LEÏDSCI1E <01 ItAM'. MAANDAG 24 NOVEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BiNNENLANDSCHB BEKiGTKN LEYDEN, 22 November. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft door het indienen jj van het volgende adres bij de tweede kamer der slaten-generaal doen blij ken van hare adhaesie aan het bij dat ligchaam aanhangige wcls-ont werp tot verbetering der waterwegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee. De kamer van koophandel en fabrieken te Leyden heeft de eer zich tot uwe vergadering Ie wenden, ter gelegenheid der regerings-voordraglen tol verbetering der waterwegen naar zee, door het maken van een kanaal door Rolland op zijn smalst en van eene nieuwe Maasmonding. Als eene van Nederlands groote fabrieksteden stelt Leyden ernstig belang in ondernemingenwelke ten doel hebbenmeerdere en betere toegangen voor de groote vaart aan ons land te verschaffen. Roe meer wij ons binnen- lattdsch verkeer door vaarten en kanalendoor hel aanleggen van nieuwe straat- en spoorwegen, verlevendigd zien, des te meer valt ons het gebrek aan goede riviermondingen zeehavens en kanalen voor zeeschepen in hel oog. En wanneer onze vaarten en wegen niet aansluiten aan de groote communi- catiën met het buitenland, is bun doel grootendeels gemist. De regering heeft zich dit onderwerp aangetrokken met een' ernsteen' ijver en eene vasthoudendheid, waaraan wij hulde brengen, liet onderwerp is zoo uitvoerig en naauwkeurig van verschillende kanten beschouwd en toe gelicht. dat wij mogen vertrouwen, dat het gouvernement, hetwelk zoo volhardend zijn ontwerp blijft bandhaven, voor zich deugdelijke redenen hebben moet om te gelooven èn aan de uitvoerbaarheid èn aan de doeltref fendheid van deze onderneming. Een beloog van het gebrekkige onzer toegangen van en naar zee rekenen wij even overtollig als een betoog over het nut, dat onze fabriek- en handels steden bij goede en gemakkelijke communicaliën met de zee hebben. In dezen stand van zaken rekenen wij ons verpligt de goede bedoelingen der regeringom den Nederlandsehen handel en de Nederlandsche nijverheid eene zoo groote dienst Ie bewijzen, te ondersteunen. Zoolang de onuitvoer baarheid en de ondoeltreffendheid der doorgraving van Holland op zijn smalst en van het maken der nieuwe Maasmonding niet ouwederlegbaar bewezen zijn en dit bewijs Is, zoover wij weten, nog niet geleverd zouden wij meencn dat de vertegenwoordiging eene groote verantwoording op zich laadde, wanneer zij de poging der regering, om Nederlands handel en nij- j verheid aldus te gerieven, weigerde te ondersteunen. Wij althans rekenen ons verpligt aan die poging, zooveel wij vermogen, j behulpzaam te zijn. V\'ij roepen ernstig uwe medewerking iu voor het tot ij stand brengen van een groot werk van publiek nut, bij hetwelk, om er het j minste van te zeggen, de kans van het wel slagen iu elk geval legen de l| kans van het niet slagen opweegt Op Woensdag aanst. zal de verkiezing plaats hebben van vier leden van de kamer van koophandel en fabrieken alhierIer voorziening in de vacaturen, die ontstaan zullen door de aftreding der lib A. IIartevelt Jz. J. van Reukelom Jr.I). A. Schreden eu S .1. Le Poole, van wie de jj eerstgenoemde en de laatstgenoemde verzocht hebben bij de verkiezing niet weder in aanmerking te komen Ter inlevering der stembriefjes wordt ge vaceerd op het raadhuis, van 12 tot 2 ure. Men verneemt dal de akademische bibliotheek alhier dezer dagen ver rijkt is door aankoop van een zeer goed gecondilionneerd kompleet exem plaar, in 200 quarto-bandender Encyclopédie méthodique on par ordre de molières, par une Société de geus de lettres, etc., van 17821832 te Parijs uitgegeven; eene voor allerlei vakken van wetenschap en kunst be langrijke aanwinst. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen hedroeg gedurende deze week dagelijks van 211 tol 241 personen. Door de commissie jiit hel prov. gcregtshof in Zuidholland zijn voor het notarisambt geëxamineerd de navolgende bh.: J. G. Groenewold, van Naaldwijk; mr. C. van Zegwaard, van Voorburg; tnr. W. F. de Vogel, van Delft; A. P. Fangman, van Delft; W. P. van den Heuvellvan Leyden; VV. J. Roele, van Leyden; mr. J. II J. Roek, van 's GravenhageA. Wakkie, van Rotterdam; I. M. Prins, van Rotterdam; I. W. M. iluvgens, van Streefkerke; 11. Onderwater, van Dordrecht; mr. J. 11. E. Meesters, van 's Gravenhage. De regering In eft aan de algemcene synodale commissie le kennen ge geven dat bij de veranderde verhouding tusschen kerk en staat niet langer rijksgebouwen beschikbaar kunnen gesteld worden tot het honden van ker kelijke vergaderingen. De commissie heeft gemeend, met het oog op art. lG8a der grondwet, zich aan de regering te moeten adresseren om schade- loosstelling der kerk in deze. Aan de diaconie der herv. gemeente te Vlaardingen is door wijlenden lieer A. Drop eene som van ƒ1000 vermaakt. Mevr. de wed. van de Wall van Puitershock, gcb. Repelaer, heeft op den gedenkdag van de oprigling van het herv. bestedelingenhuis le Dor drecht, op 13 dezer, met toestemming van hh. regenten, een mild feest maal voor de oude lieden voor hare rekeningverordend en aan het ge slicht de aanzienlijke gift van ƒ1000 doen toekomen. Door het hoog militair geregtshof te Utrecht zijn drie dragonders, lie- «chnldigd van liet opzettelijk aanranden en verwonden van meerderen in rang en hel maken van complot tot desertie in tijd van vrede, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld, de lsle tol de straffe des doods, de 2dc en 3!c tot kruiwagenslraf voor den tijd van 3 en 2 jaren. Men verneemt, dat te Beekbergen (Gelderland) eene poging tot vergif- liging heeft plaats gehad. Aan A. Beekman, daghuurder aldaar, werd Za lurdag jl. bij zijne tehuiskomst door zijne vrouw het middageten, bestaande tiit knollen en aardappelen voortgezet. Na gebruik hiervan werd de man al aanstonds onpasselijk en begon hevig te braken, hetwelk bij den opzie ner der jagt en buitengewoon rijksveldwachterde Groot, zware vermoedens deed ontstaandaar hem bel oncenig leven van B. en diens vrouw bekend was. Ten gevolge hiervan werd door hem en den gemeente-veldwachter Donlau proces-verbaal opgemaakt en eerst Maandag jl. van het gebeurde aangifte gedaan. Zooveel mogelijk had men moeite gedaan hel door B. uit gebraakte te doen verdwijnen, doch ook zoo veel mogelijk van den kant der justitie zich beijverd dit maglig te worden, hetwelk in verzegelde potjes door den burgemeester in bevoegde handen werd gesteld, ten einde het scheikundig te onderzoeken. Inmiddels was vrouw B. in verzekerde bewa ring genomen en is lot de bekentenis gekomen, dat zij niet, zooals men meende, luciferskopjes in het eten van haren man heeft gedaan, maar arse nicum, hetwelk haar door den veldwachter Donlau, die met haar zeer ge meenzaam was, ter band was gesteld. Ook deze, vader van een talrijk gezin, is gevangen genomen, doch ontkent alle medepligligheid. De toe stand van Beekman is hoogst zorgelijk. Uit Hengelo meldt men van den 19den het volgende: Vier stroopers, gisteren morgen jagende op de landgoederen van den beer baron van Heecke- ren van Wassenaar, werden in dit werk gestoord door den jagtopziener van genoemden heer. Op zijne nadering kozen drie hunner het hazenpad; de vierde echter bleef staan werd handgemeen met den opziener en wierp de zen met zooveel kracht ter aarde, dat hij eenigen tijd bewusteloos bleef liegen. Zich van deze bezwijming hersteld hebbende, achtervolgde de op ziener den strooper, die, zijnen vervolger eindelijk onmiddellijk achter zicli bemerkende, zich omkeerde, zijn geweer aanlegde en den opziener de lading in den hals schoot. De dader is onbekend. Te lieer, in Limburg, is op den 18den het huis van een landbouwer afgebrand. De meeste bewoners -van het dorp waren onwillig om iets ter blussching van den brand te doen en weigerden zelfs hunne emmers. Daar 'sr sprake is van moedwil, doet de justitie onderzoek. 's GRAVENHAGE 22 November. Eergisteren is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvanger sir A Buchanan ter overhandiging zijner brieven van rappel als buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van hare Britsche Majesteit bij hel Ned. hof. De minister van oorlog zal op Dingsdag en die van finantiën op Don derdag aanst. geen gehoor verleencn. De dankstond voor de afschaffing der slavernij in Wesl-Indië. eergis teren in de evang. Lulh. kerk gebonden, werd buitengewoon talrijk bezocht. Na korte toespraken van ds. Mol: en den heer Singendonck, hield ds. Schuurman eene rede, waarin hij naging hoe de emancipatie was lot stand gekomen en wat er nu voor de vrijgemaakte slaven nog te doen was. Met een pleglig gebed door ds. Gunning werd de bijeenkomst gesloten. Eene bij uitnemendheid keurige en belangrijke verzameling boeken is, ten behoeve van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, van de hh. Gehr. van Cleef, boekhandelaren alhier, bij het dep. van koloniën teil geschenke ontvangen. Ook de hh. van Weelden en Mingelen hebben voor liet gesticht eene verzameling boeken ten geschenke aangeboden. Dezer dagen is een dragonder, die voor een open raam in de kazerne gezeten was, ingesluimerd, uit bet raam gevallen, en op een beneden-ven ster nedergekornen dat door den val mede verbrijzeld werd. Hoezeer spoe dige geneeskundige hulp aanwezig was. baatte het niet. De ongelukkige leefde nog slechts eenige weinige oogenblikken. Men schrijft dit geval mede aan dronkenschap toe. Tweede SSamee dee Sfaten-Geneeaal. Zitting van Vrijdag 21 November. lil deze zitling zijn de beraadslagingen voortgezet over hel Vde hoofdstuk der staaisbegrool'iig voor 1863. Aldd. ill—V werden goedgekeurd. Bij de afd. nationale militie en schutterijen," werden uitvoerige beraadslagingen gehouden over de al of niet dienslpiigtigheid van zonen van Nederlanders, die in Ned. Indië als ambtenaren of als officieren in dienst zijn. De minis ter van binnen), zaken verdedigde de door hem te dien opzigte genomen beschikking en wel op grond van de bepalingen der wet op de nationale militie, waarvan bij de geschiedenis naging en den zin, waarin hij die meende te moeten opvatten, aanwees. Bij zijn departement was men echter bezig met liet ontwerpen eener voorziening te dier zake. Betreffende de herziening van de wet op de schutterijen gaf de minister, op eene aanmer king van den lieer Mijer, te kennen, dal hij doordrongen was van de nood zakelijkheid dezer herziening, maar dat bij den tijd nog niet had kunnen vinden om daaraan de hand le slaan. Eenmaal aangevat zou liet ontwerp spoedig de kamer bereiken. Op art. 58 (Afd. IV, medische politie), betreffende de veeartsenijschool, stelde de heer Weslerhoff eene wijziging voor, strekkende om de som van ƒ23500 met ƒ2800, voor aankoop vau runderen bestemd, le verminderen. Die wijziging werd met 42 tegen 24 stemmen verworpen. BLT'i'KALAAiDbC 11K BEK'GTKA. EW ft E ft A 5». LONDEN 20 November. De geldelijke bijdragen ter voorziening in den nood der fabriekarbeiders in Lancashire blijven mildelijk vloeijen. Gedurende de laatste zes dagen is niet minder dan -g 27,800 tot dit doel ontvangen. Zondag II. werd in de S'. Paulskerk 1079 S ingezameld.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1