Per Telegraaf. Burgerlijke Staub. FRANKRIJK. PAKIJS, 7 September. Verscheidene geheime agenten der regering in het buitenland hebben dezer dagen gemelddat er na het gebeurde bij Aspromonle weddenschap pen zijn aangegaan over het tijdbestekbinnen hetwelk Napoleon III door de handen van een nieuwen Orsini zal vallen. Dientengevolge is de policie, vooral omtrent de Italianen, zeer omzigtig. Den 3dcn dezer zijn twee hun ner aan het spoorwegstation aangehouden, die juist uit hun vaderland aan kwamen en die vroeger tot het leger van Garibaldi hebben behoord. De vermoedens, nopens deze lieden opgevat, schijneu niet geheel ongegrond te zijn, daar zij zich nog steeds in hechtenis bevinden. De heer Treilhard, de nieuw benoemde directeur voor de drukpers aangelegenheden heeft de Indép. Beige in beslag doen nemenuithoofde van de hevigheid der correspondentiën van dat blad tegen de politiek des keizers ten opzigte van Rome. Ook de Gironde heeft eene waarschuwing ontvangen. Volgens den Moniteur de VArmee won de opstand in Tonking veld en werd de vorst van Annam daardoor met een nieuw verlies van grondge bied bedreigd. Daar de beide partjjenhet hoofd des opstands en de rege ring van Annam, bij de Franschen ondersleuning zochten, hadden dezen den loop der zaak geheel in hunne raagt. Uit Konslantinopel berigt men, dat in de conferentie betreffende de Servische zaken eene eindbeslising is genomendie echter aan de Serviërs weinig voldoet, en waarschijnlijk door hen zal afgewezen worden. ITALIË. In een schrijven uit Napels wordt medegedeeld, dat de inwoners van Reggio, toen Garibaldi voor zijne nederlaag die stad naderde, aan het wei felen werden gebragl door de stellige verzekering van Garibaldidat hij in heimelijke verstandhouding met koning Victor Emmanuel handelde. Er was hem van wege het stedelijke bestuur aangezegd, dat die stad hem niet zou ontvangen, doch van burgeroorlog hoopte verschoond te blijven; en hij had daarop nagenoeg het volgende geantwoord: «Weest niet beducht. Tot bloed vergieten zal het niet komen. Zonder slag of sloot heb ik mijnen togt door geheel Sicilië, en tusschen de kon. fregatten door, voortgezet. Beziet de geweren mjjner vrijwilligers: zij zijn ongeladen. Tot burgeroorlog zal het niet komen; want het is onmogelijk dat de regering burgeroorlog wil j hebben. Ten einde de diplomatie van Europa te misleidenworden er aan stalten gemaakt om mijnen togt naar Rome te beletten; maar deze aanstal ten zijn niet ernstig gemeend. Doch La Marmora en zijne bloeddorstige huurlingen weten van niets. Zijt dus niet bezorgd, maar wacht mij mor gen ochtend ten 10 ure in Reggio." Toen de deputatie met dit antwoord te Reggio terug kwam, maakte een gedeelte van de gewapende burgerij er aanslalten om zich door eene openbare demonstratie voor Garibaldi te ver klaren, terwijl drie zendelingen van Mazzini zich reeds in de stad bevonden met het voornemen om er, zoodra Garibaldi's onderneming er ondersteuning bij de bevolking vondeen voorloopig bewind te vormen. De gouverneur en het kleine garnizoen van Reggio deden hun best om de beweging te weèrhouden. Juist toen kwam de generaal Cialdini met troepen te Reggio, en zijne handelingen bragten de bevolking tot de overtuiging, dat hel verzet der regering tegen Garibaldi ernstig gemeend was; de stad bleef alzoo aan de regering gehoorzaam. Uit het ofRciëel bulletin betredende de ongesteldheid van Garibaldi blijkt, dat deswege een chirurgisch consult heeft plaats gehad, waarin aan genomen werddat in de wonden geen kogel aanwezig was en dal het wel lang zou duren eer de patient hersteld was, maar dat er geen wezenlijk gevaar bestond. De geneeskundigendie van buiten Spezzia tot het consult waren ontbodenhadden die plaats weder verlaten. In Lombardye wordt door de dagbladen sterk aangedrongen op eene amnestie ten gunste van Garibaldi, die naar hunne meening aangemerkt zou moeten worden als eene daad van den volkswil. Hel is nog niet uitgemaakt of Garibaldi zal leregl slaan voor den senaat dan wel voor een krijgsraad. Naar men verneemt is hij niet gezind eene amnestie aan te nemen; bij verlangt niets liever dan leregt te staan. Met hel oog op eene reglcrlijke vervolging, hebben verscheiden voorname j advocaten hem hunne diensten aangeboden. Onder hen bevindt zich de heer Brofferio. lid van het parlement, bekend wegens zijn uitstekend talent, j Te Napels is de staat van beleg opgeheven. De verjaring van den inlogt van Garibaldi in Napels zal niet worden gevierd; men heeft besloten, j om de 2000 ducaten, die voor dat feest waren bestemd, aan de liefdadig heids-instellingen te schenken. PKII8§EI. BERLIJN, 7 September. De commissie uit de kamer van afgevaardigdenbelast met het onderzoek der oorlogsbegrooting, heeft voorgesteld om van de door de regering voor gedragen sommen 6,133,361 th. te weigeren, en alzoo voor kosten van het krijgswezen 33,454,618 th. toe te staan. Men verzekertdat de regering voornemens isbij de opening der be raadslaging in de kamer van afgevaardigden over de begrooting van oorlog, een staatkundig overzigt van den slaat van zaken in Duitschland en Europa te gevenwaardoor iedereen zal overtuigd wordendat het bestuur op alles gewapend moet zijn. Men gelooft, dat dit op de kamer geen invloed zal hebben. Prins en prinses Frederik der Nederlanden zjjn met hunne dochter prinses Marie, van Stockholm te Doberan aangekomen, van waar zij eerst daags naar Berlijn en het kasteel Muskau zullen reizen. Op laatstgenoemd landgoed zullen door den prins ecnige jaglpartijen worden gegeven. De Neue Stelt. Zeit. deelt mede, dat een der voor korten tijd ge storven leden van den raad te Stettin bij uitersten wil 10,000 th. aan de stad heeft vermaakt en buitendien 80,000 th. heeft gelegateerd tot bevorde- j ring van weldadige doeleinden. Zoo heeft hij o. a. 10,000 th. geschonken aan de stad Greifenberg, ten behoeve der armen, dewijl hij daar zijne op voeding gedeeltelijk heeft genoten. Te Augsburg is dezer dagen eene reünie gehouden van vroegere kwee- kelingen van het gymnasium aldaar. Keizer Napoleon, die gedurende de jaren 1821 tot 1823 kwcekeling aan dat gymnasium was, heeft een eigen handig schrijven aan den voorzitter van hel bestuur gezonden. Dat schrij ven was van den volgenden inhoud »Ik heb met veel belangstelling de bijeenkomst der voormalige kweekelingen van het gymnasium te Augsburg vernomen en ik wensch althans in mijne gedachten aan het feest mijner voormalige mede-scholieren deel te nemen. Ik heb nooit den lijd vergeten, welken ik in Duitschland doorbragt, het land waar mijne moeder eene edele gastvrijheid en ik de eerste weldaden van het onderwijs genoot. De ver banning geeft treurige, maar ook nuttige ondervinding; zij leert vreemde volken beter waarderen, zonder vooroordeel hunne goede eigenschappen en hunne waarde schatten, en is men later zoo gelukkig den vaderlandschen grond weder te betreden, dan behoudt men toch voor die streken, waar men zijne jeugd doorbragt, vriendschappelijke herinneringen, welke door tijd, noch staatkunde kunnen uitgewischt worden. Uwe vereeniging geeft mij de gelegenheid dit mijn gevoelen te kennen te geven." De brief was vergezeld van een geschenk van 100 flesschen champagne en van 5000 fr. voor de armen. Te Zurich is voor eenige dagen in den bolanischen tuin het gedenk- teeken ingewijd, dat door vrienden van den op Java gestorven natuur onderzoeker Zollinger was opgerigt. Uit Warschau wordt gemelddat men een van de hoofden der zamen- zweerders, kapt. von Dabrowsky, in hechtenis heeft genomen bij welkege- legenheid de lijsten der zaamgezworenen en andere gewigtige papieren zijn gevonden. Sedert waren nog vele andere personen gevangengenomen, o. a. ook de vermoedelijke dader van den moordaanslag op generaal Luders. De regering ging overigens met zachtmoedigheid tc werkaan verscheidene personen was gratie verleend en de graaf Stanislaus Ostrowski was weder in het bezit gesteld zijner goederendie in 1834 verbeurd verklaard werden. TURYN, 8 September. Hel regeringsblad behelst heden het rapport van Cialdini over het gevecht bij Aspremonte. Hij had aan Palavicini last ge geven om Garibaldi na te zetten; indien hij trachtte te ontkomen, moest hij hem aanvallen; verdedigde Garibaldi zich, dan moest hij de geheele bende vernietigen. Palavicini berigt, dat hij het corps vrijwilligers, waarover Ga ribaldi bevel voerde, inhaalde; dat hij hem daarop den chef van zijn staf zond, die hem aanmaande zich over te geven; dat Garibaldi antwoordde »dat hij zich nooit overgaf" en vervolgens den parlementair gevangen hield dal hij, Palavicini, daarop een tweede parlementair aan Garibaldi zond, die eveneens door hem gevangen werd gehouden; dat daarop van weerszij den een levendig vuur geopend is, waarna de troepen de stelling der vrij willigers overmeesterdenhen allen omsingelden en daardoor elk verder ver zet nutteloos maakten. De beide parlementairen werden alstoen bevrijd. Aan het verzoek van Garibaldi om aan boord van een Engelsch vaartuig gebragt te worden werd geen gevolg gegeven. Onderscheidene vrijwilligers werden ondervraagd; de een verklaarde geen kennis te dragen van de proclamatie des konings; de ander zeide in de meening te zijn dat Garibaldi in over eenstemming met den koning handelde; velen verklaarden in te zien dat zij door Garibaldi misleid waren. PARIJS, 8 September. De heer de Lague'ronnière betoogt heden in een dagbladartikel, dat de eenheid van Italië eene onmogelijkheid is. Mogl die eenheid desniettemin ooit tot stand komen, dan zou zij eene ernstige sto ring veroorzaken in hel staalkundig evenwigt van Europa. Frankrjjk al thans zou genoodzaakt zijn eene wijziging te eischen van de grenzen van zijn grondgebied, ten einde zich tc waarborgen tegen de gevaren, die uit de onmiddellijke nabijheid van magtige naburen zouden kunnen voortspruiten. LONDEN, 9 September. Daily News beval een brief van een ooggetuige van het gevecht bij Aspremonte, en daaruit blijkt dat Pallavicini het vuur begonnen beeft. Garibaldi gaf bevel het vuur niet te beantwoorden, en herhaalde dit bevel zelfs nadat hij gekwetst was geworden. RAGUSA, 8 September. Daar de Monlenegrijnen van den wapenstilstand misbruik maakten om de berghoogten te versterken, heeft Omcr-pacha he den, zonder langer op bevelen uit Konslantinopel te wachten^ de vijande lijkheden hervat. De vorst van Montenegro weigert de hem door de Porte gestelde voorwaarden aan te nemen, en derhalve rukken de Turksehe troe pen tegen Cettinje op. De Monlenegrijnen hebben al hunne have naar Caltaro in veiligheid gebragt. ONDERTROUWDH. Schlagwein jm. 40 j. cn C. W. Choufourjd. 23 j. J. J. Dumans, jm. 26 j. en M. Kwakernaatjd. 26 j. C. Denseljm. 19 j. en E. Vergunst, jd. 20j. P. Gadrijm. 25 j. en C. de Huujd. 23j. F. Steiger, jm. 29 j. en F. M. van der Kamp, jd. 29 j. AD VERTENTIEN. Getrouwd: S. ANDRESON, Heel- en Verloskundige, Antwerpen, 9 September 1862. en Eenige en algemeene kennisgeving. E. STEIN. Voorspoedig bevallen van een Zoon S. W. PERR1N WETRENS. Leyden, 7 September 1862. Bevallen van een Dochter M. E. MEERBURG NABER. 9 September 1862. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ons Huwelijk ontvangen, betuigen wij, ook namens onze Betrekkingen, onzen harlelijken dank. A. 1). WEMPE. Leyden, 9 September 1862. A. G. WEMPE, Roszberger.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3