LËÏDSCIIE €011 RAAIT. 1862. N°. 157. 'Vk VRIJDAG 14 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BLNNENLANDSCIIE BËRISTEN. LEYDEN, 13 November. Gisteren is te Scheveningen overleden prof. J. Geel, vroeger bibliothecaris der Leydschc hoogeschool. Wij onthouden ons van iets omtrent de groote verdiensten van den overledene te zeggen daar eene bevoegde hand hierachter cene waardige hulde aan zijne nagedachtenis brengt. Volgens het /V. D. van 's Grav. zou uit de bij het dep. van koloniën ingekomen rekeningen gebleken zijn, dat het verblijf van het Japanschc ge zantschap hier te lande aan den staat omstreeks ƒ30000 heeft gekost. Genoemd blad deelt ook mede. dat het door de synode der Ned. herv. kerk gearresteerde reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden door de meer derheid der prov. kerkbesturen is verworpen. Men verneemtzegt de N. R. C. dat aan den benoemden hoogleeraar in de godgeleerdheid-, dr. J. J. van Oosterzec, door aanzienlijke leden der llerv gemeente te Botterdam, de renien van een kapitaal, men zegt van 70.000, zijn aangeboden, zoo hij mogl kunnen goedvinden jaarlijks een zeker geial predikbeurten in die gemeente waar te nemen. Zondag II. is in de r. k. kerk in de Leeuwenstraat te Rotterdam een i stouten diefstal gepleegd; men heeft namelijk van een der daarin zich be- vindende beelden een zeer kostbaar versiersel geroofd, zijnde een gouden I ketting en gouden kruis met edelgesteenten van aanzienlijke waarde. He j dader is nog niet ontdekt. Sedert ëenigen tijd heerscht in Twenthe de kinkhoest onder de kin- deren. In de gemeente Vriezenvecn zijn in October 27 personen, waar- ouder 19 kinderen, overleden. L)e sterfte daar gaat in die maand anders- het getal van 12 niet te boven. Te Raalte overleed Zalurdag II. een kinderlooze boerenarbeider, li. .1. Schiphorst genaamd, die sedert lang met zijne vrouw hoog zuinig en bijna als een behoeftige leefde. Men wist echter wel, dat deze lieden niet onbe middeld waren en dat zij hun geld bij verschillende personen winstgevend hadden uitgezet. Nu verneemt men, dal de overledene heeft gelegateerd aan de diaconie der herv. te Raalte ƒ3000, aan die te lleiuo 2000, en aan die te Wezepe 1000terwijl bovendien nog verscheidene legaten zijn vermaakt. De legaten, te betalen na hel afsterven van zijne nog levende vrouw, bedra gen, naar men zegt, nog geen derde van hunne gemeenschap. Naar men verneemt moet bij Heerde eene vreesselijke misdaad ontdekt zijn. Men vond aan den rand van een sloot hel lijk van den heer T.een ingezeten van dat dorp, met verpletterden schedel en verbrijzelden arm. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De justitie heeft terstond een ijverig onderzoek ingesteld. ArnhC.) 's GRAVEN 11 AGE. 13 November. Tol procureur bij de arrond.-regtbauk te Deventer is benoemd de lieer C. Dtiymaer van Twist, advocaat aldaar. Tot ambtenaren voor de dienst van het boschwezen in Ned. Indië zijn benoemd de bh. D. J. Grol en A. B Lucardie. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. Ileukensfeldt Slag hek, Ned. consul-generaal te Livorno, tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en St. Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken; aan T. Brand, J. J. dc Vries, G. C. But, H. Plugge, M. L. Amadie en L. Naerebout, allen in dienst bij het loodswezen der monden van de Schelde, te Vlissingeu, tot hel dragen, aan dc drie eerstgenoemdenvan de zilveren medaille der lsle kl.en aan dc drie laatsten van die der 2dc kl. van Verdienstenhun geschonken door den keizer der Fransehen, ter zake van het op 31 Jan. jl. helpen redden der bemanning van den bij den Westhoek van het eiland Walcheren gezonken Franschen schooner Ange Gardien-, en aan M. Jorissen te Maastricht lot hel dragen der medaille van de lste kl., hem door de Belgische regering geschonken, wegens zijn edelmoedig gedrag bij den brand iu liet Belgisehe dorp Smeer maas op 7 Sept. 1861. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken zijn benoemd tot opziglcrs van den waterstaat 4Je kl. de lib. G. Luglen, M. F. Klaas- sen en P. B. Weehuizen. Z. K.. H. de prins van Oranje is in zoo verre hersteld, dal hij weder zijn paleis kan verlaten. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verlecnen. Eergisteren is de najaars vergadering der prov. stalen gesloten. In de laatst gehoudeue zitting is o. a. eene subsidie van 10600 toegestaan, voor de droogmaking van den Geer- en Kleine-Blankaartspolder, onder Soe- terwonde en Siompwijk, en is de subsidie aan het doofstommen-instituut te Rotterdam van ƒ1000 gebragt op ƒ2500. Sedert eenigen lijd heeft men het plan gevormd, en thans is bepaal delijk eene commissie zamengesleld met het doelom te doen uitvoeren Zon- dags-philliarmonische concerten. Die concerten zullen in het lokaal van den schouwburg en onder leiding van den heer J. J. Verhulst plaats hebben. Te Scheveningen zijn sedert den 10den weder 14 schuilen aangezet, die 1,102 500 stuks steurharing aanbragten. De prijzen zijn naar de qualilcil zeer verschillend, van 30 a 9 het duizendtal. Tweede Kamer dee Staten-Generaal. In de zitting van Dingsdag 11. heeft de minister van finantiën, bij de beantwoording der gemaakte bedenkingen op zijne finantiële plannen o. a. gezegd: dat het wets-ontwerp nopens de grondbelasting in Limburg reeds bij de kamer aanhangig is; dat de ontwerpen omtrent hel personeel en de afschaffing of wijziging der wetten nopens de brandstoffen en de zeep, zoo mede die nopens hel inkomend regt op de koffij en de verhooging van de regten op de thee en het gedistilleerd, reeds bij den raad van state in on derzoek zijn, dat aan de nieuwe registratie-wet de laatste hand wordt ge slagen en dat zij eerlang aan den raad van state zal worden toegezonden; dat de zegelwet in advies is bij verschillende corporaliënen dal dc wijzi ging van den bier-accijns en de inkomsten-belasting (ne patentwet) nog irt bewerking is. liet plan is om, naar gelang die wets-ontwerpen gereed komen bij den raad van state, ze bij de kamer aanhangig te maken, en ze dan iu behandeling te brengen, zoodat de inkomsten-belasting op het laatste zal komen. Zitting van Woensdag 12 Morember. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting voor 1863 voortgezet, waaraan deel namen de bh. van Foreest, Hoekwater, Heemskerk Az., Dirks, van Goltstein, Groen van Prinstercr en de minis ters van koloniën en binnenl. zaken. De heer van Foreest gaf in eene uit voerige rede te kennendat hij zijne stem tegen al de hoofdstukken der bcgrooiing zou uitbrengen, omdat hij geen vertrouwen stelde in de politieke rigting, vooral ten opzigle der koloniën, van een ministerie, dat zich tot hiertoe had onthouden een programma zijner beginselen mede te deelen. j Voorts trad die spreker in beschouwingen over de bedoelingen der conser vatieven en liberalen en noemde het eene noodlottige dwaling onzer eeuw, dat vermeerdering van de inagl des volks een slap voorwaarts is tot volks welzijn. Dc heer Hoekwater zal mede tegen al de hoofdstukken stemmen, uitgezonderd legen dal van oorlog, omdat de minister van oorlog eeene po litieke beteekeuis heeft in hel kabinet. De heer Heemskerk Az. was meer gerust dan de vorige sprekers, omdat de minister van binnenl. zaken vier jaren aan het hoofd van een ministerie had gestaan, dat eene gematigde koloniale politiek volgde. Wierd hij teleurgesteld, dan zou hij tegen het hoofdstuk koloniën stemmen. De heer Dirkszeide, dat noch eene stelsel matige oppositie noch een ministerieel qnand même zijne stem zou regelen. Tegen het hoofdstuk koloniën zou hy zeker stemmen. De heer van Golt stein kwam nog nader terug op het finantiële plan van den minister van finantiën, dat naar zijne meeniug het gewenschte doel niet zon bereiken, terwijl de heer Groen van Prinsterer op onderscheidene beschouwingen van den heer van Foreest antwoordde. De minister van koloniën verklaarde, dat hij in Indie gecne andere dan cene liberale politiek in toepassing zou bren gen, maar dat hij het consignatie-stelsel geenszins wilde sloopen. Door den minister van binnenl. zaken werden de onderscheidene sprekers, in het bijzonder de heer Groen, uitvoerig beantwoord. BUIT E X L AND SU1E BER1GTËN. SS ij 4i X B. De zitting der wetgevende kamers is op 11 Nov. zonder eenige plegliglieid geopend. Er is ook geene troonrede uitgesproken. Te Antwerpen blijft de gisting steeds groot. Op 19 Nov. zal er weder eene algemeene vergadering worden gehoudenom de zaak der vestingwer ken te bespreken. ËNGELAN». LONDEN, 11 November. Het gebouw der tentoonstelling is in de vorige week nog door 45000 personen bezocht; er moeten aanzienlijke inkoopen zijn gedaan. Uit het dezer dagen openbaar gemaakt rapport van hel uitvoerend comité' lot leniging van den nood in de fabriekdistricten blijkt, dat op uit. October aldaar 208,621 arbeiders uil dc parochiale kassen onderstand geno ten, zijnde ruim viermaal meer dan ten vorigen jare en 68,456 meer dan op 31 Augustus II. Voorts waren er 143,870 personen, die niet uit de ge noemde kassen trokken, maar door de plaatselijke comite''s werden onder houden. Nog 58.638 personen hadden geregeld werk, doch 119,712 werk ten slechts nu en dan eenige uren daags, terwijl 182,461 arbeiders geheel zonder werk waren. Berigten uit New-York van 1 Nov. bevatten het volgende: De noorde lijken hebben Leesburg en Charleston in Virginië bezet. De zuidelijken zijn bij Fayctteville in Arkansas geslagen. De generaal Butler, de gezagvoerder >au de Unie te New Orleans, is met 7000 mar. troepen te Pensacola geland. Op eene meeting van republikeinsch-gezinde ingezetenen van New-York is op doorzetting van den oorlog aangedrongen en Lincoln's besluit tot aanstaande vrijverklaring der slaven in de oproerige stalen goedgekeurd.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1