LEADSCHE COURANT. N°. 102. 1862. MAANDAG 25 AUGUSTUS. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaiurdag avond. Maandag, Woensdag en Dia van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. WNNESLANDSCflE BEItlGTEiV LEYDEN, 23 Augustas. Bij kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank alhier de heer mr. H. P. van Kaalhoven, thans griffier bij het kantongeregt te Noordwijk. De jongelingen van de kweekschool voor zeevaart alhier hebben Don derdag II. de stad lleusden bezócht; zïj hebben zich in een barkas derwaarts begevenomdat de waterstand in hef Heusdensche gat niet toeliet de ka- nouneerboot daar binnen te brengen. De jongelingen hebben ook daar eene hartelijke ontvangst ondervonden en hun werd door den burgemeester en i de leden van den raad tot aan de kanonneerboot uitgeleide gedaan. Uit lleusden en de omstreken hebben wel 400 personen de kanonneerboot be- zigtigd. Gisteren is de boot naar 's Hertogenbosch gevaren. Programma der muziekstukken, Maandagavond ten G ure, by gunstig weder, op het plantsoen uil te voeren door het muziekcorps der stedelijke i schutterij. N°. 1. Athalla-MarschMendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture Guslave, Auber; 3. Concordia-QuadrilleFaust; 4. Bouquet de melodies de UOpéra Aroldo, Verdi (l*(e uitvoering); 5. Polka, Strauss; 6. Finale. Het getal der in bet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 167 tot 202 personen. De miliciens der figting dezes jaars, welke in de maand Mei II. inge deeld zijn geworden bjj bet wapen der cavalerie, zullen, naar men ver neemt, met 1 October a s. bij de le, 2e, 3e, 4e en 5e regimenten dragonders; in werkelijke dienst moeten optreden ten einde bij die corpsen gekleed en in den wapenband'1 geoefend te worden, pip t (jaarbij yopr een jaar in activiteit le verblijven. Op last van het dep. van oorlog zullen in de maand November a. s.,. even als ten vorige jare te 's Gravenhage onder praesidium van Z. E. den heer luitenant-generaal Duycker, inspecteur van hel wapen der infanterie, de vcreiscluc esamina plaats hebben van onder-officierendingende naar den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande en wel bij hel wapen der infanterie en bij dat der artillerie. Vroeger is reeds medegedeelddat de heer Eloul van Soeterwoude voor nemens was zijn mandaat als volksvertegenwoordiger neder te leggen. Thans bevat de Gorinch. Cour. den volgenden brief van dien heer aan de kiezers iii het district Gorinchera. «Voor ruim 9 jaren aanvaardde ik, reeds in werkzame ambtsbetrekking geplaatstbij het besef aan kleine kracht, niet dat schoorvoetende den mij door u opgedragen last. Ik deed het in de hoop, dat niet alleen de in 's lands vergadering bereids zoo uitnemend vertegenwoordigde Christelijk- historische rigting, maar dat ook de getalsterkte harer leden van invloed kon zijn op de dierbaarste belangen van Nederland. Toen later die eervolle last twee malen is hernieuwd, heb ik gepoogd voort te gaan met de ver vulling van dubbele pligten. Eene geschokte gezondheid maakte dit reeds sedert eenigen tijd moeijelijk en vergunt nijj thans niet dit langer naar be- hooren te doen. Dankbaar waardeer ik daaromdat het anders pijnlijke besluit, waartoe ik ben gebragl, veel verligt wordt door de wederoplreding in de slaten-generaal van den geëerden leider onzer rigting, meer dan iemand geroepen om met zegen en goed gevolg de tolk le zijn van onze beginselen. Ik neem tegen de opening der volgende zitting, zoodat uw district geen dag z(j zonder zijne vertegenwoordigers, mijn ontslag als lid van de tweede kamer der staten-genernal, lk mag dit echter niet doen zonder u mijne opregte erkentelijkheid le beluigen voor uw vertrouwen en welwillendheid, bovenal voor de gebeden die mij geschraagd hebben, lk mag het ook niet zonder openlijk Gode dank te brengen, die het mij gaf in zwakheid, maar, zoo ik hoop, met eenige naauwgezelhcidzonder ommezien althans, trouw te blijven aan de beginselen, wien alleen ik op een gewigtig standpunt mijne roeping was verschuldigd. Ik doe het eindelijk niet zonder 's (leeren besten zegen over u. over ons dierbaar vaderland en onzen geëerbicdigden koning af le bidden." Naar men verneemt beslaat bij de regering het voornemen in de aan slaande zitting van de staten-generaal een wets-onlwerp aan te bieden tot afschaffing van hel zegelregt op de dagbladenvan het zegelrcgt op de adverlentiCn cn ook tot afschaffing van het zegel op de buitenlandsche dag- en weekbladen, lydsehrjftenmaandwerken, enz. Men berekent de gezamenlijke opoffering, die de schatkist daardoor zal komen te lijden, op ongeveer een half millioen gulden. Het plan was die afschaffing met J January 1863 te doen plaats hebbendoch daar het voorstel daartoe in verband staat met andere voorstellen van financiëlen aarddie van regerings wege aan de kamers zullen worden gedaan, en zelfs hel eenc voorstel zal afhankelijk worden gemaakt van het andere, zoo kan de vaststelling van het tijdstip der afschaffing, al wordt deze ook door de wetgevende magt aangenomen, alsnog bezwaarlijk met zekerheid worden voorzien. Te Delft had gisteren de inwijding plaats van de nieuwe synagoge der Ned. Israëlitische gemeente, welke plegtigheid door een groot aantal inge zetenen, van verschillende godsdienstige belijdenis, werd bijgewoond. Naar men verneemt, zjjn door den heer S. A. van Baaltc, Maandag II. te Amsterdam overleden, gelegateerd 1000 ten behoeve van het Ned. Israël, oude mannen- en vrouwenhuis en ƒ500 aan ieder der twee Ned. Israël, wees huizen aldaar, benevens ƒ200 en een nieuw pak kleederen aan een Ned. Israël, weesjongenin het gesticht verpleegd wordende. Buitendien zouden door den overledene nog meer legaten zijn gemaakt; men noemt o. a. een van ƒ4000 ten behoeve der algemeene armen. Morgen zal in het kamp le Milligen de godsdienstoefening voor de protestanten geleid worden door dr. E, Laurillard, pred. le Amsterdam. Na den afloop der godsdienstoefeningen zal er eene groote parade gehouden wor den; daarna zal waarschijnlijk de wedren voor officieren plaats hebben., om een prijs, uitgeloofd door den opperbevelhebber Z. K. H. den prins van Oranje, zoodal het te verwachten is, dat het kamp door een aantal vreemdelingen zal bezocht worden. Des avonds zal er voor de meeste canlines geïllumineerd woeden en zullen de verschillende muziekcorpsen zich doen hooren. De gemeente Heteren in Gelderlandverkeert in droefheid en angst. In het huisgezin van uen predikant aldaar zijn van de 10 kinderen, welke dootr de gevreesde keelziekte aangetast waren, in 8 dagen lijds, 6 bezwe ken., In nog een ander huisgezin zijn twee kinderen aan dezelfde ziekte overleden, terwijl zjj zich langzaam blijft verspreiden. Te Kampen zijn, behalve van valschheid verdachte rijksdaalders en gul dens, ook nog vijf en twintig cents-stukken van hetzelfde alooi in omloop. Zij zijn kleiner en dunner dan de echte en kenbaar aan hunne blaauwe kleur en dollen klank. Zjj dragen het borstbeeld van koning Willem 11 en het jaartal 1848, doch zijn zeer onnaauwkeurig van bewerking. Te Breda had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Eene jonge dochter is, op eenen stoel voor een openstaand raam geklommen zijnde, door kanteling van den stoel daaruit geslagen en op de straat nedergekomen alwaar zij in een allerdroevigsten toestand gevonden werd. Zij is naar het gasthuis vervoerd en men vreest voor het behoud van haar leven. Op den 29steo dezer maand zal voor het prov. gereglshof van Noord brabant teregt slaan Francis van Hettglen, oud 23 jaren, arbeider, geboren en wonende te Asten, thans in hechtenis, beschuldigd van moord met voor bedachten rade en geleider lage, gepleegd op de 71-jarige huisvrouw van A. Bots le Asten, alsmede van inbraak en diefstal. Omtrent dezen beschuldigde berigt men dat hij een verstokt deugniet is, niet de minste wroeging over zijne misdaad aan den dag legt, voor geld op zich heeft genomen ten be hoeve van een zijner medegevangenen, die van brandstichting verdacht was, bij den regler te zeggen dat hij die brandstichting gepleegd had, heeft le kennen gegevendat hij het voornemen heeft gehad na den moord de woning van Bots in brand te steken, en ook dat hij liever wilde opgehangen wor den dan 20 jaren gevangen te zitten. 's GRAVENHAGE, 23 Augustus. Tot adspirant-ingenicur van den waterstaat en 's lauds burgerlijke openbare werken in Nederl. lndië zijn benoemd de bh. M. K. Prins, op- zigter der 4dc kl.C. E. S. Yerschueren buitengewoon opzigter, en A. C. Maas, opzigter der 4de kl.allen van 's rijks waterstaat hier le lande. Z. M. de koning heeft de doodstraf, door het prov. geregtshof van- Gelderland aan B. van de Pol, K. Koetsveld eh C. van Schipbroek, huis vrouw van K. Koetsveld, ter zake van vergiftiging opgelegd, verwisseld in eene tuchthuisstraf van 20 jaren ieder. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning, den 3dcn der volgende maand, van Wiesbaden in de residentie verwacht. Z. M. de Koning van Hanover heeft den heer Blommendaalofficier der Nederl. marine, tot ridder der Guelphen-orde benoemd, wegens de ver vaardiging van maritime-kaarten der Eems. De minister van oorlog zal op Dingsdag aansl. geen gehoor verleenen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAA LONDEN, 21 Augustus. De Times berigtdat de soort van gestolen papier bij de fabriek van de bank, benevens de boeveelheid, thans met juistheid bekend zyn, en dat de zaak niet van dien aard is, om eene ernstige ongerustheid le doen ont staan. De uitgeloofde belooningenvoegt het blad er bijzullen waarschijn lijk binnen kort leiden tot de ontdekking van eene bende falsarissen. Van eenc andere zijde wordt beweerd, dal het berigt omtrent den diefstal van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1