LËÏDSC1I COURANT. 1862. VRIJDAG 5 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandaglf'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏNNENLANDSCHE BKRIGTEN. LEYDEN, 4 September. Heden is de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje op de ge wone wijze gevierd. Tegen den middag had er op de Ruïne eene luister rijke parade der bezelting en inspectie der dienstdoende schutterij plaats. In de zitting van den gemeenteraad van heden is door den burgemeester o. a. mededeeliug gedaan van eene missive van gedep. stalen, ten geleide van een kon. besluit, waarbij het rijk gemagtigd wordt om, tegen eene geldelijke vergoeding, het onderhoud van den weg builen de Witte poort van de gemeente over te nemenvoorts heeft de burgemeester overgelegd de begrooting voor het dienstjaar 1863 en kennis gegeven dal hijop zijn verzoek, gemagtigd was om zich voor den tijd van vier weken builen de gemeente te begeven. Bjj de benoeming der leden voor de vaste commission zijn de leden, die daarin zitting hebben gehad, herbenoemd (zie hierachter onder de stads-berigteu). Tot 2d'n onderwijzer in de wiskunde aan het sled, gymnasium is bij de 2llc stemming met 14 stemmen benoemd de heer P. van (leer de overige stemmen waren verdeeld lusschen de hh. dr. A. van Oven en J. van Loghem. Tol regent van het gereformeerd minnehuis is benoemd de heer mr. L. 1). Suringar. De rekening der stedelijke gasfabriek over 1861 werd goedgekeurd, waarbij enkele leden op nieuw aandrongen op eene ver mindering van den prijs, waarvoor het gas aan particulieren wordt geleverd. De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier zal tol het afnemen van het admissie-examen vaceren op Maandag en Dingsdag den 15^° en 16dcn dezer. Men moet zich daartoe vóór of op den 12dcn franco aanmelden bij den heer W. van Geul, pedel der hoogeschool. In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 120 kinderen als: 55 zoons en 65 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 69 personen, als: 14 mannen, 13 vrouwen, 21 zoons Cn 21 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 30 huwelijken. Rij kon. besluit van 20 Ang. is op nieuw verdatlgd, tot het einde der maand Maart 1863, Zr. Ms. beslissing op de nog aanhangige voorstellen van gemeenteraden, lol het heffen v»n begraifefiisreglen, Men spreekt er van, dat bij den boekhandel het plan bestaat, om eene vercenigiug tol stand le brengen, die de colportage vati boeken op groole schaal zal ter hand nemen. {U. C Te Schiedam is gisteren middag aan J. van Raai, meesterknecht in de branderj) van de firma J. il. van Geut, aan de Bolerslraal aldaar, een vreeselijk onheil overkomen. Er schijnt eene verstopping in den slang ont staan te zijn, waardoor het kokende vocht, door de opening lusschen den ketel en den helmeen uitweg zocht. De mceslerknecht moet toen de onvoorzigtigheid gehad hebben, den helm van den ketel te willen slaan, waarbij de zware koperen helm, met ontzettende kracht hem een been boven den enkel verbrijzeld heeft, terwijl hij daarenboven van den ketel in het kokende uitstroomendc vocht op den grond is gevallen en ernstig gebrand werd. Hij is ten spoedigste naar het gemeente ziekenhuis overgebragt. Te Amsterdam is Maandag II. in het locaal der koninklijke academie van beeldende kunsten de tentoonstelling van schilder- en andere werken van levende kunstenaars geopend. De tentoongestelde kunstwerken zijn 522 in getal, door 324 ktinstbeoefenaars ingezonden, namelijk 170 uit Nederland en 154 uit deu vreemde, als: 40 uit Frankrijk, 55 uit België, 56 uil Duitschland2 uil Denemarken en 1 uit Rome (van een Nederlander). Land schap en genre zijn het meest vertegenwoordigd. Naar den aard der kunst werken kan men deze aldus verdeden: 100 landschap, 113 genre, 17 his torie of genre historique, 21 zee- en riviergezigtcn 10 stadsgezigten13 vecstukken, 17 bloem- en vruchtstukken, stillevens, enz.. 8 kerken en bin nenhuizen, 5 kaars- en lamplichten, 8 veestukkenwaarbij gevoegd moeten worden 8 teekeningen 4 bouwkundige tcekeningen, enz. Te Hoorn had dezer dagen een ongeval plaats, dat schromelijke gevol gen had kunnen hebben. Een kind van 8 a 9 jaren, van ouders, die een drankwinkel houden, stond te middernacht op, opende onderscheidene drankflesschen en dronk nagenoeg een kan sterken drank, ten gevolge waarvan het bezwijmd op den grond bleef liggen. Daar vonden het de ouders, en hadden veel moeite, om, met geneeskundige hulp, hun kind in het leven te behouden. Door een wachter aan den Rijnspoorweg werd eettige dagen geleden des avonds ten half tien ure, lusschen de stations Ondewater en Woerden, als bij toeval ontdekt dat eenigc wisselrails in dier voege waren op gebroken en verlegd, dal de spoedig daarop te wachten laatste avondtrein daardoor moest dérailleren; die wachter Wist, met behulp van anderen, nog juist tijdig genoeg een en ander in dier voege te regelen, dal de schro melijke ongelukkendie het onvermijdelijk gevolg van deze verregaande kwaadwilligheid zouden geworden zijn, zijn voorgekomen. Naar men ver neemt doet de justitie ernstig onderzoek. Uil Zwolle meldt men, dal het getal loten in de verloting, ten behoeve van de noodlijdenden door den brand le Enschedé genomen, reeds tot 31000 geklommen is. Te Enschedé is zekere W. Nyland, 19 jaren oud en van beroep wever, in hechtenis genomen, wegens moordaanslag op zijne moeder, die hij eerst met eene vork twee wonden en vervolgens met een bijl eene wond heeft toegebragt aan den regler schouder; de aanleiding lol deze daad was het vragen om kostgeld, dat hij niet wilde betalen. De keelziekte (angina diphtheritica) is in het nabij Breda gelegen dorp Zundert in eene erge mate uilgebroken. Er zijn gezinnen waar 5 h 6 kin deren, ja sommige waar een 10-ial binnen 2 maal 24 uren tijds aan die kwaadaardige ziekte zijn bezweken. In het Onlangs uitgegeven 38ste verslag van het Neder!, genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen over het jaar 1861, is opgenomen het Verslag betrekkelijk de verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen te Ley denover het jaar 1861 -1862. Bestuurders van die instelling zeggen daarin dat zij niet zullen terugkomen op den nadeeligen invloed, welken de bezwaren, tegen hel plaatsen in land of zeedienst, op den geheelen gang van zaken en hel karakter der Verpleegde knapen in de verblijfplaats voort durend heeft uitgeoefend. Zij zullen niet herhalen, dat daardoor de lust is verflaaowd en er minder leven is onder hel blijvend personeel, dat met het uitzigt op in-dienst-treding -herwaarts kwam, nu dat vooruitzigl verdon kerd is en men zich tot andere bezigheden geroepen ziel, waartoe nooit de ware lust bij hen bestond en waardoor de knapen vroeger reeds uit hunne winkels en leerplaatsen verdreven en zoo ten val gebragt werden. Lit mogen bestuurders echter niet verzwijgen, dat de ervaring van vroe ger is bevestigd, dat namelijk het plaatsen van knapen op ambachten, bui ten het gesticht, zoo dat zij daar alleen huisvesting en Vfteding vinden, volstrekt niet beantwoorden kan aan de verwachting, die men daarvan aanvankelijk koesterde. Gevolg gevende aan het besluit der vorige alge- meené vergadering werd in den loop van dit jaar eene smederij in de ver blijfplaats öpgerigi, opdat althans de knapen niet meer, om bezigheid'en het aanleeren van eett ambacht, buitenshuis zouden behoeven te worden gezonden, waardoor zij, niet onafgebroken bewaakt, spoedig de goede in drukken verloren die hun waren ingeprent en een geest van onwil en on tevredenheid binnen de muren bragten, die de aldaar achterblijvende!) aan stak en bedierf. Gedurende hel afgeloopen jaar werden gedurende korteren of langeren tijd 23 knapen in de verblijfplaats verpleegd. Slechts twee hunner werden in den loop van dat jaar opgenomen. Het verdient opmerking, hoe onder ver anderde omstandigheden dc aanvoer van knapen lof de verblijfplaats ver minderd is. In 1857 kwamen er binnen zeer korten lijd 3, in 1858 14, in 1859 23, in 1860 slechts 9, en in het afgeloopen jaar 1861 2. liet getal aanwezigen bedraagt op dit oogenblik elf knapen. Vijf knapen, werden als lotelingen tol de militaire dienst opgeroepen, waarvan er twee, onder goed keuring van den minister van oorlog, bij gunstige beschikking overgegaan zijn bij het leger in O. I.de berigten omtrent dezen zijn bevredigend. Vijf andere knapen hebben vrijwillig de inrigting verlaten en zijn naar de ouderlijke woning teruggekeerd, waarvan een weder in de gevangenis is geraakt. Van twee verpleegden, op verzoek hunner ouders ontslagen, zijn geene nadeelige geruchten vernomen. Van drie verpleegdendie heimelijk de inrigting verlieten, werd een achterhaald en teruggevoerd, doch kort daarop weggezonden, omdat hij verklaarde een walg te hebben van een ordelijk leven, nadat hij gedurende vele jaren niets anders geleerd had dan kwaad te doen; deze is thans andermaal veroordeeld. Een ander dezer jongens is op zijne bede weder opgenomen en gedraagt zich thans zeer goed. Een enkele jongen is om zijn ongunstig gedrag uil de inrigting weggezonden en nog een ander, die bij een melkboer geplaatst was en aanvankelijk re den tot tevredenheid gaf, is verdwenen, zeggende dal hij een dienst als schippersknecht liad gevonden. Over het gedrag der knapen die zich alsnog in hel geslicht bevinden valt niet te klagen, maar jammer is het dat som migen htlnner geen uitzigt hoegenaamd hebben om eenmaal behoorlijk ge plaatst le worden. Hunne uiterst kleine ligchaamsgestalte maakt hen wei nig geschikt, zelfs onbruikbaar voor hel smidswerk, en dit, gevoegd bij de beperkte ruimte van het lokaal, waarin de proef is aangevangen, is de oorzaak dat Diet nicer dan vier eerslbeginneuden door den smidsmeester kunnen bezig gehouden worden. Ook de smidsmeester verklaart dat zelfs zijn mecstgevorderde leerling, na verloop van een jaar onderwijs, hoogstens 3 zal kunnen verdienen hetgeen ongenoegzaam is om van te leven. Zoo als dc smederij thans is ingerigt hebben bestuurders redenen van tevreden-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1