Per Telegraaf. RLITEXLAXDSCnr. RERtGTF.X. BELCIE. BRUSSEL, 5 September. Uit nadere berigten aangaande de ontploffing in de mijn van I.onglerne- Ferrant, te Elouges, blijkt, dat er reeds 11 dooden en 9 ernstig gewonden zijn opgedolven, terwijl nog 8 werklieden onder de aardmassa moeten be dolven zijn. Hartverscheurend is het schouwspel, dat zich bij de plaats des onheils voordoet: grijsaards, vrouwen en kinderen zoeken wanhopig onder de opgedolvenen hunne naaste betrekkingen, en bij velen kost het de grootste moeite, om hen van het ontzielde ligchaam der hun verwante slagtoffers af te scheuren. Volgens een gerucht, dat echter nog bevestiging vereischt, is deze ramp aan eene onverantwoordelijke nalatigheid te wijten; nog vóór den aanvang der werkzaamheden op dien noodloltigen dag, werd namelijk reeds de aanwezigheid van gas in de groeve ontdekt, doch liet men des niettegenstaande de werklieden er in nederdalen en de werkzaamheden aanvangen. Een der werklieden heeft zich zeiven uit de mijn een dooriogl naar buiten welen te banen. ËKeELAV O. LONDEN, 4 September. De regering heeft aan twee kapiteins verlof gegeven om in dienst van den keizer van China te treden. Tevens is hun volmagL verleend tot het uitrusten van schepen voor den keizer en het inlijven van Britsche onder danen bij de militaire en maritime dienst van de Chineschc regering. Het verlof zal gedurende twee jaren geldig zijn. Voor de regtbank te Brighton is de zaak behandeld van John Lee, beschuldigd van banknoten papier uil de fabriek der firma Portal en C°. gestolen, daarvan valsche bankbilletten vervaardigd en deze in omloop gebragt te hebben. Ten gevolge van de verklaringen der getuigen is de beschuldigde van verdere vervolging in die zaak ontslagen. Uit de fabriekdistricten, en wel uit Blackburn (in Lancashire) wordt gemeld dat het aantal bedeelde personen niet minder dan 30000 beloopt. De meesten dezer noodlpenden krijgen slechts een shilling per week, benevens een pint soep en een pond brood daags. De correspondent van den Times die dit mededeelt, gewaagt hierbij van onderscheidene treffen'de voorbeelden van grootmoedige opoffering der behoeftigenom de meest gebrek lijdenden te hulp te komen. Omtrent de eigenaars der fabrieken wordt daarentegen even als omtrent die te Preston, een minder gunstig getuigenis afgelegd. Onder de 91 fabriekanten te Blackburn zijn er maar 19, die ten behoeve der ongelukkigen iets doenen dan bedraagt dit voor allen te zanten nog maar 700 niettegenstaande eenigen hunner in een enkel jaar 170,000 a 200,000 zijn vooruitgegaan. Volgens berigt uit Alcxandrië zijn te Maraschten noordwesten van Aleppo, door de Turken 70 Armeniërs met hunnen bisschop vermoord. De Engelsche consul is derwaarts vertrokken, met de door den Pacha afgezon den troepen. Volgens berigten uil New-York is de generaal Magruder, der zuidelij ken, in Kentucky gevallen, maar bij Cumberland-Gap teruggeslagen. Ook is een zuidelijk corps van 800 manonder generaal Johnsondoor de noor delijken geslagen, die den generaal en 300 man gevangen namen. In Ohio en Pennsylvanië is de graanoogst overvloedig. Er zoude naar raming wel 2,100,000 quarters voor den uitvoer beschikbaar blijven. PARIJS, 4 September. Volgens den Esprit Public is er in den laatst gehouden ministerraad besloten het status quo te Rome voorloopig te handhaven. Ook meldt dat blad, dat, toen onze regering die van Italië met de behaalde overwinning heeft geluk gcwenscht, eene copie van die depêche naar Rome is gezonden. De heer Treilhard, raadsheer bij het hof van Parijs, is in plaats van den heer Imhaus tot directeur der drukperszaken benoemd. Op aanvraag van het Russische gezantschap heeft eene huiszoeking plaats gehad bij de hier wonende jonge Poolsche uitgewekenen. Verschei den hunner werden gevangen genomen, maar onmiddelfjk weder op vrije voeten gesteld; twee zijn nog builen toegang gesteld. Volgens berigten uit Madrid heeft aldaar eene groote opschudding plaats gehad, door het barsten van een bom in een der straten, nadat er een stierengevecht gehouden was. Twee personen zijn daardoor gekwetst. Ook was er, op hetzelfde tijdstip dat die bom barstte, een geworpen in de nabijheid van het hotel van den Franschcn gezant. 1TAME. Volgens de Monorchia Naz. van Turyn is in den ministerraad beslist dal de opstandelingen voor bijzondere militaire commissiën zullen teregt staan. Aan eenige vrienden van Garibaldi, die hem in de gevangenis te Spezzia wilden bezoeken, is zulks geweigerd. Het is opmerkelijk dat, terwijl Garibaldi als gevangene te Spezzia aan kwam, er een kon. besluit is uitgevaardigd, strekkende om het aandenken aan de door hem vroeger aan Italië bewezen diensten levendig Ie houden, en een nieuw blijk van erkentelijkheid daarvoor te geven. Daarbij is een jaargeld van 480 fr. verbonden aan het bezit van den gedenkpenning van Marsala. De generaal Cialdini heeft bij eene proclamatie aan de overgeblevenen der bende van Garibaldi een korten termijn toegestaan, binnen welken zij zich aan het wettig gezag moeten overgeven. Te Rome is weder een moordaanslag op een prelaat gepleegd. Mgr. Cagnucci heeft, uit het Quirinaal komende, van eene nog onbekende hand eenen dolksteek ontvangen, dié echter niet doodelijk is. Het gerucht omtrent den dood van Tristany wordt tegengesproken. PRCISSEJV. BERLIJN, 4 September. Men heeft hier berekend, dat wanneer de leger-organisatie doorgaat het tekort in 1870 33 millinen zal bedragen. De verwerping van de buitenge wone begrooting van oorlog kan men als zeker aannemen. De Folks-Zeitung deelt mede, dat onlangs in den hofschouwburg te Kassei, bij gelegenheid der opvoering van een blijspel, weder een van de alles behalve zeldzame kijfpartijen tussehen den keurvorst en zijne gemalin, de prinses van Hanan, jilaats had. De keurvorst werd zoo luidruchtig en stelde zich zoo woedend aan, dat het publiek eindelijk de vertooning in de hofloge vermakelijker begon Ie vinden dan die op het toonecl. Daar echter de keurvorst zjjne geliefde onderdanen van harte geen genoegen gunt, ver liet hij de loge, zijne gemalin, die hem bij de kleederen vasthield, voor-t trekkende. TURïN, 5 September. Volgens de Gazetta di Torino wenschle het mi nisterie de zaak van Garibaldi voor een militaire regtbank te brengen. Daar het echter de mogelijkheid voorzag dat die regtbank zich incompetent zou verklarenis de quaeslie aan eene vergadering van procureurs-generaal on derworpen. Volgens een in het officiëelc blad opgenomen bulletin over den gezond heidstoestand van Garibaldi leverde die voor het oogenblik geen reden tot ongerustheid op, hoewel men aan de wond aan het gewricht eenige ontste king bespeurde. Volgens de iUovimento van Genua had Garibaldi tot heden morgen 3 uur slechts weinig pijn geleden, had hij eene ligte koorts, maar was overigens kalm en had een goeden eetlust. TURYN, 5 September. De volgelingen van Garibaldi, die met hem te Spezzia zijn ontscheept, zijn 's nachts naar Fenestrelle overgevoerd. Eenige vrijwilligers, die na het gebeurde bij Aspromonle uit een gegaan waren, zijn gevangen genomen; anderen hebben zich vrijwillig in handen der auto riteit gesteld. Men meldt uit Napels van den 4JenGisteren avond ontsnapten 30 gevan genen uit Caslel Cassano; zij zijn echter allen weder in hechtenis genomen. Te Messina was de algemeene geest den 4den uitmuntend. Eene kolonne Ga- ribaldianenonder bevel van Traselli, is eergisteren avond door een batail- lon van hel 65ste reg. van linie overrompeld; zij hebben hunne wapenen en bagaadje verloren en 90 gevangenen achtergelaten, waaronder een majoor, een kapitein en 10 officieren. Zes deserteurs zijn doodgeschoten. De vlug telingen ontmoetten later een bataillon van hel 48ste reg., dat nog 80 van hen gevangen nam. Traselli zond parlementairenom zijn eerewoord te ge ven dat hij de wapens nederleggen zou. PARIJS, 5 September. La France bevat een artikel van den heer de Lague'ronnière over de ontruiming van Rome. De schrijver beweert, dat het oogenblik daar is, waarop de Fransche regering eene keus moet doen tussehen de politiek, die de onmiddellijke ontruiming van Rome verlangt en ten gevolge daarvan den val van den Paus, en de eenheid van .Italië, of de politiek, die eene bezetting van Rome voor een zekeren tijd goedkeurt, met het bepaalde doel om, onder zekere voorwaarden, de onafhankelijkheid van den 11. Vader overeen te brengen met het wettige verlangen van de Ro- i meinsche bevolking naar eene ontwikkeling van haar politiek beslaan. De Laguéronnière bestrijdt de eerste oplossing van de quaeslie en tracht de mo- lijkheid te bewijzen, dal Italië tot stand kan komen zonder Rome lot hoofdstad te hebben. PARIJS, 5 September. Volgens de Patric is er sprake van eene reis van den markies de Lavalcile naar Biarritz. De Presse bevat een berigt, mel dende dal te Spezzia een oploop heeft plaats gehad, waarbij de kreet leve Garibaldi! werd aangeheven. Een gedeelte van het Italiaanse!) eskader heeft zich toen voor de vesting geplaatst, waardoor aan de zamenscholing een einde werd gemaakt. RAGUSA, 5 September. Eergisteren hebben er te Cettinje onderhande lingen plaats gehad tussehen Omer-pacha en de Montegrjjnenin tegen woordigheid van den Russischen consul. INGEZONDEN. De 22ste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje is den 4dcn alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen, het bespelen van het carillon en - -i -•>- j - K.s t.ooJo.. oviioi pat qdv.üic arcl betrekking lot het gap- nizoen dezer stadeene ware groote parade mogt worden genoemd. Een sterk bataillon der dd. stedelijke schutterijmet de muziek aan het hoofd, twee bataillons infanterie, (geformeerd uil hel bataillon van het 4e reg.) en eene bespannen batterij veld-artillerie, namen aan de groote parade deeldie door het schoonste weder begunstigd werd en eene groote menigte toeschouwers had uitgelokt. De parade werd gekommandeerd door den majoor F. de Timmerman kommandant der schutterij, die zich van deze voor Z. Ed. piet alledaagsche taak kweet op eene wijze, die bewijst dat Z. Ed. met ijver cn lust voor de hem opgedragen betrekking is bezield, en levens dat men op die wjjze, met onze gebrekkige wel op de schutterijnog eene betrekkelijk goede schutterij kan vormen. Ook de schutters waren in grooten getale opgeko men dat al mede pleit voor-den goeden geest der gewapende burgerij dezer stad. Deze zamenvoegingwij zeggen hier liever, deze ineensmelting der gewa pende burgermagt met bet leger, kan niet anders dan weldadig werken op de verbroedering van alle klassen der bevolking niet dat legerdat wel eens als een afgescheiden stand werd beschouwd, cn evenwel, immers tegen woordig nationaal is. Des avonds had bij deze gelegenheid het laatste der zomer-concerlen in de buiten-socieleit Amicitia plaats, door de nuizijk der stedelijke schutterij, onder directie van den heer van Pijpen. De stukken van het programma waren goed gekozen, het orkest was zeer goed bezet, terwijl, wat de uit voering betrof, men, met het oog op het ensemble, vooral kon liooren dat er gerepeteerd waswaartoe bij niet militaire muziekkorpsen wel eens ge noegzame gelegenheid ontbreekt. KEHKNIEUIV». Te Kage is lot predikant beroepen de heer F. J. P. Moquette, cand. tot de heil. dienst hij de Waalsche commissie, en te Aarlanderveen de heer G. Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel. ST A lï - BERIGTEN 1 i - r De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat de ingevulde Patentbladenover het dienstjaar 1862 en 1863, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aan- slagbillettenkunnen afgehaald wordendagelijks van des voormiddags tien lot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Levden, 30 Augustus 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. AD VERTENTIEN. Getrouwd: MEYNDERT WYMANS, llled. Doctor, en ELISABETH JOHANNA LEVIN A HENRIETTE VOGELVANGER. Leiden, 4 September 1862.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2