Blijkens liet verslag omtrent de 3d0 algemeene vergadering van de ver- eeniging van en voor Nederlandsche industriëlen, op den 3den dezer te's Hage gehouden, voorkomende in den Nederl. Industrieel n°. 28, heeft het bestuur der vereeniging, nadat het wcts-ontwerp tot herziening van het tarief van reglen ook door de eerste kamer was aangenomenbesloten om zich naar Wiesbaden te begeven, ten einde den koning, zoo mogelijk in persoon, kenbaar te maken wat in de gegeven omstandigheden z. i. de gevolgen zou den zijn van de invoering der wet, en dat wel op den lstenNovember 1862, en dus bij de intrede van den winter. De commissie heeft zich eenige da gen te Wiesbaden opgehouden. Wel heeft het Z. M. niet behaagd haar in persoon te ontvangen, doch zij heeft niettemin de gelegenheid bekomen om den heer directeur van het kabinet des konings, van wien zij een gehoor erlangd heeft, een adres te overhandigen. De directeur had beloofd dat adres onverwijld aan Z. M. te zullen overhandigen. In dat adres zet het bestuur der vereeniging zijne bezwaren legen het wets-ontwerp uiteen, en verzoekt Z. M. om aan dat wets-ontwerp zijne onderteekening of althans plaatsing in het Staatsblad te onthouden, zoolang niet door eene opzettelijk in te stellen enquête de industriëlen van Nederland in hunne belangen zul len z(jn gehoord. De pastoor van Overschie, Vrijdag avond van een reisje met de Iloll. spoortrein te Blalhenessc aangekomen, bezocht aldaar in de nabijheid, voor het naar huis gaan, nog eene kranke, werd in die woning door eene be roerte getroffen en was weinige oogenblikken later een lijk. Te Amsterdam werd sedert drie weken zekere Liedermooi, een man van ruim 50 jaren, die geheel alleen in een der huisjes op het pad buiten de Leidsche poort woonde, vermist; daar hij nimmer aan een zijner buren van zijne afwezigheid kennis gaf, meende men, dat hij uit de stad was. Reeds eenige dagen werd de aandacht der naaste buren gewekt door den afschuwelijken reuk, die uit de woning drong; men wist op den zolder te komen en ligtte eene plank uit den vloer; de bewoner lag in het portaaltje nahjj de deur dood uitgestrekt en was reeds onkenbaar door de ontbinding, waarin het ligchaam verkeerde; eene beroerte had ongetwijfeld een einde aan zijn leven gemaakt. Te Hoorn werd dezer dagen door eene vrouw eene moedige daad ver- rigt. Van een schip, in een der grachten gelegen, viel een kind over boord op eene zeer diepe plaats. Terwijl de vader besluiteloos op den wal stond, sprong de moeder gekleed in dc gracht en had het geluk haar kind te redden. Uit Doelichem meldt mendat men in die streken druk bezig is met het rooijen der late aardappelen, waarvan de opbrengst buitengewoon is, zoo zelfs dat sommige landerijen 50 a 60 mud van een schepelszaad of 14 Ned. roeden opleveren; bij velen zijn zij groot van stuk, men vindt er die 6 a 7 ons wegen; ook de hoedanigheid is voortreffelijk en laat niets te wen- schen over. Te Zwolle had dezer dagen een treurig voorval plaats: De stadszaad- dragers vervoerden op hunnen langen tweeraderigen wagen of stel een last rogge, wegende ruim 3500 ponden. Door het afglijden van een der zakken op hel trekzeel van den voor het rad loopende werkman, is deze gevallen, en ging het zware voertuig hem midden over den buik. Kort daarna over leed de ongelukkige onder de hevigste smarten. Door den minister van binnenl. zaken is tot rector van het gymnasium te Winschoten benoemd dr. L. Dikema, onderwijzer te Hoogezand. Te Winschoten is aangehouden en in handen der justitie gesteld zekere J. C., bediende bij den heer mr. W. J. Feilh, die zich vóór eenige dagen arglistig eene Russische obligatie, van ƒ1000, had toegeëigend en daarmede het hazenpad had gekozen. Later was hij teruggekomen en werd toen ontdekt. Uit Enschedé meldt men het volgende: De stad begint reeds weder eene andere gedaante te krijgen. De puinhoopen zijn grootendeels opge ruimd, de gracht voor een gedeelte daarmede gedempt, enkele straten zijn bijna geheel hersteld en meer dan honderd huizen reeds weder bewoond. De protestantsche noodkerk nadert hare voltoojjing en ook die voor de katholieken zal spoedig gereed zijn. Ook onze industriëlen laten met kracht aan hunne vernielde gebouwen werken, zoodal ook van deze nog vóór den winter eenige gereed zullen zijn. 's GRAVENIIAGE 9 September. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning dergenen die zich hebben onderscheiden bij het door 's rijks schroefsloomschip Reteh, op den 18den April jl.geleverde gevecht tegen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Lobo, op de westkust van het eiland Karatelang (Talaulgroep), te be noemen tot ridder der 4de kl. van de militaire Willemsorde: den luit. ter zee lsle kl. jhr. M. W. Bowier; den luit. ter zee 2de kl. jhr. T. E. deBrauw; den provoost L. Oosthoek, en den kwartiermeester N. Akkerman, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland, als in Nederl. Indië, eervol te doen vermelden: de luit', ter zee 2de kl. J. C. Joekes en J. A. de Gelder; den officier van gezondheid 2dc kl. G. A. 31. van Ewijk; den matroos ls,e kl. N. Gyzen; den kwartiermeester G. van Beest; den konstabel J. W. Kroesen; den koksmaat C. Bulte; den matroos 2de kl. A. Hogendoorn, en de matrozen 3de kl. D. Smit en G. Blaakmaus. Z. BI. heeft aan jhr. J. Ortt van Schonauwen, hoofdingenieur van den waterstaat in Gelderland, vergunning verleend lol het aannemen der onder scheidingsteekenen van dc kon. orde der Kroon, 3de kl., hem door den ko ning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft den generaal-majoor J. J. van Blulken, bevelhebber in de 4dc militaire afdeeling, eervol uit die betrekking ontheven en op non-activi teit gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem bewezenen aan den hier te lande teruggekeerden kapitein der infan terie van het leger in Ned. Indië A. C. van der Boon, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat enz. in Ned. Indië is be noemd jhr. A. van Citters, civiel-ingenieur, adjunct-commies hij het dep. van binnenl. zaken. ■i Door den minister van financiën zijn na in de maand Aug. jl. gehou den vergelijkend examen a. gerangschikt in volgorde voor de benoeming lot landmeter bjj het kadaster, de adpirant-landmelers: W. J. A. Ummels, te Roermond; C. E. Last, te 's GravenhageH. Vriend, te Emmen; H. F. Busing en B. J. Hiddingh, te Ambt HardenberghA. J.Uilerwijk, te Zul- phen; G. J. Ekkart, te Emmen; BI. A. Venker, te Ambt Hardenbergh; en b. benoemd tot adspirant-landmelers, de kweekelingenS. J. Ekkart, te Assen; A. Borrenberge, te Eindhoven; D. J. H. Warmeling, te Eibergen; F. Verstcynen, te Rijen; L. P. de Croon, te 's BoschH. J. Morelte Gorinchem. Z. K. H. de prins van Oranje is naar Wiesbaden vertrokken en zal aldaar eenigen tijd blijven. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde bij het gymnasium de heer M. R. Bruckleeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het gym nasium te Gouda. De tegenwoordige zitting van de tweede kamer der staten-generaal zal op Zalurdag aanst. gesloten worden. De Staatscourant beval het programma voor de opening der vergadering op Blaandag aanst., welke plegtigbeid op de gewone wijze zal plaats hebben. Naar men verneemt zullen deze maand door hel garnizoen der resi dentie, in vereeniging met de 2 batt. van het 4e reg. infanterie te Leyden en te Delft in bezetting, in de vlakte van Waalsdorp gecombineerde manoeu vres plaats hebben. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BBLCtlB. Zondag 11. zijn de heeren, die ter bijwoning van het taal- en letterkundig congres zich naar Brugge hebben begevenaldaar op eene hartelijke wjjze ontvangen. Aan het station van den spoorweg werden zij door den heer Tanghe, lid der commissie tot regeling van het congres, verwelkomd, wiens aanspraak door den hoogleeraar de Vries werd beantwoord. In plegtigen optogt begaf zich de stoet door de met groen en vlaggen versierde straten naar het stadhuis, alwaar de aangekomenen door den burgemeester op nieuw werden verwelkomd. De heer Koenen betuigde daarvoor, namens de con gresleden, in eene schoone rede zijnen dank. Vervolgens begaf men zich naar het hotel van den gouverneur der provincie, alwaar ook de heer van Lynden, commissaris des konings in Zeeland, zich bevond. Daar namen de congres-leden plaats op het balkon, ten einde getuige te zijn van den pleg tigen optogt der maatschappijen, gilden enz., te Brugge aanwezig, die uit ongeveer 3000 personen bestond. Des avonds was er receptie bij den gouver neur en werd er een vuurwerk op de groote markt ontstoken. De gemeenteraad van Brugge heeft 3000 fr. toegestaan tot goedmaking der onkosten van het congres, onder voorwaarde echter dat er geene staat kundige onderwerpen zullen behandeld wordeniets dat bij het reglement van het congres verboden is. ENGELAND. LONDEN7 September. Dr. Summer, sedert 1848 aartsbisschop van Canterbury, is in den ouderdom van 82 jaren overleden. Blijkens een officiëlen staat zijn er aan de Britsche kust in 1861 meer schepen verongelukt dan in een der laatste 9 jaren zijnde dit voorname lijk veroorzaakt door de stormen in Januarij, Februarij en November. Het aantal dier schipbreuken was in de laatste 5 jaren steeds toenemende, namelijk in 1857 866, in 1858 869, in 1859 1067, in 1860 1081 en in 1861 1171. Dezer dagen is te Wimbledon een zonderling man overleden. Ofschoon de oudste zoon en erfgenaam van den graaf Lovelace (die met de eenige dochter van lord Byron was gehuwd), en in onbekrompen staat kunnende leven, had hij, in stede van het gezelschap zijns gelijken te zoeken, dat van den arbeidenden stand gekozen en werkte als scheepstimmerman op de werf van Deptford, waar hij even als de anderen elke week het verdiende loon ontving, waarmede hij zijne uitgaven bestreed. Dingsdag II. heeft over Lavingston en Easterton een ontzettend onwe- der gewoed, vergezeld van zulk een geweldigen hagel en regen, dat de eerstgenoemde op sommige plaatsen voeten hoog lag en door den stortregen verscheiden boerenwoningen onder water werden gezet. De schade is nog niet te berekenen, zij is echter aanzienlijk. Volgens berigten uit New-York gaat het met de aanwerving van vrij willigers voor het leger der Unie in den laalsten tijd beter; velen willen liever het hooge handgeld, hetwelk aan de vrijwilligers wordt uitgeloofd, aannemen dan zich blootstellen aan de kans om in de conscriptie te vallen en zonder eenig voordeel te moeien dienen; en het is zeker, dat de noor delijke krjjgsmagt weldra met 300,000 man, hetzij vrijwilligers of lotelin- gen, zal worden vermeerderd. Een der New-Yorksche dagbladen deelt mede, dat er reeds 13 Britsche en 7 zuidelijke stoomschepen, wegens het verbreken der blokkade, door de noordeljjke kruisers zijn prijs gemaakt, bedragende aan bodems en ladingen te zamen eene waarde van 7 a 8 millioen dollars. Na de afzending van dit berigt is nog het Britsche stoomschip Columbia bij de Bahama-eilanden in beslag genomen, met eene lading van 40 Armstrong-kanonneneenige dui zenden geweren en een aanmerkelijke hoeveelheid equipementstukken voor de zuidelijken. Volgens berigten uit Shanghai is er te Jedo weder eene poging gedaan om den zaakgelastigde van Engeland te vermoorden; zij is denkelijk een gevolg eener zamenzwcring onder de rijksgrootcn. De dader heeft zich zcl- ven om het leven gebragt.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2