Per Telegraaf. Men kan bijna met zekerheid berekenen, dat de tentoonstelling met een aanmerkelijk tekort zal sluiten. In 1851 bedroeg de ontvangst gemid deld per dag 3.004 en in het tegenwoordige jaar slechts 2639 Neemt men hierbij in aanmerking, dat de kosten dit jaar veel aanzienlijker zijn geweest, dan verkrijgt men een Ie kort van p. m. 50,000 terwijl daar entegen de vorige tentoonstelling een batig saldo van 186,000 opleverde. Te Rochdale is, terwijl op de derde verdieping van een pakhuis eene verkooping werd gehouden, de vloer plotseling ingestortten gevolge waar van vele koopers en goederen tot in de beneden-verdieping vielen3 perso- I nen verloren bij dit ongeluk het leven en verscheiden anderen werden in meerdere of mindere mate gekwetst. Geriglen uit Shanghai van 14 Sept. meldendat de opstandelingen die stad krachtig hebben aangevallen, maar met groot verlies zijn teruggeslagen. De noordelijke gewesten worden door de cholera geteisterd; dientengevolge stond de handel te Shanghai stil. Prins Kung was door de cholera aan getast. FRANKRIJK. PARIJS, 19 October. De heer Dronin de Lhuys heeft in eene circulaire kennis gegeven van zijn optreden als minister van buiten), zaken aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland. De in 's keizers brief van 20 Mei jl. aange duide staatkunde, zegt de circulaire, is niet veranderd. Zjj blijft met dezelfde gezindheid als vroeger bezield jegens de beide zakenwaaraan zij vroeger in gelijke mate blijken van zorgvuldigheid heeft gegeven. 1 's Keizers regering, zoo besluit de circulaire, zal aan het in Italië onder nomen werk van verzoening blijven arbeiden zonder moedeloosheid en zon der ongeduld, in het besef van de grootheid en moeijeljjkheid der taak. Door den keizer is aan den heer Thouvenelbij zijn aftreden, het volgende schrijven gerigt: ln het belang zelf der staatkunde van verzoe ning, welke gij op zoo eervolle wijze gediend hebt, heb ik u als minister van buiten), zaken moeten doen vervangen. Maar ik stel er prijs op u te zeggen dat mijne achting jegens en mijn vertrouwen in u in geencn deele veranderd zijn. Ik ben overtuigd dat, welke stelling gij ook moogt inne men, ik alljjd op uwe ervaring en trouw zal kunnen rekenen. Ik verzoek u in mijne opregte vriendschap te gelooven. De Moniteur beval de benoeming van den lieer de la Tour d'Anvcrgne tot gezant Ie Rome. Voorts heeft de keizer benoemd tot gevolmagtigde ministers: te Berlijn, den heer de Talleyrand; te Turyn, den heer de Sarii- ges; te 'sHage, den heer Baudin; te Stockholm, den heer Fournier. Genoemd blad geeft ook verslag van een feestmaaldat gisteren avond in de zalen van de nieuwe Docks heeft plaats gehad ter inwijding van de onderneming der Indisch-Chinesche paketvaart. Ongeveer 300 gasten waren tegenwoordig. De minister van tinantiën hield bij die gelegenheid eene uit gebreide redevoering. Hij zeide, dat het hem genoegen deed de Messageries dien oorspronkelijken naam te zien behouden, en daaraan een nieuwen glans schenken, door de nieuwe lijnen welke geopend waren. De Indisch-Chine sche lijn zal 100,000 mijlen per jaar doorloopen; zij zal de Fransche vlag naar de verst verwjjderde oorden voeren en aldaar de beschaving verbreiden. Van dien dag af zal de Fransche invloed zich doen gelden in streken, waar hij thans onbekend is. Laat ons hopendat de grootsche onderneming van de doorgraving der landengte van Suez haar doel bereike, waardoor eene regtstreeksche verbinding zal worden tot stand gebragt en Marseille verheven tol de prachtige hoofdstad van den handel met de Midaellaudsche zee. De Fransche handel met het verre Oosten vertegenwoordigt thans reeds eene waarde van 500 miilioen. In 1852 bedroeg de handelsbeweging in de haven van Marseille twee miilioen tonthans is dit cijfer driemaal grooter. De welvaart, welke zich allerwege doet kennen, zal intusschen nog vermeer deren. De naauwelijks aangelegde havens blijken reeds te klein te zijn voor den toenemeuden handel. De minister eindigde zijne redevoering met de verzekering, dat de keizer, die alle groole ondernemingen op prijs stelt, ook deze in zijne bescherming zal nemen. Als een bewijs van zijne inge nomenheid had hij den ingenieur de la Coux lol officier, en den heer Coulel die de nieuwe dienst had georganiseerd, tot ridder der orde van het Legioen van eer benoemd. Berigten uit Vera-Cruz melden dat de Fransche troepen te Orizaba het uit Vera-Cruz afgezonden convooi geld en leeftogt, welks uitblijven onge rustheid had veroorzaakt, na eene door den slechten staat der wegen ver oorzaakte vertraging ontvangen haddenen dat de generaal Zaragozade bevelhebber van het hoofdcorps der Mexicaaische legermagt, te Puebla aan eene koortsziekte overleden en niet, gelijk men gemeld had, door zijne sol daten vermoord was. In de nabijheid van Havre zijn twee schepen, namelijk de driemast bark Juanita en het stoomschip Hambourgtegen elkander gevarenmet liet gevolg, dat de Juanita aanmerkelijke schade bekwam en de Hambourg binnen 5 minuten was gezonken. 9 personen der bemanning en 6 of 8 pas sagiers zijn daarbij omgekomen. ITALIË. Dit de redeneringen der ministeriele dagbladen van Turyn kan men opmaken, dat de heer Ratazzi het voornemen heeft om aan het bewind te blijvenen indien hij bij de kamer van afgevaardigden sterke tegenkanting vond, des noods tot ontbinding der kamer over te gaan. De beriglgever der Ind. Beige te Turyn wil weten dat de heer Ratazzi eene meer onaf hankelijke houding tegenover Frankrijk wil aannemen. F 55 FISSEN. BERLIJN, 17 October. Volgens de Elberf. Ztg. moet er in het kabinet eene alles behalve vol maakte eensgezindheid heerschen. Zelfs de heer von Roon moet maar half met von Bisinarck ingenomen zijnen de koning zou zijn leedwezen te kennen gegeven hebbendat de zaak een weinig te ver gedreven was. De hand der regering drukt loodzwaar op de dagbladen. Dagelijks wor den er in beslag genomen. Volgens de Kreuzzeit. heeft de koning, bij gelegenheid dat hem dezer dagen een adres, houdende betuiging van gehechtheid, door eene deputatie werd aangeboden, o. a. het volgende geantwoord: Ik wil de staatsregelingjj ongeschonden handhaven; maar het is ook mjjn onwrikbaar besluit en vastej wil, de van mijne voorvaderen overgenomene kroon en de daaraan verbon dene constitutioneele reglen ongeschonden te handhaven. Dit is noodig in het belang mijns volks. En daartoe behoort, even als tot bescherming der bovengenoemde goederen, een vast aaneengesloten slaand leger, en niet een zoogenaamd volksleger, dat, gelijk een Pruis niet geschroomd heeft te zeg gen, achter het parlement moest staan. Ik heb vast besloten, niets meer af te staan van mijne regten. Zegt dat aan uwe lastgevers. Gij weet nu en hoort hoe ik hierover denk. Een ieder zorge dat deze zienswijze ver der verbreid worde en ondersteuning vinde. Uit alle oorden des lands wordt berigt ontvangen dat men aan de liberale afgevaardigden eene feestelijke ontvangst in hunne woonplaatsen be reidt, en slechts zelden heeft zich de openbare meeuing zoo krachtig en eenstemmig geuit, als thans met dc goedkeuring van de houding van hel huis van afgevaardigden het geval is. Te Kuslrin staat tegenwoordig voor den jury leregl een werkman, Carl Maasch genaamd, beschuldigd van niet minder dan 13 moorden begaan en eenige honderden diefstallen gepleegd te hebben. Die misdadiger is 42 jaren oud. Uit Stuttgart meldt men hel volgende: Een treurig gerucht is door het geheele land verspreid. Onlangs moet een onschuldig veroordeelde ter dood gebragt zijn. De ware misdadiger zou dit voor eenige dagen op zjjn sterfbed beleden hebben. De geëxecuteerde heeft nog, op hel schavot en tegenover de guilioline staande, zijne onschuld bezworen en ieder, die den loop van het regtsgeding gevolgd heeft, meende dat de man gratie zou heb ben gekregen. Dit is echter niet gebeurd. Wordt dit berigt bevestigd, dan zal de doodstraf, die bij ons afgeschaft was en eerst onder het ministerie Linden weder ingevoerd is, voorlaan nagenoeg onmogelijk worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 October. In de heden gehouden zitting van hel huis der afgevaardigden heeft dc minister van finantiën, de lieer von Plener, een nieuw wels-oniwerp in gediend houdende eene driejarige verhooging van de directe belastingen gegrond op de vroeger ingetrokken voorstellen. De minister heeft daarbij een overzigt gegeven van den tegenwoordigen finantiëlen toestand. Het tekort voor 1862 zal 25 miilioen minder bedragen dan verwacht werd, en het jaar 1863 wordt ingetreden met 22 miilioen in kas; derhalve behoeft men naar geene verdere middelen tol dekking van het tekort om te zien, wanneer de verhooging van belastingen en de bank-acte worden aangenomen. De geweldenarijen der roovers op het platteland van Hongarije duren steeds voort. De Magyar Satjoeen te Peslh verschijnend blad, bevat een brief, door een ingezeten van Sarsseg aan een industriëel te Pesth gerigt, waarin hij diens raad en hulp inroept in zijne hoogst benarde omstandig heden. Voor een paar weken was een broeder van den schrjjver door de roovers uit zijne woning gesleurd en door vijf geweerschoten gedood; hg liet vier minderjarige weezen na, en de schrijver van den brief verkeerde in doodelijken angst, daar de roovers hadden verklaard, dat ook hij en nog drie andere personen binnen weinige dagen zoudeii gedood worden. TURYN, 2L October. De Gasz. di Tor. bespreekt de circulaire van den heer Drouin de Lhuys, en verklaart dat er geene verandering is gekomen in de staatkunde zoo als die geschetst is in 's keizers brief aan den heer Thouvenel; het blad haalt eenige regelen uit dien brief aan, ten bewijze dat hij niet ongustig is voor Italië. De Italia gelooft niet dat keizer Napo leon den weg naar Rome voor de Italianen wil sluiten. De keizer wil mis schien tijd winnenom het een of ander plan dal in zijnen geest rijpt tot uitvoering te brengen. De toestand van Garibaldi baart steeds zorg. PARIJS, 21 October. De Moniteur meldt dat Mehemed-Djemil-bey gis teren zijne geloofsbrieven als gezant der Verhevene Porie aan den keizer heeft overgegeven. In zijne toespraak zeide de gezant, dat hel des Sultans vurig verlangen is de vriendschapsbetrekkingen tusschen de twee rijken meer en meer te bestendigen. De keizer dankte in zijn antwoord den ge zant voor deze verklaring, en voegde er bij, dat hij, sedert ife troonsbestij ging van den tegenwoordigen Sultanaltoos met een levendige belangstel ling diens handelingen had gadegeslagen, en dat hij de door dien vorst ondernomen hervormingen toejuicht. Tol vertegenwoordigers van Frankrijk zijn benoemd: in België de heer Malaret; in Hanover de heer Ferrière Levager. STADS - HEKIUTEI. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 23slen October 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Adres van den stads-chirurgijn J. L. A. Desertine, om continuatie in zijne betrekking. 2°. Verzoek van mr. J. T. Buys, om ontslag als lid der plaatselijke school commissie. 3°. Adres van dr. G. Salomon, om ontslag als stads-vroedmeester en prae- lector in de verloskunde. 4°. Adres van J. H. Zitman, om continuatie van de leverantie van boeken, kaarten enz. voor de openbare lagere scholen, en adres van P. Engels, D. J. Couvée en R. van Baak, tegen de inwilliging van dit verzoek. 5°. Adres van D. van Leeuwen, om continuatie van de leverantie van het rivierzand. 6°. Voordragl omtrent de onderhandsche verhuring van lokalen op hel raadhuis. 7°. Voordragt betreffende het commissariaat van het Delftsche en Haagsche schuitenveer. 8°. Adres van H. van Cazant, tot onderhandsche verpachting van het schoonhouden der Beestenmarkt. 9°. Adres van A. J. Wetrens, tot het gebruik van de Stads-Gehoorzaal. 10°. Voordragt tot uitbetaling der gewone gratificatie aan don Claviger van hel Stedelijk Gymnasium.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3