LEIMCHE COURANT. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BmiMENLANDSCIIE BEIUGTEN. LEYDEN, 16 September. De heer dr. W. G. Pluygers, tol hoogleeraar bjj de letterkundige facul teit aan onze hoogescbool benoemd, zal Vrijdag den ÏO^" dezer, des mid dags ten 12 ure, met het honden eener pleglige redevoering in de groote gehoorzaal van hel akademie-gebouwzijne betrekking aanvaarden. Tot hel gisteren en heden gehouden examenom lot de akademische lessen te worden toegelaten, hadden zich 11 adspiranten aangemeld, waar van er 7 zjjn toegelaten. Het is niet zonder leedwezen dat wij terugzien op de tooncelen van wanorde die in onze gemeente hebben plaats gehad; looueelen die wij, ver trouwende op den goeden geest dien wij zelfs bij de mindere klasse der burgerQ veronderstelden, gedacht hadden niet meer te zullen aanschouwen. Gewoonlijk beweegt zich des avonds op de Botermarkt erne groote men- schenmassa, waaronder vele jongens die wel eens aan de winkelkasten der bewoners schade toebrengen, of rustige burgers overlast aandoen. Wet hel oogiberk om daartegen te wakengaf de lsle commissaris van politie aan zijne onderhoorige agenten den last, de passage aan den kant der huizen alleen te vergunnen aan hen die van de Koornbrug kwamen en hen die van de zijde van hel Gangetje kwamen te noodzaken hunnen weg langs de boomen te nemen. Deze last werd gemakkelijker gegeven dan ten uitvoer gelegd, want terstond vertoonde zich onwil en verzet, waardoor zamen- scholingen ontstondendie de positie der agenten hoogst moejjelijk maakte. Spoedig ging men tol balddadigheden over en werden in verschillende winkel huizen glazen ingeworpen. De fungerende burgemeester, de wethouder Stof fels, van liet voorgevallene onderrigt, was terstond op de plaats tegenwoor dig en trok na gedaan onderzoek de buiten hem gegeven order in, waardoor wel de aanleidcnde oorzaak weggenomenmaar de opgewondenheid der gemoederen niet tot bedaren gebragl was. Eenc menigte volks verzamelde zich voor het politiebureau op de Breedestraat, onder het uiten van be dreigingen tegen den persoon van den lstco commissaris, welke volksmenigte van oogenblik tot oogenblik toenamen waaronder zich een groot aantal bevonden dat het er, gelijk later gebleken is, op toegelegd had, aan hun nen lust tol het plegen van ongeregeldheden bot te vieren. De komst der militaire magt, ter hulp der politie aangerukt, was van weinig invloed op de menigte; maar, hoewel zelfs de luit. Wollweber, plaatselijk adju dant, niet van persoonlijke bcleediging verschoond bleef en er vele uittartingen plaats haddengetuigden de handelingen van de bevelhebbers van dc grootste gematigdheid. Meer dan eens vverden ook door den fung. burge meester en den wethouder Hubrecht pogingen aangewend om door overre ding op de menigte te werkendoeltofschoon deze heeren niet werden bcleedigd, hadden hunne woorden geene uitwerking; integendeel men begaf zich naar den Apothekcrsdijk om aan de woning van den lsten commissaris de glazen in te werpen, in welk lot ook vele andere bewoners van die gracht moesten deelen. Inmiddels had zich de infanterie op weg hegeven en was een detachement artilleristen te paard aangerukt, om verdere buiten sporigheden tegen te gaan. Een en ander had ten gevolge dat de me nigte lusschen 3 en 4 ure des nachts langzamerhand afdreef en de rust hersteld werd. Hoewel men niet zonder grond beducht was voor de herhaling der wan ordelijkheden, is de rust Zondag avond niet ernstig verstoord geworden. Er was steeds eene groote menigte, vooral nieuwsgierigen, op dc been en het bleek dal daaronder enkelen warendie door opruijing en uittartingen op nieuw botsingen wilden uitlokken, maar deze werden bij hun verzet tegen de bevoegde magt in hechtenis genomen. Gisteren avond was mede alles rustig. Naar het gebeurde zal een naauwkeurig onderzoek ingesteld worden. In afwachting daarvan is den lslc" commissaris van politie, den heer Hendriks, namens den minister van justitie gelast, zich tot nader bevel van alle daden, met zjjn ambt in verband staande, te onthouden, en zijn zijne werkzaam heden tijdelijk opgedragen aan den tweeden commissaris, den heer Hoogvliet. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1862. waaruil blijkt, dat die bedra gen heeft ƒ38,271,307.77jzijnde/165,738.87j meer dan in 1861. Op den 25s,en en 26sten dezer zal door de Pomologischc vereeniging te Boskoop aldaar eene tentoonstelling van vruchtenen fruiten worden gehouden. Uit Enkhuizen wordt gemeld, dat door den gemeenteraad aldaar is besloten om de geneesheeren en geestelijken van alle gezindheden aan de brandspuit te plaatsen, en wel alien aan de pomp. Voor zes gulden echter kunnen zi) zich hiervan afkoopen. Te Arnhem zijn gevankelijk binnengebragt twee knapen van omstreeks 10 jaren, wonende te Zevenaar, beschuldigd van de bussen in de r. k. kerken te Groessen en te Duiven opengebroken en zich de daarin aanwezige gelden toegeëigend te hebben. Te Breda is Vrijdag II. door den officier van justitie, den regter-com- missaris, den burgemeester, den lstcD luit. commandant der brigade koninkl. marcchause'es, den commissaris van policie, beuevens heeren geneeskundi gen, een zeer streng onderzoek gedaan in de woning van mr. van U., ad vocaat te dier stede. Men vond in eenen allezins deerniswaardige» toe stand, in eene achterkamer opgesloten, eene krankzinnige vrouwgeheel naakt in een ledekant en niet ver van haar eene karwats of kleerklopper liggen. Deze ongelukkige vrouw, de moeder des advocaats, is op last der bevoegde autoriteit in een goed gesloten draagbaar door een 4-tal oppassers in het garnizoens-hospitaal voorloopig naar het groot stedeljjk gasthuis overgebragl. In de gemeente Weslwond (Noordholland) is Zaturdag II. een huis, door drie gezinnen bewoond, geheel afgebrand. Men heeft bijna niets kun nen redden. Door den minister vau binnen!, zaken zijn tot docenten aan het kon. athenaeum te Maastricht benoemd de hh. J. W. de Groot, lilt. doet. en A. Smits, lilt. doet. 'sGRAVENHAGE, 16 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot advocaat-generaal bij het prov. geregts- hof In Overijssel mr. I). Fockemathans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Botterdamlot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Botterdam, jhp. mr. B. C. de Jonge, thans in die be trekking hij de arrond.-regtbank te Dordrecht; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht, mp. E. A. A. IJssel de Schep per. thans in die betrekking bij de arrond.-regtbank te Gorinchem, en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Gorinchem, mp. C. A. Marchant Jp.advocaat te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen enz. Ie VVieringerwaard is be noemd de heer W. F. B. P. de Salengre, surnumerair te Botterdam. Z. M. de koning heeft benoemd tot zijn kamerheer in gewone dienst den baron S. B. Taets van Amerongen, ten einde als zoodanig dienst te doen bij de hofhouding van IIII. KK. HH. prins en prinses Hendrik. Z. M. heeft aan den heer dp. J. P. Heye, te Amsterdam, vergunning verleend lot het dragen der hem door den hertog van Nassau verleende gouden medaille voor kunst en wetenschap. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. S. de Veer, West-Indisch hoofdambtenaar, met verlof hier te lande, en aan den heer dp. M. G. Timmers Verhoeven als burgemeester der gemeente Dordrecht. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich in het laatst van deze maand voor eenigen lijd naar hel Loo begeven. Z. K. H. de prins van Oranje wordt in den loop dezer week van zijne buitenlandsche reis alhier terugverwacht. Volgens het N. D. zal het Japansch gezantschap niet ten "tweede male ons land bezoeken om een definitief antwoord van onze zijde te ontvangen op de voorstellen van zijne regering, zooals het aanvankelijk het voornemen was. liet heeft verzocht dat antwoord naar Parijs op te zenden. Aanstaanden Woensdag en Vrijdag zullen de troepen, in garnizoen in deze residentie, in vereeniging met de bataillons infanterie, in garnizoen Ie Leyden en te Delft, in de vlakte van Waalsdorp groote manoeuvres in het vuur uitvoeren. De troepen zullen zich des morgens in de Maliebaan vereenigen. In eene vereenigde vergadering van de beide kamers der staten-gene- raal, teil 1 ure, had gisteren de plcgtige opening der zitting van 1862—63 plaats. Hiervan is gisteren afzonderlijk mededeeling gedaan). De tweede kamer hield ten 3j ure eene vergadering, onder het voorzitterschap van den heer Anemaet, als oudste lid in jaren. Bij die gelegenheid hebben de nieuw benoemde leden hunne geloofsbrieven ingeleverd, welke stukken in handen gesteld zijn van twee commissien, belast met hel onderzoek en om daarom trent in de volgende vergadering verslag uit te brengen. De eerste commissie bestaal uil dc hh. van Lynden, Cornelis en Blom; dc tweede uit de hh. Nolthenius, Heemskerk Azn. en Dumbar. lil de heden gehouden zitting werd medegedeeld, dat de commjssiën de ge loofsbrieven der nieuwe leden in orde had bevonden en werd dientengevolge tot hunne toelating besloten, met uilzondering van den heer Meylink, die nog een der stukken nader moet overleggen. Wijders is overgegaan tot de verkiezing van candidate» voor het voorzitterschap der kamer gedurende bet tegenwoordig zittingjaar, en zijn als zoodanig gekozen: 1». de heer van Beenen, voormalig president, met 31 van dc 57 stemmen; 2°. de heer Dul- lert, met 34 van dc 61 stemmen; en 3°. baron van Goltstcin met 30 van de

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1