Per Telegraaf. koning en zijne kinderen waren diep bewogen over zoo vele bewijzen van genegenheid. Toen Z. M. op hel paleis was gekomen, vertoonde hij zich op het baiconmet zijne beide kleinkinderen op de armen, waarop ter stond eene oorverdoovende toejuiching volgde. Bij het defileren der nationale garde herhaalde zich dezelfde geestdrift. Gelieele bataillons trokken voorbij inet den sehaco op het geweer en ouder de eindelooze kreten vanleve de Koning! Na het défilé ontving de koning de kamer der vertegenwoor digers en den senaatwaarvan de voorzitters gepaste aanspraken hielden. Des avonds is Z. M. weder naar het kasteel van Laeken teruggekeerd. Het congres der internationale vereeniging ter bevordering der maat schappelijke wetenschappen is gisteren gesloten. Te Namen is de bliksem in den schouwburg geslagenwaarvan het gevolg is geweest dat het geheele gebouw een prooi der vlammen is gewor den, Dit gebouw was opgerigt in de plaats van dat hetwelk in 1859 werd in de asch gelegd en zou op 1 Nov. aanstaande geopend worden. ex LONDEN. 25 September. De lieer Haywood, secretaris der Cotton-supply association te Man chester, heeft in eene vergadering van de leden dezer vereeniging verslag gedaan omtrent zijne zending naar Indië, tot onderzoek der aangele genheden van de katoen-cultuur. Hij heeft als zijne overtuiging hetzelfde ie kennen gegeven wat de heer Laing onlangs in de kamer van koophan del aldaar beeft verklaard, namelijk dat men aangaande de voortbrenging van Indisch katoen veel te grooie verwachtingen koestert, en dat Indië wel nooit meer dan een millioeu balen hoven hel tegenwoordig cijfer naar En geland zal kunnen uitvoeren. Over het algemeen gaf hij daarbij zijne af keuring te kennen over de staatkunde van het koloniaal bestuur hier te lande. Gelijk men weel zijn in verschillende steden vergaderingen gehouden ten einde een huldebewijs te geven aan Garibaldi en de llaliaansche zaak in hel algemeen. Men stelt zich thans voor de adressen van alle plaatsen op denzclfden dag aan den minister van builenl. zaken aan te bieden. Daartoe zouden zich alle afgevaardigden der verschillende sleden, waar adressen zijn aangenomen, op een bepaalden dag te Londen vereenigen en zich vervolgeus in optogt begeven naar bet ministerie van builenl. zaken. De Mom. Pont deelt onder het opschrift: «Groote gevolgen uit kleine oorzaken," aan zijne lezers mede dat er in de Nederlandsehe universiteits stad Leyden een oproertje heeft plaats gehad, «daar de inwoners door de politie gedwongen werden om op straal altijd de regterzijde te kiezen." Berigten nil New-York van den 13de™ bevallen het volgende: De zui delijken zijn Pennsylvanie binnengerukt en tot Green-Caslle doorgedrongen. Er heersclH in dien geheelen slaat eene buitengewone beweging. De gou verneur heeft nog 50000 man onder de wapens geroepen, om de aanvallers het hoofd te bieden. In Maryland, waar zich eene andere afdeeling der zuidelijken ophoudt, zijn zij thans bezig met het aanwerven van troepen. Algemeen verwacht uien, dat het binnen kort bij Cincinnati tot een veldslag zal komen. Te Newtown in Connecticut zijn onlusten uitgebroken, ten gevolge der door de Unie ingevoerde conscriptie. Van den lGt,cn meldt men dal de bondstrocpen Ilagerstown in Maryland hebben bezet, en dat bet gerucht in omloop is, dat er tusschen Sharpsburg en Middleburg naby den Potomac een veldslag heeft plaats gehad. Men voegt er bij dat de bondstroepen te Harpers Ferry ingesloten zijn en dat zij zich waarschijnlijk zullen moeten overgeven. Van den generaal Mac Clellan is echter berigt ontvangen dat de zuidelijken onder Jackson door hem en Burnside zijn geslagen, dat zij 15000 man aan dooden en gevange nen hebben achtergelaten en weder over den Potomac zijn getrokken. Vol gens gerucht was de generaal Lee, der zuidelijken, bij dit irefïen gewond. FRANKRIJK. PARIJS, 25 September. Blijkens de dezer dagen door den Moniteur gedane mededeelingheeft de Franschc regering in de maand Jnnij een bepaald plan van schikking aan den Roomsehen Stoel voorgesteld. Dat plan bevatte de volgende hoofd punten: 1". de Paus zou in het verlies der bij hel koningrijk Italië inge lijfde provinciën van den Kerkdijken Staat berusten, en hem het behoud van zijn overig grondgebied door Europa gewaarborgd worden2°. de Ro- meinsche staatsschuld zou geheel of meerendeels ten laste van het koningrijk Italië komen; 3°. den Paus zou door de katholieke mogendheden een jaar lijkse!) inkomen worden toegelegd, en 4°. de Paus zou zich verbinden in het bestuur van zijn gebied hervormingen te brengen, strekkende om de ge willige gehoorzaamheid van zijne onderdanen te verwerven, en alzoo zijne wereldlijke magt voor binnenlandsche gevaren te behoeden. Gelijk men weel is dat plan door de pauselijke regering onaannemelijk geacht. Over het algemeen is hier de mededeeling van den Moniteur met genoegen ontvangen, want iedereen meent er datgene in te vinden wat hij verlangt. De tegenstanders van Italië's eenheid lezen daarin met genoegen de verkla ring, dat liet koningrijk Italië zijne aanspraak op hel bezit van Rome als hoofdstad zou moeten laten varen. Aan den anderen kant wordt daarin met genoegen opgemerkt, dat het niet in de bedoeling van keizer Napoleon ligt, de zaken te Rome op den duur in den tegenwoordigen staat te houden. Naar men verzekert zullen de keizer en de keizerin tot 14 of 15 Oct. ie Biarritz blijven; eene groote teleurstelling voor hen die meenen dat de keizer zich na zijne terugkomst meer ernstig met de Romeinsche quaeslie zal bezig houden. liet Japansche gezantschap is in deze hoofdstad teruggekeerd en zal er op nieuw eenigen lijd verblijf houden. De dagbladen van New-York deelen berigten mede uit Vera-Crnz. Daarin wordt gezegd dat er oneenigheid is ontstaan in het kabinet van Juarez. Generaal Doblado heeft zijn ontslag genomen. De bevolking van Manzanilla heeft zich verklaard ten gunste der Franschen. Onder de Spaansche bevolking zijn circulaires verspreid, waarin zij wordt aange maand tot de vestiging eener monarchie en daartoe de hertogin van Mont- pensier op den troon te plaatsen. De berigten ontrent den wijnoogst zijn uit alle streken zeer gunstig, zoowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid betreft. Uit Konstantinopel meldt men dal de besluiten der conferentie betref fende de aangelegenheden van Servië door den Sultan bekrachtigd zijn en dat het protokol, hetwelk de uitkomst van de beraadslagingen der conferentie bevat, door al hare leden op 15 of 16 Sept. zou worden onderleekend. «TALIE. De berigten uit Turyn zijn thans bijna uitsluitend gewijd aan de feesten, die bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Pia met den koning van Portugal zullen plaats hebben. Het huwelijks-contract is op 25 September geterkend. De dagbladen melden dat prins Napoleon een langdurig onder houd heeft gehad uiel den voorzitter van den -ministerraad en ook eenige i andere ministers bij zich heeft ontvangen. De Unit a Italiana bevat een schrijven van Mazzini, met eene lijst van geldelijke bijdragen tot ondersteuning der bij Aspromonte gevangen genomen personen. Mazzini heeft voor dat doel 985 l'r.waartoe hij zelf 300 fr. had bijgedragenaan Garibaldi doen gewordenmet toezegging van meerdere giften tot ondersteuning der moedige verdedigers van de regten van Italië. Dr. Partridge heeft gemeend Garibaldi zonder gevaar aan de zorg zjjner llaliaansche geneesheeren te kunnen overlatenen is van Spezzia weder naar Londen vertrokken. Pater Pantales, aalmoezenier van Garibaldi, is te Napels gevangen genomen, terwijl hij vermomd uit Sicilië aldaar aankwam. In het op 25 Sept. te Rome gehouden openbaar consistorie ontving de aartsbisschop van Chambéry met de gebruikelijke plegtigheden den kardi naalshoed, en werden 7 bisschoppen, waaronder die van Coulances, in hunne waardigheid bevestigd. De Paus heeft bij deze gelegenheid geen allocutie uitgesproken. PISCISSEN. BERLIJN, 25 September. Uit verschillende omstandigheden, vooral uit het aanblijven van den minister van oorlog, maakt men hier op dat de regering zich door de tegen kanting der volksvertegenwoordiging niet zal laten bewegen om wezenlijke verandering in zijne besluiten ten aanzien van de inrigting der landmagt te brengen. Het optreden van den heer von Bismarck als hoofd van het kabi net wordt door alle partijen, behalve door de feodale, met leedwezen gezien. Te Waldkirchennabij Frankfort, beeft een zware brand gewoed, waardoor 140 woningen in de asch zijn gelegd. 10 personen hebbennaar men meldtdaarbij hel leven verloren. Bij gelegenheid van de komst van den wijbisschop te Stolberg werden vreugdeschoten gedaan. Door onvoorzigtigheid viel eene vonk in een vaatje buskruidten gevolge waarvan 80 ft' buskruid eensklaps ontplofte. Vele personen en een 8-tal kinderen werden daardoor zoodanig gewond, dat reeds verscheidene zijn overleden. De dagbladen nit Petersburg bevatten het programma der feesten welke bij gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken ter herinnering aan het duizendjarig bestaan des Russischen rijks, zullen plaats hebben. Dit programma bevat groote mis in de lsaaks-kerk in bijzijn der genera- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat bij gelegenheid der viering van den gedenkdag van Leyden's ontzet, op aan staanden Vrijdag den 3Octoberopenbare Volksvermakelijkheden van wege het Gemeentebestuur zullen gegeven worden, van 12 tot 5 ure des namiddags, op liet plein der Ruïne; terwijl eene Commissie van eenige Heeren, daartoe uitgenoodigdzich wel met de taak heeft willen belasten om die vermakelijkheden te regelen, te besturen en Ie leiden, in het ver- ZWOLLE, 25 September. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier is, ten gevolge van het bedanken van ds. Busch Keiser, op nieuw het volgende 12-tal van bh. predikanten gevormd: Beeckman. te Joure; Borgesius, te Norg; Brouwer, te Veendam Jnngiiis, te DremptKoch, te Middelburg; de Mazure, te Bennebroek; Mossclmaus, te 's Hertogenbosch Oudegeesl, te Maurik; Rauwenhoff, th. dr., te Zalt-Bommel; Itoldanus, Ie Oostzaan; van SendeuIe Stcenwijk, en Steen, 111. dr.te Delden. ADVERTF-NTIEN. Heden overleed tot onze innige droefheid onze eerste en eenigste Lieveling THEODORA JOHANNA JACOBA, in den ouderdom van bijna 11 maanden. JACOB EIGEMANV. D.M. OuD-LoosDRF.cnT23 September 1862. C. M. EIGEMAN Tieleman. Eenige kennisgeving. van tien aaetaer amutenaren, aer vertegenwoordigers van den koop mansstand, der gilden van handwerkslieden enz.; muziek op verschillende openbare pleinenvolksvermakelijkheden, gratis-looneelvoorstellingenillu minatie, enz. Officiële plegtigheden zullen in andere steden van Rusland plaats hebben, inzonderheid te Novvogorod zelf, waar de inwijding van het gedenkteeken, in tegenwoordigheid van den keizer en der iroepen, door wereldlijke en kerkelijke feesten met grooten luister zal plaats hebben. In Polen is eene verordening afgekondigd, waarbij alle sedert de Poolsche omwenteling in 1830 uitgesproken maar nog niet geheel ten uitvoer gelegde j verbeurdverklaringen van goederen worden ingetrokken. BERLIJN, 26 September. De Allg. Zeit. zegt, dat er sprake is van een onderhoud dat de nieuwe minister, de heer von Bismarck, had met de afgevaardigden üockum DolfFs en Gneist, en dat door de laalsten in dit gesprek het gevoelen ontwikkeld is, dat de kamer wclligt bereid zal zijn eene begrooting voor eene maand toe te staan. LONDEN 27 September. Dr. Partridge heeft aan het Garibaldi-comité een rapport ingediend over den toestand van den gekwetsten generaal. De ontsteking heeft opgehouden en de pijn is verminderd. Over eenige maan den zal Garibaldi weder kunnen loopendoch met een stijf been. STADS - BERIGTEN. trouwen dat ieder, die daaraan deel neemt of daarbij tegenwoordig is, zich beijveren zal, tot bevordering der orde mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weihr fungd Burgemeester. Leyden, 27 September 1862. v. PUTTK-AMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen iu strafzaken, door het Kantongeregl te Leyden, op den 22slcD September 1862. 11 wegens hel baggeren in den Rijn, de Zijl, de Meiwelering en de Drift, zonder consent van hel Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens bet verontreinigen der straal. 4 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 2 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het be paalde gewigt. 2 wegens het rijden op de kleine straalsleenen. 1 wegens het op straat werpen van vuilnis. 1 wegens het uiten van scheldwoorden. 1 wegens het weigeren der voldoening van de gabel aan den Hofweg onder Zoeterwoude, bij het passergi met een paard. 1 wegens overtreding van art. 314 der Algemeene Policieverordening. 4 wesens overtreding van art. 315 der Alaemeene Policieverordening. kERHN IJElf WS».

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2