een hevige brand gewoed, waardoor eene bouwhoeve en twee huizen, geza menlijk zes woningen uitmakende, in de aseh werden gelegd. De hoeve, bewoond door M. Sehellekens, behoorde met nog een huis aan de wed. T. Maas, het andere huis aan de gebr. Heessels. De brand is, men weet niet door welke oorzaak, ontstaan in hel achterhuis of de schuur van Sehellekens, van wicn het vee, behalve een kalf en drie varkens, gered is, maar overigens alles, meubelen, hooi, granen, eene prooi der vlammen is geworden. Een in de wieg liggend kind is slechts met moeite gered. 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. Z. M. heeft benoemd: bij het 7de reg. infanterie, lot kapitein 3de kl. den lslcn luit. W. Bellaard Lormier; en tot officier van gezondheid lsle kl. den officier van gezondheid 2dc kl. J. J. van Minden, van gemeld personeel. De volgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatst, als: naar Amsterdam, voor de active dienst de heer J. E. Loder, thans te Rot terdam; naar Rotterdam, voor de verificatie van het kantoor der in- en uitgaande regten, de heer VV. F. L. baron van Recdc van Oudtshoorn thans te Delfshaven; naar Delfshaven, de heer J. Burgerhondt, thans te Ouder Amstel; naar Onder Amstcl, de heer J. 11. Simon, thans te Bedum. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren morgen uit de legerplaats bij Milligen alhier aangekomen, ten einde bij zijnen grootvader, den koning van Wurtcmbcrg, zijne opwachting te maken. Des namiddags is Z. K. H. weder naar de legerplaats teruggekeerd. Naar men verneemt is het vertrek van Z. M. den koning van Wurtem- berg op aanst. Maandag bepaald. De minister van binnenl. zaken heeft in Mei jl. in de tweede kamer te kennen gegevendat hij in den loop van den zomer de gelegenheid hoopte te hebben om het werk van de Nieuwe Merwede in oogenschouw te nemen. Thans verneemt men, dat die minister tot dat einde deze residentie heeft verlaten, en dat hij wordt vergezeld door den chef der afdeeling waterstaat, den heer Boogaarts. Van bier meldt men aan de Midd. C.: De raad van state is in de laatste weken druk vergaderd geweest. Zijne werkzaamheden bepaalden zich tot dusverre tot het vaststellen van een reglement van orde en het nemen van al die besluiten, welke tot zijne huishoudelijke inrigting behooren. De raad zal zich constitueren in 6 afdeelingen; aan 3 afdeelingen zal een referendaris, aan de 3 andere een commies van staat worden toegevoegd. Daar er op dit oogenblik geene commiezen van staat zijn, zoo mag men verwachten dat het vergelijkend examen, waaraan zich de sollicitanten zul len hebben te onderwerpen, reeds in het begin van den herfst zal gehouden worden. De referendarissen zullen eene bezoldiging van ƒ1400, de com miezen eene van ƒ1000 genieten. Met het oog op de vele werkzaamheden, die deze ambtenaren te volbrengen zullen hebbenop de strenge eischen van ENGELAA 1». LONDEN14 Augustus. Door de regering zijn bevelen uitgevaardigd om onmiddellijk een aan vang te maken met het opwerpen der fortificatiën voor de verdediging van het Britsche kanaal en den mond van de Severn. Volgens de Mom. Post liggen er in de magazijnen van Liverpool en Manchester, in weêrwil van het gebrek aan katoen, nog duizenden balen opgestapeld, die niet aan de markt worden gebragt, uithoofde de houders op verdere rijzing van den marktprijs speculeren. Dezer dagen is in Kings College Hospital eene vrouw, die eene operatie i moest ondergaanoverleden aan de toediening van chloroform. Er werd een onderzoek nopens deze zaak ingestelddoch daaruit bleekdat bij de toediening van de chloroform de gewone voorzorgsmaatregelen waren genomen. In Ierland wordt hier en daar weder eene gisting onder de bevolking waargenomen en op verscheidene plaatsen worden brandbrieven nedcrgelegd. In het graafschap Limerick is dezer dagen een grondeigenaar door zijne eigene bedienden aangevallen en ontkwam ter naauwernood den dood. Alhier is het berigt ontvangen, dat op IJsland eene vulcanische uilbar- j sting heeft plaats gehad. Er is weder een Engelsch schip, met krijgsbehoeften geladen, door een der Noord-Amerikaansche kruisers in beslag genomen. Hel was de Tubnl-Caïn, die, vergezeld van nog twee andere vaartuigen, te Charleston zocht binnen te komen. De laatstgenoemde vaartuigen zijn ontsnapt. Blijkens berigien uit New-York verloonen zich in Kentucky en an dere rniddenslaten, die hoewel zij de zijde der noordelijken nog zijn toege daan, echter niet zijn ingenomen met de houding van den heer Lincoln omtrent de slaven-quaestie, hier en daar guerilla-bendendie verderfelijk voor het noorden kunnen worden. De troepen der Unie zijn niet bij magte paal en perk te stellen aan het bedrijf dier stroopers en partijgangers welke vermoedelijk heimelijke ondersteuning van een deel der bevolking ontvangen, en uit de bewegingen der krijgsbevelhebbers van het zuiden is op te maken, dat die stoutmoedige partijgangers weldra door afdeelingen troepen zullen worden ondersteund. i De toestand van Mac Clellan's leger wekt groote bezorgdheid. Het lijdt veel van huidziekte en ontvangt weinig versterking. De waarschijnlijkheid eener onverwijlde ontruiming zijner stelling wordt openlijk besproken. De zuidelijke troepen zijn te Richmond en aan de James-rivier in groote sterkte vcrcenigd. Zij hebben van hunne batterijen op den oever het vuur geopend op de stoomboot, welke de brievenmalen van de Unie overbrengt, en op het hoofdkwartier van den kolonel Ingall. Daarbij werd aan de zijde der noordelijken eenige. schade geledenen cenige soldaten gedood of gewond. De noordelijke troepen onder den generaal Pope gaan voort de boerderijen langs den Shenandoah af te loopen en zich er met geweld van fourrage te voorzien. De bevolking weigert er trouw aan de Unie te zweren. FKANHJtUH. PARIJS, 14 Augustus. De heden in het Champ de Mars gehouden wapenschouwing was zeer prachtig. De infanterie vormde eene massa van 107 bataillons, waarvan 50 van de nationale garde, 29 van de keizerlijke garde en 28 bataillons linie- troepen van het garnizoen der hoofdstad. De keizer, vergezeld van prins Napoleon en een schitterenden staf, kwam langs de brug van Jena aan. De keizerin en de keizerlijke prins volgden in open rijtuigen. De keizer hield de revue en het défilé had plaats vóór de militaire school. 1111. MM. en de prins werden voortdurend met geestdrift toegejuicht. De heer Pepoli is uit Turyn alhier aangekomen. Men verzekert dat hij in last heeft met den keizer over eene schikking der Romeinsche quaestie te onderhandelen. Het kabinet Ralazzi wil namelijk tot eiken prjjs dat men de bcwegings-partij eene bepaalde en pleglige belofte geve nopens de ontruiming van Rome door de Franschen of wel in eene bezetting van Rome door Fransche en Italiaansche troepen loestemme, indien de Fransche re gering niet wil dat het tegenwoordige Italiaansche ministerie aftrede. Het is echter zeer waarschijnlijk dat, ten minste voor het oogenblik, aan dat verlangen niet zal worden toegegeven, hoe krachtig dit ook door prins Napoleon worde ondersteund. Ook de generaal Bixio is alhier aangekomen. De Moniteur deelt berigien mede uit Vera-Cruz van 15, en uit Orizaba van 11 Julij. Wezenlijke verandering van den slaat der zaken wordt daarin niet aangewezen. De gezondheidstoestand en de gesteldheid in het alge meen van de Fransche troepen te Orizaba waren goed; zij verwachtten een convooi met leeftogt en ammunitie uit Vera-Cruz, hetwelk or,der bedekking van een sterk geleide in aanlogt was en reeds het bezwaarlijkste gedeelte van den weg had afgelegd. Te Vera-Cruz was de stemming der bevolking jegens de Franschen beter gewordensedert er berigt was ontvangen van de op handen zijnde komst van aanmerkelijke versterkingen uit Frankrijk. Die stad was nog niet van de gele koorts bevrijd; maar de Fransche oorlogs schepen ter reede van Sacrificios waren daarvan vrij geblevenalleen op een transportschip, hetwelk er voor hospitaal diende, waren eenige zieken. In de omstrekeu van Vera-Cruz vertoonden zich nog guerillahendenmaar zij durfden zich nooit wagen aan eene ontmoeting met de detachementen Fransche troepen, welke van tijd lot tijd de stad werden uitgezonden om haar te vervolgen. De heer Mirès heeft zijn proces tegen de aandeelhebbers in de maat schappij voor de haven te Marseille verloren en is veroordeeld voor ieder aandeel de som van 50 fr. terug te betalen, hetgeen eene som van bijna 5 millioen uitmaakt. Nabij Milianah in Algerië heeft een zware boschbrand plaats gehad, waardoor 4000 bunders houtgewas zijn vernield. ITALIË. Hoewel de berigien uit Turyn steeds geruststellend luiden omtrent den staat van zaken op Sicilië, blijkt het uit andere berigten, dat het daar zeer bedenkeljjk is gesteld. De beweging sleept alles en een iegelijk mede. Zelfs Messina, alwaar minder Afrikaansch bloed is dan elders op Sicilië, is in koortsachtige opgewondenheid door de verwachting van Garibaldi's komst, en laat eenen geest blijkendie bezwaarlijk met geweld zou te bedwingen zijn. 's Konings proclamatie is overal afgerukt, en er moesten gendarmes op wacht staan om te beletten dat dit niet bij herhaling geschiedde. Het officiële blad van Turyn spreekt de geruchten, als zou er een slechte geest onder hel Italiaansche eskader ter reede van Palermo heer- schentegen. Garibaldi bevindt zich nog altijd te Castrogiovanniwaar vele vrijwilligers aankomen hij heeft 3000 a 4000 man onder zijne bevelen. Nabij het bosch van Lama zijn de troepen met de rooverbende van Caval- cante handgemeen geweest, waarbij 7 man der bende sneuvelden. De correspondent van den Times te Turyn is van meening, dat de onderneming van Garibaldi thans, nu zij door den koning is gewraakt, bij het Italiaansche volk, hoe ingenomen overigens ook met haar doel, geene ondersteuning meer vindt en alzoo verijdeld is. Maar hij voegt daarbij dat de loop der zaak in Italië algemeene verontwaardiging tegen de regering wekt, dewijl zij aan die onderneming vroeger onmiskenbare aanmoediging had verleend. Garibaldi zal zich denkelijk weldra geheel verlaten vinden, want aan eene ernstige onderneming is niet meer te denken. Ratazzi zal ditmaal zonder veel moeite de overwinning behalen; doch wijd en zijd zal de overtuiging veld winnen, dat hij noch jegens den koning, noch jegens Garibaldi, noch jegens keizer Napoleon loffelijk heeft gehandeld. P SA ris SEIS. BERLIJN, 14 Augustus. H. K. II. de kroonprinses is heden morgen van een zoon bevallen. De commissie voor de begrooting van het huis der afgevaardigden heeft tot weigering der door de regering aangevraagde sommen ten behoeve der leger-organisatie besloten. Met het oog daarop spreekt de Stern-Zeitung over de bestaande vrees voor eene krisis, waartoe de beraadslaging der af gevaardigden over de begrooting van oorlog aanleiding zou kunnen geven. Volgens dat blad bestaat de groote moeijelijkhcid daarin, dat de constitutie niet voorschrijft wat er gedaan moet wordenwanneer de begrooting niet tijdig tot stand komt. Men kan, volgens hetzelve, niet verwachten dat de het examen en op de uiterst dure levenswijze in de residentie, mag men vragen of deze bezoldigingen niet te gering zijn en of het niet te vreezen is, dat allen, die geen fortuin bezitten, van de mededeeling zullen worden afgeschrikt. Gij zult tl herinnerendat in der tijd het ontwerp van een wetboek van strafvordering aan den hoogen raad ter overweging is aange boden. Ik kan u thans verzekeren, dat dit collegie met dat ontwerp weinig ingenomen is en bepaaldelijk bezwaren heeft tegen de vele omslagtige formali teiten, waardoor de verdachte de instructie maanden lang zou kunnen tegen- honden en alzoo het bewijs zijner schuld bijna onmogelijk maken." BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2