LE1DSCHE COURANT. 18G2. WOENSDAG 29 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Frijdag uitgegeten. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden iV°. 17 blad 19) der Handelingen van den Gemeenteraad. BlNNENLAiMDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN, 28 October. Bij kon. besluit van 22 dezer is aan den lieer C. Pruys van der Hoeven, emeritus hoogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de hooge- school alhier, verleend een pensioen ten laslc van den staat, ten bedrage van ƒ3500 's jaars. Zondag avond werd in de Pieterskerk het verslag der Leydsche afdee- ling des Nederl bijbelgenoolschaps uilgebragt door dr. F. C. J. van Goens, die bij die gelegenheid eene rede hield over de bestemming des Christen- doms voor de geheelè menschheidals aanschouwelijk in de hedendaag- j sche bijbelverspreiding. De afdeeliug mag zich in een bij toeneming bloei- jenden toestand verheugen. Het getal leden bedraagt thans 116, dat der begunstigers 42. Er werden uitgereikt 205 bijbels, waarvan 95 gratis, j 28 O. T.waarvan 11 gratis, en 573 N. T.waarvan 158 gratis. Bij gelegenheid van de huwelijks-inzegeningen werden er 137 bijbels uilgeieikt. Door de afdeeling werden twee Zondagscholen ondersteund, waarvan de eene door 107 volwassenende andere door 600 kinderen wordt bezocht. De bijbellezingen van wege de afdeeling gedurende den vorigen winter gehouden, werden gemiddeld door 160 a 170 toehoorders bijgewoond. Het bestuur is in den loop des jaars ook begonnen met de verspreiding der evang. gezangboeken «oor de geringe bijdrage van 25 cents voor een groot en van 10 cents «oor een klein formaat. Voor gcruimen tijd is reeds het plan opgevat om de spoorwegbrug over den Rijn nabij de Vink door eene niemve te doen vervangen. Dientenge volge hebben in de afgeloopen week drie dagen achtereèTTêen hoofdingenieur en andere ambtenaren zich onledig gehouden met in alle bijzonderheden de brug op te nemen en afteekeningen te maken. Tot het leggen der nieuwe brug, die, naar men meent, eene ijzeren zal zijn, zal waarschijnlijk in het aanstaande voorjaar worden overgegaan. Door Z. 11. den koning is herbenoemd lol burgemeester der gemeente Noordwijk jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, en tot griffier bij het kantongeregl aldaar benoemd jhr. mp. S. 11. S. de Savornin Lobman, thans adjunct-commies bij de algetncene rekenkamer en cand.-notaris te 's Gravenhage. Naar wij vernemen, zouden, volgens het ontwerp eener nieuwe zegelwet dezer dagen door de regering aan enkele deskundigen om hun advies toe gezonden, in hel bestaande stelsel der zegelbelasting de volgende verande ringen gebragl wordenDe onderhandsche aclen van verhuring en die van bcleening op effecten, enz., zullen niet meer aan het zegelrcgt, geevenredigd aan de sommen of geldswaardenonderworpen zijn. Het zegelregt op wis selbrieven cn ander handelspapier wordt aanmerkelijk verlaagd en de beta ling daarvan, aan de eene zijde, door invoering van een plakzegel. zeer vergemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepa lingen beter verzekerd. Onderhandsche quilanliën worden aan hetzelfde zegelregt als wisselbrieven cn ander handelspapier ondervvorpen en evenzoo polissen van verzekering en bewjjzen van «erwaarborgingmaar deze laatste i aan een zeer gering regt en beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking. Van het zegelregt worden ontheven de registers van den burgerlijken stand cn de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen. Voorts is hel zegelregt op dagbladen (ook de buitenlandsche) couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospectussen, aan kondigingen, berigten en andere drukwerken, zoomede dat op de adverten- tiên, afgeschaft. Opcenten zullen, volgens dal ontwerp, niet meer van de zegelregten worden geheven. Het regt op wissels en ander handelspapier wordt voorgesteld op stukken, binnen het rijk betaalbaar, 2( cis van iedere ƒ100 (zoodat men wisselzegels zal kunnen bekomen van 2) cis) en, buiten het rijk, 1 cis van iedere ƒ100. ND.) Naar men verneemt is door den minister van binnen), zaken dezer dagen namens den koning eene beslissing genomen op hel adres van fieri kerkeraad eener afgescheiden gemeente, houdende bezwaren tegen eene ge meentelijke verordening, waarbij verpligling tol vaccine der kinderen, die op de scholen worden toegelatenwas voorgeschreven en heeft de minister daarbij te kennen gegeven dat, dewijl aan den gemeenteraad, bij art. 135 der gemeentewet, het maken van verordeningen in het belang der openbare gezondheid was opgedragenhet vaststellen der bedoelde verordening binnen den kring der bevoegdheid van den raad gelegen was en er dus geen grond bestond voor de lusschenkomst der regering. Gemeentestem Het berigt »dat een zeer groot gedeelte der door de Socielé-noerde geleverde stalen spoorstaven zou zijn afgekeurd, en alleen dientengevolge in den voortgang van de staatsspoorwegen op eene vertraging van twee maan den moet gerekend worden," kunnen wij zoo als het daar slaat op goede gronden voor onjuist verklaren, daar de moejjelijkheden voor de levering dier spoorslaven geene de minste vertraging heeft te weeg gebragl. Stoomp Zondag II. beeft dr. J. J. van Ooslerzee, bij zijn optreden in de Ztti- derkerk te Rotterdam, na het uitspreken eener leerrede over Jes. XLVI: 10b nog eenige oogenblikken gehoor van zijne gemeente verzocht. Het was on- noodig zeide hij, het doel van dit verzoek mede te deelen. Bij ieder toch was hel bekend, door welke belangrijke omstandigheden zich de afgeloopen week voor hem had gekenmerkt, eene omstandigheid, waarop hij voor acht dagen, toen hjj in hetzelfde kerkgebouw de godsdienstoefening leidde, wei nig voorbereid was. Het gewigtigc, dat daarin gelegen was, zou gercedelijk ieder beseffendie slechts eenigzins kon nagaan van welken aard en omvang de taak was, die hem met deze benoeming werd opgedragen. Het hoog belang van die taak noopte hem te meer lol eene rijpe overweging, waarbij zich reeds terstond eene voorname bedenking opdeed. Immers liet was hier geene gewone beroeping; het gold hier dus niet het belang van slechts ée'ne gemeente tegenover dat eener andere, want in dit geval zou hem de keus gemakkelijk zijn gevallen; neen, het gold hier he. belang eener gemeente tegenover dat der geheele Nederl. herv. kerken dit bragt hem in een zoo veel te moeijelijker tweestrijd. Het was hem, zoo vervolgde hij, op het oogenblik niet doenlijk alle bezwaren en gedachten, die in hem waren opgekomen, nader uiteen te zetten; zij waren verloren gegaan in de vele beslommeringen, die deze gebeurtenis sints eenige dagen voor hem ten ge volge had; i) maar" voegde hij er bij »ik zie wel vooruit wal het besluit zal zijn: ik zal verpligt zijn deze roeping te volgen en wij zullen moeten scheiden." Blijkbaar aangedaan, verklaarde hij diep te gevoelen rwat dit in zich had, maar weuschte zooveel mogelijk alle aandoeningen te vermijden en verzocht dan ook de gemeente deze mededeeling slechts aan té nemen als eene voorbereiding op datgene, wat zij in den loop dezer week vermoedelijk wel zou vernemen. Naar men verneemt beeft de heer mr. C. W. J. baron van Boelselaer van Dubbeldam de betrekking van lid van de tweede kamer, waartoe hij in hel kiesdistrict Gorinchem is gekozen, niet aangenomen. lil hel fFeekblad van Haarlemmermeer komt een brief voor van den heer Amersfoordt te Haarlemmermeer van 21 Oct. jl.waarin hij aan de vele belangstellenden, die verlangd hebben den dag te welen, waarop de stoom ploeg werken zal, berigt, dat het werktuig zal werken op eiken dag, dat wind cn weder het in de volgende vier weken zullen veroorloven. De zaak van liet vinden van een zakje met rattenkruid in de brou werij de Kroon te Weesp heeft zich volgenderwijs opgehelderd: Uil een ingesteld onderzoek is gebleken, dat reeds in de maand Mei jl. door den vorigen eigenaar der fabriek last was gegeven tot hel aankoopen van ratte- kruid ter verdrijving van ratten. Deze last was door een der knechts vol voerd, die een gedeelte van het vergif met reuzel vermengde en dit mengsel lussclien de zoldering en liet plafond van het kantoor plaatste. Het overige gedeelte had hij geborgen op den voorzolder en daar tusschen het riet ge stoken. Na dien tijd is de brouwerjj in andere handen overgegaan en een andere meesterknecht aangesteld. De hand-motitmolen, die beneden stond, is naar boven gebragl en toevallig gesteld met den bak onder de plaats, waar het zakje verborgen was, waaraan niemand meer heeft gedacht en hetgeen den meesterknecht geheel onbekend was, en nu is niets natuur lijker dan dat het zakje, welligt door het ragen en schoonmaken van den zolder reeds losgeraakt, in den bak van den molen gevallen is, waar men hel dan ook gevonden heeft. Te Deventer is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag II. brand ont staan in de ijzerfabriek der heeren Nering Bögel. De gebouwen van de hoog- en koepel-ovens, de stoom-blaasmachine en de gieterij zijn geheel uit gebrand. De eenigzins verwijderde smederij en werkplaatsen leden geen schade. Te St. Jacobi-Parochie (Friesland) zijn onderscheidene lijken, naar men zegt 7, aangespoeld. Men verneemt dat op Zaturdag 1 Nov. aanst. te Wolfaarsdijk de pleg- tige onthulling zal plaats hebben van het voor den Zeciiwschen geleerde, ab Utrecht Dresselhuis, opgerigt gedenkteeken. Omtrent de examens, volgens de wet op het lager onderwijs, onlangs door de commissie in Zuidholland afgenomen, nemen wij uit het verslag van den schoolopziener in het lsle district nog het volgende over: Tot eene vergelijking van de verhouding tusschen het getal der candidaten cn dat der toegelatencn bij het laatste examen met dc uitkomsten van de

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1