1862. MAANDAG 22 SEPTEMBER. X-. v' De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. J]ij deze Courant bekoort een BIJ BLADwaarin voorkomt een overzigt der rede door den minister van Jinantiën heden in de 2e kamer uitgesproken. BINNENLANDSCIIË BERIGTKN. LEYDEN, 20 September. Gisteren aanvaardde de heer VV. G. Pluygers bet hoogleeraarsambt aan de Leydsche hoogeschool met bet honden eener redevoering in de Latijnsche taal, ten helooge dat het voortdurend bestaan van de studie der oude lette ren verzekerd is. Bij kou. besluit van 12 Sept. is aan jhr. mr. D. F. van Alphen gewe zen substituut-griffier bij de arroud-regtbank alhier, een pensioen verleend ten bedrage van 307 'sjaars. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 166 tol 188 personen. Op den 30slen Sept. zal aan het dep. van marine te 's llagc de aan besteding plaats hebben van 9000 Ned. ffi witte zeep; als maximum van den prijs wordt bepaald 37 a ƒ39 de 100 Ned. ffi. Omtrent de Dingsdag II. te Delft gehouden jaarlijksche vergadering der Ned. Gustaaf-Adolf-Verceniging verneemt men'nog, dat het verslag van vooruitgang getuigde en dat deze vergadering over cenc som van 5000 beschikte, grootendeels ten behoeve van 50 kleine hulpbehoevende Protes- tanlsehe gemeenten buitenslands en eenige in ons Vaderland, waaronder Weert, BlittcrswijkHelena Veen en Tubbergen, tirwijl bovendien eene feestgave van ongeveer 300 aan de genoemde Weertsche gemeente werd toegewezen, en door enkele afdeelingen reeds ƒ1200 aan eenige gemeenten was overgemaakt. Ds. J. 11. Maronier, pred. te Lcydrn lid van hel hoofdbe stuur, gaf verslag van de algemcene vergadering der Duitsclie Guslaaf-Adolf- Vereemging, onlangs te Neurenberg in Beijeren gehouden, waar hij de Ne- landsche zuster-vereeniging had vertegenwoordigd, en schetste hoe allerwege, en zelfs in Oostenrijk, hel arbeidsveld der vereeniging zich uitbreidde. Dit het jaarverslag, uilgebragt door bestuurders van het kon. zoölogisch genootschap Natura artis magislra !e Amsterdam, blijkt dal die i n rig ting in eenen bloeijenden staat blijft verkeeren. Gedurende het afgeloopen jaar werd de instelling bezocht door 34308 vreemdelingen en 31129 werklieden en dienstboden. De diergaarde, hel museum en de bibliotheek namen steeds in uitbreiding toe. Hel getal leden bedraagt 3630. Op het eiland l'exel heerschen de mazelen in vrij erge mate. In de school van het dorp den Hoorn worden 75 van de 90 leerlingen gemist terwijl aan den Burg 120 kinderen door de ziekte verhinderd zijn de scholen te bezoeken. Van het Nieuwe Diep meldt men dat Woensdag avond aldaar een schrikkelijk voorval plaats had. Eenige matrozen van het- aldaar binnen gevallen Amerikaansche schip Jlippognjphe waren, na te zijn afgemonsterd, aan den wal; daar, of reeds vroeger aan boord, schijnen onaangenaamheden tusscheu hen te zijn voorgevallen, die zij nu, opgewonden door sterken drank, wilden beslechten. Daarbij is een hunner, een jonge Deen, om het leven gebragt door hevige slagen en trappen. Al de daders zijn in ver zekerde bewaring genomen. De belangstelling in hel lot der nagelaten betrekkingen van de Ame lander zeelieden, die ten vorigcit jare bij eeue poging tot redding der be manning van tiet bij Ameland gestrande Noordsche barkschip Dieppe Pakel het leven hebben verloren, blijft nog steeds in Noorwegen aanhouden. Dezer dagen is weder ten behoeve dier betrekkingen door den Nederlandschen con sul te Chrisliania eene som van ƒ582.12j overgemaakt, hem door den voor zitter van het zeemans-collegie aldaar ter hand gesteld. Door wijlen mevr. de douairière Sandberg van Essenburg is ook aan de diaconie der herv. gemeente van Ermelo eene som vermaakt van ƒ2000, vrij van successie-reglen. De diaconie-armcn der herv. gemeente te Oud- Maarsseveen hebben mede een legaal ontvangen van wijlen J. Otten, in le ven landman aldaar, bestaande in een stuk land ter grootte van 3 bunders. Te Ingen (Gelderland) was dezer dagen een liefhebher van de jogt in zijne woonkamer bezig een geweer te ladenwaarbij hij het ongeluk had dat hetzelve onverwachts ontbrandde. Het schot drong in een kast, waarin zich een blikken bus bevond, inhoudende ruim 8 buskruid, hetwelk ont vlamde en de kast uiteen deed springen. De stukken van deze kast troffen Item zoo zeer in het aangezigl, dal hij bewusteloos nedcrstorlte en belang rijke verwondingen bekwam. De vrouw, die in de kamer aan tafel zat, stortte mede van den stoel, terwijl de vlammen, die uil de kast sloegen, zich aan hare kleederen mededeeldendaarop nam zij de vlugt naar het achterhuis en werd daar met veel moeite door een paar personen uit haren gevaarlijken toestand gered. Den jager zelf vond men naderhand vreeselijk bloedende op den grond liggende terug. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Het huis zelf is door die ontploffing op onderschei dene plaatsen zwaar gescheurd en gebarsten, glasramen en glazen deuren zijn verbrijzelden het geheel had het aanzien of de bliksem in de woning was geslagen en haar had verwoest. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft eergisteren vonnis gewezen in de bekende zaak van K., metselaar aldaar, en diens vrouw. De regtbank heeft beide beklaagden schuldig verklaard aan onwettige opsluiting van hun 8-jarig zoontje, en de tweede beklaagde bovendien aan moedwillige mishandeling, door het in het water duwen van haar stiefdochlerje, en hen te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenzetting ieder voor den tijd van één jaar, de tweede beklaagde daarenboven tot betaling eener geldboete van 8 en beide solidair in de kosten. 's GRAVENIIAGE, 20 September. Tot burgemeester der gemeente Francker is benoemd de lieer mr. J. Minnema Buma. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te IJsselslcin de heer F. L. Jan son, thans te Zalt-Bommel; te Zalt-Bommel, de lieer m'. S. Reynvaan, thans te Harderwijk; te Harderwijk, de heer mr. U. P. de Ga vere, thans te Ommen; te Oud-Beijcrland, de heer S. van lleltinga Tromp, thans te llolwerd; te liolwerd, de heer G. J. de Sitter, thans te Goor; te Lochemde heer J. A. F. L. van lleeckeren, thans te Siltard; te Sittard, de heer mr. W. Hemsing, thans te Korlgene; te Gulpen, de heer B. G. J. van der Meer, thans te Gennep; te Kortgene, de heer C. W. Heufke; te Goor, de heer F. 11. Umbgrove; te Gennep, de heer B. H. Tours, en te Ommen, de heer G. Y. de Blaauw. De vier laatsten thans surnumerair. Volgens geruchten zon de kolonel van Iloey Schilthouwer, van het reg. grenadiers en jagers, bevorderd worden lol generaal-majoor, terwijl den luit.-kolonel Ravens hel kominando over dat regement zou worden opge dragen, en zouden de majoors Schönsledt en Mac Leod, van dat reg., tot luit.-kolonels worden bevorderd. Tot ingenieur der 2de kl. voor de dienst van het stoomwezen in Ned. Indie is benoemd de heer J. W. T. Bertrand. Aan deu heer mr. C. II. Immerzeel, benoemd lot administrateur van finanlien in de kolonie Suriname, is eervol ontslag verleend uit zijne he irekking van referendaris bij hel dep. van flnantiën. Z. M. heeft aan K. T. baron van Lynden, Zr. Ms. kamerheer, ver gunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van kom- maudeur der l5lc kl. van de Frederiks-orde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. De commissie van leden van de eerste kamer is gisteren bij Z. M. den koning toegelaten, ter aanbieding van hel door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede. Z. M. heeft op het adres het volgende ge antwoord: Ik ontvang steeds met welgevallen de hulde der eerste kamer, en verzoek n haar mijnen dank te willen overbrengen voor de door haar geuite gevoelens. Volgens een alhier ontvangen berigl is hel verblijf* van II. M. de ko ningin te Stuttgart verlengd tot de helft van November aanst. Z. K. H. de prins van Oranje is uit Wiesbaden alhier teruggekeerden heden morgen naar Zandvoorl vertrokken, teneinde bjj de aldaar te houden wedrennen tegenwoordig te zijn. Gisteren is alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de verschillende afdeelingen der Hollandsche maatschappij van fraaijc kunsten en wetenschappen, onder voorzitterschap van den heer mr. Lcvyssolm Norman. De voorzitter opende de werkzaamheden met eene toespraak die ten onderwerp had: »de overdrijving op wetenschappelijk gebied." Uit het verslag omtrent de handelingen der maatschappij bleek o. a., dat de verschillende afdeelingen der maatschappij te zamen 590 leden tellen. Dooi de vergadering werd bepaald, dat door de volgende algemeene vergadering eene prijsvraag zal worden uitgeschreven in het vak der geschiedenis. Uit de door het bestuur voorgedragen prijsstoffen wordt door deze vergadering als prijsvraag uil hel vak der schoone kunsten voor het volgende jaar ge kozen Ilebben de kunsten regt op den steun der regering? Hebben zij daaraan behoefte? (Te beantwoorden vóór 1 Januarij 1864.) Uit de af- deeling Dordrecht werd, als voorzittende afdeeling voor hel volgende jaar, tot algemeen voorzitter gekozen de heer J. P. Bredius en van wege die afdeeling aan de vergadering kennis gegeven, dat tot algemeen secretaris der maatschappij is benoemd de heer M. A. Perk. Volgens een alhier van den directeur en kommandant der marine te Willemsoord ontvangen berigt, zijn de vloer en de muren van het nieuwe dok aldaar in buitengewone male gebarsten.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1