LEYDSCIIE COURANT. 1862. VRIJDAG 26 SEPTEMBER. N°. 116. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEV DEN 25 September. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd: tot2dehulp- onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, J« kl.voor meisjes, mej. J. C. Renssen; lot 2'" hulponderwijzeres aan de school voor hetzelfde onderwijs, 2de kl.mej. J. C. Visser; tot 3dc0 hnlp- onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, 2e UI.voor jongens, H. H. Bolland, en tot 2dcn hulponderwijzer der 3ekl. aan de openbare lagere school voor minvermogendenJ. P. F. Kosters. Voorts werd de heer M. G. ten Sande herbenoemd als commissaris der gas-fabriek en dr. C. ter Laag, als stadsdoctor gecontinueerd. Op het adres van den heer S. van der Paauw werd beslotenaan hem met 31 Dcc. aanst. een eervol ontslag te verleeneu als stads architect enz.onder toekenning van pensioen; zijnde dat pensioen, overeenkomstig het voorstel van de commissie van fabricage, bepaald op ƒ1470. Tevens zijn burgemeester en wethouders gemagtigd eene oproeping van sollicitanten voor de door dat ontslag open te vallen betrekking van architect te doen. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan eener missive van bh. cu ratoren van het stedelijk gymnasiumwaarbij deze kennis geven dat dr. S. A. Naber alhier, zich bereid had verklaard om de werkzaamheden van tweeden praeceptor, zonder geldelijke belooning, op zich te nemen. Onder de ingekomen stukken waren 5 adressen van ingezetenen, die ver: goeding vragen voor schade aan hunne huizen en glasruiten toegebragl, bij gelegenheid der ongeregeldheden die in den avond van den 13den dezer al hier hebben plaats gehad. Bij kon besluit van 23 Sept. is benoemd lot procureur bij de arrond.- regthank alhier de heer mr. L D. Suringar, advocaat alhier. De levering der fourrages voor de troepen te paard alhier in garni- I zoen, van 1 Nov. aanst. tot uit. Oct. 18C3 is toegewezen aan den heer 11. van Cazant, de 10 haver voor 87 ets, de 10 ffi hooi voor 29 ets en de 10 stroo voor 19 ets. De wis- en natuurkundige afdecling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam, zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. Van wege het ministerie van koloniën is de volgende bekendmaking gedaan. De goederen, welke, na 30 Nov. 1802 in Nederland uitge klaard. voorzien van certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewer king, in Ned. Indië tegen een lager invoerregt kunnen worden ingevoerd, zullen in Indië niet meer tegen het lagere regt worden toegelaten, tenzij in Nederland, bjj de iuladiiig ten uitvoer, door de ambtenaren der in- en uitgaande reglen op de certificaten van oorsprong of bewerking gesteld zij de verklaring dat de goederen uit het vrije verkeer worden uitgevoerd." Voor zoover sommige goederen in entrepot bewerking hebben ondergaan, zal eene verkla ing daaromtrent op de certificaten van bewerking gesteld worden door de ambtenaren by de entrepots, tijdens den uilslag der goe deren uit het entrepot. Men weet dat sedert jaren gearbeid is aan het onderzoek naar de geologische gesteldheid van Nederland en tot vervaardiging van de geologische kaart. Thans is het bekend gewordendat die veelomvattende arbeid afge- loopen en de bedoelde kaart voltooid is. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingediend een adres, waarbij de aandacht van den raad wordt gevestigd op een toestel, waardoor het personeel voor eene brandspuit lot 8 personen kan worden verminderd. Deze toestel is uilgevonden door W. de Boer, timmerman aldaar. Te Harderwijk is de vader van het prot. weeshuis in hechtenis geno men en eene slraf-aclie legen hem ingesteld, wegens hel sedert een lal van jaren door allerlei middelen opwekken der onzedelijkheid bij de aan zijne zorg toevertrouwde weezen. (Arnh. C.) Te Wijk bij Heusden is een jongetje van 10 jaren in hechtenis geno men, wegens hel moedwillig en met voorbedachten rade in brand steken van eene groote hooimijt. Van het te Kampen gcstalionneerde inslruclic-bataillon zal in den loop dezer maand weder naar de onderscheidene infanlerie-corpsen vertrekken een aantal van 60 korporaals, om daarbij te worden ingedeeld. Te Groningen waren twee weken geleden eenige kinderen aan het spelen, toen een van hen, een 9-jarig knaapje, dal aan een der ande ren misschien eenig leed had gedaan, door een aldaar wonenden persoon in drift werd aangegrepen en zoodanig verwond, dal het bedlegerig geworden en dezer dagen overleden is. Naar men verneemt is genoemde persoon in verzekerde bewaring genomendaar er vermoedens bestaan dal liet kind ten gevolge van de bekomene wonden is bezweken. De heer P. Kemps, kanunnik der calhedraal van S'. Jan en pastoor der parochie van S'. Jacob te 's Hertogenboschheeft, bij gelegenheid van zijn onlangs gevierd 25-jarig jubelfeest als pastoor dier gemeente, ƒ500 aan de armen zy«ter parochie geschonken, met toezegging aan de confrérie der Vereeniging van den H. Vincentius, dat bij de aanslaande winterbedeeling j bij hem nog. over ƒ100 kan worden beschikt. 's GRAVEN HAGE, 25 September. Tot burgemeester der gemeente Dordrecht is benoemd de heer mr. G. A. de Raadt. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Rotterdam is benoemd de heer mr. J. W. Muntz, advocaat aldaar. 'L. M. heeft goedgevonden bjj het wapen der infanterie te benoemen: bij het reg. grenadiers en jagers, lol kommandanl van het corps, den Init.- kolonel W. J. P. Ravens, van het corps; tot luit.-kolonel, den majoor A. C. A. Schönstedt, mede van het corps; bij het 2de reg., tot majoor, den kapitein l9te kl. F. H. J. Furnée, van het 4dc reg.; bjj het 3de reg., tot luit.-kolonel, den majoor N. Mac-Leod, van het reg. grenadiers en jagers; bij hel 4de reg., tol kapitein 3de kl. den l9,cn luit. J. F. M. de Meèr, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5de reg., tot majoor, den kapitein l9le kt. A. Engelvaart, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 7de reg., tol kommandanl van het corps, den luit.-kolonel J. Hamming, van het 3de reg.; tot kapitein 3de kl.den lsten luit. J. A. L. O. van der Monde, van het reg. grenadiers en jagers, en in hunnen rang over Ie plaatsen, bij het reg. grenadiers en jagers, de majoors A. G. F. Beekman, van het 5de, en J. D. U. Ledel, van hel 2de reg. infanterie; alsmede den kapitein J. P. H. C. Veeren, van het 7de reg. infanterie. Aan jhr. A. van Cillers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bjj hel dep. van binnen), zaken, en is als zoodanig be noemd jhr. R. Tindal. Aan den luit. ter zee l9tc kl. C. A. A. Amanden den luit. ter zee 2de kl. J. D. llooglandt, beiden thans in Oost-lndië, is op bun verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. M. heeft vergunning verleend aan M. graaf van Limburg Stirnm, kamerheer van Z. M.dienst doende aan het hof van Z. K. II. prins Fre- derik der Nederlanden tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van St. Olof van Noorwegen, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. de koning heeft op het adres van antwoord op de troonrede, hem door eene commissie van leden der tweede kamer aangeboden, het volgende geantwoord: »lk ontvang met genoegen van u de betuiging van verknochtheid der tweede kamer, en van harte wensch ik, dat, bij het besef van het gewigt der beraadslagingen die de kamer wachten, zij hare krachten zal toewijden tol daarstelling van dat wal voor hel dierbaar va derland nuttig en duurzaam kan zijn." Gisteren middag heeft er bjj Z. M. den koning een groot diner plaats gehad, waaraan Z. K. 11. de prins van Oranje heeft deelgenomen, lerwjjl verschillende personen daarop genoodigd waren. Gisteren middag heeft er bij den heer Thorbeckeminister van binnen), zaken, een groot diner plaatsgehad, dat door vele leden van de.lweede ka mer werd bijgewoond. De minister van marine zal op morgen geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschede' ontvangen een wissel groot 5 eene gift van den heer Ploos van AmstclNederl. consul te Melbourne. De zeer ruime zalen der leeken-akademie zijn niet toereikend om het ingezondene voor de tentoonstelling van landbouw te bevatten, zoodat som mige voorwerpen in de gangen en op binnenplaatsen geplaatst moesten wor den. Gisteren was de dag bepaald voor de inzending van bloemen, planten, vruchten enz. Het geheel maakt eene verzameling vruchten uit zoo groot en fraai, als nog niet te voren op eenige tentoonstelling in Nederland is aan wezig geweest. De bloemen zijn evenzeer uitstekend prachtig en talrijk; de granen en het zuivel leveren het bekoorlijkst gezigt op, en bieden het on miskenbare bewijs van de gezegende ruime opbrengst welke dit jaar als oogst verkregen werd. Voortdurend worden nog werktuigen aangevoerd; velen zijn geheel nieuw en nooit te voren op eenige tentoonstelling in Neder land te zien geweest. In de Maliebaan zijn de toebereidselen genoegzaam voltooid voor de volks feesten, die bjj gelegenheid van die tentoonstelling zulleu gehouden worden. Carousels, tenten voor koorddansers, photographie-etablissemcntenkra men enz. zijn aldaar opgeslagen en geven aan het uitgestrekte veld liet aanzien van eene kermis. Men verneemt, dat eerlang het hotelgelegen naast hel ministerie van oorlog, dat eenigen tijd geleden tol uitbreiding van dat dep. was aangekocht

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1