rinck gebruikt om Japansche en Chinesche boeken in te binden. De Japanners verklaarden reeds dezen zomer voornemens te zijn die methode in hun land in te voeren en daartoe zal dan ook het onderwijs aan de jonge Japanners strekken. Tweede tinnier der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 28 November. Hoofdst. VII A (nat. schuld) en hoofdst. Vil B (dep. van finantiën) wer den na korte deliberation aangenomen; het eerste met algemeene (46) stemmen en het tweede met 44 tegen 9 stemmen. B'j het laatstgenoemde hoofdstuk werd de aandacht van den minister gevestigd op de circulatie van vreemde muntspeciën in Twenthe, dat zeer nadeelig was voor de fabriekarbeiders al daar, alsmede op de verbeteringendie nog in liet postwezen zouden ingevoerd kunnen worden. Wat het eerste betreft, zetde de minister, dal het onder zoek daaromtrent nog niet was afgeloopen, en ten aanzien van het tweede, dat men met liet invoeren van verbeteringen zou voortgaan, doch dal hij eene spoedige herziening der postwet niet kon toezeggen. Vervolgens werden de beraadslagingen geopend over hoofdst. VIII (oorlog). De heer Godefroi verklaarde gunstig gestemd geweest te zijn door de ver klaringen van den minister van oorlog omtrent de behoeften van het de fensiewezen en de door dezen ontwikkelde denkbeelden, waarop zijne be groeting rustle. Hij wenschtc echter te welen of de minister instemde met de inzigten van den minister van binnenl. zaken, die aan de nu gevraagde som het karakter eener raming van voorbijgaanden aard gaf. De heer de Bieberstein zeide in den minister van oorlog vertrouwen te stellenen be sprak voorts onderscheidene onderwerpen tot deze begrooting behoorende. De heer Storm van 's Gravesande zeide voor alsnog bezwaar te maken om zich met deze begrooting te vereenigen. Zijne bedenkingen betroffen voor namelijk de wijze, waarop men tot het tegenwoordig cijfer was gekomen. De heer van Muiken verdedigde het eindcijfer dezer begrooting, in verband met de behoeften waarin geene bezuinigingen zijns inziens te brengen wa ren. De heer van Rosse zeide redenen te hebben om voor deze begrooting te stemmen; deze lagen in de tijdsomstandigheden, weshalve hij hel mt voorgedragen cijfer niet als een normaal bedrag aangemerkt wilde hebben. De heer de Bieberstein besprak Jnader de zaak van het Limburgsch bonds- contingent naar aanleiding der daaromtrent in den loop der discussie ge maakte opmerkingen, lil de volgende zitting zullen die beraadslagingen voortgezet worden. BUITENLANDSCHK BElilGTEN. ENGELAND. LONDEN 27 November. De Daily News, het orgaan van graaf Rnssell, verklaart zich tegen de candidaluur van prins Alfred voor den Griekschen troon. Dit blad zegt, dat zoowel Griekenlands als Engelands belangen met de keuze in strijd zijn. Zij toch zou de buiteulandsche staatkunde van beide landen medeslepen en het laatstgenoemde zou alzoo zijne onafhankelijkheid tegenover de overige Europesche mogendheden verliezen. Voor de regtbank alhier wordt thans behandeld de zaak van den ad vocaat Glover, eigenaar van den gewezen Morning Chronicletegen den graaf de Persigny en den heer Billault, te Parijs. De heer Glover eischt de betaling eener som van 14000 verschuldigd wegens hel schrijven van artikelen in genoemd blad in de jaren 1857—58, ten gunste en in het be lang van den Franschen minister Billault en de Fransche regering en we gens de levering van artikelen ter vertaling in het Franschom die in den Moniteur en andere Parysche dagbladen te kunnen doen opnemen. De advocaat Hodgson, die voor de bh. de Persigny en Billault optrad, be weerde, dal de reglbanken hier te lande onbevoegd waren om van de zaak kennis te nemen, maar deze bewering werd niet aangenomen, en de voort zetting »an het geding bevolen. Dingsdag II. zijn alhier twee katoenfabriekenten gevolge van gebrek aan grondstof, gesloten geworden, waardoor nagenoeg 600 arbeiders broode loos rondzwerven. Men verwacht de sluiting van nog verscheidene anderen. In Lancaster- en Chestershire werden in hel begin dezer maand reeds 227,162 door de armenkassen ondersteund. In November van het vorige jaar was dat getal 59812. De heer A. Musgrave, van Bramley, dezer dagen overleden, heeft de aanzienlijke som van 40000 aan de zieken-inrigtingen te Bradford en Leeds vermaakt. Te York is eene jonge vrouw, echtgenoot van den oudsten zoon eens horologicmakers aldaar, in hechtenis genomen, beschuldigd van bij herhaling, doch gelukkig vruchteloos, pogingen te hebben aangewend tot vergiftiging, door middel van arsenicumvan al de leden der familie van haren man. Tc Dundalk is de groole distilleerderij van de hh. Malcolm Brown en C°. tot den grond toe afgebrand, waardoor een verlies van ten minste 10000 is veroorzaakt, dat door verzekering is gedekt; ruim 100 arbeiders zijn door dit ongeval van werk versloken. Een der blusschers heeft bij dezen brand het leven verloren. Volgens berigten uil New-York van 15 November rukt "hel leger van den Potomac onder den generaal Burnside verder zuidwaarts in Virginia; de voorposter, zijn reeds nabij Chester en Thornton, twee door zuidelijke troepen bezette punten. De geheele kust van Texas is in het bezit der noordelijken. Bij het bestuur der douane te Nevv-York zijn verregaande bedriegerijen ontdekt. De militaire regtbank te Saint-Paul, in den staat Minnesota, heeft 300 Indianen veroordeeld om opgehangen te worden, wegens de wreedheden, die zij onlangs in dit land bedreven hebben. Dit vonnis moet nog bekrachtigd worden door de regering te Washington. De bewoners van Minnesota drin gen zeer op de voltrekking van dit vonnis aan. K K A N H ItlJ H. PARIJS, 27 November. De wijze, waarop zich de officiële bladen over de candidaluur van prins Alfred van Engeland uitlaten, verwekt veel bevreemding, liet schijnt, vol gens die bladen, dat de regering niet-voornemens is zich tegen de verhef fing van den prins te verzetten en zij doet ook geene pogingen om den En gelsehen invloed in Griekenland te bestrijden; zelfs onze gezant te Athene is werkeloos. j Omtrent onze expeditie in Mexico zijn onrustbarende geruchten in omloop; de generaal Forey moet groole moeyelijkhedeit ondervinden in zij nen togl naar Orizaba. De hh. VVherlin en llofer te Miilhausen, die hunne katoenfabriek in Augustus jl.wegens gebrek aan katoen, hebben moeten sluiten, hebben i besloten hunnen werklieden lol in Julij aanst. hun vol loon te geven. De mannen worden gebruikt om den grond te bebouwen, de vrouwen om te naaijeu en te breijen, terwijl aan dc kinderen onderrigt in lezen en schrij- ven wordt gegeven.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1