LE1DSCHE COURANT. 1802. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 September. Zaturdag avond II. is er iu eeue bergplaats van hooi en stroo op het Levendaal nabjj de Rijnstraat, behoorende aan den beer P. Vreeburg, te Soetervvoude, brand ontstaan, vermoedelijk ten gevolge vau IteL brocijen van het hooi. Van de spoedig toegesnelde brandspuiten waren gelukkig slechts een drietal noodig om bel dreigende gevaar Ie keerepterwijl door gepaste maatregelen de zolder spoedig werd ontruimd en daardoor veel van liet hooi is behouden gebleven. Van de schuiten, met dat hooi geladen en naar buiten gebragt, is er echter later een eensklaps ontvlamd en, toen de bodem van de schuit was doorgebrand, gezonken. De minister van justitie beeft den vroeger aan den heer Hendriks, eersten commissaris van politie alhier, verstrekten last, om zich van alle daden met zijn ambt in verband slaande tot nader bevel te onthouden, ingetrokken. Hij gelegenheid van de tentoonstelling van landbouw te 's Gravenhage, zullen op den Hollaiidschen spoorweg gedurende de vier laatste dagen dezer maand dagelijks retourbiHetlen worden uitgegeven (zie advertentie), zoodat aan alle standen bel bezoeken van de residentie legen verminderde vracht prijzen wordt aangeboden. Zeer zeker zullen velentot sluiting der zomcr- genoegeus, daarvan gebruik maken. Bij de aanbesteding, door den raad van administratie van hel Invali denhuis alhier gisteren gedaan, is de levering van onderscheidene artikelen voor de volgende prijzen aangenomen: tarwe per mud 11.70, aardappe len id ƒ2.20, vleesch en vet per N. ffi ƒ0.45, gort id. ƒ0.14, r(jst id. ƒ0.17}, groene erwten id. ƒ0.12}, wijn per fleseh ƒ0.62, bier per kruik ƒ0.09}, stroo per 500 N. ffi 14.50, steenkolen per mud 1.39}. lange turf per 100 stuks 0.07}, korte turf id. 0.65, lakke- bossen id. 1120. Bij de heden van vvege de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdheden tot onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende het jaar 1863, zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: tarwe 12.40 het mud, rogge 7.75 id., aardappelen 1.7250 de 50 N. CCruiidvleescli 0 44 bet N. ffi zonder beencnkalfsvteesch 0 80 id., rundvet 0.8497 bet Ji. ffi, boter 1.19 id., schenkclvleesch 0 36 id., gort 0 1449 id., rijst ƒ0.1799 id., groene erwten 0.1425 id., groenten 0.0343 id., zout 0.14 id., peper 0 53 id., azijn ƒ0.04" de kan, patentolie 0 57" bet N. ffi, raapolie 0 56 id., kaarsen ƒ0 73 id., groene zeep ƒ0.4050 id., witte zeepƒ0 5720 id., bruine suiker ƒ0.5671 id., witte suiker ƒ0 69 id., siroop 0 2268 id., pruimen 0 53 id., kofïlj 1 21 id., cichorei 0.1548 id., thee ƒ2 00 id., zoete melk ƒ0 0573 de kan, bier ƒ0 09" id., kunstasch ƒ0 0880 het N ffi, ligslroo ƒ13.50 de 500 id., zand ƒ0.54 per kub. el, steenkolen 1.2930 de 100 ffi, smeekolen ƒ1.4250 id. gas-coke ƒ2.15 id. lange 1 urf0.35 de ton van 2 mud, korte turf ƒ0 80 id., takkebossen ƒ9.99 de 100 bossen, stal bezems ƒ0 09 hel stuk, beibezems ƒ0 05 id., beiboenders 0.03 id., groot mediaanpapier ƒ10.75 het riem, klein dito ƒ9.25 id., lc soort propatria schrijfpapier 5.60 id., 2e soort dito ƒ4.65 id., 3e soort dito 3 70 id., postpapier 8.70 id., vederen pennen 0 15 de bos, potlooden 0 60 bet dozijn. Bij de verpachting der mestspeciën enz., welke bet buis van mi litaire detentie gedurende bet jaar 1863 zal opleveren was de hoogste in schrijving 407.— Van de schoone vette koeijenwaarvoor op de tentoonstelling te Voor schoten de lc en 2e prijs is toegekend aan den landbouwer W. van Roon, zijn er dezer dagen 5 gekocht door den vleeschbouwer Ch. I. van Isenburg alhier, voor de som van van 228 liet stuk. liet munt- en penningkabinet der hoogeschool is na onze laatste op gave vermeerderd geworden Door den heer A. C. Bon, opzigter van het kapitale kustlicht bij Haam stede op Schouwen, met den toegangspenning der Amslerdamsche chirur gijns tot het theatrum anatomicum (deze uitgedeeld in 1728 aan N. Clcvering van V(jven)verder met ecnige Spaansche, Porlugecsche, Russische, Fran- 5che, Engelsche en N. Amcrikaansche munten en penningen. Door den beer Ruyssenaers, Nederlandsch consul-generaal te Alrxandrië in Egypte, met een zeer groot aantal gouden, zilveren en bronzen munten der Ptolemeën, alsmede der Romeinsche keizers en keizerinnen, die te Alexandrië (alle niet Griekschc opschriften en afzonderlijke jaartelling op deze hunne geldstukken) hebben laten munten, waarvan niet minder dan vijf duizend verschillende bekend en groolendecls beschreven zijn. Het getal de zer ontvaugene stukken bedraagt ruim twee honderd, waaronder voorwerpen van groolc waarde. Behalve deze Egyptische munten bevonden er zich bij de bczcuditig nog ccu zilveren Darictis, verschillende munten van Arsacidischc cn Sassanidischc koningen, zoo in zilver als in brons, en daaronder van de grootste zeldzaamheid. Eindelijk eenigc telradrachmen en drachmen van Alexander den grooten, alsmede van Grieksche landen, steden en eilanden; ook van Klein-Azië als van Aradus, Tyrus, Ephesus, hel eiland Rhodus, van koning Antiochus Euergetes, enz. enz. Bij een bezoek van den heer Manuel Vidal Ramon, bankier te Barcelona vergezeld van den beer Manuel Cejuelakoninklijk commissaris bij de bank te Barcelona en nog een anderen Spanjaardvereerde de eerste aan het kabi net met hetwelk Z. E. sedert lang in betrekking stond, een aantal zilveren en biljoenen Spaansche munten der koningen van Kaslilië en Leon, sedert Alfonsus VII van Leon (de lle van Kastilië), die van 11261157 regeerde, tot aan Enrique IV (1454—1474). Van Valencia van Jaime l tot aan Karei I. Van Arragon van Alfonsus V tol aan Filips III. Van Major/ca van Jaime 11 tot aan Lodewijk I. Van liarcelona [Katalonië] van Jaime 1 (1213—1276) tot aan de laatste, in 1855 te Barcelona, onder de regering van koningin Isabella II geslagene, munten. Eindelijk nog eene verzameling bronzen Katalaansche munten, geslagen tijdens de Fransche overheerschiiig (1808—1814) alsmede onder Ferdinand VII en Isabella II, tot aanvulling van de reeds belangrijke verzameling die zich in het kabinet bevond. Op dezen oogenblik wordt er in Spanje alleen munt geslagen te Madrid en te Segoviaen wel in de eerste stad gouden en zilveren geldin de laatste koperen. Volgens berigl van den lieer Ilamon, wiens uitgebreide verzameling alleen beslaat uit medailles en munten ten behoeve van Spanje en Portugalals mede door Spaansche vorsten buiten Spanje geslagenis het aantal numis matische kabinetten in dat land in de laatste jareu bijzonder toegenomen en worden er voor de munten, vooral der Gothische koningen, ontzettend hooge prijzen besleed. Verder ontving het kabinet een afslag der medaille vervaardigd bij gelegen heid van het zilveren bruiloftsfeest van mr. J. Dirks lid der tweede kamer van de staten-generaal°P den 26sten October 1861 gevierd. Van den heer J. van der Chijs te Delfteenige Engelsche munten van koningin Victoria die nog op het kabinet ontbraken. Eindelijk van den heer H. C. M. Steur te Maassluis, eenige zilveren, koperen en bronzen munten van verschillende landen uit den hedendaag- schen tijd. De verzending van vruchten naar het buitenland op groole schaaldit jaar buitengewoon groot, maakt dat de prijzen, ondanks den overvloed van boomvruchten, ook daarvan tegen verwachting vrij hoog zijn. Zoo is o. a. in hel gehecle Westland en elders de belle fleur, een duurzame appel, meest voor buitenlandsche rekening opgekocht tegen ƒ1.25 bel halve mud, waar van sedert eenige dagen belangrijke verzendingen plaats hebben. De laat geëindigde en niet voorspoedige hooibouw gepaard met weinig groeizaamheid, deed de kans op naliooi grootendeels verloren gaan; toch is daarvan nog meer gewonnen dan men zich had voorgesteld. Maar thans is er, dank zij bet schoone weder, overvloed van gras. waarvan het vee, zal de herfst gunstig zijn, nog lang kan gevoed worden, behalve dat er genoeg hooi is om een langdurigcn winter te kunnen afwachten. Vooral de huurders van aardappelen-land langs de zeedorpen klagen thans vrij algemeen over den lioogcn huurprijs. Die huur sedert eene reeks van jaren bij de ongehoorde prijzen der aardappelen steeds verhoogd, is nu wegens de zeer billijke prijzen der aardappelen, door bet ruim beschot, naauweltjks goed te maken, althans de verdienste voor die lieden is naar wij vernemen te Katwjjk dit jaar luttel. In bet Overmaassche werden deze week, bij eene ruime cn uitmuntende opbrengst, de aardappelen geladen voor 1.75 het mud. Zaturdag II. is mevr. de wed. Storm - van der Clips, die gedurende 6 jaren in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft gereisdin Enge land aangekomen. Zij wordt tegen November in bel vaderland verwacht. Zaturdag avond II. is onder Barendrecht een korenmolen geheel afge brand, waarbij teuuis veel graau een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van den brand was met geene zekerheid op te geven. lle wedrennen. Zaturdag II. te Zandvoort gehouden, hebben den vol genden uitslag opgeleverd: Bij de mededinging van paarden van officieren is de eerste prijs behaald door den heer Exallo d'Almaras, en de tweede prjjs door Z. K. II. den prins van Oranje. Bij de heet en-harddraverij is de eerste prijs behaald door den lieer J. VVijnandts, van Haarlem, cn de tweede door den lieer de Paauw Gerlings. Bij den heeren-wedren is de eerste prjjs behaald door den lieer A. A. Wambersie, van Rotterdam, en dc tweede door Z. K. U. den prins van Oranje. Bij den bocrcn-wcdrcn is de eerste 1

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1