Per Telegraaf. ook tnoeijclijkhcden Ic waclilcn, zoo als dc spelling, liet doen ecncr keuze uit de verzamelde woorden, de etymologie, de omschrijving der beteekenis van de woorden, de keuze der aanhalingen en de aan te nemen verkortin gen enz De alphabetische rangschikking der woorden op de eerste letter j was voltooid, terwijl al de artikelen, met het woord aan beginnende, voor de pers gereed lagen. Wanneer een aanvang zou kunnen gemaakt worden met de uitgave kon de spreker niet bepalen maar hij gaf de verzekering dat van den kant der bewerkers niets zou worden verzuimd om de vruchten van hunnen arbeid zoo spoedig mogelijk het licht te doen zien. Hij drukte ver- vorens ook de hoop uit, dal vóór de volgende vergadering van het congres de eerste aflevering van hel woordenboek zou zijn verschenen. Door den heer Vrambout, gouverneur van West-Vlaanderenwerd mede gedeeld dat het Z. ill. den koning der Belgen had behaagd de hh. Beets, j ten Ka te en Jonckbloet te benoemen tot ridders der Leopolds-orde. Door de congres-leden is aan genoemden heer Vrambout ecue serenade gebragt, als cenc hulde van dankbaarheid voor de groote welwillendheid, die zij van zijnentwege mogten ondervinden. Door den heer Wiener is een gedenkpenning vervaardigd, die aan de leden van het congres is uitgereikt. Deze penning vertoont aan de cenc zijde hel borstbeeld van Maerlant, met het opschrift: Jacob van Maerlant, die vader der üietsc/ie dichtren algaderaan de keerzijde leest 7.1e Neder!taal- en letterkundig congres, Brugge 8, 9 en 10 Sept. 1862. Te Oslcnde is hel station van den spoorweg afgebrandb(j welk on geval eenige personen zijn gekwetst geraakt en te Laplaigne, nabij Doornik, Fs de toren van de kerk ingestortwaardoor de kerk zelve zwaar is beschadigd. ËXCËL.AK O. LONDEN. 11 September. Een beroemd heelkundige, de hoogleeraar Partridge, is naar Spezzia vertrokken om aan Garibaldi zijne dienst aan te bieden. Hier te lande wordt geld bijeen gebragt om de kosten zijner reis goed te maken. Bij den brand in hel werkhuis te Liverpool hebben in het geheel 24 personen, meerendeels kinderen, het leven verloren. De oorzaak der ramp is lol dusver onbekend. Te New-Castie is eene meeting gehouden, waarin besloten is de rege ring te verzoeken om bij die van Frankrijk aan te dringen op de ontruiming vaif Rome. Die meeting werd talrijk bezocht. Op 31 Augustus heeft op het eiland Corfu een hevige storm gewoed, vergezeld van een zwaren hagelslag. Aan de druiven en olijven is veel schade toegebragt. Te New-York heeft in eene kazerne een geducht oproer plaats gehad, ten gevolge van het uildeelen van handgeld aan hendie in de vorige week dienst hadden genomen, terwijl zij, die zich reeds eene maand vroeger hadden laten inschrijven, nog niets hadden bekomen; de kazerne en een daar tegenover staande logement werden verwoest en van de officieren, die lusschen beide wilden komen, werden verscheidene gedood. Door middel van eene groote militaire magt werd hel oproer gedempt. In berig'.en uit Noord-Amerika wordt melding gemaakt van een verschrik kelijk stoomboot-ongeluk. De stoomboot Acacia, die in den avond van 20 Aug. van Memphis naar Helena was vertrokken, sliet gedurende den nacht op een boomstam, waardoor zoodanig een lek ontstond, dat het vaartuig in weinige oogenblikken in diep water wegzonk en van de 150 passagiers ter naauwernood de helft werd gered. Volgens berigten uil Bombay blijft de cholera in het noorden van Indië voortwoeden. PARIJS, 11 September. In berigten uit Turyn wordt verzekerd, dat de minister Ratazzi in de Romeinsche quaestie eene krachtige houding aannemen, en op de ontruiming van Rome aandringen zal. Indien hij van den keizer de voldoening van zijn eisch niet kan verkrijgen, zal hij aftreden. Men gelooft hier, dat hjj geen kans heeft iets van den keizer te verkrijgen en dus zal moeten aftreden. De Moniteur deelt mede, dat de graanoogst van dit jaar in Frankrijk algemeen geacht wordt gelijk te staan met de gemiddelde opbrengst van gewone jaren. Onderscheidene dagbladen dcelen mede, dat in het laatst van October de algemeenc verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Naar men zegt heeft de Ttirksche regering bewilligd in den voorge nomen aanleg van een spoorweg van Jeruzalem naar Jaffa, aan de kust der Middcllandsche zee. ITALIË. De Ilaliaansche regering heeft eene commissie van geleerden der ver schillende hoogescholcn benoemd, om haar voor te lichten, op welke wijze deze inriglingen en hel liooger onderwijs kunnen worden verbeterd. Voor de hoogeschool te Turyn is deze taak opgedragen aan den hoogleeraar Moleschott. Mgr. Capttio, bisschop van Ariano en groot-aaimoezenier van koning Victor Emmanuel, is overleden. Op zijn sterfbed is hij door mgr. Tipaldi, den vertegenwoordiger van den uitlandigen kardinaal-aartsbisschop van Na pels, aangespoord om zijne vroeger geuite gevoelens betreffende Rome en 's Pausen wereldlijke magt in te trekken; maar hij heeft zulks geweigerd. De hoofden der geestelijkheid hebben geweigerd bij de begrafenis tegenwoor dig te zijn. Van onderscheiden zijden ontvangt men de verzekering, dal de Itia- liaansehe regering voornemens is aan Garibaldi, hetzij dadelijk of in den loop der gereglelijke vervolging, amnestie te verleenen. Een dagblad van Genua, il Movimento, is op verlangen van Frank- rijks vertegenwoordiger in reglen vervolgd, omdat het eene voor keizer Na poleon beleedigende proclamatie van Garibaldi had opgenomen. De uitgever is tot 20 dagen gevangenisstraf en 200 fr. boete veroordeeld. Naar men uit Napels meldt is aldaar geen gevoel zoo hccrschende als haat tegen Frankrijk, en deze zal bij het hartstogtelrjke karakter der Ita lianen lol blinde woede overslaanzoodra het zeker wordt dat de Fran- schen Rome niet ontruimen willen, maar integendeel, door hunnen invloed te Turyn, gansch Italië aan reactionaire maatregelen onderwerpen. Te Napels zijn weder een aantal woelgeesten door de politie in hech tenis genomen; velen van hen waren als priesters of pelgrims vermomdtoen zij gevat werden, ilet jaarlijksche militaire feest van den 8slen September is afgeschaft. De door Garibaldi's onderneming ouder de bevolking verwekte opgewondenheid vermindert, sedert men niet zekerheid amnestie voor hem verwacht. PKIJISSEN. BERLIJN, 11 September. Bij de kamer van afgevaardigden is thans het groote struikelblok lus schen regering en vertegenwoordiging, de beraadslaging over de begrooting van oorlog, aan de orde. Vooraf is, namens de regering, door den ati- nister von der Hcydl eene mededefling gedaan, waarin de toedragt der zaak wordt uiteen gezet, en herinnerd wat er lot nog toe betrekkelijk de reorganisatie der landmagl is voorgevallen. De regering vraagt alsnog de toestemming van het huis tot de meerdere nitgaven voor hel krijgswezen, welke zij in 1862 bereids heeft gedaan; maar zij hoopt die toeslemming nog te zullen verkrijgen om reden dat de reeds bewerkstelligde verhooging der uilgaven volstrekt ttoodig was. Aan het slot van die mededeeling wordt kort af tol de kamer gezegdwierd het voorstel van de meerderheid der commissie voor de begrooting aangenomendan zou het tot stand komen der staatsbegrooling onmogelpk zijn. De regering erkent uitdrukkelijk het regt der volksvertegenwoordiging om de uitgaven te bewilligen; maar zij heeft de overtuiging, niet anders te hebben kunnen handelen, dan zij ge daan heeft. Zij heeft geloond voor de dienstpligligen den last zoo veel mogelijk te willen verligten. Indien zij de medewerking der volksvertegen woordiging niet kan verkrijgen tot verzekering van 's lands veiligheiddan moet zij haar voor de gevolgen verantwoordelijk laten. De beraadslagingen over bedoeld punt zullen lang aanhouden, want meer dan 50 sprekers zijn ingeschreven. Men verwacht echter dat 280 leden zich tegen de regering zullen verklaren. PARIJS, 12 September. De Patrie hecht hare goedkeuring aan een amnestie, daar toch geheel Italië haar verlangt. De Presse verzekert, dat prinses Clotilde naar Turyn zal gaan, ter bijwo ning van de voltrekking van het huwelijk van hare zuster. Prins Napoleon zou haar tot Genua vergezellen en vau daar zijne reis naar Egypte voortzetten. ALEXANDRIE, 11 September. Volgens de jongste berigten uit Syrië is de vrede in den Haoran hersteld. In Keslrowan waren de arbeiders weg gejaagd, die de gouverneur van den Libanon, Daoud Pachahad gezonden om cenen weg aan Ie leggen. De commissaris der Porte had daarvoor eene geldboete als schadevergoeding geëischt en tol het betalen daarvan tien da gen tijd gegeven. LONDEN, 13 September. De Morning Post zegt dat de Mazzinistische partij dreigt zamenzweringen gelijk aan die van Orsini te herhalen; dat de autoriteiten in Frankrijk en Engeland gewaarschuwd zijn en een wakend oog houden; en dat de Engelsche regering, krachtens de nieuwe wet, de misdaad niet alleen straffen maar ook voorkomen kan. ROME, 12 September. Pater Stellardiaalmoezenier van koning Victor Emmanuel, is hier aangekomen als overbrenger van een brief, waarin prinses Maria Pia aan den Paus kennis geeft van hare aanstaande verbindtenis met den koning van Portugal. TURYN, 13 September. De gisteren aan de beurs Ie Parijs verspreide geruchten zijn ten eenenmale ongegrond. Dc gezondheidstoestand van Ga ribaldi wordt beter. ttTAIIH - IIEttlKTEN PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Palenlbladenover het dienstjaar 1862 en 1863, voor al de Wijkenter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aanslag- billetten, kunnen afgehaald worden, dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags ten een lire en wel lot en met den 27sle° dezer maandter wijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde Patentbladen aan de Deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgege- p»- -jovarrr «.v/IIlJci mtCF. Ln zal deze door plaatsing in de Leydschc Courant worden afgekondigd. T De Burgemeester voornoemd, Leyöen13 September 1862. STOFFELS, Weth' f<» Burg. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 10'1™ dezer maand invorderbaar verklaard, Kohier, van liet Patenlregt over het dienstjaar 1862 en 1863, eerste quartaal, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydschc Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden13 September 1862. STOFFELS, Weth' P Burg. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgl te Leyden on den 8s,cd September 1862. 2 wegens hel in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens het visschen met verboden vischtuig. 1 wegens het rijden door dc gemeente, zittende op eene hondenkar. 1 wegens het op straat alleen laten van eene kar met honden bespannen niet behoorlijk vastgemaakt. 1 wegens het baggeren in de Trekvaart, zonder consent. 3 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 1 wegens het uiten van scheldwoorden. 8 wegens het zich op dc openbare straat in kennelijken slaat van dronkenschap verlootten. 2 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. AD VEHTENTIEN, Getrouwd: \y. II. IIUBRECHT en Delft, 10 September 1862. C. II. F. JANSEN. Bevallen van een Dochter S. J. S. C. van GORKOM LAAN. Leiden, 10 September 1862. Voorspoedig bevallen van eeri Zoon Vrouwe A. C. 1' STROO HA- SEBROEK. Leyden, 12 September 1862. De Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de deelneming hun be toond bij het overlijden van hunne geachte Moeder en Behuwd-Moeder Mejufvrouw JANNETJE van ROSMAALEN, Wed. den lieer A. Cobnieub. E. J. HOOS. J. M. HOOS, CoRNIELJE. Leyden, 15 September 1862. J. A. de ZWAGER. C. M. J. de ZWAGER, Corniblje.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2