L I] Y ItS (II CII YEA IT. 1862. VRIJDAG 17 OCTOBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BiSMENLANPSCHE BEItlftTEN.J LEYDEN16 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn, met 19 stemmen tegen 1 slem, goedgekeurd de grondslagen waarop de ontbinding der bestaande overeenkomst met liet rijk, ten opzigte van het stedelijk ziekenhuis, kan plaats hebben, over welke grondslagen bh. curatoren der hoogeschool, daar- loe gemagligd zijn overeengekomen met eene commissie uit den raad daar toe den 25,,c" Juljj 1861 benoemd. Deze voor de gemeente zoo gewigtige quaestie is dus weder eene schrede nader tot hare oplossing gebragt. Op de adressen van de hh. Bahlmann c. s. om tegemoetkoming in geledene schade op den 13dpn September II., is door den raad afwijzend beschikt. De motiven waarop dit besluit is genomen, zullen, volgens het in den raad uitgedrukte verlangen, opgenomen worden in het verslag der handelingen van den raad. Tot commies bij de plaatselijke belastingen is benoemd S. Nicuwcnburg, thans adsislenl commies-portier. Naar wij vernemen bestaal het plan om van het 20-tal jeugdige Ja panners, die binnen eenigen lijd hier te lande worden verwacht/«Pm-tot eenig wetenschappelijk vak te worden opgeleid er 4 of 5 aan de zorg van prof. Hoffmann alhier toe te vertrouwenten einde hennaarmate hunner neiging, een uitgebreid akadcmisch onderwijs te doen genieten. Allerwcge vertoont zich, bij eene bijzonder zachte temperatuur, nog eene buitengewone groeizaamheid. Er zijn heesters en vaste planten die op nieuw bloemen dragen en op vele plaatsen prijken de aarbeziën met bloem en vrucht te gelijk. Natuurlijk zijn de vruchten weinig en klein. Naar wij vernemen, zegt de Arnh. C.. zou bij onze regering het plan bestaan om, in vereeniging met Engeland, eene flotille uit te rusten, ten einde aan de verontrustende zeeroovcrij in de Indische wateren paal en perk te stellen. Onder de gemeente Abbenbroek heeft eergisteren een zware brand gewoed. Een buis met schuur, toebchoorende aan D. Ileileman, is geheel in de ascli gelegd, liijna de geheele inboedel en eene aanzienlijke hoe veelheid hooi werden mede ecu prooi der vlammen. In deze week zou een aanzienlijk ingezeten te Amsterdam zijn 50-jarig huwelijksfeest vierenwaarbij men hoopte op de tegenwoordigheid van een zoon, die 21 jaren geleden naar Oosl-Indië vertrok en wiens terugkomst reeds was aangekondigd. Hij is teruggekomen; maar naar men verneemt in krankzinnigen toestand, die een maand geleden hem op zijne terugreis overkwam. Naar men nil Enschedé meldt, loopt aldaar het gerucht dal de tegen woordige burgemeester, die in de weinige maanden dal hij aan het hoofd van hel bestuur stond, zich de algenteene achting heeft welen te verwerven, zijn ontslag bij de regering beeft ingediend. Men verdiept zich in gissingen wal hiervan de oorzaak kan zijn. Zoo veel is zeker, dal hij steeds met den meesten ijver het verkrijgen van eenige nieuwe uitwegen, eene algemeen erkende behoefte, heeft voorgestaan, en nadat in eenige achtereenvolgende raadsvergaderingen dal punt breedvoerig behandeld en eindelijk lot den aan leg van twee nieuwe wegen besloten was, is men plotseling op dat besluit teruggekomen. Vruchteloos is dus al de moeite van den burgemeester, die dagen en weken met opmetingen en rooijingen heeft doorgehragt; vruchteloos de adressen bij de hooge regering ingediend; vruchteloos heeft men zoo veien die nog vóór den winter onder dak hadden kunnen zijn lot een volgend jaar doen wachten. Tc Winschoten had Zaturdag II. een treurig ongeval plaats. Bij den aanbouw van een buis zijn 13 spanten, die waarschijnlijk niet stevig genoeg bevestigd waren, omgeslagen, waarbij twee timmerlieden ernstige verwon dingen hebben bekomen. Een hunner is zoo zwaar aan de borst gekwetst dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Uit Paramaribo meldt men dat de lib. Cateati van Rosevelt, chef van hel bouwdepartement, en Rozenberg een togt naar Boven-Suriname hebben gemaakt, ten einde onderzoek naar het bestaan van goud-erts in die streken te doen. Nadat zij onderscheidene punten onderzocht hadden was door hen in Victoria goud-erts ontdekt. Met de schoener Anna was hel berigt nader bevestigd dat op Curasao zeer kwaadaardige pokken hecrschen, die vele slagloffers maken. De ziekte moet, naar men zegt, ingevoerd zijn door een vaartuig, waarop een lijder zich bevond en waarlegen geene voorbehoedende maatregelen waren genomen. Bij de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van het Vldc hoofdstuk der staalsbegrooling voor 1863 Marineheeft men den wensch uitgedrukt om nader met de plannen des ministersook in verband met de voorgedragen wet tot verhooging van hoofdstuk VII1 der staalsbegrooling voor 1862, bekend te worden gemaakt. Op bladz. 4 der memorie van toe lichting, zeide men, geeft hij te kennen, dat hij, bij hel vernemen der gebeurtenissen in. Noord-Amerikalast gegeven heeft tot het staken van den bouw aan die schepen, wier staat van vordering zoodanig was, dat zij in de eerste plaats tot eene vervorming in gepantserde schepen in aanmerking konden komenen dat hij met den bouw der overige schepen heeft laten voortgaan. Men kon dit besluit niet anders dan goedkeuren. In den moeijelijkcn tweestrijd, waarin de regering zich moet bevonden hebben, beval eene afwachtende houding zich van zelf aan. Maar nu is liet met die houding in strijd wat de minister verder zegt, dat bevelen gegeven zijn om met de vervorming van het stoomfregat de Rui/ter en van de drijvende batterij Jupiter een aanvang te maken, en wel de eerste tot stoombatterij. Daardoor is toch vooruitgeloopen op het besluit der kamer wegens hel voor stel tot pantsering, en een eerste stap gedaan om een der groote schepen onzer vloot voor elke andere bestemming dau de verdediging onzer zeegaten onbruikbaar te maken. Men had met het afzagen van de Jupiter niet moeten beginnenzonder dal door de volksvertegenwoordiging omtrent de njéuwe denkbeelden des ministers eenige uitspraak vvare gedaan. En welke zijn die denkbeelden? Zoover men dit uit de thans overgelegde stukken kan opmaken, wil de minister allengs al de groote schepen onzer vloot vervormen en daarvoor panlserplaten opleggen of wel daaraan de pantsering doen aanbrengen. Al onze kracht zal dus worden besleed om gepantserde schepen voor de verdediging onzer zeegalen te verkrijgen. Verscheidene leden wilden dat stelsel niet reglstrecks veroordcelenmaar toch op de ge volgen wijzen, die daaruit onvermijdelijk moeten voortvloeiden. Die gevol gen zullen zijn, dal binnen weinige jaren onze geheele vloot, behalve wat wij in lndie bezitten, vervormd zal zijn in gepantserde schepen, misschien geschikt om onze zeegaten te verdedigen, maar niet om buitengaats te ko men of verre zeereizen te doen. De onmogelijkheid zal daardoor worden geboren om uil onze vloot schepen van grooler charter te bestemmen voor Venen spóedigen logt naar lndië; voor het verloonen van onze vlag op een of ander punt, waar hel belang des handels of dat der staatkunde dit ver- cischten voor de oefening van ons scheepsvolk. Kan dit onder onze om standigheden een goed stelsel zijn? Bij de overweging van het IX110 hoofdstuk Koloniënwaren er in drie der afdeelingen ledendie het vraagstuk over het meer of minder vertrou wenin het staatkundig beleid van den tegenwoordigen minister van kolo niën te stellen, ter sprake bragteii. Zij deden daarbij hulde aan het regl- schapen karakter van dien minister, maar verklaarden desniettemin dat zijne handelingen en genoegzaam gebleken bedoelingen hun voortdurend ernstige bezorgdheid of huivering om hem te ondersteunen, inboezemde. Met name wezen zij op de weifelende houding, door hem met opzigt tot hel besluit van 12 Maart jl. betreffende de Delftsche akademie aangenomen; op de wijze, waarop hij de wetsvoorstellen betrekkelijk de emancipatie der slaven in de W. 1. koloniën en de daarin oorspronkelijk voorkomende bepalingen we gens de immigratie van vreetilde arbeiders verdedigd had; en vooral ook op de van zijn departement uitgegane wet wegens de particuliere cultuur-onder nemingen in Neder!, lndië. Dat wetsvoorstel droeg, zoo zij beweerden, blijken, dal de tegenwoordige minister, in strijd met art. 56 van het In dische regeringsreglement, ondermijning van het gouvernements-cultiiurstclsel beoogde. Een veel grooler aantal leden vereenigde zich geenszins met dit ongunstig oordcel over hel staatsbeleid van den minister van koloniën. Voor zoover dat oordeel op de cultuurwet steunde, kon hel niet anders dan als voorbarig worden beschouwd. Zoolang het onderzoek van die wet niet was afgeloopen, kon niemand met volkomene zekerheid zeggen, of zij inderdaad eene verkeerde strekking bad. Overigens moest het bevreemden, dat men op hetzelfde oogenblikwaarop uien aan de eerlijkheid van den minister volkomen regt liet wedervaren, wantrouwen in zijne handelingen of bedoe lingen liet doorblinken. Hij was lid van een kabinet, waarin mannen ge zeten waren, die lot de voormalige koloniale oppositie hadden behoord, wier leus steeds geweest was, om niet met overhaasting, maar met de meest mogelijke behoedzaamheid verbetering in den toestand van Ned. lndië te brengen. Die ambtgenooten van den minister zouden, indien dit te pas niogt komen, hem in zijne vaart beteugelen, en een eerlijk man als hij zou niet doof zijn voor de waarschuwende slem zijner ambtgenooten. In de tweede plaats had de minister ten stelligste toegezegd, geene ingrijpende maatregelen omtrent het binnenlandsch beheer op Java te zullen nemen, geene daden van overwegend belang te zullen plegenzonder medewerking en toestemming der wetgevende magt. In liet verslag wordt voorts aangedrongen op liet antwoord op liet vijftal vragen naar aanleiding van het werk van den heer Money, betrekkelijk de vroegere flnanliële geschiedenis van Ned. lndië gedaan, en op de mededee- ling van den uitslag der gedachtenwisseliug over de afschaffing der eu|- tuurproccnlcn in Ned. lndië en de daarmede in verband staande vcrhoogiiig

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1