Z. M. de koning van Wuriemberg is gisteren weder van hier naar i Duitschland vertrokken. Z. M. de koning heeft aanzienlijke en prachtige geschenken aan de officianten van het paleis doen uitreiken. De minister van binnenl. zaken is van zijnen togt tot opneming van dc Nieuwe Merwede teruggekeerd. De minister van marine zal op Vrijdag aaust. geen gehoor verleenen. Dij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschede' ontvangen 23.63, ingezamelde giften door den heer Buzzi te Frankfort. Aanst. Zondag avond zal in de Groote Kerk alhier door d'. Gunning dé bevestiging plaats hebben van den nieuw beroepen leeraar en herder bij de Ned. herv. gemeente, ds. Hoevers, laatst predikant te Leeuwarden, die j den daarop volgenden Woensdag avond zijne intreê-predikatie zal houden. Heden is er weder een goedkoope volkstrein van 's Gravenhage en Leyden naar Haarlem en Amsterdam vertrokken. Men berekent het getal personen, dat met dien trein vertrokken is, op ongeveer een duizendtal. Ook de treindie ten 9 ure van hier naar Rotterdam vertrokwas wederom buitengewoon bezet met eene talrijke menigte, die te Rotterdam kermis ging honden. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ItELCIË. Volgens hel door de commissie ter regeling van hel jaarlijksch taal- en letterkundig congres, tc Brttgge te houden, uitgegeven programma zullen de leden Zondag 7 Sept. ten half 3 ure, jdeglig worden ontvangen en de feeste lijkheden reeds ten 5 uur aanvangen, 's Maandags ten 9 uur zal het congres worden geopend en het bureau benoemd. Prof M. de Vries zal de eerste spreker zijn en over bet ware liberalisme in de Nederl. spraakkunst het woord voerenvoorts zullen prof. Jonckbloetvan Groningen, en ds. Oosterzee, van Oirsehot, de eerste over Jacob van Maerlant, de tweede over het ge bruik en misbruik van bastaardwoorden in onze taal, spreken. Voor Dings- dag zijn als sprekers of inzenders van stukken opgegeven dr. N. Beets, van Utrecht, over de poezijprof. Brill, van Utrecht, over de geschiedenis der studie van de Nederlandsche taal, en ds. H. Q. Janssen, van St. Anna ter Muiden, over de belangrijkheid van het West-Vlaamsche dialect voor de Ne- derduitsche taal, en voor Woensdag mr. H. J. Koenen, van Amsterdam, over Kiiiaen van Doffel als lexicograaf, en Gerth van Wijk, van Wijk-bij- Duurstede, over eenige gebrekkige taalvormen in de Nederlandsche letterkunde van onzen tijd. De redactie van hel Nederlandsche woordenboek stelt zich voor, bij monde van prof. de Vries of dr. te Winkel, in eene afzonderlijke zitting aan diegenen der congresleden, die meer bijzonder in het onderwerp belang mogten stellenrekenschap te geven van de beginselen omtrent de orthographiedie zij meent te moeten volgen, en mededeeling te doen van de spelling, voor zooverre het betwiste punten betreft, die zij in het woor denboek wenscht aan tc nemen. Te S'. Nicolaas heeft Zaturdag 11. een treurig voorval plaats gehad. Ge durende de mis van 8J ure in de O. L. kerk meende men een driewerf herhaald gekraak tc hooren. Een groote schrik maakte zich van de me nigte meester, die zich naar den eenigen uitgang spoedde, welke gedurende de dienst open stond en welke weldra verstopt werd. Kreten van angst en smart werden van alle zijden vernomenmen verdrong zichscheurde elkander de klccderen van het lijf en weldra lagen de menschen ter halve manshoogte opeengestapeld. Sommigen werden in zwijm of ernstig gekwetst weggedragenanderen zag men geheel bebloedop de armen van vrienden leunende, zich met moeite voortslepen; bijna allen hadden een gedeelte hunner kleederen verloren. Hel aantal gekwetsten bedraagt honderden; aan een knaap is door een trap het oor afgerukt en eene vrouw verkeert in gevaarlijken toestand. De aanleiding lot het ongeval was het werpen van een steen door een der ruiten van de kerkwaarvan het glas eerst op het kozijn daarna op een biechtstoel en ten slotte op den grond viel. ENGELAN Eï. LONDEN, 17 Augustus. De Mom. Post zegt, dat de heer Ratazzi thans bjj de Fransche rege ring dagelijks en aanhoudend aandringt op de verwijdering der Fransche troepen uit Rome. «Zijne aanzoeken, zegt dit blad, zijn dringend, aan doenlijk, smeekend, ja schier in den toon der laatste bede van eenen stervende." Donderdag avond 11. ontstond alhier brand in hel magazijn van scheeps victualiën en kaarsen der firma Fergusson. Het geheclc gebouw was in be trekkelijk zeer korten lijd totaal uitgebrand, terwijl de vlam tevens dadelijk oversloeg op de scheepstimmermans-werkplaals met daarbij behoorende ge bouwen der firma Lester, die daardoor eene groote schade hebben geleden. Terwijl de brandweer alle krachten inspande, om den voortgang van het vuur te beletten, werd ook de werkplaats N°. 5 der Victoria-Docks aange tast, alwaar insgelijks voor eene aanmerkelijke waarde is verloren gegaan. Het duurde eenige uren, eer men het vuur meester kon worden. Later in den nacht deed zich een tweede geval van brand voor in Hydepark, in hel huis van den heer Barrettdie, ter redding zijner dochters toegesneld, in dc haast een verkeerden uitweg insloeg, ten gevolge waarvan hij met zijne jongste dochter door den zwaren rook is verslikt, terwijl men van de oudste dochter in een ander gedeelte van het huis slechts het verkoolde lijk heeft gevonden. Nog drie andere gevallen van brand hebben in denzelfden nacht plaats gehaddoch deze waren van minder beteekenis. Alhier is het berigt aangebragt, dal het stoomschip Golden Gate, dal den 21slen van San Francisco naar Panama vertrok, den 27slea daaraan volgende nabij Mansanalla in brand geraakt en door de vlammen geheel ver nield is. Van de 230 zich aan boord bevindende passagiers verloren 180 bij die ramp het leven. Ook al de specie, ten bedrage van 1,000,000 doll., ging daarbij verloren. De tijdingenover Southampton uit Mexico ontvangenluiden niet gunstig voor de Franschenen aan deze beriglen mag men eer geloof slaan dan aan die over St. Nazaire, waarop de Fransche regering invloed uitoe fent. Van eene ontmoeting met den vijand is in die berigten geen sprake, maar de gemeenschap tussclien Vera-Cruz en Orizaba laat nog veel te wen- schen over. Ook de gezondheidstoestand der Fransche troepen is bij lange na zoo bevredigend nietals dc Moniteur gemeld heeft. Berigten uit New-York van 7 Augustus melden, dat de bondsvloot de insluiting van Vicksburg heeft opgegeven. Het comité' voor de aanwervin gen alhier heeft eene algemeenc wapening aanbevolen. Mac Clellan heeft eene verkenning uitgezonden tol Newmarket. Zijne troepen ontmoetten bij die gelegenheid twee regimenten der zuidelijken, die, met achterlating van een honderdtal gevangenenop de vlugt werden geslagen, liet gerucht der ontruiming van Richmond heeft zich niet bevestigd. De bondstroepen heb ben Cotinthe en alle plaatsen in dien onmiddelijken omtrek ontruimd. Eene bende guerillas heeft de bondstroepen uit Newark in Missouri verjaagd en wapenen en wagens buit gemaakt. Eene andere bende guerillas heeft Alexan dre in Missouri bemagtigd. In een gevecht bij Memphis hebben de bonds troepen de zuidelijken onder Thompson geslagenvoorts hebben zij Macam- ville bezet. Bij Columbia is eene belangrijke hoeveelheid katoen verbrand. Te Washington is eene groote volksvergadering gehoudenwaarin men zich verklaard heeft voor de conscriptie en voor het krachtdadig voortzetten van den oorlog met alle middelen, waarover het land beschikken kan. Volgens beriglen uit Shanghaï hebben de keizerlijken niet alleen de oproerlingen langs de Yanize-rivier verdreven, maar zich aan de beide oevers van dien stroom ook meester gemaakt van een aantal plaatsen. De oproer lingen zijn nu, met uitzondering van een expeditie-corps, hetwelk langs de noordelijke grens der provincie Fuhkien staat, ingesloten aan de eene zijde door de zee en aan de andere door de keizerlijken in de geheele linie van Nanking lot Ningpo. Binnen die geheele uilgestrektheid wemelt het wel van oproerlingen, maar langs alle punten zijn de keizerlijken te goed op hunne hoede om hun gelegenheid te geven zich verder uil te breiden. De oproer lingen bevinden zich dus in dc noodzakelijkheid van aldaar te blijven of een uitweg te zoeken, hetzij over zee, hetzij door eene beweging zuidwaarts langs de kust. Tegen deze beide uitwegen bestaat voor hen evenwel be zwaar; want op zee gevoelen zij zich alles behalve in hun element en naar het zuiden is de doortogt over de hooge bergketenen uiterst moeijelijk, zoo dat zij wel voorloopig binnen de lijnen van insluiting zullen moeten blijven, niettegenstaande hel hun zeer moeijelijk valt aldaar een genoegzamen toevoer van levensmiddelen te verkrijgen. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Augustus, Vrjjdag 11. heeft er een diplomatiek diner bij den heer Thouvcnel plaats gehad. De nuntius bragt een toast uit op den keizer, die door den heer Thouvenel met een toast op de verschillende souvereinen werd beantwoord. Bij verschillende dagorders hebben de generaals Magnan en Lawoestine de troepen en de nationale garde dank gezegd voor hunne goede houding. De feestviering is in de beste orde afgeloopen. Door de spoortreinen wa ren meer dan 40000 vreemdelingen aangebragt. Des morgens werden in alle wijken der stad ruime bedeelingen aan de armen gedaan. Ten 1 uur had er tusschen de brug der Invaliden en die van Jena een wedstrijd van roei vaartuigen plaats. Ten 2 ure lokte de gratis-voorstelling in alle schouwbur gen eene ontzettende menigte. Te gclijker lijd werden de openbare verma kelijkheden op het plein der Invaliden en de barrière du Tróne gegeven. De zes schouwburgen in de open lucht waren mede opgevuld met toeschouwers en de prijzen der acht cocagne-masten waren ongeloofelijk spoedig gewon nen. Ten 3 ure werd in het groote ruim van het nijverheidspaleis, 't welk te klein was om de 20000 toehoorders te bevattenhet concert gegeven onder directie van den heer Molir, chef van de muziek der guides. Ten 5£ ure is Godard van hel plein der Invaliden in zijn fraaijen luchtballon VAigle opgestegen. Bij het invallen van den avond werd de illuminatie ontstoken; vooral die van dc verschillende gczanlschaps-hótels waren schit terend. Ten 9 ure eindelijk werden op de brug van Jena en aan de barrière du Trönc vuurwerken afgestoken. De Moniteur deelt een groot aantal benoemingen bij het legioen van eer mede. De scheepskapitein Lavaissière deLavergnc, die het traclaat metAnnam gesloten herwaarts moest overbrengen, is den 5deD Aug. op het eiland Aden aan een hevigen koortsaanval bezweken. Hij was slechts 43 jaren oud en eerst sedert den 27slen Julij tot zijne tegenwoordige betrekking bevorderd. L'Opinion Nationale voert van al onze dagbladen de meest scherpe taal legen de regering, over hare houding in de Romeinsche quaestie. Wil Frankrijk de Italiaansche eenheid, vraagt dat blad, wat doen wij dan te Rome? Wij verbitteren slechts de Italianen en stellen ons bloot aan het verwijt, dat wij Italië meer kwaad doen dan de Oostenrijkers ooit hebben gedaan. Wil Frankrijk die eenheid niet, dat het dan den moed hebbe Italië den oorlog te verklaren en openlijk ais voorvechter van het oude stel sel op te treden. Te Toulon wordteen zestal stoom-oorlogschepcn vercenigd, om lot het overbrengen van Fransche troepen van Italië tc dienen, indien zulks door buitengewone gebeutenissen noodzakelijk mogt zijn. Met die vaartui gen zal een geheel legercorps, ter sterkte van 10000 man, in 36 uren tijds naar Civita Vecchia gebragt en aldaar ontscheept kunnen worden. De paketboot, die de jongste tijdingen uit Mexico heeft aangebragt, had talrijke depêches aan boord, voornamelijk voor Nantes en Havre. In plaats nu van het paket te Nantes, op een mijl afstands van de aanlegplaats der boot, af te geven, heeft men dit eerst naar Parijs gezonden, met het doel, om de brieven en correspondentiën na te zien en daarvan die, welke aan den keizer konden mishagen, achter te houden. De verontwaardiging

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2