LEYDSCHE COURANT. 1862. N°. 129. \l MAANDAG 27 OCTOBER. De Courant wordt MaandagICoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. RWNKNLANDSGIIE BEHIGTEN. LEYDEN, 25 October. Bij kon. besluit van den 23sten dezer is de heer dr. E. van den Ven. op zijn verzoekmet het eind dezer inaand eervol ontslagen als schoolopziener in hel derde schooldistrict van Zuidhollanden tot schoolopziener in dat district, van 1° November eersik. af, benoemd de heer mr. F. B. Coninck Licfsling alhier. lie pinken te Katwijk zijn sedert eenige dagen Ier steurharingvisscherij in zee, behalve een, gelijk door ons gemeld is, bestemd voor. de visscherij aan de kust. Men ziet aldaar reikhalzend uit naar hare terugkomst, temeer omdat er langs het strand zooveel wrakhout, gewis van verongelukte sche pen, wordt opgemerkt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks vau 184 tot 211 personen. Verbazend is hel aantal appelen, dat zoowel uitliet Weslland als van elders op de markten wordt waargenomen. Oude lieden herinneren zich niet zoo groote massa te hebben zien aangevoerd als dezer dagen het geval is. De hh. Keyzer, VVintgens, Gallois en Bleeker zijn door lel kon. in stituut van land- en volkenkunde van Ned. Indie benoemd lol zamenslel- lers der vier afdeelingen van gemeld instituut. In eene volgende vergade ring zullen die heeren verslag doen omtrent hunne verriglingen. Te Delft is gisteren avond door het studentencorps eene serenade ge- bragt aan de lib. dr. J. J. F. Wap en den heer G. J. Morre, leeraar bij de akademie aldaar, als eene hulde van erkentelijkheid voor de door die heeren bewezene diensten hij de maskerade-feesten in Junij jl. Aan die heeren werden bij die gelegenheid fraaije geschenken vereerd, aan den lieer Wap een zilveren inktkoker en aan den heer Morre een zilveren feestbokaal. Dingsdag II. heeft de heer uir. S. II. Auemaet, lid van de tweede kamer, oud burgemeester van Nicuwe-Tonge en notaris te Sommelsdijk, zijn 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Bij die gelegenheid werden door den jubilaris de armen van Sommelsdijk ruim bedacht. Meer dan 80 gezinnen omvingen, naar gelang van de grootte der huisgezinnen, van 16 ffi vleesch en even zoo veei tarwebrooden. Ook de weezen en zieken schaarden zich om den rnim van vleesch voorzienen disch en werden des avonds op chocolade en beschuit onthaald. Men verneemt dat de tweede hervormde kerk in de Haarlemmermeer, in de gemecnie Nieuw-Vcnnep, op Zondag 2 November zal ingewijd wor den door ds. Tinholt. Van het Nieuwe Diep meldt men van den 23stc" dezer: sedert 8 dagen waait hier een stormwind, die met iederen dag in lievigheid toeneemt; men vreest zeer voor zeerampen. Heden is hier een groot wrak in zee gezien, op de Zuiderzee zijn vier schepen in groolen nood. Heden is hier als bij legger een brik onder noodluig binnengekomendie 7 voetwater inhad, en waarvan de bemanning zich reeds tol den dood had voorbereid. Maandag II is te Elspeel de bliksem geslagen in de kerk en in den toren. Ilij doorkruiste de kerk in verscheidene rigtingen, terwijl in den toren brand ontstond en wel in den top. Eenige ingezetenendie zich bin nen in de spits onder het vuur waagden, slaagden er gelukkig in den brand te blusschen. Woensdag II. is te Culemborgh een korenmolenaar zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij terstond dood was. Uit Enschede' meldt men dat door het stormachtige weder onderschei dene tenten, waarin nog een aantal gezinnen verblijf houden, zijn omver geworpen of gescheurd. De bewoners tnoeslen den nacht onder den bloolen hemel doorbrengen, terwijl de regen bij stroomen nederviel. Hierbij komt, dat de mazelen er sterk heerschen. In een huisgezin, beslaande uit een manvrouw en drie kinderen zijn de Ina.lstcn allen door deze ziekte aan getast. In den nacht van Maandag op Dingsdag woei ook hunne tent o.m, cn de ouders moesten met hunne zieke kinderen, met een deken omhangen, den nacht in de open lucht doorbrengen. Maandag II. bragt onder de gemeente St. Laurens (Zeeland) een land man zijn paard naar de weide; onderweg werd het dier door een bliksem straal getroffen en viel dood neder. De geleider gevoelde aan de eene zijde van hel ligchaam veel pijn, doch is overigens met den schrik vrijgekomen. De antwoorden der regering op de voorloopige verslagen van de afdee lingen der tweede kamer omtrent onderscheidene hoofdstukhen der staats- begrooting zijn openhaar gemaakt. In antwoord op de algcmccne beschou wingen-doet de minister van financiën opmerken, dat de-reden van het wantrouwen van enkele leden in het tegenwoordige bewind wel is waar niet bepaaldelijk wordt opgegevenmaar schijnt te moeten worden gezocht in het voornemen om de geldmiddelen onafhankelijk te maken van de ko loniale bijdragen; dal dit ook het streven is geweest var. vroegere besturen, zonder dat zich eene enkele slem daartegen heeft verheven, dat de kolo niale baten altijd als onzeker zijn aangemerkt en dat de regering zou mee- nen geenszins haren pligt te betrachten, indien zij gcene pogingen aanwendde om onze staatsdienst onafhankelijk te maken van dergelijken onzekeren toestand. De wijze om daartoe te geraken meent de minister bij het in dienen der begrooting te hebben aangewezen. Hij stemt in met die leden, welke meenendat het thans nog de tijd niet is om de ontwerpen tot her ziening van ons belastingstelsel te bespréken. Zijn voornemen is die bij de kamer in te dienen, naar mate zij in gereedheid zullen zijn gebragt. Reeds is een zestal aan hél oordeel van den raad van state onderworpen terwijl de overige geleidelijk zullen volgen. Alsdan zal de kamer kunnen beslissen, of eerst'al de ontwerpen in dien toestand moeten worden ge bragt, dan of men tot een'e partiële herziening zal kunnen overgaan. Om trent de vraag, of hij minister, bij zijne voordragl, de lessen der behoed zaamheid wel behoorlijk lijd in acht genomen, antwoordt hij, dal het hem pligtmatig is voorgekomen, om, ten aanzien van dal onderwerp, de meeste openhartigheid tegenover de vertegenwoordiging te beloonen, als overtuigd, dat daardoor het openbaar bèlaiig het meest bevorderd wordt. Ofschoon men algemeen schijnt te erkennen, d3t de begrooting blijken oplevert van de zucht tol spaarzaamheid, treedt de minister in eene berekening, tot be toog, dat hij steeds heeft willen doen uitkomen, dal op de gewone uitgaven voor de staatsdienst gedurende 1863 rnim dertien en een halve ton goud is bespaard, omdat men ten on r.egle' hel cijfer van 77 milliocn wil doen voor komen als dat, hetwelk voor de gewone behoefte zou worden gevorderd. Bij de regeling van de zaken der eerediensten heeft de regering zich ten doel gesteld de kerk geheel vrij te maken en alle inmenging van den staat in hare aangelegenheden te verhoeden, welke niet nit de bepalingen der grondwet voortspruit; dat dit echter niet eensklaps heeft kunnen geschie den dat het uit dien hoofde niet raadzaam is geoordeeld om dadelijk maat regelen le nemendie eene geheele verandering in de behandeling der ker kelijke aangelegenheden zouden hebben moeten le weeg brengen, maar dat een herstel der departementen geenszins in de bedoeling ligt. 's GRAVEN H AGE 25 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. P. van der Maesen de sSomlp'elF, minister v-gn Ruilen!, zaken, lot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder lslc kl. der orde van den Nichan lftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken. De minister van oorlog zal Dingsdag aansl. geen gehoor verleenen. Van eene onbekende is, met een schrijven, gerigt aan het kerkbestuur van de Hoogduitsclie kerk, tot verderen honvv dier kerk eene aanzienlijke som ontvangen. Voor eenige dagen schoof een dragonder, afkomstig uit Tielin dron kenschap een raam iu de kazerne alhier open, waarop hij er doorheen gleed. Aan de daarbij bekomen wonden is hij onder hevige pijnen overleden. Aan de tweede kamer is thans op nieuw toegezonden een wets-ontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs, vergezeld van eene memorie van toelichting, die tevens lol antwoord strekt op het voorloopig verslag der kamer over dit onderwerp, in liet vorige zittingjaar opgemaakt. Men zag gisteren drievierde uur van Scheveningen "in zee langs de kust drijven een boot, die, met veel moeite op hel strand gehaald, is ge bleken le zijn de loodskotter n°. 6. BUITENLANDSCHE HERIGTEN. IV «2KB, Aft" ES. LONDEN 23 October. Van dc verschillende 'plaat'sfen langs onze kusten ontvangt men treu rige herigten omtrent den zwaren storm die dezer dagen heeft gewoed. Op verscheidene plaatsen beeft de storm geduchte schade aangcrigt, vooral by Dniris, waar eene groote vloot geankerd lag. Twee schepen zijn gezonken. Een derde sloeg van zijne ankers, dreef tegen een paar andere vaartuigen aan en zonk. Bij Somhport had een treurig ongeval plaats. Een groot Amerikaansch schip werd de rivier ingesleept, maar de kapitein en de loods oordeelden het raadzaam weder zee le kiezen. Het schip dreef echter door wind cn stroom op de llorsebank, en hoewel deze bank slechts op vier j mijl afslands van Souhtport ligt, hadden de reddingbooten 4j uur werk eer zij het wrak bereikten. Slechts 17 van dc 23 opvarenden konden worden gered. Uit Shields wordt berigt, dat een aantal kolenschepen Zaturdag waren uitgezeildniettegenstaande admiraal Fitzroy de stormsignalen had doen hijsclien. Zij hebben hunne onvoorzigtigheid duur geboet en indien de storm uit zee had gewaaid, zou het strand zeker met wrakken bezaaid zijn geweest. Een aantal schepen heeft echter groote schade bcloopen en verscheidene zijn vergaan of omgeslagen. Bij liet eiland Wight zijn twee

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1