Quartet-Soirees. Z0BERZ0RG. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Tentesgoum, Tentesgaet, Dour di Mahora, enz., enz. DE DIENSTBODEN, 4 en 4è pCt. SfypofiieeIi-t$ii>!iga6iën. AFLOSSING. de laatste dagen, zal oorzaak zijn geweest, dat de schouwburg zoo slecht bezet was. Het stuk bezit voor een groot gedeelte dezelfde deugden en ge breken, die men bij de meeste Fransche dramas opmerkt. Het is vol avon tuurlijke gebeurtenissen en onwaarschijnlijkheden, maar tegelijk worden wij door menige goedgedachte situatie en menige treffende scène geboeid. Zie hier in weinige woorden de intrigue medegedeeld. In het voorspel, dal ons in 1814 verplaatst, bevindt de graaf de Varennes zich wegens de tijdsom standigheden in de woning van den landman Remy, en heeft daar zijn dochtertje en eenig kind door den dood verloren. De gravin is krankzinnig geworden en meent gedurig dat men tiaar kind gestolen heeft. Eene behoef tige zieke vrouw, Jeanne Vida!zoekt met haar dochtertje in dezelfde wo ning eene schuilplaats en sterft daar. De gravin, die, lot bezinning geko men, het vreemde kind voor het hare aanziet, wordt door den graaf in dien waan gelaten, zoodat de kleine wees de plaats vervult van Helena de Varennes.Het volgende bedrijf speelt 17 jaren later. Raoul Darmentières, een neef van den graaf, wil met Helena huwen, om van haar groot vermo gen meester Ie wordenmaar zij heeft haar hart reeds geschonken aau Lu- cien de Me'rens. De graaf wil Lucien echter niet misleiden omtrent Hele na's geboorte en vertelt hem alles, maar de jongeling blijft bij zijn besluit en belooft het geheim te zullen bewaren. Ongelukkig komt Itaoul er ach ter, en deze weet nu zekeren goochelaar Beaujolais omtekoopen, ten einde zich voor den waren vader van Helena uit te geven. Beaujolais verschijnt ten huize van den graaf, vertoont verscheidene bewijsstukken en voert op Raouls bevel het meisje met zich mede, hoezeer hij ook gesmeekt wordt dit niet te doen. Helena is thans ver van allen die zij lief had verwijderd, en de graaf is onbekend met haar verblijf, daar hare brieven door Raoul zijn achtergehouden. Beaujolais' knecht komt haar te hulp en brengt haar een koffertje, dat de graaf haar zendt en waarin zij een brief vindt, die hare moeder, Jeanne Vidal, kort voor haar dood geschreven heeft. Beau jolais leest dien brief en ontdekt daaruit dal Jeanne zijne mishandelde vrouw is geweest, en dat Helena werkelijk zijne dochter is. Thans doel de vader liefde hem een grootsch besluit nemenHelena kan als dochter van den goochelaar niet met den aanzienlijken Lucien huwenen haar verdriet breekt hem het hart. Om haar dus haren verloren rang te hergeven en de verdere aanslagen van den snooden Raoul te verijdelen verklaart Beaujolais dat Helena zijne dochter niet is, en hij alleen op aanstoken van Raoul zich voor haren vader heeft uitgegeven. Uil dit verslag kan men zien dal de beschuldiging van onwaarschijnlijk heid niet geheel onverdiend is. Vooral is zij toepasselijk op de ontdekking dat Helena Beaujolais' dochter werkelijk is, en evenzoo is het niet natuur lijk dat de graaf zoo maar op den puhlieken weg een gewigtig geheim aan Lucfen vertelt. Haar wjj erkennen te gelijk gaarne dat wij zeer schoone passages hebben opgemerkt. Hieronder rekenen wij de scène in hel voor spel als Jeanne de krankzinnige gravin tot rede wil brengen; die waarin Beaujolais zijne vaderlijke regtcn tegenover Raoul laat gelden, en voorna melijk zijne opoffering aan het einde van het stuk. Het lezen van Jeanne's brief en de daaropvolgende omhelzing maakt ook veel indruk. Een woord van lof voor den heer Driessens, voor de wijze waarop hij de rol van Beau jolais vervulde. Zijn spel als goochelaar in bet 2C bedrijf was alleraardigst en de-goocheltoeren vonden zeer veel bijval. Ook in de volgende looneelen was hij uitmuntend in zijn karakter, maar toch zouden wij in het laatste ge deelte van het 4e bedrijf wel eenige meerdere kracht en nadruk gewenscht hebben. Dal gedeelte is als het ware een overgangspunt in hel karakter van den loszinnigen straatkunstenaar. Mevr. Valois speelde vooral als de krankzinnige gravin, die haar kind zoekt, uitstekend. Ook mogen wij mevr. C. van Velzen niet vergelen, die de zware rol van Jeanne Vidal en van Helena vervulde. Zij had zeer goede oogenblikken. W(j raden verder som mige vertooners aanzoo natuurlijk mogelijk tc spreken en niet te veel het woordje gij te laten hooren. 18 November 1862. STADS - BEKIKTËIII VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydcnDonderdag den 20sten November 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een lid in de plaatselijke Schoolcommissie. 2». Benoeming van een Gemeente-architect. 3°. Benoeming van een adsistent commies-portier. 4°. Benoeming van een regent van bet Gereformeerd Minnehuis. 5°. Voorstel tol wijziging van het raadsbesluit regelende de heffing der schoolgelden (Gem. blad n°. 4, 1861). 6°. Raadsbesluiten tot afschaffing der plaatselijke belasting op den turf, de steenkolen en cokes en het brandhout en verordening omtrent de terug gave van belasting voor den op het tijdstip van de afschaffing aanwe zigen voorraad. 7°. Staat van af- en overschrijving, gemeenlcbegrooting 1862. 8». Voordragt tot onderhandsche verhuring van o. het magazijn in de Smidssleeg, b. het huis aan de Witlepoort. 9°. Voordragt tot het in gebruik verleenen van het schoolgebouw op de Haarlemmerstraat. 10°. Adres van N. van Went, tot het leggen van eene stoep voor het huis Wijk VII. N». 779. 11». Adres van J. van der Tas, tot hel innemen van grond bij de Maren- dorps achtergracht. 12°. Adres van G. J. Rollandet, tot het bouwen van een schuitenhuis. 13°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting, van: a. H. M. T. van Cleef, b. de wed. W. J. Hoefman - Kool, c. W. J. van der Horn, d. H. J. Hulleman, e. de erfgenamen G. J. C. de Rozay J. H. van Rykom, g. mp. C. A. de Vassy. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantougeregl te Leydenop den 10den November 1862. 2 wegens hel in den winkel voorhanden hebben van brooddat telsig en niet goed gaar is. 1 wegens bet ten verkoop voorhanden hebben van brood, onder het be paalde gewigt. 2 wegens het rondventen van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 4 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 1 wegens het rijden door de Donkersteeg, in verboden rigting. 4 wegens het zich, na het bepaalde sluitings-uur, in eene tapperij bevinden. 1 wegens het verkoopen van gedistilleerd, na hel uur voor de sluiting bepaald. 2 wegens het bagger trekken, staande op den wal. 2 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 6 wegens het zich op dc openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 4 wegens overtreding van art. 315 der Algemcene Policieverordening. iBuvtjcrÜjk .Sfatib. ONDERTROUWD H. A. Warnersjm. 21 j. en M. van den Dop jd. 24j. G. van Putten, jm. 20 j. en J. C. Swancnburgjd. 17 j. J. Plaizier, jm. 36j. eu D. Ilanselaarjd. 23 j. C .1. Dikshoorn jm. 21 j, en A. M. van der Tasjd. 26 j. W. C. van Rooyen jm. 23 j. en C. van der Meyjd. 33 j. G. N. van Leersum jm. 37 j. en G. Palm jd. 31 j. 1. J. Boekman wedr. 35 j. en W. Pereljd. 21 j. P. J. de Kier, jm. 24 j. en M. S. Batistjd. 26 j. J49"e Staats-l.oteri). Trekking der Vierde Klasse. lstc Trekking. N°. 16612 een prijs van ƒ1500. 2de N°. 533 een prijs van 5000. N°. 3512 een prijs van ƒ1500. Nos. 983, 3610 en 9571 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEKTIkNTlEM. Voorspoedig bevallen van een Zoon IDA ROVERS, geliefde Echtge- noote van Leyden, 18 November 1862. T. J. F. A. L1EFRINCK. Heden overleed te Amsterdam mijne waarde Behuwdzuster Mejufvrouw MAGTILDA GERARDINA LATOUR, in den ouderdom van 55 jaren. Leyden, 16 November 1862. D. A. KELDER. Voor de blijken van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het over lijden van ons Zoontje, betuigen wij bij dezen onzen harlelijken dank. W. F. STEYGERWALT. Leyden, 18 November 1862. G. G. STEYGERWALT, van Lee. KONINKLIJKE IIOLLANDSCHE TOONEELISTEN onder Directie van J. C. VALOIS Op Woensdag 19 November 1862, Abonnement niet gangbaar. Diploma's en alle vrije Toegangen uitgesloten. Groote en buitengewone Voorstelling met het Gezelschap ARABIEREN van BENI-ZÖUGr-ZOU G, uit de Woestijn Sahara, zamengesleld uit 30 personen. Blijspel in drie Bedrijven. Regeling der Voorstelling: 1. eerste Bedrijf van de Dienstboden. 2. Ten tesgoum Tentesgaet. 3. tweede Bedrijf van de Dienstboden 4. Dour di Mahora. 5. Pauze. 6. derde Bedrijf van de Dienstboden. Aanvang ten half zeven ure. De Commissie voor de Quartet-Soirées heeft de eer mede te deelendat de eerste Soiree zal plaats hebben op Vrijdag 28 November 1862des avonds te zeven ure, in het Gebouw lot Nut van 't Algemeen. De gelegenheid tot inteekening blijft opengesteld bij den Concierge van het Gebouw. Entrée voor eene Soiree per persoon ƒ1.49. De Commissie voornoemd Leiden, 18 November 1862. Namens dezelve, P. C. LEZWYN, Donderdag 20 November 1862 zal, des namiddags ten 6 ure, Tain cn Zaal aan HH. Leden der Liedertafel de Avondster worden afgestaan, en de Koffijkamer des avonds, na het vertrek van den laalsten Spoortrein, mede voor het Publiek gesloten zijn. Bij cle op den 2den October 1862, voor den te Leyden residerenden Notaris Mr. J. L. KLAVERVVYDEN en getuigen verleden, is tusschen de Ondergeteekenden allen Kooplieden wonende te Leyden eene ÜENNÖOT- §€I1AP aangegaan tot het drijven van handel in Kalk, Tras en andere doorgaans met dien handel verwante voorwerpen, alsmede de affaire in Bezems, voor een onbepaalden tijd, en zulks onder de Firma van P. FON TEIN en ZONENbij welke acte is overeengekomen dat ieder der Ven- nooten de bevoegdheid zal hebben de Firma te teekencn en alzoo de Ven nootschap te verbinden en dat de handelingen door ieder der Vennooten aangegaan ten name der Vennootschap of ten haren behoeve als naar regten ieder der Vennooten solidair zullen verbindenmet dien verstande dat zij geene gelden ter leen zullen mogen nemen of geven noch vaste goederen koopen of verkoopen dan met schriftelijke toestemming hunner mede-Ven- nooten, zullende bij het aangaan van die overeenkomsten van deze toestem ming uitdrukkelijk moeten blijken door mede-onderteekening van alle Ven nooten met hunne gewone handteekening onder bijvoeging van die der firma. Geschiedende deze aankondiging ingevolge art. 28 van het Wetboek van Koophandel. J. FONTEIN. P. FONTEIN. S. J. FONTEIN. Het Bestuur der Nedcrlandsche Hypotheekbank berigl, dat hare Schuld brieven, opeischbaar den 30stc° November 1862, met de lot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdamop Maandag den lsten December 1862 en volgende werkdagen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3