eene sierlijke rede van den lieer mr. J. Messcherl van Vollenhoven, burge meester dezer stadwaarbij het hoofd van het stedelijk bestuur het nieuwe gebouw overgaf aan hh. curatoren van het athenaeum illustre. Nadat deze plegtige overgifte met toespraken aan allendie op onderscheidene wijze aan het athenaeum illustre verbonden zijn, had plaats gehad, trad als redenaar op de heer mr. H. J. Koenen, president-curator der doorl. school, die in fiksche trekken het onderscheid aantoonde tusschen het athenaeum gelijk het was in 1632 bij zijne opriglingen thans. Uit naam van de orde der professoren werd aan hel collegie van curatorenvoor de zorg en bc- moeijingen tot het verkrijgen van de verbeterde inrigling ten behoeve van hel onderwijsde diep gevoelde dank toegebragt door den hoogleeraar J. van Geuns. Ten slotte werd door den heer van der Pot, uil naam zij ner mede-studenten, het woord gerigt tot de bezorgeren der school en de hoogleeraren. Zalurdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. Simons, Vrolik, van Rees, van Hasselt, Snellen van Vollen hoven, Ermerins, Harling, van der Willigen, Storm BuysingBadon Ghy- benVerdam, Bierens de ilaan, Matthes, Buys Ballot, StamkarlBleeker, Oudemans, Elias, Donders, Brutel de la Rivière, Kaiser, von Baumhauer, van Breda, van Geuns en Maier, correspondent in N.-Indie. De secretaris deed mededeeliiig van ingekomen boekgeschenken, stukken en brieven, waaronder een schrijven van den hoogleeraar Pruys van der Hoe ven, verzoekende, aangezien hij den ouderdom van 70 jaren heeft bereikt, onder de rustende leden der akademie te worden opgenomen. Bij schrijven van den minister van binnen), zaken is aan de akademie de gewone lijde lijke verhooging van subsidie over den jare 1862. ten bedrage van ƒ147.40, toegestaan, zijnde ƒ100 voor de proeven betrekkelijk de paalwormen en het overige ter voldoening ceuer declaratie van den heer Conrad, wegens de onderzoekingen der verzakking te Nijmegen. Eene door den heer Brutel de Ia Rivière in der tijd ingezonden verhan deling zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomenen werd daartoe gesteld in handen der commissie voor redactie. Door den heer Bleeker was ingezonden eene bijdrage voor de verslager, en mededeelingen, over verschillende vischgeslaclUen. De heer Donders gaf eene bijdrage over pathogenic van het strabisme en zal later eene verhandeling over dit onderwerp voor de verslagen en mede deelingen aanbieden. De heer Kaiser legde over eenige afbeeldingen van de laatst verschenen komeet, den 22sten Julij te Florence ontdekt, vervaardigd aan het observa torium te Leyden; hij deed dit, omdat bij hem de vrees Bestaat, dat zij zeer laat of in het geheel niet zullen worden uitgegevendewijl de midde len (300 per jaar) aan het observatorium verstrekt, daartoe ontoereikend zijn. H(j lichtte die afbeeldingen toe door eene korte verklaring. De heer Stamkart wenschte dat de heer Kaiser z(jne verhandeling aan de akademie mogt afslaan; deze verklaarde zich hiertoe bereidmits de akademie die uiterlijk binnen 2 jaren het licht deed zien. De heer Snellen van Vollcnhoven deed eene korte mededeeliiig omtrent een zich in het museum te Leyden bevindend merkwaardig insect, waaraan door hem de naam is gegeven van Anlidoxon fulvicorne. Door den heer Donders werd, namens den heer Brondgeest, assistent aan het physiologisch laboratorium te Utrecht, der akademie aangeboden eene bijdrage voor de verslagen en mededeelingen, omtrent de door dezen uitge vonden wijze om de hartslagen te registreren. Hierna werd de vergade ring gesloicn. BÏJ1 T E N1, AX DSC H E BK)tl(. TE X ENGELAA I». LONDEN, 30 September. Te Liverpool zijn dezer dagen 50000 balen kaloen uil Indië aangevoerd. Er is nog eene hoeveelheid van 370,000 balen op weg naar Engeland. Door de politic-reglbank van Marlborough street zijn onderscheidene personen, die b(j gelegenheid van den strijd in Hyde-park, tusschen de voorstanders van Garibaldi en die van den Paus, zich tegen de openbare magt hadden verzet, tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld. Berigten uit New-York begrooten het verlies der noordelijken bij het jongste treilen op 6 a 10000 man. 13 hunner generaals zijn gekwetst en een gedood. De noordelijke troepen zijn thans op onderscheidene punlen den Potomac overgetiokken. De zuidelijken hebben bij den overtogl dier rivier al hunne gekwelsienop 300 na, ongehinderd overgebragt. Hun ver lies wordt begroot op 18 a 20000 man. Naar men zegt heeft de voormalige gezagvoerder van de Sumter, thans bevel voerende over de Alabama, onlangs op de hoogte van hel Flores- eiland, een koopvaardijschip der Vereenigdc Staten bemagtigd, na kort te voren vier walvischvaarders genomen en verbrand te hebben. CKANKKIJ H. PARIJS, 30 September. Men verzekert hier, dal er eene verdeeldheid is ontstaan onder de libe rale of regeringspartij in Mexico, en dat door een gedeelte dier pari ij de broeder van den generaal Doblado herwaarts is gezonden om de kroon van Mexico aan eenen nabestaande van den keizer aan te bieden. Drie linie schepende Eylau, de Imperial en de Finisterre, zijn den 23slcn Aug. met 2200 man troepen, in goeden gezoiulheidsioesiaiHlte Vera Cruz aan gekomen. Den 26stcn is de eerste kolonne van die troepen naar Orizaba vertrokken met een convooi, beslaande uit 54 wagens. Den l8te™ Sept. zijn de overige troepen mede naar Orizaba vertrokken. - De Fransche scheepsmagt in China heeft bevel naar Japan te gaan, ten einde de Fransche onderdanen aldaar te beschermen. Het dagblad La France zegt het volgende: Volgens de berigten, ons uit Turyn gewordenhebben al de Piemontesche bladen het wachtwoord ontvangen, om de openbaarmaking der stukken door den Moniteur te be schouwen als de voorbode voor de ontruiming van Rome. Dit wachtwoord nu heeft geenc andere strekking dan om de openbare opinie op het dwaal spoor te brengen; het rust op geen enkelen redelijken grond, op geen enkel officieel feit. Er wordt steeds eene groole waakzaamheid rondom den persoon des keizers in acht genomenwant op nieuw is de policie gewaarschuwd dat er verscheidene Italianen met kwade bedoelingen herwaarts op weg zijn. Men heeft hier ter stede ook weder billetten afgerukt, waarop stond: «leve de democratische en socialistische republiek." Onze gezant te Rome, de markies de Lavalette, is alhier aangekomen, Volgens sommige berigten uit Rome zou hij niet meer derwaarts terug keeren. Graaf von KisselefF, Russisch gezant alhier, heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag gekregen. De brief, waarbij hem dit ontslag werd verleend, was in vleijende bewoordingen verval. De maarschalk Pélissier wordt hier verwacht. Men zegt dat zijne woestheid uitermate toeneemt, en dat hij een ieder beleedigt, die met hem in aanraking komt, zoo dat het niet onmogelijk zou zijn dat hij ia een krankzinnigen-gesticht moest geplaatst worden. De Japansche gezanten zullen den 9dcn dezer naar Marseille vertrekken om aan boord van de Canada naar Alexandrië te gaan. Alhier zijn proeven genomen met eene uitvinding die, wanneer zij ge lukt, den ingezetenen genoegen zal doen. Het is een middel om het stuiven in de straten te voorkomen. Men strooit over de wegen eene substantie, voornamelijk beslaande uit chloor-calciumdat alle vochtigheid uit de lucht in zich opneemt en de wegeri in een staat houdt, die het ontstaan van stof verhindert. Eenige proeven in de Champs Elysées genomen zijn zeer goed gelukt de administratie zal die voortzetten voor dat er een bepaald besluit genomen wordt. - Het dagblad van Alengon meldt het volgende: De policie-agenlen heb ben eergisteren in onze stad eene vrij zonderlinge ontmoeting gehad die nl. van een grijsaard van 91 jarendie zich te voet van Laval naar Mons begaf, om er zijn vader te bezoeken, die 112 jaren oud is en in het oud mannenhuis is opgenomen. Onder weg zijn arm ontwricht hebbende be gaf hij zich bedaard naar het gasthuis om dien te doen zetten. Ilij verhaalde dat hij, tijdens den Russischen veldtogt krijgsgevangen gemaakt, 24 jaren in Siberië had doorgebragt. Hij is nog krachtig en geniet eene goede gezondheid. Van Constantine, in Algerie, wordt gemeld, dat aldaar den lS^n de zer een hevig oinveder heeft plaats gehad, gepaard met hagel en storm. In dat district is er aan de boomen geen spoor van vruchten overgebleven, alles werd door den hagel vernield. Eene Arabische vrouw is omgekomen en vele huizen zijn ingestort. Te Qued-Tmeuia was het nog erger. Binnen weinige oogenblikken was eene beek in een bruischenden stroom veranderd. Den volgenden dag zou er markt worden gehouden en er waren vele Arabische kooplieden aanwezig. Een brigadier van de gendarmerie zag eensklaps hoe de vloed met snelheid kwam aanschieten en waarschuwde de Arabieren; doch deze hadden geen tijd meer om zich te redden; 95 hunner worden vermist en er zijn slechts 17 lijken gevonden. Hoe vele beesten er zijn om gekomen is niet op te geven; van eene kudde van 250 varkens is slechts een overgebleven en de oevers van den Rhumel zijn tot aan Constantine met l|jken van dieren en met stukken van huizen bedekt. ITALIË. Hoewel bij gelegenheid doF huwelijksvoltrekking van prinses Pia geene amnestie is afgekondigd, meent men toch dat zij in de laatste dagen her haalde malen in den ministerraad is ter sprake gebragl, en moet zij zelfs in beginsel aangenomen wezen. De toestand van Garibaldi wordt lang zamerhand beter. Het door Z. H. den Paus aan zijn peetkind prinses Pia dezer dagen gezondene geschenk beslaat, volgens eene correspondentie uit Rome aan het Fransche blad Le Monde, uit twee massief gouden bladen, als een album openslaande. Daarin liggen reliquieneen stuk van den sluijer der II. Maagd en ecu doorn van de kroon van Jezus, gevat in edelgesteenten. Buiten op de zware gouden bladen bevinden zich twee fraaije miniaturen, voorstellende de Addoloralo en de Ecce Homo. P 15 VISSEN. BERLIJN, 30 September. De commissie voor de begrooting uit de kamer van afgevaardigden heeft, ten gevolge van de verklaringen door de regering bij de intrekking der begrooting voor 1863 afgelegd, besloten: 1°. de regering uit te noodigen die begrooting zoo spoedig mogelijk aan de kamer in te dienen, opdat zij, overeenkomstig de bepalingen der grondwet, hierop zoo tijdig kunne beslui ten, dat zij vóór 1863 kan worden vastgesteld; 2°. te verklaren dat het met de grondwet in strijd is, wanneer de regering uitgaven doet die door de kamer zijn afgekeurd. Door .den heer von Bismarck werd hel gevoelen bestreden, dat de grondwet het vooraf vaststellen der begrooling strikt noodig maakt. Deze minister zeide ook dat het hier gold een strijd lus- schen het gezag der kroon en dat der vertegenwoordiging, en meermalen gaf 'hij zijnen opreglen wensch naar minnelijke schikking te kennen. De heer von Boon sprak in gelijken geest, doch verklaarde dat aan den wensch van de kamer, om nog vóór hel einde des jaars het nieuwe ontwerp van wel en de nieuwe begrooling te ontvangen, onmogelijk kon voldaan wor den. Men ziet hieruit dat de regering er niet tegen opziet den constilutio- neleu weg le verlaten en dat de m oetj el ij k heden meer en meer toenemen. In de bijeenkomst van leden der Duilsche landdagendezer dagen le Weimar gehouden, is besloten eene blijvende en regelmatige vereeniging te vormen lot voortzetting van hel aangevangen overleg over de gemeenschap pelijke belangen van Duitschland. Tot leiding daarvan is eene vaste com missie van 40 leden benoemd, welke te Frankfort aan den Main gevestigd zijn zal.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2