LEAD8CUE COUR A Al. 1862. MAANDAG 29 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, IFoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ESS BWNENLANDSCBE BEStlGTEN. LEVDEN, 27 September. Bij kon. besluit van 24 Sept. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. F. J. IJsselsleyn, als ls,e luitenant bij de dienstdoende schutterij al hier, en tot lstl:" luitenant bij die schutterij benoemd mr. J. C. du Pui, thans 2dc luitenant. liet prov. gereglshof in Zuidholland heeft benoemd de rcgters-commis- sarissen voor de instructie der strafzaken bij de arrond.-regthankcn in deze provincie, voor den lijd van twee jaren, ingaande 1 October 18C2. Bij de arrond.-reglbank alhier is als zoodanig benoemd mr. F. B. Coninck Liefsiing. Blijkens eene hierachter voorkomende kennisgeving van burgemeester en wethouders zullen er op Vrijdag aanst.gedenkdag van Leydcns ontzet, des namiddags volksverinakelijkhcden op de Ruïne plaats hebben. Naar wij vernemen zullen er op vereerend verzoek den 7ien cn 21slcn October a. s. op Zomcrzorg concerten gegeven worden door het muziek-corps der grenadiers, onder directie van den heer II. Völlmar, cn de programma's j geheel voor de zaal worden gearrangeerd. De roem van dit orchcsl en de schoone gelegenheid, zullen ongetwijfeld velen aansporen deze concerten bij te wonen. Blijkens het proces-verbaal der bekrooningen van ingezonden voorwer pen op de landbouw-tenloonslelling te 's Gravenbagczijn o. a. prijzen toe gekend aan de lib. W. C. de Sain alhier, voor perziken; F. VV. Meijer te Oegstgeesl, voor aardbeziën; A. Boere'e te Oegslgeest, voor bouquetten ter versiering; G. C. van der lloeff te Oegslgeest, voor klaverhooiL. Kra nenburg te Voorscholen, voor twee achtste vaten Leydsche boter gelegen in Mei 1862; F. Burger te Wassenaar en F. Brunt Ie Bodegraven, voor een zestiende vat weiboter; A. Broekhuizen te Alphen, G. van der Poel te llazcrswoude en C. Treur te Aarlanderveenvoor Rijnlandsche komijnde kaas; mr. L. Zeegers Veeckens te Koudekerk voor zoetemelksche (Goudsche) kaas en voor Goudsche Derbykaas; E. II. J. Cunaeus te Koudekerk, voor eene verzameling van droogduikers of drains; VV. van der GeerGz. te Ley- derdorp, voor een pianteekcning eener boinvmanswoning enkel voor zuivel bereiding; A. de Kooy te Nieiiwvccn, voor eene nieuwe vinding; M. G. Alkemake te Noordwijk, voor een ingezonden niet gevraagd voorwerp. In de vcreenigde vergadering van hoofdingelanden van het hoogheem raadschap van Rijnland van 13 dezer, is een nader voorstel omtrent de door graving van Holland op zijn smalst ter tafel gebragt. Dijkgraaf en hoog heemraden verklaren, dat volgens hun oordeel, de belangen van Rijnland zeer zouden worden benadeeld wanneer tot de doorgraving concessie werd verleend volgens het thans gewijzigde plan. Zij achten het onmogelijk dat het peil van hel te graven kanaal op 50 duim A. P. worde gehou den, zelfs niet wanneer daartoe een stoomgemaal van groot vermogen werd dienstbaar gemaakt. Zij wenschen alzoo hunne bezwaren ter kennis te brengen van den minister, en wanneer dit niet ttiogt baten deze aan het oerdeel der wetgevende inagt te onderwerpen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 171 lot 184 personen. De minister van binnen!, zaken heeft op de bcgrooting voor 1863 eene som van ƒ16000 uitgetrokken voor onderhoud van gedenkteekenen en sub sidien voor gebouwen van oudheidkundige of kunstwaarde, waaronder ookt in dat jaar zal gerekend worden de ruïne van Brederode ouder Velzen. Van dat cijfer zijn eigenlijk slechts ƒ2000 beschikbaar voor het onderhoud van historische gedenkteekenen; ƒ14000 zijn bestemd voor het herstel der Si. Janskerk te '5 Hertogenbosch en de Domkerk te Utrecht. Voor de verbou wing der akademische bibliotheek te Leyden is de som van ƒ35000 uilge trokken. De eerste bibliothecaris, thans hoogleeraer, zal voorloopig, lot den afloop van de verbouwing der bibliotheek, het loezigi blijven houden. Voor een nieuw gebouw ten behoeve der akademische bibliotheek te Gro ningen is de som van ƒ25000 uilgetrokken. liet aantal voorwerpen op het kapitool te Rome aanwezig en door ge- loovigen als bijdrage voor den Sint-Pieterspenning geschonkenis allengs tot een buitengewoon cijfer geklommen. Onder die voorwerpen muntten uil een aantal kunstgewrochten en edelgesteenten van hooge waarde, waaron der kostbare cameën, voorts eene menigte verdienstelijke photographiën en duizenderlei andere zaken meer. Van deze voorwerpen, bestemd om ten voordeele van de pauselijke schatkist Ie worden verloot, zijn dezer dagen ook door de geestelijken van dit bisdom aan gcloovigcn loten aangeboden; zij zijn gesteld op 1 fr. bet lot, cn het nommer bestond nu reeds in de 428000. Die verloting zal plaats hebben te Rome den 9Jcn December 1862. Te Borger (Drenthe) werd voor eenigen tijd in een gezin de vrouw door koorts aangetast; nadat zij cenigzins hersteld was, werden voor onge veer 3 weken de 7 kinderen bijna tegelijker tijd aangetast door diezelfde ziekte, doch van een veel kwaadaardiger aard dan die van hunne moeder, waarna voor ruim 14 dagen de oudste dochter in 19-jarigen ouderdom be zweek. Ecuige dagen daarna overleed de oudste zoon van 24 jaren cn eene tweede dochter van ongeveer 16 jaren, terwijl twee volwassen zonen nog erg ziek, en een zoontje cn een doch leitje ook nog lijdende zijn. Terwijl drie Iteerendie Woensdag II. op de jagt waren, te H il varen - beek in eene herberg eenige ververschingcn gebruikten, nam de wilddragcr van een der heeren het geweer in bewaring. Hij zette zich in de paarden- krib voor de deur ter ruste cn plaatste het geweer in zijne nabijheid. Toen hij weder uit de krib sprong ging het schot af en trof hem derwijze aan de keel en in het hoofddat hij aan de gevolgen is overledende man Iaat «ene weduwe en twee kleine kinderen na. Er is vermist een bankbillet groot ƒ1000, gemerkt: Lelt. A, N°. 4728. Men wordt verzocht, bij ontdekking, daarvan dadelijk kennis te gever, aan den commissaris van politie te Breda. Uit Tilburg meldt men dat in die streken de aardappeloogst in vollen gang, is cn sedert het ontstaan der bekende ziekte geen zoo gunstig resul taat heeft opgeleverd; men rooit van 4 tot 6 vat van de oude roede, terwijl geen spoor van bederf aan de knol te bespeuren is; zij worden aldaar van ƒ1.40 lol ƒ1.60 hel mud verkocht. Als voorbeeld van de bijzondere vruchtbaarheid van dit jaar, en wel be paaldelijk wat de aardappelteelt betreft, meldt men uil Raatnsdonk dat op een land, toebehoorende aan mevrouw de wed. v. S te Dongentweemaal aard appelen zijn geteeld. Zoogenaamde lappen of leppen waren vroegtijdig ge dolven en alstoen weder oude zetters ingewerkt, die nu een redelijk beschot opleveren. De aardappelen zijn ter grootte van een klein hoender-ei, terwijl het loof thans nog welig groen slaat en aldus niets van de ziekte heeft geleden. Uil het zeer uitvoerig, heden bekend geworden, verslag van de com missie der tweede kamer, belast met het houden van eene enquête omtrent de zeemagl, die Nederland behoeft, blijkt hoofdzakelijk: Naar hare over tuiging heerseht er thans, evenzeer als vóór eenige jaren, overdrijving in de klagt omtrent hel verval onzer zeemagt. Wij hebben niet zoodanig ge brek aan oorlogsbodems, als men uit sommige gezegden zou opmaken. Voor de gewoue dienst in Nederl. Indië zijn aldaar thans schepen genoeg. Ook de afkeuring van den bouw onzer schepen of van de keus der daar voor aangenomen type is, naar het oordeel van de commissie, geenszins voor alle soorten verdiend. Omtrent iuigaadje cn bewapening van schepen is hel gevoelen van de commissie nagenoeg evenzoo als over die schepen zelve. Gaarne onderschrijft zij bet gunstig gevoelen over het personeel der zeemagt. De commissie acht het onmogelijk om in lijd van ernstigen oor log eene vloot in zee te brengen en door onze zeemagl daarbij hare taak te doen vervullen. Zij huivert de zekerheid te geven dat bij particulieren even goed gebouwd wordt als op 's lands wervenen dat afdoend loczigt op particulieren bouw mogelijk is. Haar denkbeeld is: geene zeer groote schepen te bouwencn dus maar ée'ne werf te behoudenzoodat de werf te Vlissingen kan worden opgeheven. De bouw van schepen uitsluitend voor tie dienst in Ned. Indie bestemd, kan daar op particuliere werven plaats hebben. 's GRAYENHAGE27 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan dr. W. J. A. Jonckbloet, hoog leeraar aan de hoogeschool te Groningen, en aan dr. N. Beets, pred. te Utrecht, lot het aannemen der onderschcidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hun door den koning der Belgen geschonken, en aan den heer M. J. II. van Lier, kanselier bij het Ned. gezantschap te Parijs, tot hel dragen der versierselen van ridder der Adolfsorde, hem door den hertog van Nassau geschonken. Door Z. M. is benoemd tol inspecteur van het lager onderwijs in Lim burg dr. L. Rohbe, rector van het gymnasium te Boxmeer. Gisteren morgen werd de tentoonstelling van landbouw op eene pleg- tige wijze geopend. Ten half 11 ure verzamelde zich daartoe een groot aantal genoodigden in het locaal der tentoonstelling, waarvan het voorgc- deelic voor de plegligheid was afgezonderd. De voorzitter der maatschappij, de heer W. C. M. Begram, hield eene zeer gepaste toespraak tot de aan wezigen, die door den burgemeester der residentie werd beantwoord. Ver volgens werd de tentoonstelling door de genoodigden in oogenschouw geuo- nomende muziek der schutterij voerde bij die gelegenheid in het locaal eenise muziekstukken uit. Even na de officiële opening stroomde reeds eene menigte bezoekers het gebouw binnen, waar in het voorportaal eene frissche fontein hare heldere waterstralen doel springen en tot hel bekoorlijk aan zien van het geheele terrein, dat met vlaggen, festoenen en groen versierd is. hel hare bijdraagt. In den loop van den dag hadden de ringrijderij en de volksfeesten plaats, die door duizenden aanschouwers werden bijgewoond. Volgens eene bij deze gelegenheid gemaakte berekening kan men de waarde van de gezamenlijke landbouw-producten hier te lande gemiddeld op 140 millioen gulden schatten, en bedraagt de hoeveelheid bezaaide bundertallen reeds 680,000 en dat der weilanden over de 1.200,000 bunders. Een vijfde gedeelte van de oppervlakte des lands kan nog als onbebouwd beschouwd worden. Z. M. de koning cn Z. K. 11. de prins van Oranje, hebben heden morgen de landbouw-tenloonslelling met een bezoek vereerd. De afdeelingen van de tweede kamer zetten dagelijks het onderzoek over de ontwerpen der Slaalsbegrooting voor 1863 voort. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. B K L, I SS. BRUSSEL, 26 September. De koning is bij zijne komst in de hoofdstad op Woensdag II. van de zijde der bevolking met eene geestdrift ontvangen, die moeijelijk te beschrij ven is. Bij de oude brug van Laeken werd Z. M. door hel gemeentebestuur verwelkomd, en met zijne herstelling geluk gewenscht. Z. M. gaf op de toespraak van den burgemeester een aandoenlijk antwoord. Op den weg naar het paleis was eene ontzettende menigte verzameld en het volk klemde zich aan het rijtuig des konings, zoodat liet wonder is dat er geene onse- lukkeu hebben plaats gehad, terwijl de dames, die zich voor de vensters bevonden, een bloemenregen op het vorstelijk rijtuig lieten nederdalen. Pc De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1