LEÏDSCIIE 01 R t XT. 1802. N°. 145. VRIJDAG 28 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCNR BEftMrTRN. LEY DUN 27 November, PROCES TERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vier Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 26sten November 1862 in de gemeente Ley den. Hei bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde zaal opt het Raadhuis plaats, 's middags Ie twaalf ure. Het is zamengesteld uit den heer uir. D. Ticboel Siegenbeekburgemeester voorzitter, en de heeren S. A. Meerburg en B. .W. AVttewaall, leden van den ge meenteraad sleinqpneuiers. .De lijst der kieners, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders eèn exemplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, ncdergelegd. De sterribosna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten waarvan de eene door den voorzitter van hel bureau, en de andere door den heer Meerburg, als oudste stenpopnemer, in bewaring wordt genomen. Irv de stembus ziju briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door den voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgescbrevenc wijze. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten drie en zeventig stembriefjes. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken, te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard één stembriefje, dat oningevuld was. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest twee en zeventig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: J. van Heukelom 49 stemmen, J. C. Zaalberg 46, D. A. Sell ret 1 en 86, P. J» Zuurdeeg 22, W. C. de Sain 13, S. J. Ie Poole 10, 11. C. Ilartevelt en J. Bk de Hoen ieder 9, S. A. Meerburg 8, J. Scheltema 7, M. Couvée, M. Japikse en A Librecht Lezwijn ieder 4, A. Ilarte velt Jz. en P. L C. Driessen ieder 3 stemmen-, C. J. Zaalberg, J. Zaalberg, C. AVijnnobelW. H. Gillissen, W. F. van Wijk, C. J. van der Kaay, N. J. Sanders en J. G. A. Proot ieder 2 stemmen 11. Zaalberg, G. M. de Graaf, N. \V. Beuze- inaker, A. Tieloman A. II. Eigeuian .1. J. Hoogeboom J. Zuurdeeg, J. Pols, II. Ilartevelt, P. F. J. Ysselsteyn A. de Wit, ScbreltelingC. J. van den Aardweg h A. C. Leembruggen, A. W. Sijlhoff, P. 1. de Fi emeryu»r. P. G. llubreclit en B. F. Krantz ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren J. van lleiikelorn en J. C. Zaalberg. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrickeu de Heeren JAN van HEUKELOM en JAN CORNELLS ZAALBERG. Terwijl cene herstemming moet plaats hebben over de heeren D. A. Schretlen P. J. Zuurdeeg, W. C. de Sain en S. J. Ie Poole, die daarop de meeste stemmen hebben verkregen. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na ailoop van dit een en ander Proces Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Ley den den 26strD November 1862. D. TIE BOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. S. A. MEER BIJ BG li! AV. AVTTEWAALL. j Stemopnemers. In (ie ziüing van den gemeenteraad van heden is benoemd tot hoofdon derwijzer aan de openbare schooi voor meer uitgebreid lager onderwijs der le UI voor jongens de heer G. Japikse, openbaar hoofdonderwijzer te Rot terdam, met 18 van de 19 uitgebragte stemmen; de beer J. G. Frederiks, te 's IIageverkreeg 1 slem. Aan de orde was voorts de instructie voor <lèn gemeente-architect, die behoudens eenige wijzigingen werd goedgekeurd. Omtrent de instructie van den praeleclor in de verloskunde werd besloten die nog ie stellen in handen der commissie van geneesk. loevoorziglleu fine van advies; een voorstel om die ook lot dat einde te stellen in handen van de geneeskundige faculteit werd verworpen. De voordragl van bh. curatoren van bet stedelijk gymnasium, tot verhooging der jaarwedde van den 2dcn praeccplorwerd aangenomen, en liet adres van commissarissen van den Oegstgeester straatweg, tot vernieuwing van bel contract betreffende liet onderhoud van dien weg, weder gesteld in banden van burg. en well)., en ook van de commissie van finantiën ten fine van berigt en raad. Rij den raad is ingekomen een adres van Kauffman, koopman le Rot terdam, houdende verzoek bier ter stede twee publicatie-buisjes te mogen zetten. Hel kabinet van munten en penningen der lioogescbool ontving sedert onze laatste opgave: Door bemiddeling van heeren curatoren der hoogeschool. de 29e en 30c van de reeks medailles van den graveur Wiener, voorstellende de merk waardigste gebouwen van Europa, zoo uil- als inwendig te zien, met om schriften, aanwijzende den tijd van stichting, verbouwing, enz. De tegen woordige zijn de S'. Olaf- of Oiauskerk te lironiheim in .Noorwegen, en dc kerk S'. Elienne te Caen in het oude Normaudië. Verder de prijsmedaille van bet genootschap voor heelkunde, na deszelfs vijftigjarig bestaan ten jare 1840 gegraveerd. Eindelijk den gedenkpenning op bet bezoek van het Japanscbe gezantschap in Nederland ten jare 1862. Op de voorzijde ziet men de wapens of zinnebeelden van Nederland en Japan, lusscheu de jaartallen 1009 (dat waarin de eerste betrekkingen wer den aangeknoopt) en 1862 (bel jaartal van het eerste gezantschap van Japan in Nederland), liet randschrift luidt: Nippon Tai-koen-no sei-si llolanda ni kitaroe, d. i. Een gezantschap van den Taikocn van Nippon [Japan] komt naar Holland [Nederland], Op de keerzijde vertoont zich een opschrift in Chinecsche karakterszijnde Liang-kue tsin-mu yï-tu of in bel Japanscb Ryoo-koku sin-boku masu-masu atsusi, belcekenende: de vriendschap van beide rijken meer en meer innig. In den rand staat Onder de regering van Willem III Koning der Nederlanden G. H. v. L. 11e opschriften zijn vervaardigd door den hoogleeraar lloifmannaan wiens bereidwilligheid men deze beschrijving der medailles te danken heeft. Er zijn ook eenige weinige exemplaren dezer medaille geslagen met den mercuriusstaf (het teeken der munt van I/trecht) in hel midden van het 'Nederduitsche opschrift. Deze exemplaren zijn die, welke in tegenwoordig heid van het Japanscbe gezantschap vervaardigd werden. Ook van deze heeft het kabinet er een van eend vriendelijke hand mogen bekomen. De baron Gevers, Nederlandseh gezant le Sl. Petersburg, bood aan het kabinet exemplaren aan van de Russische medailles op de emancipatie der lijfeigenenteil gevolge van de ukase van 19 Feb. 1861alsmede op het duizendjarig feest van het Russische rijk in Sept. 1862 gevierd. lie eer.-le medaille heeft op dc voorzijde 's keizers boyslbceld en op de keerzijde een lijfeigene die dankend zijne öogen ten hemel'heft, waar zicli de beschermheiligen van Rusland vertoonen. De tweede medaille vertoont op de voorzijde de naar elkander gekeerde beeldtenisse.n van Rurikden eersten IWissischen vorst en van Alexander II, den tegenwoordigen Russischen Keizer. Op de keerzijde ziet men de afbeelding van het grootsche gedenk- teeken dal in Sept. 1862 te Novogorod onthuld is geworden. Hel omschrift is in oud-Russische letters. Van den heer nir. J. B. P. C. Can, ond-kantonregter van Leyden te 's Rage, ontving het kabinet eenige legpenningen uit het le deel van van Loon, die of zich daar nog niet bevondenof strekten tot verbetering van voorhan- dene exemplaren. Verder eenige bijzonder goed bewaarde heele en halve duiten van de voormalige O. 1. Compagnie, Kamer Zeeland; eindelijk een exemplaar a fleur de coin van de Javaansche tinnen duit van 1813 en dus gedurende de Eugelsche heerschappij over dat eiland geslagen. Laalslgeinelde is afgebeeld in bel werk der heeren Nelscher en van der Chijs, over de munien van Nederlandseh lndië dal op hel punt is om le Batavia te verschijnen. Van den lieer AV. A. Müller, koninklijken hofcommissaris le Dresden, eenige kleine mtinien van het koningrijk Saksen, van Sakscn-Meiningen S.iksen-VVeimarSaksen-Coburg-GolhaReussjongere linie, Schwarzburg en Frankfort; alles tot aanvulling van eene vroegere bezending. Van den heer G. Schlegeltolk der regering voor de Chineesche taal le Batavia, de munten der keizers van de Tsing dynaslie, als van Shun-tsji (1644—1661); Kang-hi (16611722); Yung-tsjing tot in 1736; Kië» luug lot in 1796; Kia-king lot in 1820; Tao-kwang tot in 1851; Ham-fling tot in 1861. Van den tegenwoordigen keizer Tting-lsji had de heer S. nog geene munten kunnen bekomen, maar zond ons de afleekening der nieuwe zilveren munt van de Tai-ping [velden des vredes]de Rebellen in China. Op de eene zijde dier munt slaat1Jemehche Rijk; op de andere Heilige Schat. Zij is Ier waarde van 1.50 Nederlandseh. Bij de bezending was het berigt gevoegd dat het munthuis le Kauion sedert 1849 in puin ligt. Van ds. H G. Hagen alhier: eenige uil Rusland en Zweden medegebragie munten in de laatste jaren vervaardigd. Eindelijk van den heer C. W. Wijsman jr.mede alhier, drie groote me dailles op de Londensche tentoonstelling van 1862, vervaardigd door de graveurs Oltley, Dovvler en Pinches; alsmede eenige munten. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van finantiën heeft ter kennis van het algemeen gebragt, dat in den omloop zijn aangehouden stukken van 2j gulden van een gul den en van een halve» gulden, van blijkbaar verminderd gewigi; dat som mige dier slokken zich onderscheiden hetzij door eene loodachtigehetzij door eene maiwilte-klciir; door afronding der vormen van het beeld; enkele ook door ruwheid der oppervlakte, die zich min of meer als lieloopen voor doet. Op grond dezer mededeeliug maakt de minister het algemeen op nieuw indachtig aan de bepaling van art. 21 der wet van 26 November 1847. volgens welke geene nagemaakte, vervalschte, in waarde verminderde, verminkte of geschonden muntspeciën in 's rijks schatkist worden aangeno men noch ook door iemand behoeven aangenomen le worden. Het in ons vorig, nommer medegedeelde omtrent het gebeurde te Eer beek is, volgens nadere beriglcn onjuist. Wc! is op den arbeider Holtslag een geweer gelost en zijn hem eenige korrels hagel in de horst gedrongen maar de wonde is niet gevaarlijk. Als vermoedelijke dader is in hechtenis genomen een arbeider, die als een wildstrooper in die buurt bekend staat. In den naelil van Afr'ijdag op Zaturdag jl. is het vaartuig van J. Schol lenturfschipper tc Hoogevcenop het Kamperzaud in de Zuiderzee ge-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1