LEÏMCIIE COURANT. MAANDAG 13 OCTOBER. 1862. De Courant wordt Maandag, ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. a g' ci\ iT. 125. s. mtó'-l' De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 8INNENLANDSCÏIE BERK1TKN. LEYDËN, 11 October. De heer dr. J. M. Schram, tol hoogleeraar hij dc faculteit der geneeskunde aan onze hoogeschool benoemd, zal Vrijdag den dezer, des middags ten 12 ure, met het houden eener plegtige redevoering in de groote gehoor zaal van het akademie-gebouw zijne betrekking aanvaarden. In de gisteren gehouden vergadering van de maatschappij der Ned. let terkunde alhier is prof. R. Fruin als voorzitter herkozen en is tot bibliothecaris, tot de ek. algetneene vergaderinggekozen dr. W. Bisschop. De volksvoorlezingenvan wege hel alhier gevestigde departement der maatschappij lot Nut van 't Algemeen, zullen in de volgende week weder een aanvang nemen. Wij meenen daarop de aandacht te moeten vestigen, 1 daar lilt. commissarissen, met de leiding dezer zaak belast, naar wij verne men, het plan hebben gevormd daaraan eene uitbreiding te geven, door ten gerieve van hen die de lezingen bijwonen eenige lectuur beschikbaar te stel len of door andere gepaste middelen hen, voor dat de lezing begint, eenige oogcnblikken aangenaam bezig te houden. Deze maatregel zal, naar wij meenen, niet ongunstig werken en misschien nog menig een uitlokken lot de bijwoning der lezingen, waarvan de nuttige strekking, de verstandelijke ontwikkeling van het algemeen, door niemand zal ontkend worden, till, commissarissen, die zich beijveren om hier hel nuttige met het aangename te vereenigenmogen uit de opkomst van belangstellenden ziendat men hunne bemoegingen in deze op prijs stelt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 177 tol 188 personen. F.ergislercn had de tuinbaas Klumper, woonachtig te Voorburg, op de markt te Delft voor 12 een biggen gekocht. Wel voldaan over zijn koop, reed hij huiswaarts, toen hij, op den straatweg naar 's Hage een goed eind afgelegd hebbende, ontdekte dat zijn reismakker, dien hij in een tralie- mand achter zich had geplaatst, zijne gevangenis was onLvliigt en nergens meer te zien was. De tuinbaas keerde stadwaarts om van hel voorgeval lene hij de politie aangifte te doen, en verzoekt nu een ieder, die omtrent den deserteur narigten kan geven die aan het bureau van politie aldaar te willen doen toekomen. Tc Delft is Maandag II des avonds op de plaats van het gereformeerde weeshuis een zeer goed gekleed kind gevonden van het mannelijk geslacht naar gissing eene maand oud, waarbij een briefje met de woorden: »Grif- fermeert. Gerrit augegeven maar nog niet gedoopt." De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademic van wetenschap pen te Amsterdam zal aldaar overmorgen eene gewone vergadering houden. Op dien dag zal ook aldaar dc heer mr. J. T. Buys, benoemd tot hoog leeraar in de staatswetenschappen bij het Athenaeum illustre, zijne betrek king, door het houden eener openbare rede, aanvaarden. Aan de diaconie der lierv kerk te IIierden is door wijlen mevr. de douair. Sandberg van Esseuburg de som van ƒ2000, vrij van successiereglen, vermaakt. Ook de diaconie der Iterv. gemeente van Steduai heeft dezer dagen eene gift van ƒ500 ontvangen. Door den heer minister van biunenl zaken is, op voordragl van cura toren, tol directeur van de Tweulsche industrie- en handelschool benoemd de heer dr. J. A. van Deinse te Dordrecht. Voor de afrond.-regtbank te Almelo stond dezer dagen te regt de per soon van G. d. K. uil Wierden. beschuldigd van moedwillige mishandeling van den gemeente-veldwachter aldaar. De beklaagde, een warm voorstander van Garibaldien daarbij een weinig opgewonden door den sterken drank, kon als nud-uiilitair niet dulden, dat de groote bevrijder van Italië belas terd werd, waaruit een ernstige twist ontstond, welke ten gevolge had dat dc veldwachter geslagen werd. Het openbaar ministerie eischte ééne maand gevangenisstraf en veroordeeling in de kosten. De uitspraak zal in dc vol gende week plaats hebben. Te Groningen had eergisteren in de groote gehoorzaal van hel akade- mie gebouw de plegtige overdragt van het rectoraat der hoogeschool plaats. De aftredende rector, prof. H. C. van Hall, vermeldde eerst in de Latijn- sclic taal de lotgevallen der hoogeschool in het afgeloopen jaar en sprak daarna in de Nedcrlandsche taal eene redevoering uit over «liet voor den mcnsch verheffende van de beoefening der natuurkundige wetenschappen." De senaat der Groningsche hoogeschool heeft zich betreffende dc inge diende wels-ontwerpen omtrent de geneeskundige staatsregeling bij adres aan de tweede kamer gewend. De senaat verzoekt der kamer, dc zaak daarheen te leiden, dat geenc nieuwe regeling der voorwaarden ter verkrij ging der bevoegdheid van geneeskundige worde vastgesteld, dan te gelijk met of na de aangekondigde hervormingen van het hooger onderwijs. Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van hoofdst. WA •(justitie) der staatsbegrooting voor 1863, heeft men ophelderingen verlangd omtrent den stand der voorbereidende werkzaamheden tot herziening dier wetboeken, waarvan dc wijziging noodwendig aan de invoering der nieuwe reglerlijke organisatie, op 1 Sept. 1863 bepaald, ntoel voorafgaan. Ook wer den door verschillende leden onderwerpen van wetgeving opgenoemd, die min of meer spoedige voorziening eischen. Men wees op de noodzakelijkheid, zoo al niet van intrekking, althans van wijziging der Zondagswet, op grond van hare voortdurend onregelmatige en wel eens vexaloire handhaving; op (ie dringende behoefte aan regeling van het onderwerp der publieke verkoo- pingen, dal nog altijd door verouderde Fransche bepalingen wordt beheerscht; op de gebreken van de bestaande hypothecaire wetgeving. Verder herinnerde men de behoefte aan wettelijke voorzieningen ten opzigtc van de buitenlatid- sche naamlooze vennootschappenen de noodzakelijkheid der bij art. 150 der grondwet voorgeschreven wettelijke regeling omtrent de beslissing van ge schillen over bevoegdheid tusschen de administrative en de reglerlijke magt. Ook vroeg menhoe het gesteld was met het door de regering ingestelde onderzoek naar den feitelijken toestand der kloosters, welk onderzoek ten vorigen jare gezegd werd nog niet tot genoegzame rijpheid te zijn gekomen. Bij hel onderzoek van hoofdst. IV D (herv. eeredieust enz.) drongen vele leden aan op de ernstige overweging van het denkbeeld, om hel tegenwoor dig ten behoeve van elk kerkgenootschap uitgekeerd bedrag als een fixum te beschouwen, in voege als voor de evang.-luth. en hersteld evang.-luth. is aangenomen, mits altijd met zoodanig voorbehoud of onder zoodanige termen dat er nooit uil afgeleid kunne worden cenig regt op meer dan bij art. 168 al. 1 der grondwet sedert 1813 gewaarborgd is. Verscheidene leden verlang den te vernemen welke uitkomsten het hjj §3 van de jongste memorie van beantwoording toegezegd overleg heeft gehad. In strijd met de meening, welke de regering toen aankleefde, heeft sedert in de residentie de benoe ming van eencn Waalschen predikant plaats gehad, terwijl men te Leyden eenen anderen weg heeft gevolgd. Van het gebeurde aldaar wcnschte men nadere opheldering te erlangen. 's GRAVEN HAGE, 11 October. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: Ie Houten de heer W. 11. I). Broers, thans te Zuilen, zijnde dal ontvangkantoor vercenigd met dat te Maarssen; te OosterhesselenSlecn en Zweelo de heer W. A. D. van Groin, thans te Budel. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. heeft aan nff. J. D. C. baron van Heeckcren van YVassenaer, Zr. Ms. opperstalmeester, vergunning verleend tot hel aannemen der onder- scheidingsteekencn van groot-officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Van wesc H. K. H. mevr. prinses Marianne zijn dezer dagen aan de be- hoefligen te Voorburg kleedingstukken en levensmiddelen uitgereikt. Men zegt dat eene permanente commissie van toezigt over de landsgc- bouwen zal worden ingesteld, beslaande uit vijf leden, waarbij het presi dium zal gevoerd worden door den legenwoordigen landsbouwmecster, den lieer VV. N. Rose. De Ned. Iicrv. gemeente te Voorburg heeft een treffend verlies geleden door hel plotseling overlijden van haren leeraar, ds. Palyn. BU1TENLANDSGHK BKR1GTEN. JEW® K Ij a in sa. LONDEN. 9 October. De Garibaldi-vergadering, die men voornemens was op hel stadhuis al hier te houden, zal waarschijnlijk geen voortgang hebben. De lord-mayor heeft te kennen gegeven dat het thans, na de afgekondigde amnestie, min der noodig was blijken van sympathie voor Garibaldi te geven. Toen men daarop aanmerkte, dal de vergadering ook zou strekken om aan te dringen op de ontruiming van Rome door de Fransche troepen, antwoordde iiij, dal hij zich in zijne qualiteit moest onthouden van alles wal 's lands rege ring in moetjclijkheden met Frankrijk kon brengen. De Times laakt de Londensche regters, dal zij de leren, die Zondag II. wegens de ongeregeldheden in Hyde-Park werden gevangen genomenslechts tol geringe straffen, de meeste slechts lot kleine geldboeten, heeft veroor deeld. Het city-orgaan verzekert, dal dc gearresteerde Ieren allen veel geld in hunne zakken hadden, hetgeen bewijst, dat zij de werktuigen waren van rijke personen, zoodat de vernieuwing der ongeregeldheden door boete niet zal worden belet. Hier Ie lande is het berigt ontvangen, dat dc heer Limburg eencn logt dwars over het vaste land van Australië heeft gedhail en in welstand te Melbourne is terug gekomen met gunstige berigteu omtrent de natuurlijke gesteldheid van hel binnenland. Naar men uit Liverpool meldt is de voorraad ruwe katoen aldaar door belangrijken aanvoer uit Brilsch lndid aanmerkelijk vermeerderd. Dezer dagen heeft op de Londen- en Noordwester spoorwegbaan een locomotief in den tijd van 6 uren en 38 minuten met een exprestrein den 264 Engelsche mijlen langen weg van Holvhead naar Londen afgelegd en daarbij onderweg slechts aan drie stations in het geheel 21 minuten halt gehouden, om water en steenkolen in te nemen. Niet een enkel gedeelte der machine was te heet geworden. Op 20 J nnij is het schip Cubanamet kopererls van Caldera naar Swansea bestemd, door brand vernield. De bemanning, die zich in booten gered had, is eerst op 9 Julij door een ander vaartuig nabij de Falklands- eilauden gezien en opgenomen. De manschappen hadden zooveel geleden, dal twee hunner kort daarna overleden en aan verscheiden anderen te Port Stanley ledematen moesten worden afgezet. FHANHKIJ K. PARIJS, 9 October. Dc terugkomst des keizers uit Biarritz werd, zonderling genoeg, zoo wel door de voor- als door de tegenstanders der 11aliaansche eenheid met genoegen gezien. Beide partijen meenen dat de keizer nu spoedig lot eene oplossing der quaestic zal besluiten; natuurlijk dat ieder zich die beslissing I ais gunstig voor de zaak, die men voorstaat, beschouwt. Men mag echter aannemen dal de keizer nog weinig gezind is ooi den knoop door te hakken. De vice-admiraal Jurien de la Graiière is op 6 Sept. met liet fregat la Normandie te Vera-Cruz aangekomen en heeft het bevel over onze scheepsmagt in die wateren op zich genomen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1