Per Telegraaf. In Noord-Amerika is llians cen sloom-guillotiuc uilgevonden. Zekere Arlbur Mac Donnell, le St. Joseph in Vermont, heeft een toestel uitge dacht, dat, door sloom in beweging gcbragl, driehonderd hoofden in twee minuten kan afslaan. 1'IIANHRIJH. PAKIJS, 11 November. Naar men beweert heeft de heer Drouin de Lhuys aan onzen gezant te Athene doen mededeelendat men pogingen van het voorloopig bewind, om de omwenteling in gematigde vormen te houden, op prijsstelt, maar dat de drie beschermende mogendheden daarom toch zich alle regten voor behoudendie haar volgens de tractaten van 1832 en 1843 toekomen. De Constitutionnel noemt het berigt, dat er tusschen de kabinetten van Parijs. Londen en Petersburg onderhandeld wordt over de zaken van Noord- Amerika, een zeer waarschijnlijke bewering, maar zegt dat de zaak nog niet zoo ver gevorderd is, als zekere dagbladen hebben verzekerd. Het geschenk der beide koningen van Siam aan onze regering, door dc zorgen van de heeren Bocourl en Royer overgebragtis bijzonder be langrijk. Daaronder bevinden zich twee olifanten, een mannetje en een wijfje, paarden, ossen, buffels, herlen, een beer, drie lot heden onbekende soorten civetkatten, twee roode apen, twee krokodillen, enz. Ongelukki gerwijze zijn gedurende den overtogt verschillende zeldzame vogels overleden. Op hunne reis hebben de heeren liocourt en Royer nog andere hoogst kostbare voorwerpen voor den dierentuin aangekocht, waaronder een pracli- tigen koningstijger. Uit Madrid meldt men, dat de Amerikaansche gezant aldaar den last heeft ontvangen om te verklaren dat zijne regering de handelwijze des kapi- teinswan den Montgomery ten sterkste afkeurt, en aanbiedt om dien kapitein le straffen en dc gewenschle voldoening te geven. De koning heeft door cenen val van het paard zijnen arm verstuikt. P i* UI§8ESI. BERLIJN, 11 November. De koning ontvangt nog steeds adressen van de reactionaire partij. Op een uitstapje in Oosl-Pruissen, waar hem mede een adres werd aangebo den, gaf Z. M. het volgende antwoord: Ik zal de grondwet in acht ne men, doch niet in den geest dergenen, die de hand naar de kroon uitstrek ken en de mij door God gegeven magt trachten te knakken. Te Petersburg zijn verscheidene familien vergiftigd geworden, ten ge volge var. rattekruiddal met meel vermengd was, en dat bij een kruidenier was gekocht. Door spoedig aangewende middelen heeft men hel leven der slagloffers kunnen redden alleen eene keukenmeid verkeert nog in levens gevaar. De winkel, waar hel meel werd gekocht, is op bevel der politie gesloten en de justitie onderzoekt de zaak. Ook hebben er weder twee branden plaats gehad, die echter aan toeval zijn toe te schrijven. OUSTBltaUH. WEENEN, 9 November. Bij besluit des keizers zijn de landdagen of gewestelijke vertegenwoor digingen, behalve die van flongarye, Zevenbergen, Croat ieVenetië en Triest. opgeroepen om op 10 December aanst. te vergaderen. Onder het publiek wordt verzekerd, dat er eene schikking tusschen de Ilongaarsche partij en de regering op handen is, vooral door toegeeflijkheid van de zijde der Oostenrijksche bewindslieden. De staatsbegrooting of finantie-wet voor 1862 is dezer dagen uitge vaardigd. Het totaal der uitgaven is 388,772,222 fl.dat der inkomsten slechts 294,650,334 fl. Tot dekking van het over het dienstjaar 1862 be staande tekort van 94,121,888 wordt aan eene bijzondere wet voorbehouden de noodige beschikkingen te maken. Bij het verrigten van herstellingen is op hel stadhuis alhier eene zeer gewigtiac ontdekking gedaan. Bij hel doorbreken van een muur heeft men een gewelf ontdekt en daarin aangetroffen een groot aantal kisten, gevuld met eene menigte oorkonden, opklimmende tot voor vele eeuwen, waaruit de oudste geschiedenis der stad kan worden toegelicht. Tc oordeelen naar cen daarbij gevonden klcedingstukzijn die stukken in de 17* eeuw waar schijnlijk in 1683, bij de belegering der stad door de Turken, aldaar in veiligheid gebragt. 's GR AVENH AGE13 November. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begrootingswelten ge sloten. Hoofdstuk 1 (huis des konings) is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Morgen voortzetting. TURYN, 12 November Naar men verzekert zullen eerstdaags twee be sluiten worden afgekondigd betreffende de rooverijen en de camorra. Er zullen le dien aanzien repressive bepalingen in het leven worden geroepen waardoor hel moeijelijk zal zijn den staat van beleg in het Zuiden des lands op te heffen zonder nadeel voor hel publiek. PARIJS, 12 November. Volgens de Patrie heeft de keizer te Compiègne den heer Slidell, afgevaardigde van de zuidelijke staten van Noord-Amerika, ontvangen. I'OOLSCHE GRENZEN, 12 November. Ten gevolge van den moord op den geheimen policie agenl, heeft dc regering strenge maatregelen genomen. In den afgeloopen nacht zijn verscheidene stralen te WarsehaH versperd ge worden; 60 personen zijn in hechtenis genomen. PARIJS, 13 November. De Monsieur deelt den tekst mede der nota van den heer Drouin de Lhuys dd. 30 Octoberhoudende hel voorstel aan de kabi netten van Londen en Petersburg zich met dat der TuileiiËn te verstaan, om te trachten een einde te maken aan den burgeroorlog in Noord-Amerika. NEVV-YORK, 3 November. RO.) Hel leger van den Potomac zet zijne voorwaarlscbe beweging voort. Generaal Pleasamon heeft Union be zet en de zuider-liocpen uit die plaats verdreven. Krijgsgevangenen van het zuidcr-legcrin den slag bij Corinthe den Unie-troepen in handen gevallen, verzekeren dat de zuidelijken Mobile hebben ingenomen, doch deze lijding is nog niet bevestigd. ROME, 12 November. Dc prins van Wallis, benevens de prins en prinses van Penissenzijn alhier aangekomen. INCESONOEN, Met aandoening nemen wij de pen op, om berigt te geven van het overlij den van Jacobus Geel. die gister, daags vóór dat hij zijn drie-en-zevenligste jaar zou bereikt hebben, aan de gevolgen van zenuwtoevallen, te Scheve- ningen bezweek. Bij velen het is mogelijk zal Geel onbekend ge bleven zijn. Zoo veel le meer wekt het vermelden van zijn naam algemeene en warme belangstelling bij allendie aan Leidens hoogeschool levenof geleefd hebbenbij een aanzienlijk deel van het beschaafd Nederlandsch publiek, bij de gansche geleerde wereld, waarin hij geeerd werd als een waardig vertegenwoordiger van echte Hollandsche geleerdheid en gezond oordeel. Sedert 1822 was hem het bestuur van de rijke Universiteils-Biblio- theek le Leiden opgedragen. Met hoe veel ijver en oordeel die vermaarde en eerwaardige schat door hem toegankelijk en bruikbaar gemaakt werd voor allen, die het om wetenschappelijk onderzoek le doen was, dat kan vooral het academisch leven te Leiden getuigenen menigvuldig werd daar door hulp en ondersleuning verstrekt aan den arbeid van de meest beroemde buitenlandsche geleerden. Dit was niet alles. Ofschoon de buitengewone verdiensten van Geel herhaaldelijk door de Regering werden erkend, en hem ook de titel van Honorair floogleeraar werd geschonken, behoorde hij niet tot het onderwijzend personeel der Universiteiten toch was zijn in vloed op de studerende jeugd onberekenbaar groot en weldadig. Ieder die hem naderde bevond zich onmerkbaar als 't ware in een atmosfeer, waar van de hoofdbestanddeelen waren grondige kennis der Grieksche en Ilomein- sche philologie, in den uitgebeidsten en edelsten zin opgevat, helder oordeel, door vernuft niet vervalschtmaar gescherpt, en een zeldzaam fijne smaak; en dat alles in den omgang aanbevolen door de levendigste en beminne lijkste persoonlijkheid. Maar die diepe studie der klassieke oudheid, waar van Geel zoo menig schillerend bewijs aan de geleerde wereld leverde, werd door hem, zoo als hel betaamde, maar hoe weinigen gelukt het? in verband beschouwd en gebragt met de acsthetische beschaving van het tegenwoordige leven en van de hedendaagsche taal. Zijn Onderzoek en Phantasie (om van andere kleinere geschriften te zwijgen) toonde, hoe men tot leering en beschaving van het levend geslacht, in het Uollandsch, echt klassiek kon zijn, met dezelfde oorspronkelijkheid in gedachten en vorm, die men gewoon is zoo uitsluitend aan Athene en Rome toe te ken nen. Zulk eene toejuiching te behalen, als aan die onvergelijkelijke opstel len te beurt viel, en znlk een naijver op le wekken, kan als de triumf be schouwd worden der practische philologie. Met zulke uitstekende hoedanigheden van geest vereenigde Geel een waar achtig edel hart. Is het noodig de rijke beteekenis van dat enkele woord door bijvoeging te verklaren? Wat die adel van zijn gemoed was, weten de zijnen, en weten zijne naaste en hartelijkste vrienden te waardeerenvoor wie dat alles onvergetelijk zal blijven. Zoo veel te smartelijker was het voor hen, reeds sedert een gernimen tijd te bespeuren, dat de krachten van dien geest en van dat gemoed eerst bijna onmerkbaar, later al sterker en sneller afnamen, tot dat hij eindelijk geheel verzwakt en uitgeput den geest gaf. Menbeware de nagedachtenis van zoo veel voortreffelijks en edelsals men in Geel heeft mogen aanschouwen en bewonderen 12 November 1862. J. B. ONZE DUINEN II. De toepassing. En hoedanig zal die toepassing zijn? Zal ik n toeroepen: Bekeert u en laat van dezen dag af aan de man die met lompen omhangen langs onze stralen voortwaggelt als om te getuigen tegen dc inrigting onzer maat schappij, de schallen van vruchtbaarmakende stoffen die in onze steden ver loren gaande 700,000 bunders woeste gronden die in ons klein landje nog ongebruikt liggen om op nijvere handen ter ontginning te wachten, laat van dezen dag af al deze dingen niet meer als dreigende spoken voor u staan om tl met welverdiende verwijtingen te venolgen?Ik zal het geenzins doen, want het zon bittere spotternij zijn op mij zeiven en met vrij wat meer regt zoudt gij mij toevoegen: «medicijnmeester, genees u zeiven." Maar toch dal er iels gedaan moet worden en dal bij al de gelukkige ontginningen die in deze dagen zijn en nog worden tol stand ge bragt, er nog veel te weinig gedaan wordt, vooral met het oog op het pauperisme, dat zal wel niemand mij tegenspreken. Maar hoe kan dat geschieden en kan ieder zoo maar ontginner worden Op velerlei manieren velen kunnen ontginners mordenook zij die er vroeger nooit aan gedacht hadden. Terwijl de één zegt: ik heb volstrekt geen kennis van die dingen, en de ander: ik heb er geen cent voor te missen, en een derde weder om andere redenen er niet door kan zien, is er roei middel om aan al die bezwaren te gemoet le komen. Op velerlei manier. Gij zoudt met den heer Staring, uit digtbezaaide bedden tuingrond, de dennen kunnen uitpooten waarbij men dan geheel zijne aanwijzing volgen moet, of met Adam eerst zorgen, om door eene zeer naauwkeurige en goed onderhouden helmbeplanting hel zand vast te leggen, dan te zaaijen en later de te digt bezette plaatsen uildunnen om daarmede dc kale plekken in te poolen, na de uitgetrokken dennen van 5 a 6 jaren oud, te hebben onderworpen aan eene geheele onderdompeling in gewoon water gedurende 36 uren. De heer A. Adam is bezig op deze wijze 800 bunders duin te ontginnen, le Boulogne sur-mer, en gebruikt daartoe de pinus marilima. Maar wat in Frankrijk gebeuren kan, laat onze winterkoude niet toe en ik ben het met den heer Staring volkomen eens, dat men in ons land de pinus silvestris moet nemen en geen andere. Deze boom levert een zeer goed hout, terwijl daarenboven terpentijn, viool hars, zwart en wit pek, leer, zwartsel en houtskolen voor een groot deel van hem afkomstig zijn. Alleen later als de sylvestris wat gegroeid zijn, zoti ik durven aanraden en nog bij uitzondering en meer lot verfraaijing, de fijne spar (pin. Abies) te planten. Hoewel geheel te huis in ons land (men 'j In het lsle gedeelte van «Onze duinen" zijn de volgende misstellingen ingeslopen le kol. reg. 7 voortwandeldehier enz., lees: voorlwandelendehier enz.; reg. 31 snerpigelees snoepigereg. 4 thanslees t'huis j 2e kol. reg. 3 groenendelees groeijendereg. 31 gronden, lees goederen; reg. 59 woontlees waart; reg. 60 steeds, lees steenent reg. 66 IVu is het cv, lees Nu is het er stil.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2