Per Telegraaf. BL'ITENLAiXDSCHE BERIGTEN. ENGBLAK LONDEN, 18 September. De sluiting der wereldtentoonstelling is thans vastgesteld op den l"e" November. Naar het zich laat aanzien zal de onderneming een tekort van 20000 a 25000 opleveren. Het Garibaldi-comité alhier heeft het volgende herigt ontvangen uit Spezzia van den 17dcn dezer: De geneesheer Partridge heeft Garibaldi gezien en zegtdat de wond beterende en de toestand van den gekwetste over hel algemeen gunstig is. Hier ter stede en ook te Birmingham en Dublin zijn weder openbare volksvergaderingen belegd om aan Garibaldi deelneming en belangstelling te betuigen en de regering uil te noodigen om den keizer der Franschen tot onverwijlde terugroeping zijner troepen uit Rome te bewegen. De uitkomst van den oogst hier te lande is boven verwachting gunstig. Naar ramingen, welke de waarheid vrjj nabij schijnen te komen, staat de opbrengst wel niet geheel gelijk met het gemiddelde bedrag van gewone jaren, maar zal zij toch zeer weinig beneden dat peil blijven. Het hoofdbestuur van het Britsche zendeling-genootschap heeft in de dagbladen eene oproeping geplaatst aan geestelijkendie genegen zijn zich aan het hoofd te stellen van de zending in Peking. Volgens een hier ontvangen brief uit Chamounix is ondanks het veelal slechte weder de Monlblanc gedurende dezen zomer 12 maal met goed ge volg bestegen. Bij een dezer gewaagde ondernemingen was de zoon van den boekhandelaar Longman alhier, bij de Tête Noire, in cene diepte ge stort en daarbij zoozeer door de koude bevangen dat hij zich aan een afgelaten touw niet behoorlijk kon vastbindenweshalve een der gidsen lot tweemaal toe moest afdalen (bij de eerste poging viel de jongeling nog dieper), eer hei gelukte den heer L. en vervolgens den gids naar boven te halen. Bij het overtrekken van de Gemmi is een muildier uilgegleden en met den berijder in eene onpeilbare diepte gestort en omgekomen. In de New-Yorksche bladen stond onlangs eene advertentie, waarin aan de belanghebbenden, tegen franco-toezending van een dollar, een wet tig en onfeilbaar middel werd aangeboden om van de zoo zeer gevreesde conscriptie ontslagen te zijn. Hel is gebleken, dat bij den inzender dezer advertentie ruim 600 aanvragen en dus ook ruim 600 dollars waren inge komen. Op al die aanvragen werd ten antwoord gezondendat er tegen de conscriptie geen beter middel bestond dan als vrijwilliger dienst te nemen. Onmiddellijk bij de eerste aankondiging waren door de openbare autoriteit de noodige maatregelen genomen om den inzender der advertentie jn handen te krijgen, doch zoodra zij met het antwoord bekend was, heeft zij de zaak als eene grap beschouwd en in den loop gelaten. FRANKRIJK. PARIJS, 18 September. De staal van onzekerheidwaarin men verkeert ten opzigte van de denkwijs der regering over gewigtige onderwerpen, heeft ten gevolge, dat zoowel hier als in de departementen eene onaangename stemming heerscht. Uit Muhlhausen luiden de berigtcn ook alles behalve gunstig. De departementsraad van de Alpes maritimes heeft aan de regering verzocht de grenslinie van het Fransche grondgebied tot op de kruin van hel Alpengebergte te verleggen en de Italiaansche districten Tende en Briga als van nature bij Savoye behoorende, bij het keizerrijk in te lij ven Volgens de rapporten der Fransche agenten in het buitenlandheerscht er onder de geheime genootschappen en uitgewekenen eene groote beweging. De politie hier te lande verdubbelt hare waakzaamheid. Een koopman is bij de jongste uitloting van aandeelen in de leening der stad Parijs zeer gelukkig geweest. Die uitloting is namelijk in drie serien verdeeld, en het eerst uitgelote nommer van elk dier reeksen bekomt eene premie van 100,000 fr. 11 ij had het geluk dal elk dier nommers een zijner aandeelen was, waardoor hij op een dag 300,000 fr. won. Hij heeft dan ook de armen ruim bedacht; die van Bottdry, zijne geboorteplaats, ontvingen alleen reeds 10000 fr. ITALIË. Volgens de Indép. Beige heeft koning Victor Emmanuel dezer dagen aan eene deputatie uit Forli de verzekering gegeven, dat hij vóór het eind dezes jaars op het Capitool zal zijnen heeft ook op den 6den Sept. Frans II de hem getrouw gebleven aanhangers in zijn verblijf te Rome rondom zich verecnigd, zijne erkentelijkheid wegens hun trouw te kennen gegeven en daarbij gevoegd dat hij hoopte hun eerlang in zijne hoofdstad Napels zelve die betuigingen van tevredenheid en vertrouwen te zullen kunnen herhalen. Het officiële blad van Turyn komt, gelijk te begrijpen is, op tegen hetgeen door het dagblad La France is verkondigd omtrent een Italiaansch eedgenootschap. Het zegt dat een Europeesch congres geen regl zou hebben over de eenheid van Italië te discussiëren; maaralleen over datgene wat uit die eenheid natuurlijk voortvloeit. De Italiaansche regering zal steeds de verklaring volhouden, dat haar werk onvoltooid blijft, zoo lang Rome niet de werkelijke hoofdstad van Italië is. PKCISSEN. BERLIJN, 18 September. Uit de mededeelingendoor den minister van oorlog in de bijeenkomst der commissie voor de begrooting afgelegd, is gebleken dat de regering, hoewel het amendement van den heer von Stavenhagen voor 1862 aanne mende, haar vroeger geuit gevoelen ten aanzien der uitgaven voor de land- magl over 1863 volhield. I)e commissie heeft daarop eenstemmig besloten tc verklaren, dat die mededeelingen geenen grond opleverden tot schorsing der aangevangen beraadslaging van de kamer. Te Brody, in Galicië, zijn 114 huizen afgebrand. Wen is aldaar voor nieuwe brandstichtingen beducht. !l 'sGRAVEN11AGE20 September. In de zitting van dc tweede kamer van heden is ingekomen het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting van de staatsspoorwegen van 1863. Het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede is definitief ter tafel gebragt. Maandag zal de beraadslaging over dat ontwerp plaats hebben. 's'GRAVENHAGE, 20 September. Aan den generaal-majoor Scharten, bevelhebber der 5de militaire afdeeling, is wegens langdurige dienst pensioen verleend. Benoemd: tot generaal-majoor en bevelhebber in de 4de militaire afdeeling kolonel Engelbregt, kommandant van het 7de reg. infanterie, en tot generaal-majoor en bevelhebber in de 5de militaire afdeeling, de kolonel van Hoey Schilthouwer, kommandant van hel reg. grenadiers en jagers. TURYN, 19 September. Prins Napoleon en zijne gemalin worden hier den 24sten verwacht. Het huwelijk van prinses Pia zal den 25ste" of den 27steö plaats hebben. Het regeringsorgaan behelst een reglement voor den verkoop der domaniale goederen. De staat van beleg in Napels zal nog niet worden opgeheven, wel echter die op Sicilië, nadat aldaar bevorens uit het personeel der openbare ambtenaren diegenen zullen zijn verwijderd, die stof tot wantrouwen geven. De Diritto is gisteren in beslag genomen. Heden deelt dat blad een verslag mede van Ripari, den geneesheer van Garibaldi, over het bezoek van dr. Partridge, die bij die gelegenheid ver klaard heeft geen gevaar te zien in den toestand van Garibaldi. PARIJS, 19 September. Volgens de France heeft de regering van Juarez bij meerderheid van stemmen besloten om aan generaal Forey eene capitu latie voor te stellen, waaraan de bepaling ten grondslag ligt dat Puebla en Mexico aan de Franschen zullen worden overgeleverd. BERLIJN, 19 September. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Simson, namens de commissie voor de begrooting, gewezen op de tegen spraak in de verklaringen, door den minister van oorlog gisteren en eer gisteren afgelegd, waardoor het verslag nu grooter geworden is. Die mi nister verklaarde toch, dal het voorstel tot verdaging van het huis hem verrast had, daar hij Woensdag niet anders gezegd had, dan dat de regering het amendement Stavenhagen, voor 1862, aannam. De heer von Vincke deed uitkomenhoe de verklaringen van den minister van oor log op eergisteren en gisteren geheel tegen elkander aandruischlen. Het voorstel der commissie, om de beraadslagingen over de artikelen voort te zetten, werd met eenparige stemmen aangenomen. Volgens de i\at. Zeil. was er heden onder de leden der kamer sprake van de aftreding der ministers van justitie en van oorlog; men beweerde, dat de eerste, op zijn verzoek, reeds ontslagen is, doch dat op het verzoek van den laatste om ontslag door den koning nog niet is beslist. Dat er op dit oogenblik eene ministeriële crisis bestaat, wordt door niemand meer betwijfeld. NEW-YORK, 9 September. Het bevestigt zich dat Jackson met 50000 man troepen der zuidelijken de Potomak overgetrokken is en Frederik-city in Maryland bezet heeft. De Molen van Rembrand van Rijn. De anecdoten minnende Iloubraken zegt omtrent Rembrand van Rijn, dat zijn vader was: een mulder op de korenmolen tusschen Leyerdorp en Kou- kerk aan den Ryn. Rembrand dus, zoo heette het nog voor weinige jaren, was geboren op den Kondekcrkschen molen, en ten gevolge van die by na algemeen aangenomen overlevering liet destijds een Leydseh kunstminnaar, uit eerbied voor den kunstenaar, in gouden letteren den naam van «Rembrand" boven den ingang des molens stellen. De eigenaardige bouw van den molen met zijne kegelvormige kap, in de wandeling de dikke molen" genoemd en gelegen aan een schoon gedeelte van dën liijn, had de phantasie van menigen kunstenaar opgewekt. Of Rembrand in dien molen had kunnen wonenveel minder had kunnen schilderenwerd niet betoogd. Op de be langrijke verzameling kunstwerken van wijlen Z. M. koning Willem II kwam o. a. eene geschilderde studie voor door een Engelsch kunstenaar: de molen van Rembrand van binnen, met uitzigt door het raam op den Rijn; in het voorbijgaan gezegd, eene hoogst verdienstelijke studie of liever schilderij en niet zelden prijkte menige tentoonstelling met eene schilderij of teekening »de molen te Koudekerk", of »gezigt op den Rijn met den molen te Koudekerk", enz. getiteld, zoodat men zich telkens op kunst gebied (straks op grondgebied) aan eene vergefelijke onwaarheid overgaf. Genoeg, jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier bragt ter goeder ure vele belangrijke bijzonderheden betreffende de geboorteplaats van onzen schil der aan het licht en dat deed hjj nog dezer dagen in de Leydsche Courant. In een volgend nommer der courant heeft zich daarom de heer Z. V. geen partij gesteld tegen die mededeeling. Inderdaad eene loffelijke betuiging. Maar voor dc vele wetenswaardige bewijzen, door den heer R. E. aange voerd, had hij over die eene kleine onjuistheid kunnen heer. slappen, al mogt in zijn oog de heer R. E. zich hebben schuldig gemaakt aan zoo groote onjuistheid, ja in zijne veronderstelling valsclt zijn geweest Het overige verspreidt weinig licht over het leven des kunstenaars. Toen voor zeven jaren de «dikke molen" grootendeels afbrandde, werd op zijne grondslagen een «slanke molen" opgetrokken, tegenwoordig vrij algemeen als «Rembrand" bekend, want die naam is op nieuw boven den ingang gesteld. Men zal zich nu alleen nog kunnen verheugen dat de molen niet te Koudekerk, maar te Hazer&woude staat; cene mededeeling vooral bij het houden van publieke verkooping van groote waarde. A. J. K. NEW-YORK, 10 September. RO.) Generaal Mac Clellan isuitgerukt. Van Washington vertrokken heeft hij de rigling naar Noord-Maryland ge nomen, om daar de zuidelijke troepen aan te tasten. De vloot der Unie voor Baltimore zal die stad vernielen. Generaal Mac Dowell is van zjjne functiën ontheven en heeft een verlof van drie weken gekregen. De strenge bevelen betreffende de krijgsopschrijving zijn, ten gevolge van de opkomst van een groot aantal vrijwilligers, ingetrokken. De burgers kunnen vrjj reizen. Bij het congres is een ontwerp van wet ingekomen tol eene nieuwe ligling van 300,000 man. Vele familiën verlaten Washington. LISSABON, 17 September. RO.) Het 6de reg. te Braga heeft heden op de stafofficieren geschoten. Twee regimenten zijn derwaarts gezonden en hebben de rust hersteld. IN GEZONDEN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2