LEVIESEHE €0 ERA AT. 1862. VRIJDAG 24 OCTOBER. rfS&r' N". 128. UMmj De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Znturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNKMAiVDSCHE BKDIftTEY LEY DEN 23 October. Bij kon. besluit van 19 Oct. zijn benoemd: lot officier van justitie bij de arrond.-regtbank Ie Hoorn de lieer mr. L- Eyssonius Wichers, thans substi tuut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank alhier; en tot substituut-, officier van justitie- bvj de arrond.-regtbank alhier de lieer mr. R. T. Bijleveld, thans substituut-griffier bij de «rrond.-reglbaiik te Rotterdam. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de lieer J. L. A. Deseriine in zijne betrekking van stads-chirurgjjn gecontinueerd. Aan den beer tnr. J. T. Buys werd. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Gelijk eervol ontslag werd, op zijn verzoek, verleend aan den beer dr. G. Salomon, als stadsvroedmeestef en praelector in de verloskunde. Door den raad is besloten bet commissariaat van liet Delfische en llaagsclie scliuileiiveer voorloopig onvervuld te laten. Sedert onze laatste opgave is liet munt- en penningkabinet der hooge- scliool onder anderen vermeerderd Door den lieer C. de Grjjs te Emoi in China, thans op reis met liet Nederlandsclt gezantschap naar Peking, met een kistje inhoudende een aan tal niuuleii van ChinaJapanFormosa Aniiam of Cocliiucliina en TibeL of Mongolië. De oudste dezer munten eenc van bijzondere grootte, zvvaarle en zonderlingen vorm, zoude, indien zij echt ware, (ons exemplaar is ongetwijfeld een kunstig nagemaakt stuk) niet later dan 2800 jaren voor Christus geboorte vervaardigd zijn. De in ouderdom volgende, zeker echte, munt, daglcekenl uit liet tijdvak: 176—159 jaren vóór Christus. Hieraan sluiten zich een groot aantal andere aan, die na Christus geboorte vervaardigd zijn en in bet geheel loopen tot het regeringstijdvak van den laatst overleden keizer, zijnde: 1851 1801. Alles te zamen ontving het kabinet meer dan 100 stuks, die de reeksen der Cliinescbe, Japansche en Cochiiichincsche munten, welke zich daarin reeds bevondenbelangrijk aanvulden terwijl die van Formosa en Tibet of Mongolië in gelreele leemten voorzagen. Ten slotte moeten wij nog vermelden een-zeer fraai uitgevoerd miintbillet van 500 cash, uitgegeven in 1'857 (twééde maand). De verzameling papieren munt van lief kabinet is reeds zeer talrijk. Jl»r. mr. Paspoort van Grijpskerke, oud lid der eerste kamer van de sta- ten-generaalzond uit Oost-Souburg eene uiterst zeldzame munt (er zijn slechts 3 exemplaren bekend) van Deventer, met het jaartal MCCCCLXVI, beschreven en afgebeeld in bel werk, getiteld: De munten van Overijssel sedert de vroegste tijden tol aan de Pacificatie van Gend, (Haarlem 1854) pi. XII. N°. 17. De Ned. zaakgelastigde te Koppenhagen, mr. W. F. Rocliussen, zond een volledig stel van de nieuwe Deensche YV. I. koloniale munten; stukken van keurige gravure, ten getale van vier zilveren en e'e'n bronzen. Hel stuk van 10 cents of T'i, dollar heeft op de voorzijde de afbeelding van eenige suiker- rietstengels; de overige zilveren munten dragen 's konings beeldleuis. Het centstuk vertoont het rijkswapen. Al de omschriften zijn in hel Deensch. Verder de medaille tol herinnering van liet afbranden en den herbouw van het prachtige slot Frcdcriksborgop uitstekende wijze vervaardigd door den graveur Sclimahifeld. Op de voorzijde ziet men de bouwvallen, zoo als die zich op den 17den December 1859 vertoonden. Omschrift 1 luer sank dit slot, o Fredrik, met dels minder. Op dc keerzijde aanschouwt men het op 6 October 1861 volkomen her bouwde kasteel. Omschrift Nu reise folk och drot i kjaerighed dels tinder! d. i. In vlammen zonk dit slot, o Frederik, met zijne herinneringen Nu doen volk en koning zijne linnen in liefde herrijzen. Van den lieer Hnlzenbos, consul-generaal der Nederlanden in Portugal, ,1e Lissabon, ontving het kabinet gouden en zilveren munten van Z. M. Lo- dewijk I, koning van Portugal en Algarvie, in het tegenwoordige jaar 1862 geslagen. Van jhr. mr. de Jonge van Ellcmeet, oud-lid der eerste kamer van de slaten-generaalenz. een honderdtal stuks, zoo van goud en zilver als van biljoen en koper, waaronder eenige Nederlatidsche en Dnitsche medailles. Merkwaardig is een zeldzaam voorkomend zilveren exemplaar der medaille (van Loon, IV, 237, N°. 1) geslagen op den twist over den aanvang der 18e eeuw. Verder de zilveren legpenning van Zeeland, op de onderhande lingen over den Munsterschen vrede (van Loon 11, 306, N°. 3); de dub bele vroedschapspenning van 's Bosch van 1785; Dnitsche zilveren medail les op de krooning van keizer Matthias 1 en zijne gemalin, te Frankfort in 1612; op liet innemen van Groot-Waradijn in 1692; verder eene grootc met email voorziene Zweedsclie medaille ter eere van Gustaaf Adolf en zijne gemalin Ulrica Eleonora; eindelijk een aantal munten van Nederland, Belgiö, Engeland, Schotland, Ierland, Duilschland, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Spanje, enz. De heer Manoel Bernardo Lopes Fernandes, lid van de kon. akademic te Lissabon en schrijver van het beroemde werk over de Portugesche munten, te Lissabon in 1857 uitgegeven zond na het ontvangen van de Notice sui te Cabinet Numisrnatiqu'e de VUniversité de Legde, (zie Revile de la Numismatique) ten geschenke eenige zeldzame munten van oudere Porttt- gesehc koningen (waaronder realen van koning Sebastiaan); verder geld stukken, geslagen voor dc Azorische eilanden, voor Angola, voor Mozam bique en 'voor Brazilië. De wis- en natuurkundige afdceling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam, zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. De 23 jarige dienstmaagd van den landbouwer A. Dobbe, onder Voor schoten, was Zondag II. naar Wassenaar vertrokken, teil einde aldaar liet zilveren bruiloftsfeest van hare ouders te vieren, met verlof tot Maandag avond te mogen uitblijven. Zondag nacht keerde zij echter reeds van Was senaar terug, door haren broeder vergezeld tol aan den spoorweg. Toen zij echter Maandag avond nog niet in hare dienst verschenen was, werd den anderen morgen naar haar onderzoek gedaan, ten gevolge waarvan des namiddags haar lijk in het water langs den spoorweg gevonden werd. Daar zij den spoorweg had gekozen en sommige kleine bruggen langs dien weg slechts uil een paar leggers bestaan is zij zeker, daarvan onkundig, en door de duisternis misleid aldus jammerlijk omgekomen. He inspecteur van dc geneeskundige dienst der landmagt heeft alle genees- en heelkundigendie genegen zijn om zich als officier van gezond heid der 3Je kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de West-Indien voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren te verbinden, verwittigd, dat zij zich vóór 30 November aanst.bij verzoekschrift, bij hem inspecteur, aan zijn bureau te 's Gravenbage moeten aanmelden. Ver dere bijzonderheden worden door de Staatscourant van heden medegedeeld. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wet op het lager onder wijs van 8S,C" tot den 21stfn October door de commissie in Zuidholland afge nomen, wordt door den schoolopziener o. a. hel volgende medegedeeld: Wat de cijfers betreft, is dit de uilslag geweest: A. In de vakken van liet gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candidaten 42) toege laten 16, afgewezen 26; hoofdonderwijzeressen (cand. 2) afgew 2; hulp onderwijzers (cand. 50) loegel. 34, afgew. 16; hulponderwijzeressen (cand. 23) loegel. 13, afgew. 10. D. hl de vakken van liet meer uitgebreid lager onderwijs: a. Noor bet onderwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 34) loegel. 10, afgew. 24; onderwijzeressen (cand. 16) loegel. 7, afgew. 9. In de En- gelsclie taal: onderwijzers (cand. 6) toegel. 2, afgew. 4; onderwijzeressen (cand. 14) loegel. 10afgew. 4. In de lloogduitsche taal: onderwijzers (cand. 5) toegel. 1, afgew. 4; onderwijzeressen (cand. 5) toegel. 3, afgew. 2. b. Voor het onderwijs in de beginselen der wiskunde: onderjvijzers (cand. 20) loegel. 11, afgew. 9. c. Voor het onderwijs in hel teekenen: onderwijzers (cand. 2) foegel. 2; onderwijzeressen (cand. 1) loegel. 1. d. Voor het onder wijs in de gymnastiek: onderwijzers (cand. 2) afgew. 2. e. Voor het onder wijs in de handwerken voor meisjes: onderwijzeressen (cand. 6) toegel. 5, afgew. 1. 6'. Voor hel verder voortgezet onderwijs, volgens art. 72 der Wel o. lil de Fransche taal: onderwijzers (cand. 2) loegel. 2. b. In de Engel- taal: onderwijzers (cand. 2) toegel. 1, afgew. 1. c. In de lloogduitsche taalonderwijzers (cand. 3) loegel. 3. Men verneemt dat liet hoofdbestuur der vereeniging het metalen Kruis besloten heeft, op 1°. Augustus 1803, bij gelegenheid van de 50ste verjaring van liet herstel onzer onafhankelijkheid, te 's Gravenhage en te Rotterdam eene algemeene reünie te houden van al de afdeelingen der vereeniging. Te Rotterdam had eergisteren bij hel lossen van een schip aan de Boompjes een vreeselijk ongeluk plaats. Men gebruikte daartoe eene stoom machine, die in eene aak of vlot was geplaatst, en daar de machiiiMt door ziekte afwezig was, werd de zorg voor de machine opgedragen aan 2 jon gelingen, de een 19, de ander 14 jaren oud. De jongste dier twee ge raakte bij toeval lusschen een rad, waarmede hij eenige malen werd rond geslingerd en daarbij de beide beenen brak en eene diepe en gevaarlijke wonde aan hel hoofd en andere kneuzingen bekwam. Er bestaat geen hoop op levensbehoud. Op den middag van dien dag is bij het on weder, dat toen in deze streken plaats had, de bliksem geslagen in een schoorsteen van het pand van den heer Hulstkamp, aan den Boercnsteiger aldaar. De schoorsteen is

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1