LE08CIIE COURANT. 1862. N°. 11 Kfamy VRIJDAG 19 SEPTEMBER. De Coulant wordt Maandag, !Foensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. r. -A p i i t i>'JF De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHR BERIGTEN. LEYDEN, 18 September. De, om meer dan e'éne reden uitgestelde, deelneming dezerzijds aan de gecombineerde manoeuvres in het vuur, met het garnizoen van. 's Hage en Delft, in de vlakte van VVaalsdorp, zal nu Vrijdag den l,9de" plaats hebben, terwijl de volgende denkeljjk op Maandag den 22steD zal worden uitgevoerd. Van de eergisteren in het hoofdkiesdistrict Gorinchem gehouden ver kiezing van een lid voor de tweede kamer is de uilslag geweest, dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de bh. mr, C. W. J. baron van Boetzelaar van Dubbeldam, die 566 stemmen, en W. A. Viruly Ver- brugge, die 544 stemmen bekwam. Sommige bladen hebben reeds medegedeeld, dat dr. W. R. baron van Iloüvell het voornemen heeft met de maand Januarij aanst. de redactie van liet Tijdschrift voor JVederlandsch-Indië neder te leggen. Naar wij verne men zal liet tijdschrift met dat tjjdslip verschijnen onder redactie van dr. P. Ble'eker, vroeger chef van de geneeskundige dienst in Nederl. Indie. De Staatscourant bevat de lijst van de nommers der loten in de ver loting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der slagtoders door den brand van Enschedé, waarop bij de te Zwolle gehouden trekking prij zen zijn gevallen, met opgaaf van de nommers der prijs-voorwerpen. De houders der loten worden daarbij verzocht, om deze bij de sub-commissiën, van welke z(j zijn bekomenspoedig in te leverenten einde 'de prijken door tusschenkomst der sub-commissiën te ontvangen. Eergisteren werd te DeJft de jaariijkscbe algemeene vergadering der Nederl. Gustaaf Adolf Verceuiging gehouden, na afloop waarvan des avonds ten half zes ure, in de Oude kerk, eene openbare bijeenkomst werd gehou den, bij welke gelegenheid de lilt. Rogge, Rauwenhoff, Oosterzee, Zaal berg en llaverkorn van Bijsewijk, achtereenvolgens den kansel heklommen en het wooid tot de verzamelde menigte rigltcn, terwjjl door den bckwa- tneu organist, den heer J. klerk, bjj afwisseling eenige schoone stukken op het orgel werden ten gehoore gebragt. Het ruime kerkgebouw was te klein om de zaamgevloeide menigte te bevatten. Op den 12dc" dezer was het honderd jaren geleden dal de landbouwer F, Woliers, te Zevenhuizen, gedoopt was. Daarvan zijn de bewijzen voor handen, niet van den datum zijner geboorte. Opmerkelijk is het, dat deze krachtvolle grijsaard, die nog geregeld landbouw-bedrijf uitoefent, in het bezit is van al zijne geestvermogens en van zijne zintuigen, zoo zelfs, dat hij met hel grootste gemak nog zonder bril leest. Maandag II. had te Utrecht in het hotel Rellevue de 12de algemeene vergadering der broederschap van candidaat-nolarissen in Nederland plaats. Uit het door hel hoofdbestuur uitgebragte verslag bleek hetdal die vereeni- ging in den laatslcn tijd steeds in bloei is toegenomen. De maatregelen, door de vergadering ten aanzien van het tijdschrift Regt en kFet genomen, doen de hoop koesteren, dat daarvan eene meer geregelde verschijning dan tot nu plaats had hel gevolg zal zijn. Als redacteuren van hetzelve werden, in plaats van de hh. mr. C. J. Diemont en mr. Cohen Stuart, die periodiek aftraden, en van den heer W. H. van Meukeren, die zijn ontslag had inge diend benoemd de hh. W, F. de Bock te RotterdamJ. M. E. Dercksen te Leyden en J. Visser te 's Gravenhage. Ais leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hh. mr. P. G. Bystra te Utrecht en C. van Wieringen te Mijdrecht, in plaats van de periodiek afgetreden hh. J. E. van den Andel en mr. Cohen Stuart, terwjjl de heer H. W. Arentzen te Utrecht als zoo danig werd herkozen. Het ontwerp van wel op de registratie, dat der broederschap door den minister van fmauliën ter kennisneming en beoor deeling was ingezonden, maakte, met het door het hoofdbestuur opgemaakte rapport, een onderwerp van beraadslaging uil, terwjjl twee voorstellen wer den aangenomen, om zich tot de regering Ie wenden, ten einde verbetering te erlangen en twee punten van wetgeving, die naar het oordeel der broe derschap bepaalde voorziening behoefden. Als plaats, waar de volgende ver gadering zal gehouden worden, werd bepaald de stad 's Gravenhage. (11. C.) Naar men uit Heereuveen meldt heeft zekere heer letzen, woonachtig in het dorp 'l Meer een gedeelte van eene som gelds teruggevonden, die hem ontvreemd was, en om welk feit reeds twee personen tot criminele straffen zijn veroordeeld. Men is zeer belangstellend naar den afloop van deze zaak. Uil llarlingen meldt men het volgende: Van tijd lot lijd ziet men hier hel verschijnsel, dat er partijen boter per Londensche stoomboot van daar als onverkoopbaar terugkomen. Vroeger, toen zich dit bjj een enkel vat bepaalde, nam men daar geen not it jc van. Nn dit echter bij aanzien lijke partijen plaats vindt, vraagt de belangstellende in onze provincie of dit ook van dc slechte bewerking komt en zijn, onze informatiën goed, dan moeten wij tot ons leedwezen daarop ja zeggen, want de Friescbe boter i* in de laatste jaren zeer iu qualiteit verminderd, en wordt meer en meer door andere producerende lauden op de Londensche markt verdrongen. Uit eene doorgaans wel onderrigte bron vernemen wij, zegt het D.v. 'sGr., dat «de onderhandelingen tusschen deu minister van koloniën en den heer F. Gisborne te Londen zijn afgeloopenen dat dien ten gevolge aan laatstgenoemden waarschijnlijk spoedig concessie zal worden verleend voor het makeu van eene telegrafische verbinding tusschen Batavia en Singapore, waarvoor hij onder zekere voorwaarden jaarlijks ongeveer 100,000 subsidie van het Indische bestuur zal krijgen, liet schijnt hieruit te bljjken, dat men eindeljjk zoo gelukkig is geweest, om een telegraafkabel te kunnen maken, waarvan men reden heeft te gclooven, dat hij eenige jaren legen den.invloed der tropische gewesten bestand is. Gelijk men weet, heeft men jaren lang hiernaar te vergeefs gezochten heeft de vorige kabel tnsschen Batavia en Singapore, die een paar millioen heeft gekost, slechts weinige dagen gewerkt. 's GRAVEN HAGE, 18 September. Z. M. heeft den generaal-majoor I. P. Delprat, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, thans op non-activiteit, op zjjn verzoek op pensioen gesteld, en dien generaal, thans ridder der orde van den Nederl. Leetlw, benoemd lot kommandeur van die orde; Z. M. heeft aan den lieer R. D. Hooglandl, consnl-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der ver sierselen van ridder der Wasa-orde, en aan M. graaf van Limburg Stirum kamerheer van Z. M.dienstdoende aan het hof van Z. X. H. prins Frede- rik der Nederlanden, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van de Poolster, hun door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, 'alsmede aan den l8lc° luit. J. B. 11. van Roijen, van den generalen staf, lot het dragen van de versierselen van ridder van de 3de kl. der orde van Sl. Stanislas, hem door den keizer aller Russen geschonken. Tol raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen is benoemd de heer mr. C. W. Dull, thans regter in de arrond.-regtbank te Winschoten; tot regter in de arrond.-regtbauk te Groningen de heer mr. S. Tjaden Busman, thans regter in de arrond.-regtbank te Appingadam; en lol notaris te Zeyst, de heer mr. II. C. van Diggelen, thans notaris te Axel. Tot surnumerair bij het vak der directe belastingenin- en uitgaande reglen en accijnsen zijn benoemd de hh.: 11. G. Radys Ellens, te Bierum; A. O. J. Schindler, te Maastricht; G. R. J. de Quay, te Beers; J. H. de Bruyn te Zwolle; F. W. Thorbecke, te Alkmaar; G. C. Antink, te Nij megen; H. A. Toe Water, te Rotterdam; F. II. P. Ligtenberg, te 's Gra venhage; J. Sylsma Gz., te Grijpskerk; S. C. M. Knappertte Vlaardingen. Tot 2de luit. administrateur van kleeding en wapening bij het 4de reg. infanterie is benoemd de sergeant-majoor I. J. Keyzer, van het 2de reg. Voor de burgerlijke dienst in Nederl. Indië zijn benoemd: lot ambte naar van de lsle kl., de candidaat-ambtenaar mr. A. A. Buyskes; en tot ambtenaar van de 2de kl., de candidaat-amblenaren dr. J. D. Homan en C. M. F. Stockhausen. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding van de lijst van caudidaten voor hel voorzitterschap, is gisteren namiddag ten 5{- ure bij den koning toegelaten. Z. M. heeft, uit hel hem aangeboden drietal kandidaten, tot voorzitter der tweede kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar benoemd den heer mr. G. C. J. van Reenen. Volgens alhier ontvangen berigt is H. M. de koningin in goeden wel stand te Stuttgart aangekomen. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn heden morgen uit de re sidentie vertrokken, zich naar 11. M. de koningin-moeder te Soestdijk bege vende, alwaar zij tot aanst. Maandag zullen verblijven, om alsdan de reis naar Luxemburg voort te zetten. HU. XX. HU. worden tegen het einde van het jaar alhier terug verwacht. Men verneemt dat de heer mr. C. M. van der Kemp, raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland, plotseling te Delft is overleden. Hij had den ouderdom van rnïm 63 jaren bereikt. Gisteren morgen zijn door de troepen der residentie, een bat. infante rie uit Delft en eene batterij veld-artillerie uil Leyden, op de vlakte van Waalsdorp groole manoeuvres in het vuur uitgevoerd. Het bat. infanterie uit Leyden nam daaraan geen deel. In de zitting der eerste kamer van gisteren werd door den voorzitter medegedeeld dat door de afdeelingen benoemd waren, tol voorzitters de hh.: van Wessem, van Beeck Vollenhoven, van der Oudermeulen en Schimmel- penninek van der Oye; tot onder-voorzitters de hh.van Rhemen van Rhemenshuizenvan Nispen van Pannerden, van Swinderen en de Villers

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1