en ingerigltijdelijk door liet ministerie van binnenl. zaken zal worden betrokken. Het locaal van bet tegenwoordig dep. van binnenl. zaken zou weldra geheel worden ontruimd. Op den 14den Nov. a. s. zal op regterlijk gezag, ter openbare zitting van de arr.-regtbank alhier, de openbare verkoop plaats hebben, van het kerkgebouw, in gebruik bij de geref. gemeente onder het kruis alhier, met al het zich daarin bevindendeals galerijpredikstoel en klokorgelvaste banken en kroonen met gastoestel, benevens de aangrenzende predikants woning. Gisteren morgen had alhier een treurig ongeluk plaals. De huisschil der de Heer, wonende in de Haamstraat, was op het Spui bezig den gevel van een huis te verwen, toen een rijtuig tegen de ladder, waarop de man stond, aanreed en die deed kantelen, zoodat hij op straat viel en deerlijk gekneusd werd. Hij verkeert in bedenkelijke omstandigheden. De ongeluk kige is vader van zeven kinderen. BÜ1TENLANDSGBE BERIGTEN. ItKLClË. BRUSSEL, 24 September. Maandag II. had in de groote zaal van het hertogelijke paleis de opening plaats van het congres der internationale verecniging tot bevordering der maatschappelijke wetenschappen, welke plegtigheid bijgewoond werd door t den hertog van Brabant, als beschermheer der vereeniging. De voorzitter, de heer Fontaicas, burgemeester der hoofdstad, hield eene rede, waarin hij de opgekomen leden verwelkomde en in eenige trekken het doel dat de vereeniging zich voorstelde schetste; door den secretaris, [den heer Cou- vreur, werd verslag gedaan van de verrigtingen van het oprigtings-comite'. Hij deelde ook mede dat de vereeniging thans 700 werkende leden en 300 corresponderende leden lelde. Vervolgens had de verkiezing van de voor zitters der afdeclingen plaats en werden de werkzaamheden aangevangen. In de afdceliug staatshuishoudkunde is o. a. ook het woord gevoerd door mej. Roijer, en we! over de hervorming der belasting. Deze dame, eene Zwitsersche, werd vroeger door den raad van het kanton Waadt bekroond, wegens eene door haar geschreven verhandeling over de belastingen. In genoemde afdeehng was tot voorzitter benoemd de heer J. A. Jolles en lot leden van het comité voor Nederland, de bh. T. M. C. Asser, van Amsterdam, J. Luzac, van Leyden, en Verduchène, van Maastricht. ENCiËLAlll». LONDEN23 September. Te Belfast heeft, na den afloop van de vroeger vermelde protestantsche meeting, eene ernstige rustverstoring plaals gehad. Katholieken en protes tanten zijn slaags geweest en twee huizen van katholieken zjjn deerljjk ge havend. Eerst toen de militaire magt de voornaamste straten had bezet, werd de rust hersteld. Zondag morgen is te Liverpool een hevige brand uitgebroken in een magazijn alwaar een aantal vaten olie, vernis, terpentijn en undcre brainl- bare stoffenbenevens eene groote partij ljjnkoeken aanwezig waren. Het gehcele gebouw is uitgebrand. De schade wordt minstens op 8 a 10000 geschat. Uit Bombay is de tijding ontvangen van het verongelukken van het Arabische schip Columbusin den nacht van 15 Aug. II., op de kust van Malabar. Dit vaartuig, van Djeddah naar Singapore bestemd, had eene equipage van 40 man; de passagiers, ten getale van 230, bestonden meest uil Maleische pelgrims, die van Mekka terugkeerden. Twee Oostenrijksche heeren (broeders), die zich tot deelneming in een handelshuis naar Singapore begaven, waren met hunne echlgeuooten mede aan boord. 140 menschen kwamen bij deze ramp om hel leven, en daaronder een der Oostenrijksche heeren met zijne echtgenoot, terwijl diens broeder ook zijne vrouw verloor. Het strand vertoonde alom een akelig schouwspel, en de aangespoelde lijkeu, veelal naakt, droegen de sporen van de vreesselijksle verwonding. Berigten uit New-York ontvangen doen duidelijk zien dat de uit komsten der jongste gevechten zeer ongunstig voor de noordelijken zijn ge weest. Een generaal der zuidelijken, Jackson, bevindt zich met ongeveer 40000 man in Maryland. Zijne voorposten zijn nog slechts 32 mijlen van Baltimore en 27 mijlen van ashingtonen naar men zegt rukt een ge deelte zijner troepen op Uarrisburg, de hoofdstad van Pennsylvanië, aan. De gouverneur van dezen staat heeft dan ook de geheele bevolking te wapen geroepen om wederstand te bieden aan den invallenden vijand. In het westen is Nashville opgegeven en de zuidelijken bevinden zich 29 mijlen, een goede dagmarscli, van Cincinnati. Te Washington is men steeds ernstig bezorgd voor de veiligheid der hoofdstaddaar men algemeen gelooft dat de zuidelijken opzettelijk Mac Clellan naar Maryland hebben gelokt, ten einde den Potomac over te trekken en een aanval op Washington te wagen. Men denkt in het noorden intusschen, niettegenstaande de laatste legen- j spoeden, nog volstrekt aan geen vrede. Men verzekert dat Mac Clellan wil beproeven den vijand den weg naar den Potomac af te snijdenhem in Ma ryland met eene onweerstaanbare magt te overmannen en het geheele leger der zuidelijken krijgsgevangen te maken. Ujj is van Washington vertrok ken om het opperbevel in Maryland op zich te nemen, en heeft den gene raal Bank met de zorg voor de veiligheid der eedgenootschappelijke hoofd- j stad belast. De Times zegt dat de ellende, welke de gewonden van hel noordelijk leger na de jongste nederlagen hebben geledengrooter is geweest dan die welke de Franschen bij hunne vlagt uit Rusland in 1812 hebben doorgestaan. Kr verliepen dagen eer de gekwetsten verbonden en de Ijjken begraven werden. FRANKRIJK. PARIJS, 23 September. Men blijft steeds verzekeren dal de heer Thouvenel als minister van bnitenlandsche zaken zal aftreden, en dal die aftreding aan eene wijziging van de staatkunde des keizers in de (taliaansche zaken moet worden toe geschreven. Het is thans zeker dat de generaal de Lorencez, na de aankomst van den generaal Forey in Mexico, van daar naar Frankrijk zal terugkeeren. ITALIË. De berigten omtrent den toestand van Garibaldi luiden vrij gunstig. De minste beweging echter met den voet veroorzaakt hem eene zware piju en hij is genoodzaakt steeds in dezelfde houding te blijven liggen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de generaal steeds een stijf been houden. De dagbladen deelen een brief van Garibaldi mede, waarin hij verklaart met veel zorg en welwillendheid behandeld te worden, zoo zelfsdat dit aau zijne genezing bevorderlijk zal wezen. De consul der Vereenigde Stalen te Weenen heeft Garibaldi uitgenoo- digd om in het leger der Unie dienst te nemen. De generaal heeft geant woord dat hij thans een gevangene en gewond was, en dus niet over zich zeiven kon beschikkenmaar wanneer zijne gevangenschap zou geëindigd zijn, geloofde h(j dal het gunstige- oogenblik daar zou zijn om te voldoen aan zijnen wensch, l. w. de groote Amerikaansche republiek, wier burger hij was, en die thans voor de algemeeue vrijheid strijd voerde, te dienen. Op Sicilië is de opgewondenheid, door de onderneming van Garibaldi verwekt, nog niet geheel geweken; hel gezag der regering beslaat op vele plaatsen slechts in naam. In het Napelsche doen de roovers weder veel van zich hooren. Uit Rome meldt men dat aan de regering der stad kennis is gegeven dat er binnen kort weder een regiment Fransche troepen zal aankomen. Reeds worden de noodige verblijfplaatsen voor deze manschappen gereed gemaakt. Het nationaal comité in die stad heeft eene inschrijving ge opend, met het doel om aan prinses Pia een huwelijksgeschenk aan te bieden. PK VISSEN. BERLIJN, 23 September. Omtrent de oplossing der ministeriele crisis wordt als gerucht het vol gende medegedeeld: De heer von Bismark Schonhausen zal als minister president optredengelijktijdig belast met de portefeuille van bnitenlandsche zaken. De heer von Bodelschwingh zal von der lleydt vervangen. De overige ministers zouden hunne portefeuilles behouden. De heer von Bern- slorfF zal als gezant te Parijs optreden. De kamer van afgevaardigden heeft zich, bij de eindstemming over de begrootiug van oorlog voor hel loopende jaar, even stellig als bij de stem mingen over de afzonderlijke artikelen der voordragt, verklaard tegen de inzigten der regering, dat is tegen de eigenmagtige reorganisatie der land- magt, welke verhooging der uitgaven en geene verkorting van den driejari gen diensttijd medebrengt. Het artikel der voordragt, waarbij 37,779,000 thaler voor gewone uitgaven ten dienste der landmagl beschikbaar werden gesteld, i» met bijna algemeene stemmen (308 tegen 11) verworpen. De regering heeft verzocht, uithoofde van de ongesteldheid van den mi nister van oorlog, de behandeling der oorlogsbegrooting voor 1863 uit te stellen. Te Coburg is een zangers-verbond lot stand gekomen 1200 vereeni- gingenruim 45,000 zangers sterk heeft zich daarbij aangesloten. Uit Siokholm meldt men dat aldaar in het beursgebonw eene talrjjkc volksvergadering is gehouden, om aan Garibaldi deelneming en hoogachting te betuigen en op de spoedige verwijdering der Fransche troepen uit Rome aan te dringen. O O S T E N R IJ H WEENEN, 22 September. Volgens een officieel verslag is de nationale schuld gedurende hel tweede halfjaar van 1861 met een bedrag van 29,253,612 11. vermeerderd. Voor eenige dagen is in hel dorp Kallenbrunn nabjj Presburg een hevige brand uitgebarsten, waardoor, op slechts enkele na, de 80 wonin gen, waaruit het dorp bestond, in de asch zijn gelegd. Een meisje moet in de vlammen zijn omgekomenterwjjl nog eenige kinderen worden ver mist. De bewoners verdachten een gewezen beambte aan den spoorweg den brand geslicht te hebben en wilden hem in de vlammen werpen; bij werd echter door de gewapende magt, uit Presburg' toegesnelduit hunne handen gered en aan de justitie overgeleverd. Per 'S elcgiisat. 's GRAVENIIAGE, 25 September. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen drie wets-ontwerpenals: 1». lot goedkeuring eener dading tusschen den staat en de stad Maastricht; 2°. verhooging van het hoofdstuk Marine van de staatsbegrooling voor 1862; 3". het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en de verbetering van den wa terweg van Rotterdam naar zee. Deze ontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen. BERLIJN, 24 September. De Staats-Anzeiger meldt dal de prins von Hohenlohe benoemd is tot president van den ministerraad. Von Bismark Schöubausen is benoemd tot minister van slaat en zal als zoodanig ad in terim het voorzitterschap van den ministerraad waarnemen. Het ontslag des ministers van finanliën, den heer von der lleydt, is door den koning aangenomen. De zitting van de kamer is, ten gevolge van dezen afloop der ministeriële crisis lot Maandag verdaagd. TURYN. 24 September. Prins Napoleon en prinses Clolilde zjjn heden namiddag ten 6 ure hier aangekomen. De koning en hel geheele konink lijke huis, als ook de Portugesche gezant wachtten de gasten aan het sta tion. Prins Napoleon is met geestdrift door de bevolking ontvangen. Heden avond is de stad geïllumineerd. PARIJS, 25 September. De Monitèur beval eene mededeeling, wier in houd hoofdzakelijk op het volgende nederkomt: De Romeinsche quaestie is zulk een onderwerp der politiek geworden, dat hel nuttig en noodig is de pogingen te doen kennen, door den keizer

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2