LEYD8CIIE CIII it A T. Nn. 105. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden iV°. 13 blad 15) der Handelingen jl van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 26 Augustus. Naar men verneemt zal er aanstaanden Maandag in hel etablissement Zomerzorg een groot vocaal en instrumentaal concert gegeven wordenonder directie van den heer F. Ilotgorschekmuziek-directeur van het groot stede lijk badhuis te Scheveningenen onder medewerking van den heer Du- bouchet, chanteur comiqtie, en mejufvrouw Rosa Soué, chanteuse dugazon van den koninklijken Franschcn schouwburg te 's Gravenhage. Daar de beide j bovengenoemde artisten in de eerste week van September Nederland verla ten zoo zal dit de eenige gelegenheid zijn om hen te hooren. De uit te voeren stukken zullen later door programma's bekend gemaakt worden. De jongelingen van de kweekschool voor zeevaart alhier zijn Zaturdag II. met de kanonneerboot n°. 44 te 's Herlogenbosch aangekomen. Des Zon dags hebben zij de godsdienstoefening bijgewoond en de stad hezigtigd. Bij beschikking van den 25ste,i Aug. heeft de minister van binnen). zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in hel kiesdistrict Gorinchemwelke moet plaats hebben ten gevolge van liet door jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude met den 15den Sept. aanst. genomen ontslag, zal geschieden op Dingsdag den 16den Sept. aanst., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 30slen Sept. daaraanvolgende. Den O11™ der volgende maand wanneer de miliciens der ligting van 1859, die aan de wapenoefeningen in het kamp bij Miiligen hebben deelge nomen, met onbepaald verlof huiswaarts lerugkeeren, is door bet dep. van oorlog bepaald, dal te gelijker lijd de miliciens der ligting van 1861, die den 22stc" Mei II. tot ee'rsle oefening bij de onderscheidene corpsen zijn op getreden, en niet verpiigt zijn om voor ontbrekende vrijwilligers bij hunne corpsen onder de wapenen te moeten verblijven, mede op 9 Sept. a. s. in hel genot van onbepaald verlof zullen moeten gesteld wordenin stede van op den 22sl*n dier maand. Uit het jaarlijksch verslag omtrent het fonds Ier aanmoediging en on dersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt ter algemceiie vergadering van hel hoofdbestuur en afgevaardigden van de dis- tricls comniissiëiigehouden te Amsterdam, den 30s,e" July jl.bleek dat gedurende het jaar 1861 aan 1963 deelgeregligden de som van ƒ64295 81} aan gratificatiën is uitbetaald geworden. Gedurende het jaar 1861 zijn in liet invalidenhuis te Leyden verpleegd geworden 77 zoo verminkte als infirme militairen. Het totaal bedrag der kosten dier inrigting beliep ƒ21349.10, die weder voor het grootste gedeelte gedekt werden door de rijkstoelage van ƒ5000, de toelage der stad Leyden ad ƒ600, door het bedrag der gra tificatiën uil dit fonds en dat der rijkspensioenen aan de invaliden toege kend, doch welke ten bate der inrigting komen; alsmede door de renten van het ten behoeve van het invalidenhuis verbonden kapitaal ad ƒ14000 in schrijvingen 4 pCt. liet fonds suppleerde overigens een bedrag van ƒ1227.94}. Na bewezen aanspraak zijn weder alle voor den vijand verminkte en daar door hulpbehoevend geworden personen, die zich aanmeldden, als deelgereg- tigden opgenomen en werden er bovendien aan 224 infirmenwaaronder 110 veteranen van 40 jaar dienst, in het afgeloopen jaar gratificatiën toe gekend. Thans gaat het getal der aangenomen deelgeregligden dat der af gevallene met 146 te hoven en in het vorig jaar was dit verschil slechts 26. Wel heeft het register van sollicitanten door de opneming van zoo vele deelgeregligden eene aanmerkelijke inkrimping ondergaan; maar toch is het getal der daarop voorkomende ongclukkigcn verre van onbeduidend. Een aantal van niet minder dan 995 personen staan bij het hoofdbestuur inge schreven. De opbrengst der collecte over 1861 bedroeg ƒ28100.39 en le vert weder een gunstig verschil van ongeveer 440 met die van 1860 op. liet totaal bedrag der ontvangsten beliep 75,263 39terwijl dat der uil gaven ƒ4810.18 beneden eerstgenoemd cijfer is gebleven. De minister van justitie heeft aan de kerkbesturen en kerkeraden der Israëlitische gemeenten te kennen gegeven, dat de eerste bijeenkomst der constituerende vergadering tot organisatie der Israëlitische kerkelijke aange legenheden uitgesteld is tot den 21slc" October eersik. Er schijnt dit jaar, vooral onder Noordwijk, veel wild te zijn; althans de landbouwers aldaar klagen over het groote steeds toenemende aantal konijnen, die aan hun grasgewas of tuinvruchten schade toebrengen. In het vorige jaar was van dit wild zeer weinig te bespeuren. Te Rotterdam is de aanvoer van fruit ter verzending naar Engeland thans buitengewoon grootvooral uit de Gcldersehe streken en uit Duitsch- land. Eene stoomboot heeft dezer dagen, behalve ander fruit, 35 laster blaauwe pruimen aangebragl. Te Gorinchem had dezer dagenbij de werkzaamheden in het artillerie park, een artillerist van liet lste reg. artillerie het ongeluk, toen men eei mortier wilde verleggen, door een louw met zijn linkerarm onder een ijzeren rolblok te geraken, met hel ongelukkig gevolg, dat de geheel linkerarm verbrijzeld werd. Nadat hij naar de infirmerie getransporteerd was, is hem onmiddellijk de arm afgezet. Te Amsterdam is Zondag morgen ecu jongeling, W. F. Brands, in den tuin de Nederlanden, bij gelegenheid dat aldaar met den buks uaar dei schijf werd geschoten, door een schol in den rug getroffen, en onmiddelijk overleden. Met liet aanwijzen der behaalde punten belast, had hij den kui waarin hij geplaatst waste vroeg verlaten. In het kamp van Miiligen werd, zooals gemeld is, Zondag li. d godsdienstoefening voor de protestanten geleid door dr. E. Laurillardpred, te Amsterdam, die eene indrukwekkende rede hield over Gen. XIII. 14. Naar aanleiding van die bijbelplaats sprak z.ëerw. over drie zaken, die lie in de kampplaats voor den geest kwamen: de natuur, bel zwaard en h evangelie. Na den afloop der godsdienstoefening werden drie hoofdofficier! ,i en twee adjudanten van "Z. K. H. den prins van Oranje lot den spreker g zonden, om hem deu dank van den opperbevelhebber te beluigen. Onder scheidcne officieren moeten den wensch geuit hebbendat deze rede in dru mogt verschijnen. Ten 12 ure werd de parade gehouden op de Meiweldsche heide aan de ove- zijde van den straatweg, waarna in het kamp tusschen de tenten en !e cantincs de bepaalde wedren plaats had om prijzen, door Z. K. II. den pri van Oranje uitgeloofd. De eerste prijs, een rijpaard, werd behaald do -r den heer van fielden officier bjj den generalen staf, en de tweede, een ank wijn, door Z. K. II. den prins van Oranje. lioor liet prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tol de predikdienst n de Ned. Iierv. kerk toegelaten de bh. V. J. Koningsberger en J. D. Looijen -- door dal van Groningen de lib. L. C. ten Bruggencate en F. II. Germs. Donderdag II. is des avonds over de stad Zwolle en omstreken e n zwaar onwedcr losgebarsten, vergezeld van onlzettenden regen, die voor eenige oogenblikken de straten onbegaanbaar maakte. In de nabijheid (pr stad, onder de gemeente Dalfsen, is door hel inslaan van den bliksem brand ontstaan, welke eene hooiberg, schuur en twee zaadbergen, toebe- hoorende aan den landbouwer W. Beertman heeft vernield. Te tlarlingen heeft mede op dien dag een hevig on weder gewoed, liet was daa niet zoozeer bliksem en donder, als wel de alles overstelpende regen, ver gezeld met hagelstceneu van een Ned. duim in diameter, die buitengcwco was. Huizen liepen vol water, de kelders overstroomden en in sommige straten stond het water een voel hoog. Ook het legerkamp te Miiligen werd op dien dag door eenen hevigen skig- regen onder water gezet. Op de meeste plaatsen stond het water 3 a. 4 voeten hoog. De manschappen waren genoodzaakt, met hunne broeken tof boven de knieën opgestroopt, door liet water te waden. Te 's Herlogenbosch heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag een dragonder zijn makker in de kazerne, nadat zij eerst op de Weve :- plaats reeds twist hadden gehad, een oor afgebeten. Uit Pernambuco wordt aan de lltr. Cl. van den IB11™ Julij geme d Sedert het begin dezes jaars lieerscht de gevreesde cholera in de noordeb provincie van Brazilië. Zij is ontstaan te Goyanne in de provincie Pernam buco, eenige uren ten noorden van de hoofdstad, en van daar eerst naar Pernambuco en achtereenvolgens naar al de noordelijke provinciën ove slagen, waar zij groote verwoestingen aanrigt. 's GRAVEN IIAGE, 26 Augustus. Door Z. M. is aan mr. J. P, P. baron van Zuylen van Nycveli, kamer heer in buitengewone dienst, vergunning verleend tot hel dragen der er sierselen van groot-officier der orde van liet Legioen van Eer. Door Z. M. zijn benoemd: tot referendaris bij liet dep. van juslil>,' mr. A. A. de Pinto, regter-plaatsvervanger in de arrond.-rcgtbank en advo caat te 's Gravenhage; lot raadsheer in liet prov. geregtshof in Gelderland mr. G. P. Henny, thans regter in de arrond.-regtbank te Arnhem; tot procureur-generaal bij liet prov. geregtshof in Gelderland, nir. J. F. Pringle, thans advocaat-generaal bij gemeld hof, zijnde hij levens tijdelijk belast u de funcliën van directeur van politie in Gelderland; tol advocaat-generaal lil het prov. geregtshof in Gelderland, mr. J. M. Smits, thans substituut-of!' van justitie bij de arrond.-regtbank te Arnhem; tot substituut-officier bi noemde arrond.-regtbank, mr. J. J. de Metjier, thans substituut-officie at de arrond.-regtbank te Nijmegen; tot substituut officier bij laatslgeno regtbankmr. J. J. van Mecrbcke, advocaat te Utrecht; lot griffier bij et

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1