LEÏD8CIIE COURANT. Nft. '108. MAANDAG 8 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BHYNENLANDSCHE BERIGTEN. In de 1« UI. 2e a. n 3« 4e 5e Daarna hield a. a. Fransche Engelsche Hollandsche Latijnsche LEYDEN, 6 September. Gisteren ten een ure heeft de openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium plaats gehad in de stads-gehoorzaal. Bij den aanvang dezer plcgtigheid las de rector de namen der leerlingen voor, die by het laatst gehouden examen lot hoogere klassen bevorderd wa ren en nu prijzen zouden ontvangen; na vooraf de lotgevallen van het gymnasium gedurende den afgeloopen cursus vermeld te hebben. Hiertoe behoorde: het verlies van den curator prof. Juynboll en van den prae- ceptor dr. Kleyn; voorts de benoeming van den curator prof. Kuenen; de bevordering van den heer de Graaff tot le" praeceptor, en de aanstel ling van den heer Mulder tot 2cn praeceptor; verder hel eervol ontslag van dr. de Vla am, de bevordering van dr. van derVen tot 1™ mathematicus en de aanstelling van den heer van Geer tot 2e" onderwijzer in de wis kunde; eindelijk hel vertrek van den heer Mulder naar het gymnasium te 'sllage en het verblijdend vooruilzigt dat de heer Sichercr aan ons gym nasium verhonden blijft, na voor eene dergelijke beroeping bedankt te hebben. Vervolgens werden de prijzen door den president-curator uitgereikt, waar voor de leerlingen hunnen dank betuigden hij monde van den primus in iedere klasse; t. w. W. L. van Ileltenin de Hoogd. taal. F. A. van Leeuwen, Joh8, van der VJjet, II. M. J. Francken, C. H. I'. Klaverwyden, de leerling G. C. B. Suringar Wz.die naar de akademie bevorderd werd, eene afscheidsrede De Hippo er a te, medicorum principe. Ten slotte wenschte de rector den leerlingen geluk met deze prijzen en S|)OOrde nllon aan, boowcI hem d!o nuui 4v uuudvuiiv bvu viv v rigen die lol hoogere klassen bevorderd waren, om met vernieuwden ijver bet nu volgend gedeelte hunner studiën voort te zetten. Bij het heden morgen gehouden admissie-examen zijn 16 leerlingen tot de lessen van het gymnasium toegelaten. Grootendeels om aan den wensch van vele sladgenooten le voldoen, hebben de kunsthandelaars Schreuder van Baak alhier zich beijvert, om van de predikanten te dezer slede, ieder afzonderlijkhun portret uit te ge ven. Dal denkbeeld, zooals die portretten in pholographie en van eene ge middelde grootte thans gereed zijn. is te prijzen; vervaardigd aan het etablissement van den heer llenri Pronk, te 'sllage, kan van alle gezegd worden dat zij gelukkig geslaagd zijnvan de meeste dat zij uitmunten in kleur en uitvoerigheid. Men overtuige zich daarvan bij genoemde kunsthan delaars en wij vertrouwen dat, na eene naauwkeurige beschouwing der por tretten, deze kostbare onderneming alle aanbeveling en ondersteuning waardig gekeurd zal worden. Bij de begrooting der inkomsten en uilgaven dezer gemeente voor de dienst van 1863, in de raadsvergadering van Donderdag II. overgelegd, zijn de inkomsten geraamd op ƒ383451 44, en de uilgaven op 383419.50ge vende een batig saldo van ƒ31.94. Bij de raming der inkomsten wordt voorgesteld de afschalDng der in 1857 wederingevoerde belasting op de brand stollen met 1 Mei. Daarentegen wordt voorgesteld de plaatselijke directe belasting eene verhooging van ƒ4250 te doen ondergaan. In een volgend nommer zullen wij uit de begrooling nog eenige bijzonderheden mededeelen. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigting Rhyn- zigt bedroeg in de maand Jtilij 2399 en in de maand Augustus 4432. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 166 tot 189 personen. By kon. besluit van 17 Aug. jl. zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging der Christelijke school te Leydcrdorp, en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Wij vernemen dat tot hoofdonderwijzer aan de openbare school le Woubrugge is benoemd de beer P. II. Spijker. De taal- en letterkundige afdeeiing der kon. akademie van wetenschap pen le Amsterdam zal aldaar Maandag aansl. eene gewone vergadering houden. In de maand Augustus zijn over den IIoil. spoorweg vervoerd 157,155 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ130,895.11. De opbrengst van hel goederen-vervoer was ƒ21364.44. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 161,946het vervoer van goederen ƒ51106, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Dnitschlandƒ53100 op- gebragt. Bij de Donderdag II. te Hillegom gehouden harddraverijen, liepen des morgens 14 hoercn-paarden en werd de prijs, een fraaije modcratcurlamp behaald door den lieer Masseveldt, van Hillegom, en de premie door den heer Schollenvan Sassenheim. Des namiddags liepen er 6 paarden en werd zoowel de prijs als de premie, eene vergulde pendule en eene fruitschaal met zilver gemonteerd, behaald door den pikeur Fromberg. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zjjn de ouderlingen en diakenen van de herv. gemeenten van Heicop en Boecop en van Bleiswijk uit hunne kerkelijke bedieningen ontzet, wegens weigering om te voldoen aan de voorschriften van het reglement voor de diakoniën. Aan den Helder is Woensdag II. een oppassend gezin door eene zware ramp getroffen. Eene vlet, bemand met vier sloeperliedenlag op hel bin nenkomen van schepen le wachtenom daaraan hulp te bic-den. Eene hevige stortzee sloeg op het onverwachts het ranke vaartuig omver en allen waren onherstelbaar verloren geweest, zoo niet twee hunner door eene andere sloep waren opgenomen. De beide anderen, een vader met zijn zoon, kwamen evenwel noodlottig om hel leven. De vader laat eene weduwe en 4 kinderen na. Aan de diaconie der herv. gemeente van de Bilt is door wijlen den heer J. J. Kluppel een legaat van ƒ1000, vrij van successie-regtenvermaakt. Door den gemeenteraad van Arnhem is tot praeceptor aan het gym nasium aldaar benoemd de heer dr. P. Hoogvliet. Hel totaal der ingekomen gelden voor de noodlijdenden door den brand te Enschedé bedraagt 195,745.24J-. De hoofdcommissie heeft aan 1079 per sonen uitgekeerd een bedrag van ƒ28229.95, 25 pCt. van het beloop hnnner schade. Verder heeft de hoofdcommissie nog aan 253 personen de overige 75 pCt. uitgekeerd, makende een bedrag van ƒ25863.25. Alzoo is door dé hoofdcommissie in het geheel uitbetaald 54093 20. Men heeft berekend, dat in Friesland wel 10000 last koolzaad is ter markt gebragt, hoofzakelijk te Leeuwarden, Franeker en llarlingen. Het last gemiddeld op ƒ400 rekenende, bekomt men voor waarde de niet on belangrijke som van 4 millioen gulden. N»«' men thans nit Zundert in Noordbrabanl meldt, is bel berigt omtrenl tie sterile üiiuci ue Kiiiuereii ainuut1lïocvw» mazelen er hcerschende zjjnzeer overdreven. Volgens de Arnh. C. is bij den raad van state thans een voorstel in overweging tot afschaffing van de belasting op de visscherjjen in Ned. Indië. 's GRAVENIIAGE, 6 September. Z. M. heeft tol ridder der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde benoemd den adsistent-resident van Lima-Poeloe Kolla's (Padangsche bovenlanden), A. Pruys van der Hoeventer zake zijner verrigtingen bij gelegenheid van een aanval van Passumasche benden in het Benkoelenschein 1857, de be zetting van het landschap Redjang in 1859, en het bevechten en verdrijven van kwaadwilligen aldaar in 1862. Z. M. heeft den heer mr. G. N. de Stoppelaer, secretaris der gemeente Middelburg, tot ridder der orde van de Eikenkroon en den heer Ü.Bekaar, burgemeester van IJzendijke, tot officier van die orde benoemd. Tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Zuidholland is be noemd de heer dr. G. A. Schneither te Rotterdam, en tot schoolopziener in het elfde district de heer dr. N. W. P. Ratiwenhoff, mede te Rotterdam woonachtig. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Arnemuiden is benoemd de heer A. F. van der Loeff, thans ontvanger te Bellingwolde; en tot ont vanger voor de in- en uitgaande regten aan het grenskantoor te Bellingwolde, de heer F. H. Thorbecke, geagreëerd klerk te S'. Oedenrode. Door Z. M. is de officier van gezondheid 3de kl. van het personeel der geneeskundige dienst van hel leger in O.-I. J. E. Stark, overgeplaatst bij het personeel der geneeskundige dienst van hel leger hier te lande, en de 2de luit. E. A. F. Creulz, van het 3dc reg. vesting-artillerie, gedetacheerd bij de landmagl in W.-I. Aan den officier van gezondheid 2df kl. A. H. Cornelissen is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Z. M. heeft aan den kolonel J. C. de Normandie 'sJacob, komman- dant der troepen in Suriname, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleendmet toekenning van pensioen. 11. M. de koningin zal zich, vergezeld van prins Alexander, Woens dag aansl. naar Stuttgart begeven. Z. M. de koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf d'Oriola, gezant van Z. M. den koning van Pruissen alhier. De minister van justitie is, van zijne inspectie-reis naar Noordbrabant en Limburg alhier teruggekeerd. De heer Huyssen van Katlendijke, minister van marine, vertoeft se dert eenige dagen in Engeland, met het doel, om aldaar de maritime in- riglingen le onderzoeken. De commissaris des konings in deze provincie heeft heden de gemeen ten Wassenaar, Valkenburg, Rijnsburg en Warmond bezocht.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1